- Advertisement -

Tırnaklardaki beyaz lekeler neden olur! Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler ne anlamı geliyor?

Tırnaklardaki beyaz lekeler veya noktalar var mı? Panik yapmayın: Kalsiyum veya çinko eksikliğini göstermez. Beyaz noktaların ne anlamı geliyor?

0 2.004

- Advertisement -

Tırnaklarınızın ortasında ortaya çıkan beyaz lekeler, biri diğerinden daha açık bir şekilde etkilenir. Bazılarının iddia ettiği gibi kalsiyum veya çinko eksikliği bir efsaneye dönüşüyor. Tırnaklardaki beyaz lekeler neden olur?

Tırnağınız bir şeye çarptı mı? Bu, çivi üzerinde beyaz bir nokta ile yüzeye getirilir. Bu kazayı çivinin dışında görebilirsiniz, çünkü tırnak matrisi tırnaklarınızı oluşturmak için yeni hücreler geliştirir. Bir itme veya çarpma bu üretim sürecini karıştırırsa, böyle beyaz bir nokta alırsınız.

Tırnaklardaki beyaz lekeler ne anlama geliyor?

Sağlıklı, güçlü tırnaklar güzeldir. Üzerinde beyaz lekeler yok. Ya da öyle düşünüyoruz. Gerçekte, tırnaklarınızdaki beyaz lekeler zararsızdır. Tıbbi terimlerle bu, ‘delinmiş lökonychia’ veya daha rahat bir şekilde ‘süt lekeleri’ ile ilgilidir. Bu beyaz noktaların çok az kalsiyum veya çinko içeren bir diyetin sonucu olması bir efsanedir . Tırnaklara verilen hasardan kaynaklanır, örneğin parmaklarınız arasında bir yerde veya bir şeye çarptığı için. Bilimsel açıklama zamanı.

Tırnak matrisi yeni hücreler geliştirir. Bu çivinin büyümesine izin verir. Parmağınızı bir şeye karşı vurduğunuzda, tırnak matrisinin yaratma sürecini karıştırırsınız. Çiviye verilen hasar, çivi üzerindeki beyaz nokta olan dışta görülebilir. Çiviler ayda sadece 3,5 milimetre büyüdüğünden, çok yavaş olduğundan, arıza sadece tırnak büyümeye devam ettiğinde görünür hale gelir. Başka bir deyişle: beyaz nokta ancak parmaklar çarptıktan sonra çok daha sonra görülebilir.

Tırnaklardaki beyaz lekeler vücudunuzun bir zamanlar bir enfeksiyonla savaştığını da gösterebilir . Çünkü o zaman, tırnak hücrelerinin üretimi bir öncelik değildir ve tırnaklarda beyaz lekeler gibi ‘hatalar’ oluşabilir. Ancak bu lekeleri gördüğünüzde, enfeksiyon normal olarak uzun zaman önce geçti.
Her zaman tırnaklarınızdaki bu beyaz lekelerin yeterli kalsiyum almamanız gerektiği anlamına geldiğini söylediler, ancak şimdi bu lekelerin de farklı bir nedeni olduğu anlaşılıyor.

Bazı durumlarda, tırnaklarınızdaki lekeler gerçekten belirli bir besini çok az aldığınız anlamına gelebilir, ancak neden genellikle bundan daha basittir. Bu beyaz lekeler de ortaya çıkabilir çünkü tırnaklarınızı çarptınız.

Kazalar
Lekelerin bilimsel bir adı bile vardır: lökonychia punctata. Genellikle çiviyi vurduktan veya aralarında bir şey aldıktan sonra ortaya çıkarlar. Bunun büyük bir kaza olması gerekmez, en küçük kazalar nedeniyle bile bu lekeler tırnaklarınızda ortaya çıkar. Tırnakların çok hassas.

Enfeksiyon
Ancak bu beyaz lekelerin başka bir nedeni olabilir: vücudunuzdaki bir enfeksiyon. Vücudunuz bir enfeksiyonla savaşmak zorunda kaldığında, o kadar fazla enerjiye mal olur ki, örneğin tırnaklarınızın büyümesi için enerji kalmaz. Beyaz lekeler o zaman tırnakların bir süre büyümesini bıraktığının bir işaretidir. İyi haber: Bu lekelerin gelişmesi o kadar uzun sürüyor ki, enfeksiyon muhtemelen uzun süredir vücudunuzdan çıkmış. Nokta hızla tırnağınızdan çıkar.

Tırnaklardaki beyaz lekeler Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Ponksiyonlu lökonychia tedavisi yoktur. Tırnaklardaki beyaz lekeler de zararsızdır. Geçmişte maruz kaldığınız çiviye verilen hasarı gösterirler. Beyaz lekeler çividen kendi başlarına çıkana kadar beklemelisiniz.Bu konuda bir şeyler yapmak ister misin? Sonra tırnaklarınızı boyamayı seçebilirsiniz. Bu ipuçları ayrıca tırnaklarınızda beyaz lekelerden kaçınmanıza yardımcı olabilir:

 • Tırnaklarınızı düzenli olarak dosyalayın.
 • Tırnaklarınıza biraz nefes verin. Onları yeniden boyamadan önce bir gün bekleyin.
 • Tırnaklarınıza iyi bakın. Sadece uçları değil, aynı zamanda kütikülleri de.
 • Tırnaklardaki sert ajanlardan kaçının. Örneğin, fırçalarken eldiven takın.

Tırnaklardaki beyaz lekeleri önleyin ve tedavi edin

Şimdilik, tırnakların içindeki ve üzerindeki beyaz lekeleri ve noktaları doğrudan çıkarmak için etkili bir tedavi yoktur. Açık beyaz noktalar bazen zaman içinde kendiliğinden kaybolur, ancak genellikle büyümeleri gerekir. Her durumda, yaklaşık 4 ila 6 ay sonra beyaz lekeler kaybolur. Bu süreden sonra çivi tekrar tamamen büyüdü.

Beyaz lekeleri ve noktaları olabildiğince önlemek istiyorsanız tırnaklarınızı dikkatlice kullanın . Tırnaklarınızı ısırmaya çalışmayın, agresif (kostik ve kostik) ajanlardan kaçının, herhangi bir tırnak tedavisi sırasında dikkatli olun, her çivinin tabanına / kemerine dikkat edin ve tırnaklarınızı mümkün olduğunca çarpmaktan kaçının. Beyaz lekeleri oje veya eldivenlerle kamufle edebilirsiniz.

Tırnaklardaki beyaz lekeler, noktalar, çizgiler, noktalar, noktalar, noktalar, çukurlar veya bulutlar hakkında ekleriniz veya ek sorularınız mı var? Aşağıdaki tırnak ve ayak tırnaklarının tırnak yüzeylerinde istenmeyen beyazlık ile deneyimlerinizi ve bulgularınızı paylaşın!

Tırnaklarınızda beyaz lekeler / noktalar hakkında mitler

Tırnaklarınızdaki küçük beyaz çukurlar, noktalar, lekeler, lekeler, çizgiler veya halkalar hakkında birçok efsane ve yanlış anlama vardır . Çinko eksikliği veya kalsiyum eksikliğinden kaynaklandıkları nadiren görülür. Büyükanneniz ve büyükbabanız size yıllardır söylediğiniz “beyaz yalanların” sonucu olduğunu söylüyor olabilir. Bu açıklama da pek mantıklı değil.

Bazen Tırnaklardaki beyaz lekeler kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı söylenir. Ancak, bu ifade bilimsel araştırmaya dayanmamaktadır . Dahası, çok makul değildir, çünkü artan kalsiyum alımı (örneğin sütten) genellikle tırnaklarınızdaki beyaz noktaları azaltmaz.

Bilindiği kadarıyla, beyaz lekeler her durumda, mineral veya vitamin eksiklikleri ile neredeyse hiç ilgili değildir. Bazı besinlerin tırnakların büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunduğu doğrudur, ancak bunların takviyesi mutlaka tırnak yüzeylerindeki beyaz lekelerin veya lekelerin tedavisinin veya iyileşmesinin önlenmesine katkıda bulunmaz . Bununla birlikte, bazı beslenme / beslenme eksikliklerinin çeşitli tırnak sorunlarına / tırnak bozukluklarına katkıda bulunabileceğine dair açıklayıcı göstergeler vardır. Bu, aşağıdaki besin maddelerinin eksikliğini içerebilir ( kaynak + kaynak + kaynak ):

 • Mineraller: makro mineraller ve eser elementler : selenyum, çinko, demir, bakır, silikon ve kükürt
 • Vitaminler , A, C, D, E, B6, B8, B12
 • Amino asitler / protein yapı taşları (alanin, valin, glisin, izolösin, treonin, lösin, serin, prolin, aspartik asit, metiyonin, glutamik asit, fenilalanin, tirozin, lizin, histidin, sistin, arginin dahil)

Tırnak yüzeyinde beyaz lekelerin / çukurların diğer nedenleri…

Tırnak yüzeyinde beyaz lekelerin / çukurların diğer nedenleri…
Tırnak yüzeyinde beyaz lekelerin / çukurların diğer nedenleri…

Yukarıda, tırnak ve ayak tırnaklarında istenmeyen beyaz noktalar / noktalar / lekeler / bulut paternleri dahil olmak üzere bir dizi olası nedeni zaten belirledik: tırnak yaralanması / tırnak hasarı, metal zehirlenmesi , kemoterapi , karaciğer sirozu , albümin eksikliği , sülfonamidlere dayanan antibiyotik kullanımı , genetik / kalıtsal bozukluklar ve Muehrcke of Mees’in enine tırnak çizgileri … Yukarıdaki lösonyi formlarında rol oynayabilecek ek faktörler arasında ülseratif kolit (ülserasyonlu bağırsak iltihabı ), sedef hastalığı bulunur.(kronik cilt hastalığı), nefrit ( böbrek iltihabı ) veya ventriküler ülser ( mide ülseri ).

Bu gibi durumlarda, tırnak matrisinin yaralanması, iltihabı veya enfeksiyonu genellikle rol oynar. Bu, tırnağın kornifikasyon sürecini değiştirir. Tırnak matrisi problemlerine katkıda bulunabilecek alışkanlıklar aşağıdaki gibidir:

 • Tırnakların çok sık veya çok kuvvetli bir şekilde kesilmesi veya açık artırılması
 • Onychophagia: tırnaklarını ısırmak
 • Dermatofaji: kütikül ısırıkları
 • Aşırı hevesli veya agresif manikürler
 • Kostik veya dağlama kimyasal-sentetik tırnak bakım ürünlerinin veya tırnak temizleme ürünlerinin kullanımı
 • Çok sayıda el sanatları ve el sanatları
 • Döküntü ve ağır tip yazma / kılavuz çekme
 • Kauçuk temizleme eldivenleri olmadan agresif temizlik ürünleri
 • Tırnakların aşırı boyanması

Sonuçta, lökonychia ve tırnak hasarı, ayak tırnaklarının veya tırnakların tırnak yüzeyinde beyaz noktaların, noktaların, lekelerin veya çukurların nedenselliği ile çakışabilir.

Tırnaklarınızdaki beyaz lekelerin bilmecesi nihayet çözüldü? Neyse ki! Aşağıdaki yorumda makaleyle ilgili ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Anne sütü fazlalığı belirtileri ve aşırı besleme bebeğinizi nasıl etkiler?

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın