- Advertisement -

Hamilelikte oluşan çatlaklar önlenebilir mi? 3 öneri

Hamilelikte oluşan çatlaklar can sıkabiliyor. Ancak gerekli önlemler alınarak bu sorunu minimum zararla atlatmak mümkün.

0 272

- Advertisement -

Hamilelik boyunca, vücudunuzun her bölgesinde olduğu gibi cildinizde de bazı değişiklikler ve sorunlar olması maalesef kaçınılmaz. Ancak gerekli tedbirleri alarak bu problemleri azaltmak zor değil. Yapılan araştırmalar hamilelikte oluşan çatlaklar, gebelik döneminde kadınların en çok şikâyet ettiği estetik sorunların başında çatlakların geldiğini gösteriyor. Çatlaklar hamile kadınların yüzde 90’ında gözlenen bir kozmetik problem.

Hamilelikte oluşan çatlaklar önlenebilir mi?

- Advertisement -

Genelde ilk önce karın bölgesinde başlayıp, göğüs, bacaklar ve koltuk altına yayılım gösteriyorlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt, risk faktörlerini şöyle sıralıyor: “Hormonal etkiler, ailesel yatkınlık, gelişen fetüsün cildi germesi ve hamilelik sırasında alınan kilolar da çatlağa zemin hazırlar.” Hamilelik esnasında yetersiz sıvı alımı, cildin elastikiyetini azaltıcı rol oynadığından çatlak oluşumunu kolaylaştırıyor.

İnsan cildinin çok esnek bir yapısı var. Ancak bu yapı, kendi kapasitesinin üzerinde esnerse o zaman cilt altında bulunan kolajen lifleri yırtılabiliyor. Bunun sonucunda da çatlaklar oluşuyor. Bu çatlakları minimuma indirgemek için öncelikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

  • Düzenli uyumaya gayret edin
  • Aşırı kilo alımından kaçının
  • Hamilelik boyunca bol su için
  • Çatlak önleyici kremleri düzenli kullanın

Ne zaman önlem almalı?

Hamileliğin 5. ayından itibaren ilgili kozmetik ürünleri kullanarak doğum sonrası oluşabilecek çatlaklara karşı önlem alabilirsiniz. Bu kremlerin doğum sonrasında da düzenli olarak kullanılmasında fayda var. Ancak, kozmetik ürünlerle kesin sonuç alımının söz konusu olmadığını bilmek gerekiyor. Hamilelikte oluşan çatlaklar üzerine etkili kremlerin, cildin elastikiyetini artırıcı rolü var. Bu sayede sonuç elde edilebiliyor.

Hamilelik ağrıları için doğal çözümler? Gebelikte sırt ağrısı!

Hamilelikte tüketilmemesi gereken besinler nelerdir!

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın