- Advertisement -

Çamaşır lekeleri nasıl çıkarılır? 7 Pratik ipucu

Biraz deterjanla çamaşır yıkamak oldukça basittir. Sorunlara gerçekten neden olabilecek lekeleri çıkarmak ise zordur. Peki Çamaşır lekeleri nasıl çıkarılır?

0 1.151

- Advertisement -

Ancak bu on temel ipucunda uzmanlaşırsanız , A’dan Z’ye neredeyse her tür leke çıkarmaya karşı kendinize güvenebilirsiniz. Çamaşır lekeleri nasıl çıkarılır?

Çamaşır lekelerini çıkarmak için 7 ipucu

Zamanlama

Lekelere en kısa sürede dikkat edin . Taze lekeleri çıkarmak 24 saatten daha eski lekelerden daha kolaydır.

Ancak, lekeler “yerleşmiş” ise, yine de aynı adımları çıkarmak için uygulamanız gerekir; sadece daha uzun veya tekrarlanan tedaviler alabilir.

Her şey sırayla Önce ilk şeyler

Taze sıvı lekeler için, fazla sıvıyı temiz beyaz bir bezle, kağıt havluyla veya hatta bir parça beyaz ekmekle (gres lekeleri için mükemmel!) Temizleyin. Lekenin mümkün olduğu kadar emilmesi için, kurutma bezinin temiz ve kuru bir bölgesine gitmeye devam etmeyi unutmayın. Lekeli bölgeyi nemli bir havluyla veya koyu renkli bir bezle ovmaktan kaçının. Daha da kötüsü yapabilirsiniz.

Leke lekeleri için, donuk bir bıçağın kenarı, metal spatula veya bir kredi kartının kenarı ile hafifçe kaldırarak fazla katıları çıkarın. Hiçbir zaman leke benzeri bir hardal veya salata sosu ovalamayın, çünkü bu sadece lekeyi kumaş liflerinin daha derine iter.

Çamur gibi bazı katılarla leke kuruduktan sonra çıkarılması daha kolay olabilir. Giysi yıkanmadan önce fazlalığı fırçalayın.

Lekeleri mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek için masanızda veya arabanızda bazı beyaz havlular, biraz şişe su ve leke çıkarma kalemi veya mendil ile tutmak için bir acil leke çıkarma kiti oluşturun .

Soğuk Su İçin

Bir leke ile mücadele ederken, özellikle bilinmeyen lekelerde soğuk suyla başlayın. Sıcak su, süt, yumurta veya kan gibi protein lekelerini ayarlayarak proteini liflere pişirebilir.

Sıcak su en iyi mayonez veya tereyağı gibi yağlı lekelerde işe yarar. Sıcak su, polyester gibi suni ve sentetik liflerden lekeleri çıkarırken özellikle önemlidir.

Harekete geçmeden önce daima ürün etiketlerini ve giysi bakım etiketlerini okuyun. Leke çıkarma ürünlerinde ve deterjanlarında önerilen su sıcaklığını kullanın.

Sıcak su 120 ila 140 derece F arasında, sıcak su 85 ila 105 derece F arasında ve soğuk su 65 ila 75 derece F arasında olmalıdır. 60 derecenin altındaki su, birçok deterjanın yağlı lekelerin çıkarılmasında yardımcı olması için çok soğuktur.

Sabunu Atla

İlk içgüdünüz bir lekeyi çıkarmak için bir kalıp sabun veya bir el sıvı sabun almak olabilir. Ancak, Çamaşır lekeleri taze bir lekeyi asla sabunla ovmayın. Sabun aslında meyveler, meyve veya sebze lekeleri gibi birçok leke ayarlayabilir . Bunun yerine sıvı bulaşık deterjanı veya biraz çamaşır deterjanı kullanın.

Veya, sade su ile yapıştırabilirsiniz. Lekeyi elyafın dışına itmek için lekeyi kumaşın arka tarafından yıkayın. Ayrıca, soda aramaya gerek yok. Sade su da işe yarıyor ve daha ucuz!

Yıkamadan Önce Kontrol Edin

Tüm aile için çamaşır yıkarsanız, engelde gizlenen sürprizler olabileceğini bilirsiniz. Ailenize lekeleri anlatmasını veya bir mandalla işaretlemesini öğretin. Yıkamadan önce her zaman giysileri kontrol edin, birçok lekenin ön işlemden geçirilmesi gerekir.

Oldukça sık, Tide veya Persil gibi biraz ağır sıvı çamaşır deterjanı lekeye yumuşak kıllı bir fırça ile çalıştı ve yıkayıcıya atılmadan önce 10 ila 15 dakika bekletildi. Bu deterjanlar, çoğu lekeyi parçalamak ve yıkamak için yeterli enzime sahiptir.

Kurutmadan Önce Tekrar Kontrol Edin

Kurutmadan Önce Tekrar Kontrol Edin
Kurutmadan Önce Tekrar Kontrol Edin

Çamaşır lekeleri hepimiz tarafından kayıyor. Ancak ıslak çamaşırları kurutma makinesine atmadan önce kontrol etmeye yardımcı olur. Hala bir leke varsa, giysiyi kurutucuya koymayın. Kurutucunun sıcaklığı lekeyi daha kalıcı hale getirir.

Aynı prensip ütüleme için de geçerlidir. Lekeli alanlara ısı ilave edilmemelidir.

Bu bir test

Bir kumaş lekesi üzerinde çalışmaya başlamadan önce, kumaşın rengini veya kaplamasını (özellikle daha önce hiç kullanmadıysanız) etkilemediğinden emin olmak için leke çıkarma maddelerini giysinin dikişinde veya gizli bir alanında test edin. Bu özellikle ipek ve renksiz olmayabilecek kumaşlar için önemlidir .

Ürünü test ettikten sonra, çalışmaya zaman verin. Hızlı bir işlem ve doğrudan yıkayıcıya muhtemelen yeterli değildir. Lekeyi tedavi edin ve yıkamadan önce en az on dakika bekleyin. Bu, ön işlemcinin çalışmasına zaman tanır.

Nazik Dokunuş Kullanın

Kumaş kot gibi sert ve dayanıklı olmadıkça sert sürtünmeden kaçının . Çamaşır lekeleri çıkarmak için bugünün ürünleri çok iyidir, bu nedenle çoğu zaman ovmaya gerek yoktur. Aşırı sürtünme aslında lekeyi yayabilir ve kumaşa zarar verebilir.

Ayrı ve Fethet

En iyi sonuçları elde etmek için çok lekeli ürünleri ayrı yıkayın. Bu, gerçekten kirli iş kıyafetleri veya çamurlu çocuk oyun kıyafetlerinin en iyi şeylerle yıkanmaması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca çamaşır yükleri için kıyafetlerin nasıl sıralanacağını bilmek boya transfer lekelerini önler!

Çok az deterjan kullanılırsa, su sıcaklığı çok düşükse, yıkama süresi çok uzunsa veya yıkayıcı aşırı yüklenmişse, yıkama sırasında kir ve lekeler temiz giysiler üzerinde tekrar birikebilir.

Eski kotlar nasıl değerlendirilir! 5 farklı fikir önerisi

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın