- Advertisement -

Karanfilin faydaları nelerdir? 8 faydası! Karanfil yağı nasıl kullanılır?

Karanfil en popüler baharatlar arasındadır. Karanfilin faydaları saymakla bitmiyor, aynı zamanda diş macunları, sabunlar ve kozmetiklerde de bir bileşendir.

0 1.679

- Advertisement -

Hem bütün hem de öğütülmüş formlarda bulunan bu çok yönlü baharat, kızartmalarınızı baharatlamak, sıcak içeceklere lezzet katmak, kurabiye ve keklere lezzetli baharat sıcaklığı getirmek için kullanılabilir. Bunun yanı sıra Karanfilin faydaları saymakla bitmiyor. Bu makalede, karanfil kullanmaın en etkileyici sağlık faydalarından 8’i gözden geçirilmektedir.

Karanfil en iyi tatlı ve aromatik bir baharat olarak bilinir, ancak geleneksel tıpta da kullanılmıştır.

Aslında karanfilin faydaları, hayvan çalışmaları, karanfil içindeki bileşiklerin, karaciğer sağlığını desteklemek ve kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olmak gibi çeşitli sağlık yararlarına sahip olabileceğini bulmuştur

Karanfil Nedir?

Mersin bitki ailesindeki yaprak dökmeyen bir ağaç olan Syzygium aromaticum’un çiçek tomurcuklarından elde edilen karanfil, küçük bir çiviye benzeyen güçlü bir aromatik baharattır. Fransızca “tırnak” anlamına gelen “tırnak” anlamına gelen karanfil, dünya çapında popüler bir baharattır ve çok çeşitli uluslararası mutfaklarda kullanılmaktadır.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfil, Ayurveda tıbbı ve Çin tıbbı gibi doğal tıbbi uygulamalarda binlerce yıldır kullanılmaktadır. Antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler ile karanfil sindirimi iyileştirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Karanfil ayrıca C vitamini, K vitamini, manganez ve lif de dahil olmak üzere yararlı vitaminler ve mineraller içerir.

Karanfilin faydaları arasında sağlığa 8 faydasına bir göz atalım;

1. Önemli besin maddeleri içerir

Karanfil lif, vitamin ve mineral içerir, bu nedenle yemeğinize lezzet katmak için tam veya öğütülmüş karanfil kullanmak bazı önemli besinleri sağlayabilir.

Bir çay kaşığı (2 gram) öğütülmüş karanfil :

Kalorisi: 6
Karbonhidrat: 1 gram
Lif: 1 gram
Manganez: Günlük Değerin% 55’i (DV)
K Vitamini: DV’nin% 2’si
Manganez , beyin fonksiyonunu korumak ve güçlü kemikler oluşturmak için gerekli bir mineraldir.

Karanfil, zengin bir manganez kaynağı olmasının yanı sıra, sadece az miktarda kullanılır ve önemli miktarlarda besin sağlamaz.

2. Yüksek antioksidanlar içerir

Birkaç önemli vitamin ve mineral içermenin yanı sıra, karanfil antioksidanlar açısından zengindir.

Antioksidanlar, kronik hastalığın gelişimine katkıda bulunabilecek oksidatif stresi azaltan bileşiklerdir.

Karanfil ayrıca doğal bir antioksidan görevi gördüğü öjenol adı verilen bir bileşik içerir.

Aslında, bir test tüpü çalışması, öjenolün, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarı, başka bir güçlü antioksidan olan E vitaminden beş kat daha etkili bir şekilde durdurduğunu buldu.

Diğer antioksidan açısından zengin gıdalarla birlikte diyetinize karanfil eklemek genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Karanfil, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek öjenol dahil antioksidanlar bakımından yüksektir.

3. Kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir

Bazı araştırmalar karanfillerde bulunan bileşiklerin kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bir test tüpü çalışması, karanfil ekstraktının tümör büyümesini durdurmaya yardımcı olduğunu ve kanser hücrelerinde hücre ölümünü teşvik ettiğini bulmuştur.

Başka bir test tüpü çalışması benzer sonuçlar gözlemledi ve konsantre karanfil yağı miktarlarının özofagus kanseri hücrelerinin% 80’inde hücre ölümüne neden olduğunu gösterdi

Karanfilde bulunan öjenolün ayrıca antikanser özelliklerine sahip olduğu gösterilmiştir.

Bir test tüpü çalışması, öjenolün rahim ağzı kanseri hücrelerinde hücre ölümünü teşvik ettiğini bulmuştur.

Bununla birlikte karanfilin faydaları arasında, bu test tüpü çalışmalarının çok yoğun miktarda karanfil özü, karanfil yağı ve öjenol kullandığını unutmayın.

Eugenol yüksek miktarlarda toksiktir ve karanfil yağı üzerine aşırı doz, özellikle çocuklarda karaciğer hasarına neden olabilir. Daha düşük miktarların insanları nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Test tüpü çalışmaları, karanfil içindeki bileşiklerin kanser hücresi büyümesini azaltabileceğini ve kanser hücresi ölümünü teşvik edebileceğini göstermektedir. İnsanlarda bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4. Bakterileri öldürebilir

Karanfilin antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir, yani bakteri gibi mikroorganizmaların büyümesini durdurmaya yardımcı olabilirler.

Bir test tüpü çalışması, karanfil esansiyel yağının, gıda zehirlenmesine neden olabilecek bir bakteri suşu olan E. coli dahil olmak üzere üç yaygın bakteri türünü öldürdüğünü gösterdi.

Dahası, karanfilin antibakteriyel özellikleri ağız sağlığının geliştirilmesine bile yardımcı olabilir .

Bir test tüpü çalışmasında, karanfilden ekstrakte edilen bileşiklerin dişeti hastalığına katkıda bulunan iki tip bakterinin büyümesini durdurduğu bulunmuştur.

40 kişiyle yapılan bir başka çalışmada çay ağacı yağı , karanfil ve fesleğen içeren bitkisel gargaraların etkileri test edildi .

Bitkisel gargarayı 21 gün kullandıktan sonra, sakız sağlığında ve ağızdaki plak ve bakteri miktarında iyileşmeler gösterdiler.

Düzenli fırçalama ve uygun ağız hijyeni ile birlikte, karanfilin antibakteriyel etkileri ağız sağlığınıza fayda sağlayabilir.

Çalışmalar, zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olabilecek antimikrobiyal özellikleri sayesinde karanfilin ağız sağlığını geliştirebileceğini göstermektedir.

5. Karaciğer sağlığını iyileştirebilir

Çalışmalar karanfilin faydaları, karanfildeki yararlı bileşiklerin karaciğer sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bileşik öjenol özellikle karaciğer için faydalı olabilir.

Bir hayvan çalışması, karanfil yağı veya öjenol içeren yağlı karaciğer hastalığı karışımları olan sıçanlarla beslendi .

Her iki karışım da karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdi, iltihabı azalttı ve oksidatif stresi azalttı.

Başka bir hayvan çalışması, karanfillerde bulunan öjenolün karaciğer sirozu veya karaciğerin yara izi belirtilerinin tersine yardımcı olduğunu gösterdi.

Ne yazık ki, karanfil ve öjenolün insanlarda karaciğer koruyucu etkileri üzerine araştırmalar sınırlıdır.

Bununla birlikte, küçük bir çalışma, 1 hafta boyunca öjenol takviyeleri almanın, genellikle karaciğer hastalığının bir belirteci olan detoksifikasyona dahil olan bir enzim ailesi olan glutatyon-S-transferaz düzeylerini (GST) azalttığını bulmuştur.

Karanfil, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olma yetenekleri nedeniyle karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlarda da yüksektir.

Bununla birlikte, öjenol yüksek miktarlarda toksiktir. 2 yaşında bir çocukta yapılan bir vaka çalışması, 5-10 mL karanfil yağının ciddi karaciğer hasarına neden olduğunu gösterdi.

Bazı çalışmalar, karanfil ve içerdikleri bileşiklerin oksidatif stresi azaltmaya ve karaciğeri korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

6. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir

Araştırmalar karanfilin faydaları arasında kan şekerini düzenlemesine yardımcı olur, karanfil içinde bulunan bileşiklerin kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Bir hayvan çalışması, karanfil özütünün diyabetli farelerde ılımlı kan şekeri artışlarına yardımcı olduğunu bulmuştur.

Başka bir test tüpü ve hayvan çalışması, karanfillerde bulunan bir bileşik olan karanfil özü ve nigerisin’in hem insan kas hücreleri hem de diyabetli fareler üzerindeki etkilerine baktı.

Karanfil ve nigerisinin, kandan hücrelere şeker alımını arttırdığı, insülin sekresyonunu arttırdığı ve insülin üreten hücrelerin işlevini geliştirdiği bulunmuştur.

İnsülin , kanınızdaki hücrelerinize şeker taşımaktan sorumlu bir hormondur. Sabit kan şekeri seviyelerini korumak için insülinin düzgün çalışması şarttır.

Dengeli bir diyetle birlikte, karanfil kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, karanfil içindeki bileşiklerin insülin üretimini ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

7. Kemik sağlığını geliştirebilir

Düşük kemik kütlesi, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 43 milyon yaşlı yetişkini etkileyen bir durumdur.

Kırılma ve kırık riskini artırabilecek osteoporoz gelişimine yol açabilir .

Karanfil içindeki bileşiklerin bazılarının hayvan çalışmalarında kemik kütlesini korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Örneğin, bir hayvan çalışması, öjenolde yüksek karanfil özütünün birkaç osteoporoz markerini geliştirdiğini ve kemik yoğunluğunu ve gücünü arttırdığını bulmuştur.

Karanfil manganez açısından da zengindir ve sadece 1 çay kaşığı (2 gram) öğütülmüş karanfilde DV’nin% 30’unu etkileyici bir şekilde sağlar.

Manganez, kemik oluşumunda rol oynayan ve kemik sağlığı için inanılmaz derecede önemli olan bir mineraldir .

Bir hayvan çalışması, 12 hafta boyunca manganez takviyeleri almanın kemik mineral yoğunluğunu ve kemik büyümesini arttırdığını bulmuştur.

Bununla birlikte, karanfilin kemik kütlesi üzerindeki etkileri hakkındaki mevcut araştırmalar çoğunlukla hayvan ve test tüpü çalışmaları ile sınırlıdır. İnsanlarda kemik oluşumunu nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hayvan çalışmaları, karanfil özütünün ve manganezin kemik mineral yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

8. Mide ülserlerini azaltabilir

Bazı araştırmalar, karanfillerde bulunan bileşiklerin mide ülserlerinin tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Peptik ülser olarak da bilinen mide ülserleri, mide, duodenum veya özofagus astarında oluşan ağrılı yaralardır.

En yaygın olarak, stres, enfeksiyon ve genetik gibi faktörlerden kaynaklanan midenin koruyucu astarındaki azalmalar nedeniyle oluşurlar.

Bir hayvan çalışmasında, karanfilden elde edilen uçucu yağın gastrik mukus üretimini arttırdığı gösterilmiştir.

Gastrik mukus bir bariyer görevi görür ve mide zarının sindirim asitlerinden erozyonunu önlemeye yardımcı olur.

Başka bir hayvan çalışması, karanfil ekstraktının mide ülserlerinin tedavisine yardımcı olduğunu ve çeşitli anti-ülser ilaçlarına benzer etkiler sergilediğini bulmuştur.

Karanfil ve bileşiklerinin ülser karşıtı etkileri ümit verici olsa da, insanlar üzerindeki etkileri konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bazı hayvan çalışmaları, karanfil ekstraktı ve karanfil yağının mide mukusu üretimini artırabileceğini ve mide ülserlerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. İnsanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Karanfil yağının faydaları nelerdir?

Karanfil yağı geleneksel olarak aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılmıştır
Karanfilin faydaları arasında, Karanfil yağı geleneksel olarak aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılmıştır

Daha önce de belirttiğim gibi, karanfil yağı bir dizi tıbbi durumu iyileştirmek için kullanışlıdır. Sağlık, cilt ve saç için inanılmaz karanfil yağı faydalarına bir göz atalım.

Karanfil Yağının Sağlığa Faydaları

 • Diş Bakımı İçin Mükemmel
 • Enfeksiyonları Tedaviler
 • Stresi Azaltır
 • Baş Ağrısını Azaltır
 • Solunum Sorunlarını Hafifletir
 • Earache rahatlatır
 • Hazımsızlığı Tedaviler
 • Diyabet hastaları için iyi
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
 • Sty’yi tedavi eder
 • Bulantıyı tedavi eder
 • Kandaki Toksinleri Giderir
 • Erken Boşalma Tedavisi
 • Kolera İkramları
 • Bağırsak Parazitlerini Öldürür

Cildinize Faydaları

 • Akne Ortadan Kaldırır
 • Lekeleri Hafifletir
 • Çoğu Kozmetikte Önemli Bir Bileşendir

Saçınıza Faydaları

 • Saç Dökülmesini Azaltır
 • Doğal Saç Bakım Kremi

Birçok uçucu yağ gibi , araştırmacılar da karanfil yağı ve bileşenlerinin sağlık üzerindeki potansiyel faydalarını değerlendirmek için çalışıyorlar. Şimdiye kadar bazı araştırmaların söylediklerine daha derin bir dalış yapalım.

1. Kuru Cildi Nemlendirir ve Diğer Cilt Sorunlarına Yardımcı Olur

Kuru ciltler için karanfil yağı harika bir doğal ilaçtır. Bu tedaviden faydalanmanın en iyi yolu, yağı sıvı formda almak ve temiz bir bezle cildinize yaymaktır. Ayrıca, çatlakların, sarkık gözlerin ve kabarık cildin görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için özel olarak üretilen birçok üründe de kullanılır.

2. Bazı Ağrı Türlerini Azaltır

Birçok kişi diş ağrısı ve diğer diş ağrıları için karanfil yağının iyileştirici niteliklerini bilir. Aslında, bu doğal bitkinin kullanıldığı en popüler ilaçtır. Bu yaprağı kullanmanın birkaç yolu vardır. Doğal karanfil yapraklarınız varsa, yaprağı ağrılı dişin üzerine yerleştirebilir ve birkaç dakika orada bırakabilir veya sıvı formda varsa, alana bir damla yerleştirebilirsiniz. Diş ağrısına ek olarak, karanfillerin, bir diş çekildiğinde ortaya çıkan yaygın bir komplikasyon olan kuru soketin ağrısını azaltmada yardımcı olduğu söylenir.

Nasıl kullanılır?

1 çay kaşığı deniz tuzu, 2 çay kaşığı badem veya hindistancevizi yağı ve 2-3 damla karanfil yağı karıştırın. Alnınıza masaj yapmak için bu karışımı kullanın. Anında soğutma etkisi sağlar ve baş ağrısını hafifletir.

3. Libido’yu artırır

Kahvenizde veya içeceğinizde bir damla karanfil size fazladan cinsel enerji verebilir. Bazıları, son zamanlarda azalıyorsa, seks sürüşünüzü artırmanın harika bir doğal yolu olduğuna inanıyor.

5. Mide Ağrısını Azaltır

Karanfil yüzyıllardır mide ağrısını yatıştırmak için kullanılmıştır. Sizinle aynı fikirde olmayan bir şey yemeniz durumunda sinirleri sakinleştirmeye ve sindirime yardımcı olur. Mide ağrısı için kullanmak üzere bir içecek içine birkaç damla yağ koyun.

6. Kötü Pişirme Kokularını Azaltır

Karaciğer ve balık gibi bazı yiyecekler, yemek pişirirken evinizde hoş olmayan kokulara neden olabilir. Pişirildikten sonra karanfil kokulu yağlar veya tütsü yakmak, rahatsız edici kokuları emmeye ve daha hoş bir koku ile değiştirmeye yardımcı olabilir. Karanfil, diğer bazı yumuşak yiyeceklere de bir tat boyutu katabilir. Yemeklerinize eklemek için sıvı formda kullanabilir veya karanfil yapraklarını kullanabilirsiniz.

7. Enfeksiyonları Tedavi Eder

Karanfil yağı antiseptik özellikleri nedeniyle yaygın olarak popülerdir ( 4 ). Yaraları, kesikleri, mantar enfeksiyonlarını , dikenli ısıyı ve sporcunun ayağını tedavi etmek için kullanılır . Böcek ısırıklarını ve ısırgan sokmalarını iyileştirmek için de kullanabilirsiniz . Bununla birlikte, badem yağı veya hindistancevizi yağı gibi taşıyıcı yağlar ekleyerek daima karanfil yağını seyreltdiğinizden emin olun .

Dikkat!
Hassas bir cildiniz varsa, karanfil yağı yanıklara neden olabileceğinden katı bir hayır.

8. Bulantıyı tedavi eder

Sürpriz olarak gelmelidir, ancak karanfil yağı mide bulantısını kontrol etmede çok etkilidir ve genellikle hamile kadınların karşılaştığı sabah bulantısı ve rahatsızlıklarının etkilerini azaltmak için kullanılır.

Nasıl kullanılır
Karanfil yağının tatlı aromasını solumak, seyahatle ilgili bulantı için anında bir çözümdür. Ayrıca, uzun süreli etkiler için karanfil esansiyel yağı içeren aromaterapi ile kendinizi şımartabilirsiniz.

9. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Karanfil tomurcuğu üzerinde çiğnemek veya karanfil yağı kullanmak, güçlü antiviral özellikleri nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kanıtlamıştır. Karanfil ayrıca vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Çünkü vücudunuzdaki serbest radikalleri temizleyen antioksidanlara sahiptir

10. Erken Boşalma Tedavisi

Karanfil yağı erken boşalmayı tedavi edebilir , böylece cinsel yaşamınızı potansiyel olarak iyileştirir.

11. Karanfil Yağının Cilt İçin Faydaları

1. Sivilceleri ortadan kaldırır

Cilt için kullanılan en iyi karanfil yağlarından biri, akneyi azaltmaya yardımcı olmasıdır. Akne ile savaşan cilt kremleri ve losyonlarının çoğu, işe yarayabilecek, ancak çeşitli yan etkilere sahip sert kimyasallar içerir. Karanfil, antibakteriyel özelliklere sahip bileşik bir öjenol içerdiğinden akne tedavisi için oldukça etkilidir . Herhangi bir şişliği azaltırken kistik akneleri temizleyebilir ve enfeksiyonları öldürebilir.

Nasıl kullanılır

Cilt kreminize veya losyonunuza 2-3 damla saf karanfil yağı ekleyin ve özellikle hedef bölgelerde düzenli olarak kullanın. Bu sivilce görünümünü azaltacaktır. Bununla birlikte, kullanılan karanfil yağı miktarını kontrol edin.

2. Lekeleri Hafifletir

Karanfil yağı, uzmanların gözetimi altında doğrudan cilde uygulandığında lekeleri ve yara izlerini gidermeye yardımcı olur. Gerçekten hafif bir kimyasal soyma işlevi görür. Lekelenmiş veya ölü cildi nazikçe soyar, cildinizi daha sağlıklı ve temiz hale getirir

12. Karanfil Yağının Saç İçin Faydaları

1. Saç Dökülmesini Azaltır

Saç derisine az miktarda karanfil yağı uygulamak saç dökülme oranını azaltabilir ve saç büyümesini teşvik edebilir. Yağ ayrıca kel noktaların örtülmesine yardımcı olur ve saçınızı uzun ve parlak yapar. Karanfil yağı kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır, böylece gereksiz saç dökülmesini durdurur

2. Doğal Saç Kremi

Bir damla karanfil yağı, zeytinyağı ile karıştırıldığında, saç kremi olarak harikalar yaratır. Saçınızı doğrudan köklerden güçlendirir. Karışımı nemli saça uygulayın ve kafanızın etrafına kalın bir havlu sarın. 15-20 dakika bekletin ve her zamanki gibi taraklayın.

12. Karanfil Yağı Kulak ağrısını giderir

Sık sık soğuk algınlığı ve baş ağrısı çekiyorsanız, kulak ağrısı yaygın bir sorundur. Karanfil yağı, saçaklardan anında kurtulmak için mükemmel bir ev ilacı olabilir .

2 çay kaşığı susam yağı ve 3-4 damla saf karanfil yağı karıştırın ve karışımı ısıtın. Bu karışımı yavaşça kulaklarınıza uygulayın ve bir süre bekletin. Bu anında yatıştırıcı bir etki sağlayacaktır

Karanfilin Yan Etkileri Nelerdir?

Karanfilin olası kötü etkileri hakkında daha fazla araştırma var. Onları daha iyi anlamak için okumaya devam edin.

 1. Kanamayı Artırabilir : Karanfil, Warfarin gibi kan inceltici ilaçların etkilerini artırarak kanama riskini artırabilir. Karanfil ayrıca aspirin, klopidogrel, dipiridamol, heparin ve tiklopidin gibi diğer antitrombosit ilaçlara da müdahale eder. Bu aynı zamanda kanama riskini de arttırır.
 2. Kan Şekeri Çok Düşük Olabilir: Karanfil kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Bir çalışmada karanfilin antihiperglisemik aktiviteyi uzun süre sürdürdüğü bulunmuştur.Bu, özellikle diyabetle uğraşan kişiler için iyi bir haber.Ancak baharatın, özellikle diyabet ilaçları kullanıyorsanız, kan şekeri seviyenizi çok düşürebilme olasılığı vardır.
 3. Alerjiye neden olabilir: Karanfil içindeki öjenol alerjiye neden olabilir. Bileşik doğrudan vücut proteinleri ile reaksiyona girer ve kontakt dermatite neden olur. Ayrıca lokal tahrişe neden olabilir.Karanfil ayrıca birkaç kişide solunum alerjisine neden olabilir. Bu, özellikle baharat tozunu soluyan baharat (karanfil) işleme fabrikalarında çalışan işçiler için geçerlidir. Üst ve alt solunum yollarının tahrişi ve akciğer fonksiyon bozukluğu başlıca semptomlardan ikisidir.Karanfil içindeki öjenol ağız boşluğunu da tahriş edebilir. Çok fazla tüketen kişiler ağızda sıcaklık ve ağrı hissi yaşayabilirler.
 4. Zehirli Olabilir : Karanfil (veya yağ) toksisitesi bazı durumlarda belgelenmiştir. Yağın komaya, uyumlara ve akut karaciğer hasarına neden olduğu bulunmuştur. Çalışmada, 5 ve 10 ml karanfil yağı ile uygulanan 2 yaşında bir erkek çocuk 3 saat içinde derin bir komaya girdi.Karanfil yağının toksisitesi hakkında daha fazla araştırma yapılmasına rağmen, genel olarak uçucu yağlar hakkında bilgi vardır – bir grup karanfil yağı da aittir. Uçucu yağlar, bir grup olarak, fazla kullanıldığında uyum, koma, böbrek yetmezliği ve hatta hipoglisemiye neden olabilir.Karanfil güçlü özelliklere sahiptir. Ancak diğer herhangi bir bileşen gibi, aşırı tüketildiklerinde ciddi etkilere neden olabilirler. Bu nedenle, karanfilin kabul edilebilir dozaj sınırlarının farkında olmak önemlidir.

Bir günde kaç tane karanfil alabilirsin?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, günde kabul edilen günlük karanfil dozu, 1 kg vücut ağırlığı başına 2.5 mg’dır. Bunun ötesinde herhangi bir şey komplikasyonlara neden olabilir.

Sonuç

Karanfil çoğu mutfağın ayrılmaz bir parçasıdır. Yemeklere lezzet katarlar ve inanılmaz faydalar sunarlar. Ama karanlık bir tarafı var. Onları aşırı tüketmeyin. Ciddi bir sağlık sorununuz varsa, lütfen diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışın.

Günlük karanfil kullanıyor musunuz? Bunları diyetinize nasıl dahil edersiniz? Aşağıdaki kutuya yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diş ağrısı için karanfil yağı nasıl kullanılır

Karanfilin faydaları aralarında en önemli  faydası, Diş ağrıları benzersiz şekilde tahriş edicidir. Acı çekiyorlar ve derhal bir diş hekimine başvurmak sakıncalı olabilir.

Tezgah üstü ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz, ancak ağrıyı tedavi etmek için doğal tedaviler de mevcuttur.Bugün karanfil öğütmek yerine karanfil yağı kullanıyoruz. Karanfil yağı bitkiden ekstrakte edilmiş, konsantre bir üründür. Karanfil yağı kullanma talimatları için okumaya devam edin.

Karanfil Yağının Diş Bakımı İçin Mükemmel Faydaları

Önce karanfilin en önemli ve önemli faydalarından bahsetmemek haksızlık olur, işte burada. Güçlü mikrop öldürücü özellikleri ve bileşik öjenolün varlığı nedeniyle ağız gargarası ve diş macunu gibi birçok diş ürününe karanfil yağı eklenir.  Diş ağrısı, ağız ülseri, diş ağrısı ve diş etleri ile savaşmanıza yardımcı olur. Bu yağı diş bakımı için eksiksiz bir paket olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır!

Ayrıca, karanfilin güçlü kokusu ağız kokusunu giderir ve boğaz ağrısını hafifletir. Kötü nefes için karanfil yağını nasıl kullanacağınızı mı merak ediyorsunuz? Basit. Dört damla karanfil yağını bir bardak ılık suda seyreltin. Anında rahatlama için günde iki kez gargara yapmak için bunu kullanın.

Dikkat!

Herhangi bir ürünün aşırı kullanımı olumsuz etkilere neden olacaktır. Fazla miktarda alındığında yanıklara neden olabileceğinden, gerekli miktarda karanfil yağı tüketmeyin.

Karanfil yağını ilk kez mi kullanmaya çalışıyorsunuz?

Bilmeniz gerekenler:

 • bir şişe karanfil yağı veya tozu
 • pamuklu çubuk veya pamuk topu
 • taşıyıcı yağ (hindistancevizi yağı, badem yağı veya zeytinyağı gibi)
 • küçük bir yemek

Ayrıca pişirme için karanfil tozu da kullanabilirsiniz, ancak karanfil yağı daha etkilidir.

Riskler, uyarılar ve yan etkileri

Karanfil yağının tadı doğal olarak hoş değildir. Herhangi birini yutmaktan kaçının. Karanfil yağının yutulması, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yan etkilere yol açabilir:

 • nefes alma zorlukları
 • burnunuzda ve boğazınızda yanma
 • mide rahatsızlığı
 • ishal

Karanfil yağı yaygın olarak diş ağrısı için kabul edilebilir bir alternatif tedavi olarak görülse de, genel tıp doktorları tarafından yaygın olarak desteklenmemektedir. Karanfil yağının diş ağrısı olarak kullanılmasıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa diş hekiminizle konuşun.

Bebekler ve çocuklarda kullanımı

Çocuklara seyreltilmemiş karanfil yağı vermekten kaçının. Çocuklar yanlışlıkla yağı yutabilir ve bu da onları çok hasta edebilir. Bu tedaviyi çocuğunuzda veya bebeğinizde kullanmak istiyorsanız, karanfil yağını doğal taşıyıcı yağla karıştırdığınızdan emin olun. Bu yağlar yağın gücünü azaltır ve küçük çocukların tolere etmesini kolaylaştırır.

Karanfilin faydaları için editörün notu:

Karanfil, kan şekerini kontrol altında tutmak ve bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olmak gibi birçok potansiyel sağlık yararına sahiptir.

Birçok sağlıklı gıdada olduğu gibi, sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olarak dahil edildiğinde en etkilidirler. Haftada birkaç porsiyon karanfil yemeklerinize entegre etmeyi deneyin.

Öğütülmüş karanfilleri birçok yemeğe kolayca dahil edebilirsiniz. Tatlılara, körilere veya chutney’lere sıcak, belirgin bir lezzet getirecekler.

Yatıştırıcı bir karanfil çayı yapmak için bütün karanfilleri 5-10 dakika kaynar suda pişirin.

Karanfil lezzetlidir ve birçok önemli karanfilin faydaları vardır ve sağlık için bir çok yararı sayılabilir.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın