- Advertisement -

Kulak çınlaması nedir? Kulak çınlaması nasıl önlenir?

0 507

- Advertisement -

Kulak çınlaması kafada dış kaynak olmadan ses çıkarır. Birçoğu için bu bir zil sesi, diğerleri için ıslık, vızıltı, cıvıltı, tıslama, uğultu, kükreyen, hatta çığlık atıyor. Ses bir kulaktan veya her ikisinden, kafanın içinden veya uzaktan gelebilir. Sabit veya aralıklı, sabit veya titreşimli olabilir.

Bugün, çoğu durumda kulağınızda sadece duyabileceğiniz bir zil, kükreme, tıklatma, tıslama veya uğultu sesi için tıbbi terim olarak bilinir. Yumuşak veya yüksek olabilir. Düşük veya yüksek perdeli bir ses olabilir. Ve eğer onu yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz.

Kulak çınlamanız mı var?

Aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız kulak çınlamasını yaşarsınız:
  • Kulaklarınızda çınlama, vızıltı, kükreme, tıklatma veya tıslama sesi duyarsınız.
  • Bu hayalet sesler sık ​​sık meydana gelir – belki de her zaman bile.
  • Bu sesler yaşam kalitenizi olumsuz etkiler.

Kulak çınlaması şaşırtıcı derecede yaygındır. Yaşamları boyunca, yaklaşık her 5 kişiden birisi bu durum ile yaşayacak. Aslında çok yüksek bir konsere gittiyseniz, gösteri sona erdiğinde yavaş yavaş azalan ve kaybolan küçük bir kulak çınlamanızın olduğunu deneyimlemiş olabilirsiniz.

6 aydan fazla sürerse, buna kronik kulak çınlaması denir . Teknik olarak 2 tip kulak çınlaması bulunmaktadır.

Öznel ve nesnel kulak çınlaması

Ondan muzdarip çoğu insan öznel çeşitliliğe sahiptir, bu da kimsenin gürültüyü duyamayacağı anlamına gelir. Sahip olanlar için, yaşamlarına önemli zihinsel ve duygusal stres ekleyebilir.

Neden orada olmayan sesleri duyuyoruz

İnsan vücudu inanılmaz bir sistem sistemidir. İşitsel sistem, dış, orta ve iç kulağın yanı sıra işitme korteksini içerir. Kulak çınlamasının nedeni dış kulaktan beyne herhangi bir yerde ortaya çıkabilse de, genellikle kaynak iç kulaktadır. Özellikle, kokleada – iç kulaktaki ses titreşimlerini sinir sinyallerine dönüştüren küçük, spiral boşluk. Sağlıklı bir kulakta, ses titreşimleri kokleaya ulaşır ve küçük tüylerin titreşmesine neden olur ve titreşimler beyne sinir uyarıları olarak hareket eder. Ancak bu saç hücreleri hasar görürse, beyin sinyali tespit etmek için hassasiyeti yükselterek telafi eder. Ortaya çıkan elektrik gürültüsü, kulak çınlaması dediğimiz şeydir.

Eğer kulak çınlamasının olduğunu düşünüyorsanız!

Kulak çınlamasının bir semptom olduğunu ve bir dizi süreçten kaynaklanabileceğini anlamak önemlidir. Kulak çınlaması, ilacın bir yan etkisi (bazı ağrı, böbrek ve kanser ilaçları dahil), çok fazla kulak kiri, tümörler, yaş ve daha fazlası gibi yüksek seslerden kaynaklanabilir. Daha acil bir araştırma gerektiren kulak çınlaması türleri, nörolojik veya vasküler problemle ilgili daha fazla belirtebileceğinden, tek taraflı (bir kulakta zil sesi) veya pulsatil (zonklama zil sesi) içerir.

Kulak çınlamınızın nedenini ve daha fazla teste ihtiyaç duyuyorsanız, birincil bakım sağlayıcınızla konuşmanız önemlidir. Bir neden belirlendiğinde, sağlayıcınız işitme cihazları, ses üreteçleri (veya sabit beyaz gürültü yaratan maskeciler) ve kulak çınlaması yeniden eğitim terapisi gibi farklı tedavi seçeneklerini tartışabilecektir .

Kulak çınlamam varsa ne yapmalıyım?

Odyologlarımızdan biriyle bir kulak çınlaması değerlendirmesi planlayarak rahatlamaya doğru ilk adımı atın . Vaka geçmişinizi dikkatle inceleyerek ve odyometrik testler yaparak kulak çınlamanızın olası nedenlerini belirleyebilir ve etkili bir tedavi önerebiliriz. Ek olarak, tıbbi olarak gerekliyse, teşhisini tamamlamak için sizi başka bir doktora yönlendirebiliriz.

Kulak çınlamam kendi kendine kaybolacak mı?

Birçok durumda, kulak çınlaması nedene bakılmaksızın kendi kendine dağılır. Ancak bu, kulak çınlamanızın kaybolması için haftalar, aylar hatta yıllar beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Kulak çınlamanız birkaç haftadan fazla devam ederse ve yaşam kalitenizi olumsuz etkiliyorsa, bir odyoloğa danışın. Ne kadar erken yardım istersen, kulak çınlamasını çözmek için o kadar erken bir tedavi protokolü bulabilirsin. Bu, kulak çınlamanız zamanla daha fazla büyürse önemlidir, çünkü bu, ilerleyici işitme kaybından muzdarip olduğunuzu gösterebilir.

Kulak çınlaması nasıl tedavi edilir?

Kulak çınlaması nasıl tedavi edilir?
Kulak çınlamasının tedavi yöntemler nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Odyologlarımız, kulak çınlamasını etkili olduğu kanıtlanmış birkaç FDA onaylı tedavi kullanarak tedavi eder. Tedaviniz semptomlarınıza ve kulak çınlamınızın nedenine bağlı olacaktır. Olası tedaviler arasında Oticon Tinnitus SoundSupport ™, Widex Zen ™ programı,  ReSound Linx 2 ™ iPhone Tinnitus Rölyef uygulaması ve işitme cihazları bulunur. Tedavi seçeneklerinizi daha fazla keşfetmek için Tinnitus Tedavisi sayfamızı inceleyin.

Tezgah üstü kulak çınlaması tedavileri işe yarıyor mu?

Hayır. Reçetesiz satılan maddeler ve bitkisel ilaçlar kulak çınlamasının tedavisinde işe yaramaz. Hiçbir güvenilir bilimsel kanıt, bu tür maddelerin kulak çınlaması üzerinde herhangi bir etkisi olduğunu kanıtlamaz. Buna, kulak çınlaması teşhisi, tedavisi, tedavisi veya önlenmesi için FDA tarafından onaylanmamış Lipoflavinoid dahildir. Bu ürünlerin çoğu aslında çok vitaminlidir. Anekdot başarı öykülerine karşı dikkatli olun. Bazen insanlar tezgah üstü tedavileri aldıklarında, bu kulak çınlamasından doğal rahatlamalarına denk gelir ve bu da tedavinin işe yaradığına inanmalarını sağlar. Kısa süreli plasebo etkisi  , birinin etkisiz bir tedavinin etkili olduğuna inanmasına da neden olabilir.

Migren tedavisi için ilaçsız teknikler! Migren ağrısı için doğal ilaçlar

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın