- Advertisement -

Migren tedavisi için ilaçsız teknikler! Migren ağrısı için doğal ilaçlar

Migren tipik baş ağrısı değildir. Geleneksel ilaçlardan takviyelere, bitkilere ve diğer seçeneklere kadar çok sayıda migren tedavisi seçeneği vardır.

0 296

- Advertisement -

Migreni tanımlarsak, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ve ışığa ve sese duyarlılık yaşayabileceğinizi bilmelisiniz. Migren ağrısı çarptığında, onu ortadan kaldırmak için neredeyse her şeyi yapacaksınız. Şu anda kanıtlanmış bir migren tedavisi yoktur, ancak semptomları hafifletmek için bir dizi tedavi mevcuttur.

Doğal ilaçlar migren semptomlarını azaltmak için ilaçsız bir yoldur. Bu evde tedaviler migrenleri önlemeye veya en azından şiddetlerini ve sürelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sizin için en iyi ve uygun tedaviyi bulmanız zaman alabilir. En etkili olanları bulmadan önce farklı tip veya ilaç kombinasyonlarını denemeniz gerekebilir.

Migren ilaçlarının her biri kendi potansiyel yan etkileriyle birlikte gelir. Bu ilaçların yan etkileri bazıları için küçüktür, ancak bazıları oldukça ciddi olabilir. Birçok hasta için, reçeteli ilaçlar migreni önlemede çok yardımcı olur, ancak bu ilaçları tamamlamak veya değiştirmek için farmakolojik olmayan bir dizi seçenek de vardır. Herkes için işe yaramazlar, ancak bir fark yaratabilirler, güvenlidirler ve potansiyel faydalarını en üst düzeye çıkarmak için birlikte kullanılabilirler.

Ayda en az dört (tipik olarak sekiz ila 10) migren ağrısı yaşayan veya günlük yaşamlarına müdahale eden şiddetli migren yaşayan kişiler bu koruyucu tedavileri göz önünde bulundurmalıdır.

Baş ağrısı çok yaygın bir ağrı şeklidir ve birinin sahip olduğu bir sıkıntı olabilir. Tezgah üstü ağrı kesiciler ile kısa süreli rahatlama yaşayabilirsiniz.

Migren neden olur?

Migren yaşayan insanlar güçlü bir genetik yatkınlık gösterir. Diğer aile üyelerinde migren öyküsü çok yaygındır.

Uzun süre migrenlerin bir kan damarı bozukluğu olduğunu düşündük. Artık kan damarlarındaki değişikliklerin ikincil bir fenomen olduğunu biliyoruz; birincil sorun sinir fonksiyon bozukluğudur. Bazı kraniyal sinirlerin aktivasyonu, kan damarlarının etrafında iltihaplanmaya yol açar ve bu da acı verici ağrıya neden olur.

Migrenli hastalar genellikle migrenleri için spesifik tetikleyiciler belirleyebilirler. Bunlar duygusal rahatsızlık veya stres, kırmızı şarap, peynir veya çikolata gibi belirli yiyecek veya içecekleri veya kadınlarda adet dönemlerini içerir. Stresi birincil çökelti deneyimi olarak tanımlayabilen birçok hasta, stres düzeldikten hemen sonra migren geçirir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri ile migren tedavisi

Sağlıklı bir diyet yemek, düzenli yemek saatlerini tutmak, alkol ve kafeini ortadan kaldırmak, egzersiz yapmak ve iyi bir gece uykusu almak migren ataklarının sıklığını azaltabilir. Stresi yoga, meditasyon, hipnoz veya biofeedback ile yönetin. Bu önlemler migreni hayatınızdan çıkarmayabilir, ancak büyük bir fark yaratabilir.

 • Gevşeme tekniklerini deneyin. Biofeedback ve diğer gevşeme eğitimi formları, stresli durumlarla başa çıkmanın yollarını öğretir, bu da sahip olduğunuz migren sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Bir uyku ve beslenme rutini geliştirin. Çok fazla ya da çok az uyumayın. Günlük olarak tutarlı bir uyku ve uyanma programı ayarlayın ve izleyin. Her gün aynı saatte yemek yemeye çalışın.
 • Bol miktarda sıvı tüketin. Özellikle su ile sulu kalmak yardımcı olabilir.
 • Baş ağrısı günlüğü tutun. Doktorunuzu gördükten sonra bile baş ağrısı günlüğünüze kaydetmeye devam edin. Migreninizi neyin tetiklediği ve hangi tedavinin en etkili olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.
 • Düzenli egzersiz. Düzenli aerobik egzersiz gerginliği azaltır ve migreni önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz kabul ederse, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi hoşunuza giden aerobik aktiviteyi seçin. Bununla birlikte, yavaşça ısın, çünkü ani, yoğun egzersiz baş ağrısına neden olabilir.Düzenli egzersiz, kilo vermenize veya sağlıklı bir vücut ağırlığını korumanıza yardımcı olabilir ve obezitenin migrende bir faktör olduğu düşünülmektedir.

Gevşeme Teknikleri

Migrenler genellikle stres tarafından tetiklendiğinden gevşeme eğitimi harika bir fikirdir. Yöntemler, derin nefes alma ve vücudunuzun farklı bölgelerindeki kasları gerdiğiniz ve gevşettiğiniz ilerleyici kas gevşemesini içerir. Uygulama ile bu teknik, baş ağrılarını azaltabilen stresi nasıl ele aldığınızı geliştirebilir.

Gevşeme ve meditasyon teknikleri, kronik migren hastaları, özellikle de aşırı ilaç kullanımı öyküsü olanlar için umut vaat etmektedir. Hastalar tipik olarak gevşeme yöntemlerini, rehberli meditasyonları, kontrollü solunum uygulamalarını ve stres yönetimini öğrendikleri bir dizi sınıf alırlar.

Araştırma ve etkililik

Migrenli birçok insan, durumla ilişkili ağrıya odaklanma eğilimindedir ve bu da kötüleşen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, stresi azaltmak ve vücudun hem zihnini hem de yönlerini rahatlatmak için tasarlanmış olumlu davranışlar genellikle tedavi sürecinde ileriye doğru atılmış adımlardır. Araştırmalar genel olarak, özellikle ilaç aşırı başağrısı teşhisi konmuş olanlar için, farkındalık ve stres azaltma tekniklerinin en az önleyici ilaç kadar etkili olabileceğini desteklemektedir.

Migren tedavisi için vitamin ve mineral takviyeler

Araştırmalar, riboflavin (B2 vitamini) ve magnezyum almanın, baş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmese de migreni daha az almanıza yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Koenzim Q10, yetişkinlerde ve çocuklarda daha az migrene yol açabilir, ancak bir fayda görmek için genellikle birkaç ay almanız gerekir.

Başlamadan önce, sizin için yan etkileri olmayacağından emin olmak için doktorunuzla konuşun.

Bazı migren hastalarına faydaları gösteren çeşitli vitaminler ve doğal takviyeler vardır:

 • Riboflavin (B2 Vitamini): günde 400 mg. Yan etkiler nadirdir, ancak riboflavinin etkili olması iki ay veya daha uzun sürebilir. Yararlarının kanıtı oldukça iyidir.
 • Butterbur: günde iki kez 75 mg. Hazımsızlık (geğirme) ve yüksek karaciğer testlerine dikkat edin. Daha küçük dozlar etkili değildir.
 • Magnezyum: günde 400 ila 500 mg. İshale neden olabilir. Migrenleri önce auralar olan hastalar için özellikle yararlı olabilir.
 • Melatonin: geceleri 3 ila 9 mg. Sadece küçük çalışmalarda değerlendirilir, aynı zamanda yardımcı olur .

Ağrı kesiciler

Migrenli birçok insan, parasetamol , aspirin ve  ibuprofen gibi tezgah üstü ağrı kesicilerin  semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Migren atağının ilk belirtilerinde alındığında en etkili olma eğilimindedirler, çünkü bu onlara kan dolaşımınıza emilmeleri ve semptomlarınızı hafifletmeleri için zaman tanır.

Ağrı kesici almadan önce baş ağrısının kötüleşmesini beklemek önerilmez, çünkü ilacın çalışması için genellikle çok geç.

Bir bardak suda çözünen tabletler (çözünür ağrı kesiciler) iyi bir alternatiftir çünkü vücudunuz tarafından hızla emilirler.

Bulantı veya kusma nedeniyle ağrı kesicileri yutamazsanız, fitiller daha iyi bir seçenek olabilir. Bunlar dibe yerleştirilen kapsüllerdir.

Akupunktur

Bazı çalışmalar, toplam baş ağrısı günlerini azaltmada akupunkturu oral plasebo ilaçlarından daha iyi bulmuştur. Bu prosedürle güçlü bir plasebo etkisi ilişkili olmasına rağmen, faydalar tekniğin kendisinden veya sadece kişisel temastan kaynaklanabilir.

Bu geleneksel Çin pratiğinde, bir uzman vücudunuzdaki belirli noktalara küçük iğneler yerleştirir. Küçük çalışmalar, migren ağrısını hafifletebileceğini ve ayrıca baş ağrısı sayısını azaltabileceğini düşündürmektedir. Yine de diğer tedavilerinize ayak uydurmalısınız.

Egzersiz

Düzenli kardiyo egzersizi – kalbinizin pompalanmasını sağlayan egzersizler – bir fark yaratabilir. İsveçli bir çalışma, egzersizi gevşeme ve migreni önleyen bir ilaçla karşılaştırdı. Kardiyo rutini – haftada üç kez 40 dakika – ağrıyı azaltmada ve baş ağrılarının ne sıklıkta grev yaptığında rahatlama veya ilaç çalıştı.

Masaj yaparak migren tedavisi nasıldır?

Derinlemesine çalışılmamasına rağmen, masaj bazı insanlarda baş ağrılarını azaltabilir, erken araştırmalar gösteriyor. Migren başladıktan sonra ağrıya yardımcı olmaz. Masaj ayrıca yaygın bir baş ağrısı tetikleyicisi olan stresi hafifletebilir.

Uyku düzeninizi değiştirin

Çalışmalar, zayıf uyku ve migrenlerin sıklıkla el ele gittiğini göstermektedir. Bu yüzden rutininizi yeniden düşünün. Denenecek şeyler:

 • Yatakta okuma, TV izleme veya müzik dinleme.
 • Kestirmeyin.
 • Birkaç saat yatmadan önce ağır yemekler yemeyin.
 • Telefonunuzu, dizüstü bilgisayarınızı veya tabletinizi yatmadan kullanmayın.

Oksipital sinir bloğu

İlgili bir prosedür, oksipital sinir bloğu (baş ve boynun arkasındaki sinirler etrafına anestetik ajanlar enjekte etmek için onları sakinleştirmek için) de faydalı olabilir. Oksipital sinir stimülasyonu, genellikle klavikula yakınına yerleştirilen bir elektrik jeneratöründen geçen elektrik tellerinin boyuna implante edildiği bir tekniktir. Genel anestezi gerektiren bu prosedür, tüm invaziv olmayan tekniklerin başarısız olduğu önemli boyun ağrısı olan hastalar için muhtemelen en etkilidir.

Botulinum toksini

Bu nörotoksini duydunuz (evet, işte bu – sinir uçlarından kimyasalların salınımını engelleyerek işe yarıyor), kimyasal yüz asansörleri için, ancak birkaç çalışma migrenleri de önleyebildiğini buldu. Etki dramatik değildir (bir çalışmada aylık baş ağrısı sıklığını sekizden altıya düşürdü), ancak migren hastaları için küçük farkın derin olabileceğini. Baş ve boyunda birden fazla bölgeye enjeksiyon yapılması gerekir.

Hamile ve emziren kadınlar için migren tedavisi

 • Genel olarak, hamileyken veya emzirirken ilaçlarla migren tedavisi mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır.
 • Bunun yerine, genellikle potansiyel migren tetikleyicilerini belirlemeye ve önlemeye çalışmak önerilir.
 • İlaç gerekliyse, doktorunuz size parasetamol gibi düşük dozda bir ağrı kesici reçete edebilir.
 • Bazı durumlarda, anti-enflamatuar ilaç veya triptanlar reçete edilebilir.
 • Hamileyken veya emzirirken ilaç almadan önce bir GP veya ebenizle konuşun.

Migren için bazı farmakolojik tedaviler nelerdir?

Tıbbi olmayan tedaviler, tüm migren hastaları için kendi başlarına yeterince etkili olmayabilir, bu yüzden yardımcı olabilecek bazı ilaçlara bakalım. Birkaç migren ilacı sınıfı vardır. Sizin ve sağlayıcınızın hangisini seçtiği, etkinliğe, yan etki profiline, diğer ilaçlarla etkileşime ve diğer hastalıklar üzerindeki etkisine bağlı olarak değişir.

 • Antihipertansifler: Antihipertansifler, kan basıncını düşürmek için kullanılan ilaçlardır. Metoprolol ve propranolol gibi beta-blokerler; verapamil gibi kalsiyum kanal blokerleri; ACE inhibitörleri (lisinopril); ve ARB’lerin (özellikle kandesartan olan anjiyotensin reseptör blokerleri) etkili oldukları kanıtlanmıştır.
 • Antikonvülzanlar: Antikonvülzanlar tipik olarak nöbetleri tedavi etmek için kullanılır. Bunlar topirimate, gabapentin ve valproik asidi içerir.
 • Antidepresanlar: Hem daha eski trisiklikler (nortriptilin ve amitriptilin) ​​hem de daha yeni ajanlar (venlafaksin ve esitalopram) yardımcı olabilir.

Terapötik seçeneklerin sayısı – reçeteli ilaçlar, reçetesiz satılan ilaçlar ve çeşitli prosedürler ve tedaviler – çok fazladır ve sizin için en uygun olanı kendi başınıza bulmanız gerekmemelidir. Hangi yaklaşımın size en uygun olduğu konusunda sağlık uzmanınızla bilinçli bir tartışma yapın ve hem migren sıklığınızı azaltmak hem de bu akut atakları etkili bir şekilde iptal etmek için bir plan hazırlayın.

Not: Reçetesiz satılan ilaçlar kullanarak migrenlerinizi yönetemeyeceğinizi fark ederseniz, doktorunuz daha güçlü bir şey reçete edebilir.

 Şiddetli migren reçeteli veya reçetesiz (OTC) ilaçlarla tedavi gerektirebilir. Size uygun bir migren tedavisi planı hakkında doktorunuzla konuşun.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın