- Advertisement -

Akne sivilce tedavisi için denenecek 10 formül

Sivilcenizden kurtulmak için hemen her şeyi denediğiniz halde yine de lekeler görüyor musunuz? Akne sivilce tedavisi ve daha net bir cilt görmek için, muhtemelen sadece bazı değişiklikler yapmanız gerekir.

0 577

- Advertisement -

Akne, özellikle yüz, omuzlar, sırt, boyun, göğüs ve üst kollarda lekelere ve sivilcelere neden olan kronik, iltihaplı bir cilt rahatsızlığıdır.

Akne sivilce tedavisi için dermatologlardan alacağınız aşağıdaki ipuçları başlamanıza yardımcı olabilir.

Akne, çoğu insanı bir noktada etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Noktalara, yağlı cilde ve bazen sıcak veya dokunması ağrılı cilde neden olur.

Akne sivilce belirtileri neler

Akne en çok şu durumlarda gelişir:

 • yüz – bu hemen hemen akneli herkesi etkiler
 • geri – bu akneli kişilerin yarısından fazlasını etkiler
 • göğüs – bu akneli kişilerin yaklaşık% 15’ini etkiler

 

Nokta türleri

Aknenin neden olduğu 6 ana leke türü vardır:

 • siyah noktalar – ciltte gelişen küçük siyah veya sarımsı yumrular; kirle dolu değiller, ancak siyahtır çünkü saç folikülünün iç astarı renk üretir
 • beyaz başlıklar – siyah noktalara benzer bir görünüme sahiptir, ancak daha sıkı olabilir ve sıkıldığında boşalmayabilir
 • papüller – hassas veya ağrılı hissedebilen küçük kırmızı yumrular
 • püstüller – papüllere benzer, ancak merkezde irin birikmesinden kaynaklanan beyaz bir uca sahiptir
 • nodüller – cilt yüzeyinin altında oluşan ve ağrılı olabilen büyük sert topaklar
 • kistler – sivilcenin neden olduğu en şiddetli leke türü; onlar benzerler ediyoruz geniş irin dolu topak çıban  ve kalıcı neden büyük riski taşıyan yara

Aknen varsa deneyebileceğin şeyler

Bu kendi kendine yardım teknikleri yararlı olabilir:

 • Etkilenen cilt bölgelerini günde ikiden fazla yıkamayın. Sık yıkamak cildi tahriş edebilir ve semptomları daha da kötüleştirebilir.
 • Etkilenen bölgeyi yumuşak bir sabun veya temizleyici ve ılık suyla yıkayın. Çok sıcak veya soğuk su sivilceleri daha da kötüleştirebilir.
 • Siyah noktaları veya lekeleri sıkıştırmayı denemeyin. Bu onları daha da kötüleştirebilir ve kalıcı yara izlerine neden olabilir .
 • Çok fazla makyaj ve kozmetik kullanmaktan kaçının. Komedojenik olmayan olarak tanımlanan su bazlı ürünler kullanın. Bu, ürünün cildinizdeki gözenekleri tıkama olasılığının düşük olduğu anlamına gelir.
 • Yatmadan önce makyajı tamamen çıkarın.
 • Kuru cilt bir sorunsa, kokusuz su bazlı bir yumuşatıcı kullanın .
 • Düzenli egzersiz sivilcenizi iyileştiremez, ancak ruh halinizi artırabilir ve özgüveninizi artırabilir. Ter aknenizi tahriş edebileceğinden, egzersizi bitirdikten sonra mümkün olan en kısa sürede duş alın.
 • Saçınızı düzenli olarak yıkayın ve saçınızın yüzünüze düşmesine izin vermemeye çalışın.

Akne tedavisi sağlanamasa da tedavi ile kontrol altına alınabilir.

Hafif sivilce geliştirirseniz , tavsiye için bir eczacı ile konuşmak iyi bir fikirdir.

Lekeleri tedavi etmek için çeşitli kremler, losyonlar ve jeller eczanelerden satın alınabilir.

Düşük konsantrasyonda benzoil peroksit içeren ürünler önerilebilir, ancak bu giysiyi ağartabileceğinden dikkatli olun.

Akneniz şiddetliyse veya göğsünüzde ve sırtınızda görünüyorsa, antibiyotiklerle veya sadece reçeteyle satılan daha güçlü kremlerle tedavi edilmesi gerekebilir  .

Akne sivilce tedavisi için ne zaman tıbbi tavsiye alınmalı

Eğer varsa hafif akne , bunu tedavi etmek ilaçlarla ilgili eczacıya başvurunuz.

Bunlar sivilcenizi kontrol etmiyorsa veya sizi çok mutsuz ediyorsa, bir aile doktoruna görünün.

Orta veya şiddetli sivilceniz varsa veya nodüller veya kistler geliştirirseniz, yara izini önlemek için uygun şekilde tedavi edilmeleri gerektiğinden, bir doktor görmelisiniz .

Kalıcı yara izlerine yol açabileceğinden, lekeleri çekme veya sıkma isteğine direnmeye çalışın.

Tedavilerin işe yaraması 3 ay kadar sürebilir, bu nedenle bir gecede sonuç beklemeyin. Çalışmaya başladıklarında, sonuçlar genellikle iyidir.

Neden sivilcem var?

Akne en çok ergenlik döneminde hormon seviyelerindeki değişikliklerle bağlantılıdır , ancak her yaşta başlayabilir.

Bazı hormonlar, ciltteki kıl köklerinin yanında bulunan yağ üreten bezlerin daha fazla miktarda yağ (anormal sebum) üretmesine neden olur.

Bu anormal sebum, P. acnes adı verilen ve genellikle zararsız bir cilt bakterisinin aktivitesini değiştirir, bu da daha agresif hale gelir ve iltihaplanmaya ve iltihaplanmaya neden olur.

Hormonlar ayrıca saç folikülünün iç yüzeyini kalınlaştırarak gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Cildin temizlenmesi bu tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olmaz.

Diğer olası nedenler

Aknenin ailelerde görüldüğü bilinmektedir. Hem annenizde hem de babanızda sivilceler varsa, muhtemelen sizde de sivilceniz olacaktır.

Adet döngüsü veya hamilelik sırasında meydana gelenler gibi hormonal değişiklikler de kadınlarda sivilce ataklarına neden olabilir.

Diyet, kötü hijyen veya cinsel aktivitenin sivilcede rol oynadığına dair hiçbir kanıt yok.

Kimler etkilendi?

Akne gençlerde ve genç yetişkinlerde çok yaygındır. 11 ila 30 yaş arasındaki kişilerin yaklaşık% 95’i sivilceden bir dereceye kadar etkilenir.

Akne en çok 14-17 yaş arası kızlarda ve 16-19 yaş arası erkek çocuklarda görülür.

Çoğu insan, semptomları yaşlandıkça düzelmeye başlamadan önce birkaç yıl boyunca akne yaşar.

Bir kişi 20’li yaşların ortalarındayken sivilce genellikle kaybolur.

Bazı durumlarda sivilce yetişkin yaşamına kadar devam edebilir. Yetişkinlerin yaklaşık% 3’ü 35 yaşın üzerinde sivilceye sahiptir.

Eğer bir gençseniz, sivilceniz olma ihtimali oldukça yüksektir. Pek çok yetişkinde olduğu gibi 10 gençten yaklaşık 8’inde akne vardır.

Akne o kadar yaygındır ki ergenliğin normal bir parçası olarak kabul edilir. Ancak bunu bilmek, aynada yüzünüzdeki büyük bir sivilceye baktığınızda her zaman kolaylaştırmaz. Peki sivilce nedir ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Sivilce Nedir ve Neden Olur?

Akne, farklı tipte yumrular olarak ortaya çıkan bir cilt durumudur. Bu yumrular siyah nokta, beyaz nokta, sivilce veya kist olabilir. Ergenlik çağıyla birlikte gelen hormonal değişiklikler nedeniyle ergenlerde sivilce görülür. Ebeveynleriniz gençken sivilcelere sahipse, sizin de sivilceniz olma olasılığınız daha yüksektir. İyi haber şu ki, çoğu insan için sivilcenin neredeyse tamamen ergenlik döneminden itibaren ortadan kalkması.

Pek çok gencin sahip olduğu akne tipine akne vulgaris denir (“vulgaris” in anlamı göründüğü kadar kötü değildir – “yaygın tip” anlamına gelir). Genellikle yüz, boyun, omuzlar, üst sırt ve göğüste görülür.

Cildinizdeki saç kökleri veya gözenekleri yağ bezleri ( yağ bezleri de denir) içerir. Bu bezler , saçınızı ve cildinizi yağlayan bir yağ olan sebumu üretir . Çoğu zaman yağ bezleri doğru miktarda sebumu üretir. Vücut olgunlaşmaya ve gelişmeye başladığında, hormonlar yağ bezlerini daha fazla sebum üretmeye teşvik eder.

Çok fazla sebum ve çok fazla ölü deri hücresi varsa gözenekler tıkanır. Bakteriler (özellikle Propionibacterium acnes olarak adlandırılan ) daha sonra gözeneklerin içinde sıkışabilir ve çoğalabilir. Bu, şişlik ve kızarıklığa neden olur – sivilcenin başlangıcı.

Bir gözenek tıkanırsa ve kapanırsa ancak deriden dışarı çıkarsa, beyaz bir kafayla kalırsınız . Bir gözenek tıkanırsa ancak açık kalırsa, üst yüzey kararabilir ve siyah nokta kalır . Bazen gözenek duvarı açılır ve sebum, bakteri ve ölü deri hücrelerinin cildin altına girmesine izin verir – ve sivilce adı verilen küçük, kırmızı bir yumru ile kalırsınız (bazen sivilcelerin tepesi iltihapla doludur. bakteriyel enfeksiyona vücudun reaksiyonu).

Deride çok derin açılan tıkalı gözenekler , iltihaplı yumrular veya sivilcelerden daha büyük ve ağrılı olabilen kistler olan nodüllere neden olabilir. Bazen sivilce gibi görünen büyük kistler, stafil enfeksiyonunun neden olduğu çıbanlar olabilir.

1. Çalışması için en az 4 hafta akne tedavisi verin.
Birkaç günde bir yeni bir sivilce ürünü kullanmak yararlı görünebilir, ancak bu yaklaşım sivilceyi daha da kötüleştirebilir. Akne tedavisinin işe yaraması için zaman gerekir. Birkaç günde bir farklı bir ürün kullanmak da cildinizi tahriş ederek yeni çatlaklara neden olabilir.

Bir tedavi sizin için işe yararsa, 4 ila 6 hafta içinde bir miktar iyileşme fark etmelisiniz. Açıklığın görülmesi iki ila üç ay veya daha uzun sürebilir.

İyileşme fark ederseniz, tedaviyi kullanmaya devam edin. Temizlemeyi gördüğünüzde bile, akne tedavisini kullanmaya devam etmek isteyeceksiniz. Bu, yeni kesintileri önlemeye yardımcı olur.

2. Farklı sivilce nedenlerine saldırın.
4-6 hafta sonra iyileşme görmezseniz, tedavi planınıza ikinci bir akne ürünü ekleyin.

Bu yaklaşım, sivilcenin farklı nedenlerine saldırmaya yardımcı olabilir. Bakteriler, tıkanmış gözenekler, yağ ve iltihaplanmanın tümü sivilceye neden olabilir.

Elbette ikinci tedavi farklı bir sivilce nedenine saldırmalıdır. Örneğin, benzoil peroksit içeren bir akne tedavisi kullanıyorsanız, ikinci akne tedavisi akne ile mücadele eden başka bir bileşen içermelidir. Başka bir ürün seçmenize yardımcı olmak için, işte farklı aktif bileşenlerin üzerinde çalıştığı şeyler:

 • Benzoil peroksit, P. acnes bakterilerini azaltır
 • Adapalen jel gibi retinoidler, gözenekleri açar ve yağlılığı azaltır
 • Salisilik asit iltihabı hafifletir ve gözenekleri açar

Bu bileşenlerden herhangi birini içeren Akne sivilce tedavisi çevrimiçi olarak veya bir mağazadan satın alabilirsiniz. Reçeteye ihtiyacın yok.

1 veya 2 ürünü deneyin ve onlara çalışmaları için zaman tanıyın. Çok fazla ürün denemek cildinizi gerebilir ve sivilceyi kötüleştirebilir.

3. Yönergeleri izleyin.
Bir akne tedavisi kullanmak oldukça basit görünse de, ne kadar kullandığınız ve ne sıklıkla kullandığınız büyük bir fark yaratabilir. Talimatları izlediğinizden emin olun. Tedavi planınızı bir dermatolog oluşturduysa, doktorunuzun talimatlarını izleyin ve dermatoloğunuzun tedavi planına dahil ettiği her şeyi kullanın.

4. Yüzünüzü günde iki kez ve terledikten sonra yıkayın.
Akneli cilt hassastır. Günde ikiden fazla yıkamak cildinizi tahriş ederek sivilceyi daha da kötüleştirebilir.

En iyi sonuçlar için dermatologlar şu durumlarda yüzünüzü yıkamanızı tavsiye eder:

 • Uyanmak
 • Yatmaya hazır mısın
 • Terli bir yüze sahip olmak

5. Yüzünüzü ve diğer akne eğilimli cildinizi ovalamayı bırakın.
Cildiniz yağlı, kirli veya kirli hissediyorsa, onu ovalayarak temizlemek isteyebilirsiniz. Yapma! Ovmak akneye yatkın cildi tahriş edebilir ve bu da akneyi kötüleştirir.

6. Akneye neden olmayan cilt bakım ürünleri ve kozmetikler kullanın.
Bu ürünler etiketlenmiştir. Paket üzerinde aşağıdakilerden birini görebilirsiniz:

 • Gözenekleri tıkamaz
 • Komedojenik olmayan
 • Akne yapmayan
 • Yağsız

Bu cilt bakım ürünlerinden bazıları hala birkaç kişide sivilceye neden olabileceğinden, kopmanıza neden olmayanları bulmadan önce farklı ürünler denemeniz gerekebilir.

7. Sivilcenize dokunmayın, koparmayın ve patlatmayın.
Sivilceyi patlatmak, onu temizlemenin en hızlı yolu gibi görünebilir, ancak onu patlatmak işleri daha da kötüleştirebilir. Her dokunduğunuzda, seçtiğinizde veya patlattığınızda sivilceyi daha da kötüleştirebilirsiniz.

8. Akne ilacını sadece lekelerinize değil, akne eğilimli tüm cilde sürün.
Akneye eğilimli cildinize ince bir tabaka uygulamak, mevcut Akne sivilce tedavisi etmeye ve yeni çatlakları önlemeye yardımcı olur.

9. Yastık kılıflarınızı, şapkalarınızı ve sivilceye meyilli cildinize temas eden diğer şeyleri yıkayın.
Bu yüzeylerde ölü deri hücreleri, bakteriler ve kir birikir ve bu da gözeneklerinizi tıkayabilir. Akne eğilimli cildinize dokunan şeyleri yıkamak bunu önleyebilir.

Çarşaflarınızı her hafta ve yastık kılıfınızı haftada iki veya üç kez değiştirmek fark yaratabilir.

10. Bir dermatoloğun yardımını isteyin.
Bu ipuçlarını denedikten sonra hala sivilceniz varsa veya sivilce kistleriniz veya nodülleriniz varsa (temizlendiklerinde iz bırakan derin lekeler) bir dermatolog yardımcı olabilir.

Günümüz akne tedavileri ve bir dermatoloğun uzmanlığı ile hemen hemen her akne vakası temizlenebilir. Bir dermatolog, benzersiz ihtiyaçlarınıza göre bir tedavi planı oluşturabilir.

Akne sivilce tedavisi ne yapabilirim?

Sivilceye katkıda bulunabilecek yağ birikmesini önlemeye yardımcı olmak için yüzünüzü günde bir veya iki kez yumuşak bir sabun ve ılık suyla yıkayın. Do bir bez ile sert yüzünü fırçalayın – akne uzak temizlendi olamaz ve fırçalama aslında cildi tahriş ve gözenekler tarafından daha kötü hale getirebilir. Yüzünü olabildiğince nazikçe temizlemeyi dene.

Makyaj veya güneş kremi kullanıyorsanız, “komedojenik olmayan” veya “aknejenik olmayan” olarak etiketlendiğinden emin olun. Bu, gözeneklerinizi tıkamayacağı ve sivilceye katkıda bulunmayacağı anlamına gelir. Ve yüzünü yıkarken, gözeneklerini tıkamaması için tüm makyajını temizlemeye zaman ayır.

Sivilceler gerçekten güneşten etkilenmez. Bronzlaşma sivilcenin geçici olarak daha az şiddetli görünmesine neden olsa da kalıcı olarak yok olmasına yardımcı olmaz – ve bazı insanlar güneşte kaldıktan sonra cildinin ürettiği yağların sivilcelerini daha da kötüleştirdiğini fark eder.

Saç spreyi veya jel kullanıyorsanız, gözenekleri de tıkayabileceğinden bunları yüzünüzden uzak tutmaya çalışın. Yüzünüze değen uzun saçlarınız varsa, yağı uzak tutmak için yeterince sık yıkadığınızdan emin olun. Ve örneğin bir fast-food restoranında veya benzin istasyonunda olduğu gibi, sizi yağla temas ettiren bir okul sonrası işiniz varsa, eve giderken yüzünüzü iyice yıkadığınızdan emin olun. Ayrıca egzersiz yaptıktan sonra yüzünüzü yıkamanıza da yardımcı olabilir.

Salisilik asit veya benzoil peroksit içeren reçetesiz satılan pek çok losyon ve krem ​​sivilceyi önlemeye ve aynı zamanda onu gidermeye yardımcı olur. Hangisinin yardımcı olduğunu görmek için bunları deneyebilirsiniz. Talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun – bir seferde kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmayın (cildiniz çok kuruyabilir ve daha kötü hissedebilir ve daha kötü görünebilir) ve alerji testi ile ilgili etiket talimatlarını izleyin .

Bazı insanlar, belirli bir yiyeceği çok fazla yediklerinde, kopuşlarının daha şiddetli olduğunu fark ettiklerini fark ederler. Eğer onlardan biriyseniz, ne olacağını görmek için o yiyeceği azaltmaya değer.

Yine de Sivilcem Olursa?

Bazen düzgün yıkayıp losyonları ve yağsız makyaj yapmayı deneseler bile, insanlar yine de sivilceler yaşarlar ve bu tamamen normaldir. Aslında, normalde sivilcelerini kontrol altına alan bazı kızlar, adet görmeden birkaç gün önce ortaya çıktığını görebilir. Buna adet öncesi akne denir ve 10 kadından yaklaşık 7’si bunu vücuttaki hormon değişikliklerinden alır.

Aknesi olan bazı gençler, bir doktordan veya dermatologdan (cilt problemlerinde uzmanlaşmış bir doktor) yardım alabilir. Doktor sivilceyi reçeteli ilaçlarla tedavi edebilir. Kişinin sivilcesine bağlı olarak bu, sivilcelerin oluşmasını önleyen reçeteli kremler kullanmak, sivilce oluşturmaya yardımcı olan bakterileri öldürmek için antibiyotik kullanmak veya sivilce şiddetliyse, izotretinoin gibi daha güçlü ilaçlar almak veya hatta küçük bir ameliyat olmak anlamına gelebilir. Bazı kızlar doğum kontrol haplarının sivilcelerini gidermeye yardımcı olduğunu fark eder.

Aynaya bakarsanız ve bir sivilce görürseniz, ona dokunmayın, sıkmayın ya da almayın . Bunu yapmak zor olabilir – bir sivilceden kurtulmaya çalışmak oldukça cazip olabilir. Ancak sivilcelerle oynadığınızda, onları patlatarak veya açarak daha da fazla iltihaplanmaya neden olabilirsiniz. Artı, ellerindeki yağ yardımcı olamaz! Daha da önemlisi, sivilceleri seçmek yüzünüzde küçük, kalıcı izler bırakabilir .

Bal ile sivilce tedavisi Bal ile sivilceleri iyileştirmek mümkün!

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın