- Advertisement -

Grip hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler! Gribe ne iyi gelir!

Grip, viral bir enfeksiyondan kaynaklanan bir solunum hastalığıdır. Grip hastalığı çok bulaşıcıdır ve solunum damlacıkları yoluyla yayılır.

0 396

- Advertisement -

İçindekiler

Siz hangisini seçersiniz, eğlenmek mi yada grip olmak mı? Grip değil tabi ki eğlenceyi seçerseniz, mutlu ve sağlıklı bir grip sezonu geçirmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarımız var. Grip hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için makalemiz de derledik.

Grip, ateş, öksürük, titreme, vücut ağrıları ve yorgunluk gibi semptomlara neden olabilecek bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Grip mevsimi her yıl başlar ve virüs okullarda ve iş yerlerinde hızla yayılabilir.

Kendinizi olabildiğince fazla bilgi ile donatmak önemlidir. Bu şekilde kendinizi nasıl daha iyi koruyacağınızı biliyorsunuz.

Birçok insan gribi yaşamları boyunca en az bir kez alırken, bu hastalık hakkında her şeyi bilmiyor olabilirsiniz. İşte grip hastalığı hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler.

Grip nedir?

Grip hastalığı, aniden ortaya çıkan oldukça bulaşıcı bir solunum virüsüdür. Vücut ağrıları, ateş ve öksürük gibi semptomlar tipik olarak maruziyetten bir ila yedi gün sonra gelişir ve birkaç günden iki haftaya kadar sürebilir. Grip olması, aşağıdaki semptomların herhangi birini veya tümünü içerebilir:

 • Ateş (genellikle 100.4 ° F veya daha yüksek, birkaç gün sürer), genellikle titreme ile
 • Vücut ağrıları veya kas ağrıları
 • Baş ağrısı
 • yorgunluk
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Öksürük
 • Yanma, göz hareketlerinde ağrı veya ışığa duyarlılık gibi göz ağrısı

İyi haber şu ki, ishal veya bulantı ve kusma gibi gastrointestinal semptomlar oldukça nadirdir. Grip bir virüsün neden olduğu için, bakterilere karşı etkili olan antibiyotikler grip olduğunuzda yararlı değildir.

Grip hastalığı nasıl bulaşır?

Grip, kişiden kişiye öncelikle öksürme ve hapşırma ile oluşan havadaki partiküllerin yanı sıra kapı kolları, tezgahlar veya yakın zamanda enfekte olmuş bir kişi gibi kontamine yüzeylerle fiziksel temas yoluyla yayılır. Bu nedenle, öksürük ve hapşırma tekniğinizi ve iyi el hijyeninizi, grip mevsiminde kendinizi ve etrafınızdakileri sağlıklı tutmak için uygulayın.

Grip aşısı olmalı mıyım?

Evet! Kendinizi ve sevdiklerinizi gripten korumak için en iyi yol budur. Aslında, grip aşısı sadece grip olma riskinizi azaltmakla kalmaz ve hastalanırsanız semptomları azaltır, aynı zamanda gribin yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Küçük çocuklarla, yaşlı ya da ciddi bir hastalığı olanlarla yakın temas halinde iseniz, aşı olmak, gripten düşme ve zatürre gibi komplikasyonlar geliştirme şanslarını azaltabilir.

Dahası, grip aşısı özellikle bebekler ve çocuklar, hamile olan (veya hamile kalmayı planlayan), 50 yaşın üzerindeki, kronik tıbbi durumu olanlar ve komplikasyonları riski olan birine bakan kişiler için önemlidir. grip. Bu özel gruplar hastaneye yatış, zatürre ve hatta ölüm gibi ciddi grip hastalığı komplikasyonları açısından yüksek risk altındadır.

Her yıl grip aşısına ihtiyacım var mı?

Evet, tavsiye edilir. Her yıl grip aşısı, gelecek grip mevsiminde grip vakalarının çoğuna neden olması beklenen grip suş (lar) ına daha iyi uyacak şekilde güncellenmektedir. Grip virüsleri mevsimden mevsime değişebildiğinden, siz ve sevdiklerinizin korunmasını sağlamak için her yıl grip aşısı yaptırmak önemlidir. Bir önceki yılın atışından korunmak olası olabilir, ancak 6 ay ve daha büyük herkes için yıllık grip aşısı önermek için Hastalık Kontrol Merkezleri ve Dünya Sağlık Örgütü gibi diğer organlarla birlikte duruyor .

Grip aşısı için en uygun zaman ne zamandır?

Grip hastalığı döneminiz grip sezonu başlamadan önce en iyi şekilde alınmalıdır, bu nedenle mevcut sezonun aşısı hazır olduğunda Eylül veya Ekim aylarında aşılanmanızı öneririz. ABD’deki grip mevsimi Mayıs ayının sonuna kadar sürebileceğinden, Ekim ayından sonra bile hala aşı olmaya değer. Ayrıca, antikorların sizi gripten korumak ve geliştirmek için aşılamadan sonra iki haftaya kadar sürebilir, bu nedenle aşılamayı planlarken bunu aklınızda bulundurun.

Grip aşıları güvenli midir?

Evet kesinlikle. Grip aşıları dikkatle incelenmiştir ve çok güvenlidir. Bazı insanlar grip aşısı geçirmesine rağmen hasta olsalar da grip aşısı size grip veremez . Bazı insanlar grip aşısı geçtikten sonra vücut ağrıları ve düşük dereceli ateş gibi belirtiler bildirir. Bunun nedeni vücudunuzun aşıya sağlıklı bir bağışıklık tepkisi geliştirmesidir. Bu semptomlar genellikle 24-48 saat içinde düzelir. Grip aşısı ile Guillain-Barre Sendromu (GBS) adı verilen ciddi bir komplikasyon arasında bir ilişki vardır, ancak bu son derece nadirdir – aşı alan milyonda 1 veya 2’den az kişi bu sendromu geliştirir ve aşı güvenli ve etkili olmak için defalarca gösterildi. Aşının güvenliği hakkında endişeleriniz varsa, buradan CDC’den daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Bir sonraki grip aşınızı almadan önce geçmişte aşıya kötü tepki verdiyseniz sağlayıcınızla konuşun.

Grip aşısının yan etkilerini öğrenin

En yaygın yan etkiler

Grip aşısının daha yaygın yan etkileri hafiftir. Yetişkinlerde, çocuklarda ve bebeklerde aynıdır.

Enjeksiyon bölgesinde reaksiyon

Grip aşısının en yaygın yan etkisi, tipik olarak üst kolda bulunan enjeksiyon bölgesinde bir reaksiyondur. Atış yapıldıktan sonra ağrı, kızarıklık, sıcaklık ve bazı durumlarda hafif şişlik olabilir. Bu etkiler genellikle iki günden az sürer.

Rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olmak için atışınızı yapmadan önce ibuprofen almayı deneyin.

Baş ağrısı ve diğer ağrı ve sızılar

Vurulduktan sonra, vücudunuzdaki kaslarda baş ağrısı veya biraz ağrı ve ağrı olabilir. Bu genellikle ilk gün olur ve iki gün içinde geçer. Ağrı kesiciler almak rahatsızlığınızı hafifletebilir.

Bu aşı yan etkilerini tedavi etmek için asetaminofen veya ibuprofen almanın güvenli olup olmadığı tartışmalıdır.

Bazı araştırmalar , bu ilaçların vücudunuzun aşıya verdiği tepkiyi değiştirebileceğini veya azaltabileceğini düşündürmektedir. Çocukları içeren bir çalışma, asetaminofen veya ibuprofen almanın vücudun grip aşısına verdiği yanıtı azaltmadığını buldu.

Diğer araştırmalar karışık. Bu ilaçlardan kaçınılması gerekip gerekmediği hala belirsizdir.

Baş dönmesi veya bayılma

Grip aşısı ile baş dönmesi veya bayılma yaşayabilirsiniz. Bu etkiler bir veya iki günden fazla sürmemelidir. Bir çekim yaparken baş dönmesi veya bayılma eğilimi gösterirseniz, sağlık uzmanınıza size grip aşısı yapmadan önce bildirdiğinizden emin olun.

Ayrıca deneyebilirsiniz:

 • çekimi aldıktan sonra bir süre oturmak
 • atıştan önce veya sonra atıştırma yapmak

Ateş

38 ° C veya daha düşük bir ateş, grip aşısının yaygın bir yan etkisidir. Hafif bir ateş hafif bir yan etki olarak kabul edilir. Bir iki gün içinde kaybolmalı.

Ateş sizi rahatsız ediyorsa, ibuprofen veya asetaminofen almayı düşünebilirsiniz.

Yukarıda belirtildiği gibi, hem asetaminofen hem de ibuprofen veya naproksen dahil steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar hakkında bazı endişeler ortaya çıkmıştır. Endişe, bu ilaçların vücudun aşılara verdiği yanıtı azaltabileceğidir. Ancak, araştırma şu anda kesin değildir.

Grip için test yaptırmalı mıyım?

Bir grip salgını sırasında yukarıda açıklanan belirtilere sahipseniz, muhtemelen grip olmanız ve genellikle test edilmenize gerek yoktur. Çoğu durumda, evde kalmak ve dinlenmek en iyisidir. Bir Tıbbi üyeyseniz , tıbbi ekibimizin bir üyesi ile konuşmak için Şimdi Bana Davranış’ı veya uygulamamızı sanal bir ziyaret edin . Gerekirse bir ofis ziyareti de dahil olmak üzere ihtiyacınız olan bakımı aldığınızdan emin olacaklardır.

Grip olursam ne yapmalıyım?

Gerçekten denenmiş ve doğru tedavilerin yerini tutamaz. Dinlenin, bol miktarda sıvı tüketin, alkol ve tütünden kaçının ve ateş ve vücut ağrıları için (şişede belirtildiği gibi) asetaminofen (Tylenol) ve / veya ibuprofen (Motrin, Advil) alın. 19 yaşından küçükseniz ve aspirin kullanmayı düşünüyorsanız sağlayıcınıza danışın. Ve unutmayın, antibiyotikler gripten kurtulmanıza yardımcı olmaz.

Ellerinizi sık sık yıkayarak, kolunuza öksürerek ve hapşırırken (ellerinize değil) ve kullanımdan hemen sonra dokuları atarak hastalığın yayılmasını önleyin. Semptom geliştirmeden önceki günden ateşinizin kırılmasından 24 saat sonrasına kadar bulaşıcısınız.

En az 24 saat boyunca normal vücut sıcaklığına (Advil veya Tylenol gibi ateş düşürücü bir ilaç almadan) 39 ° C’nin altında olana kadar işe veya okula dönmeyin.

Grip hastalığı komplikasyonları konusunda endişe duyuyorsanız (örneğin, nefes darlığı çekiyorsanız veya ateşiniz devam ediyorsa) veya belirtileriniz kötüleşirse, lütfen mobil uygulamamızdaki sanal ziyaret özelliklerimizi kullanın. Sizinle ilgilenmek için 7/24 hizmetinizdeyiz.

Tamiflu gibi antiviral bir ilaç almalı mıyım?

Hastalığın ilk 48 saatinde alınırsa, oral ilaç oseltamivir (Tamiflu) veya inhale ilaç zanamivir (Relenza) gibi antiviral ilaçlar şiddetini azaltabilir ve semptomlarınızın süresini kısaltabilir. Bununla birlikte, semptomların başlamasından 48 saat sonra alınırsa, çok az etkisi vardır. Bu ilaçların bazı yan etkileri bulantı, ishal ve baş ağrısını içerir. Bu nedenle, çoğu insan için rutin olarak antiviral ilaç önermiyoruz.

Gripten çok hasta olanlar (hastalığı çok şiddetli olan insanlar gibi hastaneye yatırılması gerekir) ve ciddi grip hastalığı komplikasyonları geliştirme riski (yaş, hamilelik veya yüksek riskli tıbbi durum nedeniyle) ) antiviral ilaç almanız önerilir. Antiviral ilaç almanızın tavsiye edilip edilmediğinden emin değilseniz veya başka sorularınız varsa, lütfen bakım ekibinizin bir üyesine başvurun.

Grip aşısı beni hasta edebilir mi?

Sarsılması zor olan yaygın bir efsane, grip aşısının gribe neden olabileceği inancıdır. Bu doğru değil. Kesinlikle grip alamayan gelen çekimde etkin mikrop (viral partiküller) vardır, çünkü bir grip aşısı. Bununla birlikte, vücut ağrıları, yorgun hissetme ve düşük dereceli ateş gibi semptomlar gibi hafif grip geliştirebilirsiniz, ancak bu grip değildir. Grip çok daha kötü! Bunun yerine, vücudunuz gelecekte grip maruziyetine karşı savaşmanıza yardımcı olacak bir bağışıklık tepkisi yaratır ve bu semptomlar genellikle bir veya iki gün içinde geçer.

Grip olmadıkça grip aşısına ihtiyacım var mı?

Gripten hiç almazsanız, bu harika ! Ama grip aşısı sadece sağlığınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda etrafınızdakileri de korur. Daha yaşlı, zayıf insanlar, bebekler gibi çok genç insanlar ya da kronik hastalıkları olan kişilerseniz, grip aşısı da hastalanmalarını önlemenize yardımcı olabilir, çünkü çok hasta olma ya da gripten ölme riski altındadırlar .

Yazın soğuk algınlığı yaşarsınız nasıl geçer?

Bir uzman, ‘yaz soğukluğunun’ gerçekte ne olduğunu ve ona yardım etmek için neler yapabileceğinizi açıklar

Yaz soğuk algınlığı normal soğuklarla aynı mıdır?

“Soğuk algınlığının bir dizi farklı türü var; ancak daha sıcak ayların neden olduğu bir şey yok. Sürpriz olarak gelebilir, ancak soğuk algınlığı aslında sıcaklık veya mevsimlerden kaynaklanmaz. soğuk virüslerin yayılmasından kaynaklanır.

“Anekdotsal olarak, kış aylarında daha fazla insanın üşüttüğünü görüyorum, ancak bunun nedeni, soğuk olduğunda, virüslerin yayılmasını kolaylaştırarak, içeride başkalarının etrafında daha fazla demet yapma eğiliminde olmamız olabilir.”

Yaygın semptomlar nelerdir?

“Soğuk algınlığının yaygın belirtileri arasında tıkalı ve sümüklü bir burun, boğaz ağrısı, öksürük, ateşli ve hapşırma sayılabilir. Ayrıca öksürük ve bazen kusma yaşayabilirsiniz. Kas veya vücut ağrıları yaşamaya başlarsanız grip olmuş olabilirsiniz.”

Yazın soğuk algınlığına nasıl davranmalısınız?

“Kışın soğuk algınlığı gibi, bol su için, boğaz ağrısına yardımcı olmak için tuzlu suyla gargara yap ve burun tıkanıklığını gidermek için burun dekonjestan damlalarını veya spreylerini dene. Burun dekonjestanları daha fazla kullanılmamalıdır. Aşırı kullanıldıklarında ters etki yaratabilecekleri için beş gün. Olası ağrıyı hafifletmek için parasetamol, ibuprofen veya aspirin alın. 

Soğuk algınlığı ve grip için kesin kılavuzumuz

Soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları, göğüs soğuk algınlığı (bronşit) ve grip (Grip hastalığı virüsünün neden olduğu ) içeren bir üst solunum yolu enfeksiyonu (URI) olduğunu düşünüyorsanız – daha iyi hissetmek için evde yapabileceğiniz çok şey var Daha hızlı. Hayatınız boyunca birçok kez böyle enfeksiyonlara sahip olacaksınız, bu yüzden en çok (ve en az) neyin yardımcı olduğunu öğrenmek zamanınıza değer.

Üst Solunum Enfeksiyonu ile Beklentiler

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 90’ından fazlasına virüsler neden olur. Bu enfeksiyonlar her aşamada farklı semptomlar oluşturur. Çoğu soğuk algınlığı ve flus yaklaşık bir hafta içinde geçer, ancak bazı semptomların (öksürük gibi) tamamen ortadan kalkması iki veya üç hafta sürebilir.

Chicago’da bir tıp doktoru olan Helen (Eleni) Xenos , soğuk algınlığının tipik ilerleyişini anlatıyor:

 • 1.Gün: Yorgunluk, baş ağrısı, boğaz ağrısı veya kaşıntılı boğaz.
 • 2.Gün: Boğaz ağrısı kötüleşir, düşük ateş, hafif burun tıkanıklığı.
 • 3.Gün: Tıkanıklık kötüleşir, sinüs ve kulak basıncı çok rahatsız olur. Uyumak zor olabilir.
 • 4.Gün: Mukus sarıya veya yeşile dönebilir (bu normaldir). Boğaz ağrısı düzelir, ancak öksürük başlar.
 • 5-7. Günler: Enerji ve tıkanıklık düzelir.
 • 1 hafta +: Öksürük genellikle bir hafta sonra azalır, ancak tamamen çözülmesi 3 hafta kadar sürebilir.

Semptomlarınız bunlardan çok daha kötüyse, öylesine sert öksürmek veya kanlı mukusu öksürmek veya 102 ° F’nin üzerinde ateşiniz varsa, boğmaca (boğmaca) gibi daha ciddi bir şey olabilir. veya zatürree.

Soğuk algınlığı devam ederse, gözler, burun ve / veya sinüs baş ağrılarında ağrıya neden olan bir sinüs enfeksiyonuna dönüşebilir. Göğüs soğuk algınlığı (bronşit) göğüs tıkanıklığına ve birkaç hafta boyunca sürüklenen korsan öksürüğe neden olur.

Grip hastalığı benzer semptomlarla birlikte gelir, ancak genellikle birkaç gün süren belirgin bir ateş, titreme, baş ağrısı ve vücut ağrılarına sahiptir.

Kendinizi daha iyi hissetmenize ne yardımcı olur?

Semptomları tedavi etmek ve bağışıklık sisteminizi desteklemek, kendinizi daha hızlı hissetmeniz için en iyi ilk hareket şeklidir. Herkesin soğuk algınlığı deneyimi bir sonraki kişininkinden biraz farklıdır ve eczanede soğuk algınlığı ve grip koridorunda çok fazla seçenek vardır. Hangi belirti ilaçlarının sizin için uygun olduğunu nasıl anlarsınız?

Anahtar, tezgah üstü soğuk algınlığı ve grip hastalığı ilaçları veya yatıştırıcı bitki çayı olsun, kişisel olarak, semptomlarınız için en iyi olanı bulmaktır. Örneğin, üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğinizde kötü sinüs basıncı yaşıyorsanız, psödoefedrin veya nazal sinüs durulaması gibi bir dekonjestan elinizin altında olması iyi olabilir. Başınızı veya göğsü soğukken genellikle hayatınızı sefil hale getiren öksürük varsa, şeyleri parçalamaya yardımcı olmak için lavabonun sıcak buharını solumayı veya günde birkaç kez duş almayı deneyebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizin görevi viral ve bakteriyel enfeksiyonları vücudunuzdan ortadan kaldırmaktır. Doğru desteği sağladığınız sürece çok etkilidir. Bunu yapmanın en iyi yolu dinlenmek. Stresli olmak veya yeterince uyumamak, bağışıklık sisteminizi baskılayan hormonları serbest bırakır.

Ek olarak, soğuk mevsimde günde bir ila iki gram C vitamini almak, soğuk algınlığınızın şiddetini ve süresini azaltabilir, ancak ilk etapta onları yakalamanızı engellemez. Soğuk algınlığı sırasında çinko pastilleri almak bağışıklık sisteminizi de destekler, ancak çalışması için semptomların başlamasından sonraki 24 saat içinde başlamanız gerekir. Bulantıdan kaçınmak için her iki saatte bir pastil veya erimiş karnınızı alın.

Antibiyotikler neden yardım etmez  ve zarar verebilir

Hemen hemen tüm URI’lere virüsler neden olur ve şu anda onlara karşı çalışan ilaçlarımız yoktur. (Dikkate değer bir istisna: Grip için antiviral ilaçlar vardır. Bunlara ilk 24 ila 48 saatlik semptomlarda başlarsanız, hastalığınızın süresini yaklaşık bir gün azaltabilir.)

Bakterilerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarının küçük yüzdesine gelince, çoğu antibiyotik almasanız bile kendi başlarına – ve çoğu zaman hızlı bir şekilde – gider. Peki antibiyotiklerin yardımcı olma şansı varsa, zararı nedir?

Antibiyotik almak konusunda bilinçli olmanın birçok nedeni vardır (dirençli süper böcekler yetiştirmek veya sağlık bakım maliyetinizi daha fazla hale getirmek gibi), ancak derhal endişelenen başka bir şey vardır: ishal. Antibiyotikler bağırsaklarınızda hasara yol açabilir ve yiyecekleri sindirmenize yardımcı olan, karın ağrısı, şişkinlik, gaz ve alternatif ishal ve kabızlığa yol açabilecek bakteriler de dahil olmak üzere normal bakteri dengesini bozabilir . Ve birden fazla antibiyotik kürü almak, bağırsağınız üzerinde potansiyel olarak uzun süreli etkiler riski taşır.

Sağlıkla ilgili her şey gibi, bakteriyel bir enfeksiyon için antibiyotik alıp almama kararı, riskleri ve faydaları tartmakla ilgilidir. Sağlayıcınız kararı sizinle ayrıntılı olarak görüşmekten mutluluk duyacaktır.

Enfeksiyonunuzu Kendinize Saklayın

Soğuk algınlığı ve kızarıklık, onları aldığınız andan (belirtilerinizden önce bile) belirtileriniz başladıktan yaklaşık üç ila beş güne kadar bulaşıcıdır. Hala öksürseniz veya tıkanmış olsanız bile, genellikle bir hafta sonra bulaşıcı değildirler.

Bir URI’den geçmekten (veya ilk etapta bir yakalamadan) kaçınmanın en iyi yolu, ellerinizi sık sık yıkamak ve öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kolunuzla örtmektir. En bulaşıcı olduğunuzda iş veya okuldan en az birkaç gün izin almak da en iyisidir.

Sağlayıcınızı Ne Zaman Aramalısınız?

Bazen, viral enfeksiyonlar daha karmaşık bakteriyel enfeksiyonlar için zemin hazırlayabilir. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız, sağlık uzmanınızı arayın:

 • Yüksek ateş (102 ° F üstü)
 • Nefes darlığı veya hırıltılı solunum
 • Kanlı mukus öksürük
 • O kadar sert öksürüyorsun
 • Özellikle baş ağrısı, tıkanıklık veya sinüs ağrınız kötüleşiyorsa, 5 ila 7 günlük semptomlardan sonra daha kötü hissetmek
 • 10 günlük semptomlardan sonra daha iyi hissetmeye başlamazsanız

Soğuk algınlığı ve Grip Belirtileri için Çözümler

Öksürük ve Göğüs Tıkanıklığı

 • Antihistamin / dekonjestan kombinasyonu (örn., Brofeniramin / psödoefedrin)
 • Öksürük baskılayıcı: Dekstrometorfan (Delsym)
 • Balgam söktürücü (mukus tiner): Guaifenesin (Mucinex, Robitussin)
 • Bal veya limon suyu ile veya balsız yumuşak sıcak çay (papatya, meyan kökü, nane, kekik); Geleneksel İlaçlar “Boğaz Kat” veya “Kolay Nefes Alma” çayları.
 • Bal (1 çorba kaşığı çiğ bal günde 1 ila 3 kez). Not: 12 aylıktan küçük bebekler için bal güvenli değildir.
 • Buhar soluma: Bir tencerede 1 inç su kaynatın, sobadan çıkarın, isterseniz 5 damla okaliptüs yağı ekleyin ve başınızın üzerine bir havluyla günde iki kez yavaşça nefes alın.

Boğaz ağrısı

 • Ağrı kesiciler: Asetaminofen (Tylenol). Belirtileriniz en kötü durumdayken maksimum dozu 1 veya 2 gün boyunca kullanmakta sorun yoktur. Ambalajdaki talimatları izleyin.
 • Soğutma veya uyuşturucu ilaçlar: Kloraseptik sprey, pastiller, suda gargara ekinezya tentürü.
 • Gün boyunca tuzlu su gargaraları: Bir bardak ılık suda 1 yemek kaşığı tuz.
 • Ballı ılık çay, Geleneksel İlaçlar “boğaz ceketi” veya “kolay nefes” çayları, “ boğaz ağrısı çayı ”.
 • Tavuk çorbası veya diğer açık et suyu.

Burun Tıkanıklığı ve Sinüs Basıncı

 • Oral dekonjestanlar: Psödoefedrin (Sudafed) en etkili seçimdir, ancak eczacı sayacında istemeniz ve kimlik göstermeniz gerekir. Düşük tansiyonunuz düşükse dekonjestanlardan kaçının.
 • Nazal sprey dekonjestan: Oksimetazolin (Afrin). Bunu 3 günden fazla kullanmayın, yoksa tıkanıklığınız daha da kötüleşir.
 • Ağrı kesiciler: Asetaminofen (Tylenol). Belirtileriniz en kötü durumdayken maksimum dozu 1 veya 2 gün boyunca kullanmanız uygundur. Ambalajdaki talimatları izleyin.
 • Nazal steroid spreyi: Flonase, Nasonex, Nasacort
 • Ilık tuzlu su ile günde iki kez burun sulama (neti potu, NeilMed Sinus Rinse, Nasaline)
 • Buhar soluma: Bir tencerede 1 inç su kaynatın, sobadan çıkarın, isterseniz 5 damla okaliptüs yağı ekleyin ve başınızın üzerine bir havluyla günde iki kez yavaşça nefes alın.
 • Nemli ısı, günde birkaç kez birkaç dakika boyunca sinüslerinize sıkıştırır.
 • Otlar: Goldenseal, Bi Yan Pian, Sinupret

Burun akması

 • Oral dekonjestanlar: Psödoefedrin (Sudafed) en etkili seçimdir, ancak eczacı sayacında istemeniz ve kimlik göstermeniz gerekir. Yüksek tansiyonunuz varsa, psödoefedrin kullanmaktan kaçının veya kan basıncınızı alırken izlemeye özen gösterin.
 • Nazal sprey dekonjestan: Oksimetazolin (Afrin) kısa bir süre için kullanılabilir. Bunu 3 günden fazla kullanmayın, yoksa tıkanıklığınız daha da kötüleşir.
 • Antihistaminikler: Allegra, Zyrtec, Claritin, Benadryl (tümü genel formüllerde mevcuttur) hepsi etkilidir. Benadryl (difenhidramin) sizi uykulu yapar; diğerleri olmayacak. Antihistaminikler, alerjilerden kaynaklanan burun akıntıları için daha iyi çalışma eğilimindedir, ancak biraz yardımcı olabilirler ve bazı soğuk algınlığı / grip ürünlerinin kombinasyonunda gelirler.
 • Tuzlu burun spreyi
 • Buhar soluma: Bir tencerede 1 inç su kaynatın, sobadan çıkarın, isterseniz 5 damla okaliptüs yağı ekleyin ve başınızın üzerine bir havluyla günde iki kez yavaşça nefes alın.

Ateş

 • Ateş düşürücüler: Asetaminofen (Tylenol)
 • Çok su iç.
 • Sıcak veya soğuk bir duş alın.
 • Ilık çay (papatya, nane)

Baş Ağrısı ve Vücut Ağrıları

 • Ağrı kesiciler: Asetaminofen (Tylenol). Kontrendikasyon olmadığı sürece semptomlarınız en kötü durumdayken 1 veya 2 gün boyunca maksimum dozu kullanmanız uygundur. Ambalajdaki talimatları izleyin.
 • Nemli ısı kompresleri veya soğuk paketler.
 • Tiger Balm üzerine sürtün.
 • Şekerleme yap.
 • Epsom tuzları ile ılık bir banyo yapın.

Grip Sezonu Çocuklarınızı Nasıl Korursunuz

Hangisini seçersiniz – çocuğunuz eğlenmek veya grip olmak mı? Grip değil eğlenceyi seçerseniz, ailenizin mutlu ve sağlıklı bir grip sezonu geçirmesine yardımcı olacak bazı ipuçlarımız var.

Grip (Grip hastalığı) yılda yaklaşık 60 milyon Amerikalıyı etkilediğini ve 5 yaşın altındaki çocukların griple ilgili ciddi komplikasyon riski daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Yoksa birden fazla grip virüsü var mı? İşte grip sezonuna hazırlanmak için bilmeniz gerekenler.

Çocuklarda Grip nedir?

Grip, aniden ortaya çıkan oldukça bulaşıcı bir solunum virüsüdür. Vücut ağrıları, ateş ve öksürük gibi semptomlar aniden ortaya çıkar ve tipik olarak maruziyetten bir ila yedi gün sonra gelişir, birkaç gün ila iki hafta sürer. Grip olması, aşağıdaki semptomların herhangi birini veya tümünü içerebilir:

 • Ateş (genellikle 100.4 ° F veya daha yüksek, birkaç gün sürer), genellikle titreme ile
 • Vücut ağrıları veya kas ağrıları
 • Baş ağrısı
 • yorgunluk
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Öksürük
 • Yanma, göz hareketlerinde ağrı veya ışığa duyarlılık gibi göz ağrısı

İshal veya bulantı ve kusma gibi gastrointestinal semptomlar yetişkinlerde oldukça nadirdir, ancak gripten muzdarip çocuklarda daha sık bulunabilir. Grip bir virüsün neden olduğu için, bakterilere karşı etkili olan antibiyotikler grip olduğunuzda yararlı değildir.

Çocuklarda grip hastalığı nasıl bulaşır?

Çocuklarda Grip hastalığı, kişiden kişiye öncelikle öksürme ve hapşırma ile oluşan havadaki parçacıklardan ve ayrıca kapı kolları, paylaşılan oyuncaklar veya yakın zamanda enfekte olmuş bir kişi gibi kontamine yüzeylerle fiziksel temas yoluyla yayılır. Bu nedenle çocuklarınıza öksürme ve hapşırma tekniklerini öğretin ve ailenizi ve çevrenizdekileri grip mevsiminde sağlıklı tutmak için iyi el hijyeni uygulayın.

Çocuğum grip aşısı olmalı mı?

Evet! Bebekler, çocuklar ve gençler de dahil olmak üzere uygun olan tüm hastalarımızı gribe karşı aşılanmaya teşvik ediyoruz. Kendinizi ve sevdiklerinizi gripten korumak için en iyi yol budur. Aslında, grip aşısı sadece çocuğunuzun grip olma riskini azaltmakla kalmaz ve hastalanırsa semptomları azaltır, aynı zamanda gribin yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Aşılanmak, çocuğunuzun pnömoni gibi komplikasyonlar geliştirme şansını da azaltabilir. Dahası, grip aşısı özellikle bebekler ve çocuklar, hamile olan (veya hamile kalmayı planlayan), 50 yaşın üzerindeki, kronik tıbbi durumu olanlar ve komplikasyonları riski olan birine bakan kişiler için önemlidir. grip. Bu özel gruplar, hastaneye yatış gibi ciddi grip komplikasyonları açısından yüksek risk altındadır. zatürree ve hatta ölüm. Çocuğunuzu korumanın en iyi yolu tüm ailenin grip aşısı yapmasıdır.

Çocuğumun her yıl grip aşısına ihtiyacı var mı?

Evet, tavsiye edilir. Her yıl grip aşısı, gelecek grip mevsiminde grip vakalarının çoğuna neden olması beklenen grip hastalığı daha iyi uyacak şekilde güncellenmektedir. Grip virüsleri mevsimden mevsime değişebildiğinden, siz ve sevdiklerinizin korunmasını sağlamak için her yıl grip aşısı yaptırmak önemlidir. Bir önceki yılın atışından korunmak olası olabilir, ancak 6 ay ve daha büyük herkes için yıllık grip aşısı önermek için Hastalık Kontrol Merkezleri ve Dünya Sağlık Örgütü gibi diğer organlarla birlikte duruyor .

Çocuğumun yaşına göre özel öneriler var mı?

Evet, bazı bebekler grip aşısı için çok gençken, büyük bebekler ve küçük çocukların tamamen aşılanması için 2 grip aşısı gerekebilir. İşte yaşa göre döküm:

 • 6 aylıktan küçük bebekler grip aşısı alamayacak kadar küçüktür. Yenidoğanları ve küçük bebekleri korumanın en iyi yolu, onlara bakan ve onlarla vakit geçiren kişilerin aşılandığından emin olmaktır.
 • 6 ay ile 8 yıl arasında, bazı çocukların korunması için 2 doz grip aşısı gerekir. Çocuğunuz ilk kez grip aşısı alıyorsa veya çocuğunuz geçmişte yalnızca bir grip aşısı almışsa, bu sezon 2 doz aşıya ihtiyacı olacaktır. İlk dozla mümkün olduğunca erken başlamak en iyisidir. İkinci doz, ilk dozdan en az 28 gün sonra verilmelidir. 2 doza ihtiyacı olan, ancak sadece 1 doz aşı alan çocuklar gripten korunmuş veya azalmamış olabilir.
 • Geçmişte 2 doz grip aşısı alan 6 aydan 8 yaşına kadar olan çocuklar bu sezon sadece bir grip aşısına ihtiyaç duyacaktır.
 • 8 yaşından büyük çocukların bu sezon bir grip aşısına ihtiyacı olacaktır.

Çocuğumun grip aşısı için en uygun zaman ne zamandır?

6 ay ve üstü çocuklar için, grip sezonu başlamadan önce grip aşısı yaptırmak en iyisidir, bu nedenle mevcut mevsim aşısının mevcut olduğu Eylül veya Ekim aylarında aşılanmasını öneririz. İkinci doz ilkinden en az 28 gün sonra verildiğinden, 2 doz aşıya ihtiyaç duyan çocuklar için işleme erken başlaması özellikle önemlidir. ABD’deki grip mevsimi Mayıs ayının sonuna kadar sürebileceğinden, Ekim ayından sonra bile hala aşı olmaya değer. Grip mevsiminin ortasında 6 ayını dolduran bebekler, 2 doz aşı serisine mümkün olduğunca 6 aya yakın başlamalıdır. Ayrıca, antikorların çocuğunuzu gripten korumak ve geliştirmek için aşılamadan sonra iki haftaya kadar sürebilir, bu nedenle aşılamayı planlarken bunu aklınızda bulundurun

Grip aşıları güvenli midir?

Evet kesinlikle. Grip aşıları dikkatle incelenmiştir ve çok güvenlidir. Bazı insanlar grip aşısı geçirmesine rağmen hastalanırlarsa da grip aşısının kendisi size grip veremez . Bazı insanlar grip aşısı geçtikten sonra vücut ağrıları ve düşük dereceli ateş gibi belirtiler bildirir. Bunun nedeni vücudunuzun aşıya sağlıklı bir bağışıklık tepkisi geliştirmesidir. Bu semptomlar genellikle 24-48 saat içinde düzelir. Grip aşısı ile Guillain-Barre Sendromu (GBS) adı verilen ciddi bir komplikasyon arasında bir ilişki vardır, ancak bu son derece nadirdir – aşı alan milyonda 1 veya 2’den az kişi bu sendromu geliştirir ve aşı güvenli ve etkili olmak için defalarca gösterildi. Aşının güvenliği hakkında endişeleriniz varsa, buradan CDC’den daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Bir sonraki grip aşınızı almadan önce geçmişte aşıya kötü tepki verdiyseniz sağlayıcınızla konuşun.

Grip aşısının maliyeti nedir?

Aşı, çoğu sigorta planı tarafından tamamen kapsanmaktadır. Alternatif olarak, sigortanız yoksa, cebinizden ödeme yapabilirsiniz: düzenli, pediatrik ve yumurtasız aşılar için 45 dolar ve yüksek doz için 75 dolar. Kapsamınızla ilgili sorularınız varsa lütfen sigorta şirketinize danışın.

Çocuğum grip testi yaptırmalı mı?

Çocuğunuz bir grip salgını sırasında yukarıda açıklanan semptomlara sahipse, muhtemelen grip geçirir ve genellikle test edilmesine gerek yoktur. Çoğu durumda, evde kalmak ve dinlenmek en iyisidir. Çocuğunuz bir Tıbbi üyeyse, tıbbi ekibimizin bir üyesi ile konuşmak için uygulamamızda sanal bir ziyaret kullanabilirsiniz . Gerekirse bir ofis ziyareti de dahil olmak üzere ailenizin ihtiyaç duyduğu bakımı aldığından emin olurlar.

Çocuğum grip olursa ne yapmalıyım?

Gerçekten denenmiş ve doğru tedavilerin yerini tutamaz. Çocuğunuzu dinlenmeye, bol miktarda sıvı içmeye ve ateş ve vücut ağrıları (biberonun üzerinde belirtildiği gibi) için asetaminofen (Tylenol) ve / veya ibuprofen (Motrin, Advil) almaya teşvik edin. İlaç dozunu hesaplamak için yardıma ihtiyacınız varsa, sanal ekibimizle iletişime geçin, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Dikkat çekici bir şekilde, 19 yaşın altındaki çocuklar tıbbi sağlayıcıları tarafından yönlendirilmedikçe aspirin kullanmamalıdır. Ve unutmayın, antibiyotikler çocuğunuzun grip hastalığından kurtulmasına yardımcı olmaz.

Aileniz sık sık ellerini yıkayarak, kollarına öksürerek ve hapşırırken (ellerine değil) ve kullanımdan hemen sonra dokuları atarak hastalığın yayılmasını önleyebilir. Çocuklar semptom geliştirmeden önceki günden, ateş kırıldıktan 24 saat sonrasına kadar bulaşıcıdır.

Çocuklar en az 24 saat boyunca normal vücut ısısı (Advil veya Tylenol gibi ateş düşürücü ilaçlar almadan) 100.4 ° F’nin altında olana kadar okuldan ve aktivitelerden evde kalmalıdır.

İnfluenza komplikasyonlarından endişe ediyorsanız (örneğin, çocuğunuz nefes darlığı veya ateş devam ediyorsa) veya belirtiler kötüleşirse, lütfen mobil uygulamamızdaki sanal ziyaret özelliklerimizi kullanın. Sizinle ilgilenmek için 7/24 hizmetinizdeyiz.

Çocuğum Tamiflu gibi antiviral bir ilaç almalı mı?

Oseltamivir (Tamiflu) veya inhale ilaç zanamivir (Relenza) gibi antiviral ilaçlar, çoğu sağlıklı yetişkin ve çocuk için çok az fayda sağlar, bu nedenle belirli koşullar dışında rutin olarak antiviral ilaç önermiyoruz. Gripten çok hasta olan çocuklar (hastalığı çok ağır olan çocuklar gibi hastaneye yatırılması gerekir) ve ciddi grip komplikasyonları (5 yaşın altındaki çocuklar veya kronik sağlık durumu nedeniyle) geliştirme riski olan çocuklar ve 6 aylıktan küçük bebeklerin antiviral ilaç almaları önerilir. Antiviral ilaçlar, hastalığın 48 saati içinde verilirse şiddetini azaltabilir ve semptomların süresini kısaltabilir. Daha sonra verilirse, ilacın çok az etkisi olacaktır.

Bazen bu ilaçlar, bir bebek veya çocuk enfekte bir kişiyle yakın temas halinde ise enfeksiyon riskini azaltmak için profilaksi olarak da kullanılır. Oseltamivir, her yaşta grip vakalarını tedavi etmek için kullanılabilir ve 3 ay ve üzeri yaşlarda profilaksi olarak kullanılabilir. Zanamivir, 7 yaş ve üstü grip tedavisinde ve 5 yaş ve üstü profilaksi olarak kullanılabilir. Bu ilaçların bazı yan etkileri bulantı, ishal ve baş ağrısını içerir.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın