- Advertisement -

Diş ağrısı nedir? Diş ağrısına iyi gelen doğal çözümler nelerdir?

Diş ağrısı, özellikle geceleri ağrılı bir sıkıntıdır. Geceleri diş ağrısı çekmek uykuya dalmayı veya uykuda kalmayı çok zorlaştırabilir.

0 160

- Advertisement -

Diş ağrısı, dişlerin ve çenelerin içinde ve çevresinde bir ağrıdır. Diş çürüğü, enfeksiyon, gevşek veya kırık dolgular veya geri çeken diş etleri buna neden olabilir.

Bir diş ağrınız var ise, diş hekiminize en kısa sürede görünün.  O zamana kadar, genellikle evde bulunan malzemelerden yapılan aşağıdaki basit ilaçlar rahatsızlıktan geçici olarak kurtulma sağlayabilir. Bu arada, evde kısa süreli rahatlama için bu doğal çözüm ilaçlarını kullanın.

Diş ağrısının diğer nedenleri şunlardır:

Apseli diş : Bu enfeksiyon dişin içinden kaynaklanır ve köke ve çevresindeki kemiğe yayılır.

Hasarlı veya kırık diş : Dişin kırılması hassas dentini ve hatta posayı ortaya çıkarabilir. Bazen kırıklar kırık çizgi ısırma ya da ( “kırık diş sendromu” olarak adlandırılır) çiğneme ile her seferinde diş acıyı üzerinde bir koyar basınca neden olan diş derinliklerine çalıştırabilirsiniz rağmen belirgin değildir.

Diş eti enfeksiyonu veya dişeti hastalığı : Periodontium, dişleri çevreleyen ve sabitleyen dişeti, dişeti bağları ve kemikten oluşur. Diş eti problemlerinin erken aşamalarında genellikle diş eti iltihabı adı verilen iltihaplı dişeti bulunur . Sakız genellikle kırmızıdır, şişer ve kolayca kanar. Bir diş eti problemi dişleri çevreleyen çene kemiğini içerecek şekilde ilerleyebilir ve diş çevresinde ileri derecede kemik kaybının olduğu dişeti hastalığının (veya “periodontitis”) sonraki aşamalarını temsil eder. Kemik kaybı nedeniyle, diş ve diş eti arasında gelişen boşlukta bir sakız apsesi (enfeksiyon) oluşabilir ve ağrıya neden olabilir.

Açıkta kalan kök yüzeyler : Koruyucu kemik ve diş eti artık dişlerin köklerini kaplamıyorsa, bu yüzeyler diş fırçalama veya sıcaklık değişiklikleri gibi uyaranlara karşı hassas olabilir.

Sinüzit : Üst azı dişlerinin kökleri maksiller sinüs boşluklarına çok yakın olduğu için, sinüs boşluklarından iltihaplanma bu azı dişlerinin hassas olmasına ve bir diş ağrısı gibi hissetmesine neden olabilir.

Ek belirtiler şunlarda olabilir:

 • baş ağrısı ,
 • boyun ağrısı ,
 • kulak ağrısı ,
 • ateş ,
 • ağızda kötü tat veya koku.

Diş ağrısı belirtileri ve bulguları nelerdir?

Diş ağrısının belirtileri, bir dişin içinde veya çevresinde keskin ağrı veya donuk ağrı içerir. Diş ağrısının en yaygın nedeni diş çürümesinin bir sonucu olarak diş boşluğudur.

 • Diş boşlukları ve diş ağrısı uygun ağız hijyeni ile önlenebilir.
 • Diş ağrısının bir başka yaygın nedeni dişeti hastalığıdır.
 • Diş ağrısı ayrıca bir yaralanma veya diş apsesi sonucu olabilir.
 • Diş ağrısı semptomlarına, bir dişten veya çeneden kaynaklanmayan bir sorun neden olabilir.

Diş ağrısı belirtileri sinüs enfeksiyonu, zona ve diğer hastalıklarla taklit edilebilir. Bir diş problemini gösterebilecek belirti ve bulgular aşağıdakilerden bir kaçı olabilir

 • ısırma veya çiğneme ile ağrı,
 • dişlerin sıcaklık değişimlerine aşırı duyarlılığı,
 • yanak veya diş yakınında şişlikler,
 • diş etlerinin tahliyesi veya kanaması,
 • bir dişin içinde sürekli zonklama.

Bir diş ağrısı kendiliğinden veya stimülasyonla ortaya çıkabilecek donuk veya keskin bir ağrı olarak ortaya çıkabilir.

Diş ağrıları, dişin pulpa adı verilen orta kısmının iltihaplanmasından kaynaklanır. Diş içinde ki öz ağrıya karşı çok hassas olan sinir uçları içerir. Pulpa veya pulpitise iltihaplanma, dişle temas eden herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Diş ağrısının yaygın nedenleri şunlardır:

 • Diş boşlukları / diş çürüğü
 • Sıcaklığa duyarlılık – sıcak veya soğuk sıvılar veya yiyecekler
 • Sıcak veya soğuk hava
 • Diş taşlama veya sıkma
 • Ortodontik hareket – diş telleri
 • Apse diş
 • Etkilenmiş bilgelik dişi
 • Gebelik
 • Dişeti iltihabı
 • Periodontal hastalık
 • Diş eti durgunluğu – diş eti veya kemikle kaplı diş kökünün maruz kalması
 • Diş kırığı
 • Asit erozyonu
 • Hasarlı veya kırık dolgular veya kronlar
 • Soğuk yara veya pamukçuk

Diş ağrıları için doğal ilaçlar

Doğal şifacılar tarafından geceleri diş ağrısı da dahil olmak üzere oral hastalıkları tedavi etmek için terapötik yöntemler kullanılmıştır. Diş ağrısı tedavisinde kullanılan bazı doğal ilaçlar şunları içerir:

 • karanfil
 • Sarımsak
 • guava yaprakları
 • mango kabuğu
 • armut tohumu ve kabuğu
 • tatlı patates yaprakları
 • ayçiçeği yaprakları
 • tütün yaprakları

Doğal ilaçları kullanmadan önce doktorunuzla ve diş hekiminizle konuşun. Kullanılan bitkilere veya yağlara karşı alerjilere veya reaksiyonlara dikkat edin .

Soğuk kompres veya buz paketi

Soğuk bir kompres kullanmak diş ağrısının ağrısını hafifletebilir. Soğuk bir kompres veya buz torbası, özellikle bir diş ağrısı yaralanma veya şişmiş diş etlerinden kaynaklanıyorsa, diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
Soğuk bir kompres kullanmak diş ağrısının ağrısını hafifletebilir. Soğuk bir kompres veya buz torbası, özellikle bir diş ağrısı yaralanma veya şişmiş diş etlerinden kaynaklanıyorsa, diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir kişi, buz paketini veya bir torba dondurulmuş bezelye, örneğin, ağrılı dişin üstündeki yanağın dışına karşı, bir seferde birkaç dakika tutmayı deneyebilir.

Bir havluya sarılmış bir buz torbasının yüzün veya çenenin etkilenen tarafına uygulanması, bölgedeki kan damarlarının daralmasına yardımcı olur, bu da bir kişinin uykuya dalmasını sağlamak için ağrıyı azaltabilir.

Bölgeye akşamları birkaç saatte bir 15-20 dakika soğuk bir kompres uygulamak da yatağa giderken ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir.

Bir uygulama soğuk tedavi etkilenen bölgeye kan akışının yavaşlatılması, kan damarlarını daraltır. Bu ağrıyı uyuşturmaya yardımcı olur ve şişlik ve iltihabı azaltır .

Tuzlu su ile gargara

Ağzın ılık tuzlu suyla durulanması, boşluklarda veya dişler arasında biriken kalıntıların gevşemesine yardımcı olur. Ayrıca şişliği azaltabilir, iyileşmeyi hızlandırabilir ve boğaz ağrısını hafifletebilir.

Bir tuzlu su durulaması hazırlamak için, 1 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda eritilmesi ve tükürmeden önce yaklaşık 30 saniye boyunca ağızda döndürülmesi ile yapılabilir. Bu işlem gerektiği kadar sık ​​tekrarlanabilir.

Karanfil yağlı pamuk ile sıkıştırma

Karanfil yağlı pamuk ile sıkıştırma
Karanfil yağlı pamuk ile sıkıştırma

Ağrı kesici özelliklere sahip olduğu söylenen bir yağ olan karanfil esansiyel yağı, diş ağrısı için halk ilaçları olarak uzun zamandır kullanılmaktadır. 2017 yılında Tamamlayıcı Tedaviler Tıp’ta yayınlanan bir araştırmada , araştırmacılar Almanya’da dişhekimi muayenehanelerini araştırdı ve karanfilin en çok tavsiye edilen bitki özlerinden biri olduğunu buldu.

Küçük bir bardak suya bir damla karanfil yağı ekleyebilir ve bir gargara yapabilirsiniz.

Bazı savunucular, bir çay kaşığı zeytinyağında seyreltilmiş bir damla saf karanfil yağına bir pamuk topu batırmayı ve sıkıştırmayı dişin yanına koymayı önerir.   Yağa karşı hassasiyetinizin olup olmadığını belirlemek için her zaman bir yama testi yapılmalıdır.

Diğer uçucu yağlar gibi, karanfil yağı da çok güçlüdür ve yutulmamalı, aşırı miktarda kullanılmamalı veya kırık cilde uygulanmamalıdır. Karanfil yağı kanama riskini artırabilir ve döküntü, kaşıntılı gözler veya nefes darlığına neden olabilir. Büyük miktarlarda yutulması veya emilmesi kusma, boğaz ağrısı, nöbet, nefes almada zorluk, böbrek yetmezliği veya karaciğer hasarına neden olabilir.

Ağızda kullanılan seyreltilmemiş karanfil yağı yanma, doku veya sinir hasarı ve ağrıya neden olabilir. Çocuklar, hamile veya emziren kadınlar ve belirli tıbbi durumları olanlar karanfil yağı kullanmamalıdır. Karanfil yağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz , ancak kullanmayı düşünüyorsanız, rehberlik için diş hekiminize veya sağlık uzmanınıza danışmak iyi bir fikirdir.

Guava yaprakları

Guava yaprakları, yaraları iyileştirmeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Onlar ayrıca sahip antimikrobiyal ağız bakımına yardımcı olabilecek aktivitedir.

Guava yapraklarını çiğnemek veya guava yaprağı ekstresi içeren topikal bir jel kullanmak diş ağrısını ve duyarlılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bunu kullanmak için, taze guava yaprakları üzerinde çiğneyin veya bir gargara yapmak için kaynar suya ezilmiş guava yaprakları ekleyin.

Sarımsak

Sarımsak, tarih boyunca tıbbi amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Güçlü antibakteriyel özelliklerinden sorumlu olan allisin adı verilen bir bileşik içerir .
Sarımsak, tarih boyunca tıbbi amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Güçlü antibakteriyel özelliklerinden sorumlu olan allisin adı verilen bir bileşik içerir .

Taze bir diş sarımsak önce ezilmeli ve biraz tuz ile karıştırılmalı ve karışım etkilenen dişe uygulanmalıdır.

bazı insanların diş ağrısı ağrısını hafifletmek için kullandığı yaygın bir ev bileşenidir.

Sarımsaktaki ana bileşik olan alisin, ağızda boşluklara ve diş ağrısına yol açan bakterileri öldürmeye yardımcı olabilecek güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir.

Sadece bir diş sarımsak çiğnemek ve dişin yakınında oturmasına izin vermek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çiğ sarımsak tadı bazı insanlar için çok güçlü olabilir, bu yüzden bu herkes için doğru çözüm olmayabilir.

Kekik yağı

Kekik ayrıca güçlü antibakteriyel ve antioksidan içerir. Diş ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Bunu kullanmak için, birkaç damla kekik esansiyel yağını ve birkaç damla suyu pamuklu bir topun üzerine sürün . Yağı su ile seyrelttikten sonra, etkilenen bölgeye uygulayın.

Ayrıca küçük bir bardak suya bir damla yağ ekleyebilir ve bir gargara yapabilirsiniz.

Başka bir yöntem, birkaç damla kekik esansiyel yağını ve suyunu pamuklu bir topun üzerine serpin. Suyu sıktıktan sonra ağrılı dişe bastırın.

Nane çayı

Nane çayı, uyuşma özellikleri nedeniyle diş ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Karanfil gibi, nane de bir diş ağrısını yatıştıran uyuşma özelliklerine sahiptir. Nane nane aromasını ve kokusunu veren mentolün de antibakteriyel olduğu bilinmektedir.

Biraz ılık, ıslak bir çay poşeti de kullanılabilir ve ağrı azalıncaya kadar birkaç dakika boyunca dişe karşı tutulabilir.

Bir pamuk topu üzerindeki birkaç damla nane yağı da etkilenen dişe geçici bir ilaç olarak yerleştirilebilir.

Ayrıca ağrıyan bu alanı ısıtmak yerine soğutmak için kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, kullanılmış bir naneli çay poşeti dondurucuya birkaç dakika koyun ve ardından torbayı dişinize uygulayın.

Ağrı kesiciler

Doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici, veya Asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz satılan ilaçlar, bir diş ağrısı için geçici ağrı kesici sağlayabilir.

Aspirin 16 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Geceleri bir diş ağrısından kurtulmak

Diş ağrısı, özellikle geceleri ağrılı bir sıkıntıdır. Geceleri diş ağrısı çekmek uykuya dalmayı veya uykuda kalmayı çok zorlaştırabilir.
Diş ağrısı, özellikle geceleri ağrılı bir sıkıntıdır. Geceleri diş ağrısı çekmek uykuya dalmayı veya uykuda kalmayı çok zorlaştırabilir.

Diş ağrıları gün içinde de ağrılı olabilir, ancak geceleri daha da kötüleşebilir.

Bunun olmasının bir nedeni, bir kişi uzanırken kanın kafasına akmasıdır. Bölgedeki bu ekstra kan, insanların bir diş ağrısından hissettikleri acıyı ve baskıyı artırabilir.

Geceleri bir diş ağrısını tedavi etmek daha zor olabilir, çünkü bir kişiyi acıdan daha fazla rahatsız eden bir  şey yoktur. Bununla birlikte, insanlar ağrıyı hafifletmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilir:

Bununla birlikte, ağrı kesici almak veya dişe soğuk kompres veya hatta karanfil uygulamak da dahil olmak üzere insanların rahatlama ve uykuya dalmalarına yardımcı olabilecek bir dizi ilaç vardır.

 • Tezgah üstü ağrı kesici ilaç kullanın.  Doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici veya aspirin gibi ilaçların kullanılması , küçük diş ağrısından kurtarabilir. Sıklıkla benzokain ile uyuşan macunlar veya jeller kullanmak, ağrıyı hafifletip uykuya dalmanız için yeterince uzun süre donmaya yardımcı olabilir.Daima ambalaj üzerinde tavsiye edilen dozun içinde kalınız.2 yaşın altındaki bebekleri veya çocukları tedavi etmek için benzokain içeren herhangi bir ürün kullanmayın.
 • Başınızı dik tutun. Başınızı vücudunuzdan daha yükseğe itmek, kanın başınıza kaçmasını engelleyebilir. Kafanızda kan birikirse, diş ağrısı ağrısını şiddetlendirebilir ve sizi uyanık tutabilir.
 • Yatmadan hemen önce asitli, soğuk veya sert yiyecekler yemekten kaçının. Bu yiyecekler dişlerinizi ve önceden oluşmuş olabilecek boşlukları şiddetlendirebilir . Ağrıyı tetikleyen yiyeceklerden kaçınmaya çalışın.
 • Dişlerinizi gargara ile durulayın. Dişlerinizi dezenfekte etmek ve uyuşturmak için alkol içeren bir gargara kullanın.
 • Yatmadan önce bir buz torbası kullanın. Bir buz paketini beze sarın ve yüzünüzün ağrılı tarafını üzerine koyun. Bu, ağrının donmasına yardımcı olabilir, böylece dinlenebilirsiniz.

Hamilelikte diş ağrısı nasıl tedavi edilir ?

Diş hekimleri, birkaç yönerge takip edildiği sürece hamilelik sırasında güvenli bir şekilde tedavi yapabilirler .
Genel olarak, bir diş ağrısını tedavi etmek için diş çalışması gerekiyorsa, tedavi için önerilen süre gebeliğin ikinci üç aylık döneminde yapılır. Bununla birlikte, enfeksiyon veya şiddetli ağrı riski varsa, hamilelik sırasında herhangi bir noktada diş tedavisinin yapılması gerekebilir.
Kadın doğum uzmanı, diş tedavisi sırasında olası komplikasyonlardan kaçınmak için en güvenli seçenek hakkında danışılır.
Diş röntgeni gerekiyorsa, her hasta için daima bir önlük kullanılır. Bir İçin hamile hasta, bu doğmamış çocuğu korumada özellikle önemlidir.

Evde diş ağrısını hafifletmenin diğer yolları

 • Sigara içmeyin:  Bu, bazı diş problemlerini ağırlaştırabilir.
 • Uyurken başınızı kaldırın:  Geceleri diş ağrısından kurtulmak için , uyurken başınızı dik tutmak için ekstra bir yastık kullanın. Düz uzanmak kafanızdaki kan basıncını arttırır.
 • Dişlerinizi normal şekilde fırçalayın: Dişinize veya diş etinize zarar gelmedikçe, dişinize daha zararlı bakterilerin ulaşmasını durdurmak için normal şekilde fırçalayın.
 • Buz  torbası: Doğrudan ağrılı dişin üzerine buz koymamalısınız, ancak bir bulaşık bezine sarılmış ve yanağınıza yerleştirilmiş bir buz torbası veya dondurulmuş bezelye torbası şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilecek ve yardımcı olabilecek diş ağrısı için uygun bir ev ilaçtır. uyuşma ağrısı.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın