- Advertisement -

Evde ekmek yapımı kolay tarifi ve tam kıvamında yapılışı

0 487

- Advertisement -

Korona virüs nedeni ile evlerimize kapandığımız bu süreçte, taze ekmek ihtiyacınızı dışarı çıkmadan evde yemek yapımı tarifi ile kendiniz çok kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz. Üstelik evde ekmek yapımı bu makaledeki yönergeleri doğru takip ettiğinizde zahmetsiz olacak. Hemen evde ekmek yapımı tarifine başlayalım.

Evde ekmek yapımı

Malzemeler

  • 4 su bardağı un (250 ml bardak)
  • 2 su bardağı ( tam dolu değil ) ılık su
  • 3 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 3 yemek kaşığı kuru maya

Tam kıvamında evde ekmek yapılışı

- Advertisement -

Tam kıvamında evde ekmek yapılışı
Tam kıvamında evde ekmek yapılışı

Evde fırınlarda aldığını ekmek gibi çıtır çıtır taze içi yumuşacık ekmek hazırlamak için önce 400 ml suya 3 yemek kaşığı kuru maya ekleyin. Ardından da bir yemek kaşığı toz şekeri ekleyip iyice karıştırın. Evde somun ekmek yapmak için 1 kg unu bir kaba alarak içine 3 tatlı kaşığı tuz da ilave edin. Mayanızı bu kaba yavaş yavaş ekleyin. Sonra da hamurunuzu yoğurmaya başlayın.

Hamurun elinize yapışmaması için elinizi suya değdirin. Sonra da 1 saat mayalanmaya bırakın. Kabınızdan sarkacak olan hamurunuzu şimdi açma zamanı.

Havasını alarak hamuru kaptan alın ve un serpilen tezgaha boşaltıp elinizle iyice yoğurup toparlayın. Hamuru 14 parçaya ayırın. Sonra da hamuru beze haline getirin. Elinize hamurun yapışmaması için un kullanın. Hazırladığınız yuvarlak bezeleri fırın tepsisine almanız gerekiyor. Fırın tepsisine dilerseniz pişirme kağıdını ekleyin, kağıt yoksa tepside margarin gezdirin.

Daha Sonra hazır bezelerinizi fırın tepsisine alın ve üzerine bir bez örtün. Bu şekilde 20-25 dakika daha fırına vermeden bekleyin. Örttüğünüz bezin nemli olmasına dikkat edin. 25 dakika sonra bezi kaldırın ve 4 yumurtadan ayırdığınız yumurta akını fırça ile bu bezelerin üzerine sürün. Şimdi de ekmeği fırına vermenin zamanı geldi. İsterseniz sadece fırça ile su ekleyebilir veya zevkinize göre yoğurt da kullanabilirsiniz.

Bezeleri ister yuvarlak şekilde ister fırınlardaki gibi somun şekli alacak şekilde, biçimlendirin ve bir bıçakla ortadan bir kesik atın. Somun ekmek şeklini alacaktır.  Fırına bir metal tasta su koyun ki, ekmekleriniz buharla pişsin ve bitene kadar yumuşak kalsın. Daha önce 220 dereceye ısıttığınız fırına tepsiyi yerleştirip 30 dakika fırında tutun. Mis gibi somun ekmekleriniz, fırından alınmış gibi hatta daha taze olarak 30 dakika sonra elinizde olacak.  Afiyetle yiyin.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın