- Advertisement -

Selülit azaltmak için neler yapılır? Selülitler nasıl geçer?

Selülit nedir, nasıl olur? Selülit azaltmak için neler yapılır? Selülit azaltmak için nasıl beslenmeli ve selülit azaltıcı krem tarifi için yazımızı okuyun

0 285

- Advertisement -

Her şeyden önce, selülit bir hastalık değildir. Bu terim, genellikle uyluk ve popoda bulunan cildinizin altındaki yağ dokusunu tarif eder. Esas olarak derilerinde selülit ceplerinden muzdarip kadınlardır. Selülitler, özellikle yaz aylarında kendini daha da açığa çıkartan bir güzellik sorunu olarak biliniyor. Selülitlerin cilt üzerinde yarattığı portakal kabuğu görünümü, fiziki olarak yarattığı görünüm nedeniyle özellikle güzelliğine düşkün kadınlar için adeta bir kabus! Selülit azaltmak için neler yapılır?  Ancak selülitin bir güzellik sorunundan daha çok tutunduğu bölgede kan dolaşımını yavaşlatan  bir sağlık sorunu olduğu da unutulmamalıdır.

Selülit Nedir?

Selülit, deri altında meydana gelen düzensiz yağ birikmesidir ve yağ cepleri bağ dokusuna itildiği zaman oluşur.  Vücudun bir bölgesinde yağ hücrelerinin depolanması olarak da tanımlanabilir. Vücutta basen bölgesi, karın bölgesi, koltuk altları ile bacaklarda sıklıkla görülmektedir. Tutunduğu bölgede portakal kabuğu şeklinde bir görünüme sebep olmakta ayrıca bölgede kan dolaşımının normal hızını yavaşlatmaktadır.

Selülit , cildin derin katmanlarını etkileyen bakteriyel bir enfeksiyondur. Derideki bir kırılma, cildin yüzeyinin altındaki bakterilere izin verdiğinde ortaya çıkar. Belirtiler şunları içerebilir:

 • kızarıklık yaymak
 • kırmızı lekeler
 • kabarcıklar
 • şişme
 • cilt çukurluğu
 • hassasiyet ve ağrı
 • sıcaklık
 • ateş

Selülit neden olur? Tehlikeli midir?

Selülit neden olur? Tehlikeli midir?
Selülit neden olur? Tehlikeli midir?

Peki, daha önce bahsettiğimiz gibi zayıf bağ dokusunun yanı sıra portakal kabuğu görünümlü olan cildi için sorun nedir?

Derinin altında yer alan bağ dokusu ile yağ tabakalarının etkileşimi selülite sebebiyet vermektedir. Bu etkileşimde selüliti ortaya çıkartan nedenler tam olarak bilinmese de bedende selülit oluşumunu etkilediği düşünülen faktörler ya da selülitin nedenleri şu şekilde sayılmaktadır:

Genetik yatkınlık: Ne yazık ki, cildinizin altındaki topaklar kalıtsaldır. Anneniz zayıf bağ dokusu ile mücadele ediyorsa, selülit alma olasılığınız daha yüksektir.

Hormonlar: Adetinizden hemen önce bacaklarınızı yürüyen bir portakal gibi mi hissediyorsunuz? Bunun nedeni hormon dengenizdeki değişiklikler olabilir. Ayrıca, doğum kontrol haplarının da uyluk ve popo üzerinde selülit geliştirebileceğini biliyor muydunuz?

Sağlıksız yaşam tarzı: Alkol, sigara veya stresin vücudunuz üzerinde olumsuz etkileri vardır. Sağlıksız yiyecek seçenekleri de selüliti güçlendirir, çünkü aşırı vücut yağı sıklıkla uyluklarınız gibi etkilenen bölgelerde birikir.

 • Uzun süreli çok dar kıyafetler giyme
 • Beslenme düzensizliği
 • Çok hızlı kilo alma ve verme, kilo kontrolünde düzensizlik
 • Aşırı tuzlu gıda tüketimi
 • Günlük su tüketiminin yeterli miktarda olmaması
 • Sigara kullanımı
 • Yaşlanma

Tedavi edilmezse, selülit, kan dolaşımınız ve lenf düğümleriniz dahil olmak üzere vücudunuzda hızla yayılabilir ve hayatınızı tehdit edebilir. Erken teşhis edilirse, doktorunuz oral antibiyotikler ve temel yara bakımı ile tedavi edebilir.

Selülit belirtileri nelerdir?

Selülit belirtileri nelerdir?
Selülit belirtileri nelerdir? Selülit azaltmak için hangi yöntemler kullanılır?

Selülit, etkilenen cilt alanının kırmızı, sıcak, şişmiş ve hassas veya ağrılı olmasına neden olur.

Çoğu zaman bacakları etkiler, ancak vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

Selülitiniz varsa, cildinizde kabarcıkların geliştiğini de görebilirsiniz. Bir cilt alanı aniden kırmızıya, sıcaklığa ve hassaslaşmaya başlarsa derhal doktorunuza görünün.

Selülit genellikle kendinizi iyi hissetmemenizi sağlayabilir, cildinizde değişikliklerden önce veya bunlarla birlikte gelişen semptomlara neden olabilir. Bu belirtiler şunları içerir:

 • mide bulantısı
 • titreme
 • titreme
 • genel olarak iyi hissetmeme hissi

Bazı semptomlar, enfeksiyonun cildinizden kan gibi vücudun diğer bölgelerine yayıldığını gösterebilir. Bunlar kusma, ateş, hızlı nefes alma ve kafa karışıklığı veya oryantasyon bozukluğunu içerir. Bu belirtilerle karşılaşırsanız, ambulans çağırın.

Selülitten kimler etkilenir?

Selülit, çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir. Oranların her iki cinsiyette kabaca benzer olduğu düşünülmektedir.

Risk faktörleri

Selülit riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

Yaş : Selülitin orta yaş sırasında veya sonrasında ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Obezite : Selülit aşırı kilolu veya obezitesi olan kişilerde daha yaygındır .

Bacak sorunları : Şişme ( ödem ) ve ülser enfeksiyonu geliştirme riskini artırabilir.

Önceki selülit : Daha önce selülit geçiren herkesin % 8-20 geri dönme şansı vardır, araştırmalar gösteriyor ve enfeksiyon bir yıl içinde birkaç kez tekrarlanabilir.

Çevresel faktörlere maruz kalma : Bunlar arasında kirli su ile balık ve sürüngenler de dahil olmak üzere bazı hayvanlar bulunmaktadır.

Diğer cilt sorunları : Suçiçeği, egzama , sporcunun ayağı, apseler ve diğer cilt koşulları, bakterilerin vücuda girme riskini artırabilir.

Selülit tedavisi nasıl yapılır! 

Selülit tedavisi nasıl yapılır! Selülitler nasıl azalır?
Selülit azaltmak için tedavisi nasıl yapılır! Selülitler nasıl azalır?

Selülit genellikle derhal teşhis ve tedavi edilirse antibiyotiklerle tedaviye iyi yanıt verir. Selülit teşhisi konulursa, tedaviniz selülitinizin nedenine, semptomlarınızın şiddetine ve sağlığınızın genel durumuna bağlı olacaktır.

Selülit enfeksiyonunun cildinizden kan dolaşımına veya vücudun diğer bölgelerine yayıldığını gösteren ateş, bulantı ve kusma gibi ek rahatsızlık belirtileriniz yoksa genellikle evde antibiyotik tabletleri ile tedavi edilebilirsiniz.

Önlem olarak, antibiyotik tabletlere cevap vermeyen daha ciddi selülit vakaları için hastaneye başvurma genellikle önerilir.

Cildin durumunu tedavi eden dermatologlar ve plastik cerrahlar, farklı selülit tedavilerini araştırırken makul beklentilere sahip olmanın önemli olduğunu söylüyorlar.

Selülitler hangi tedavi ile nasıl azalır?

Kremler

Selülitten kurtulma olasılıkları olmasa da, bazı bileşenleri içeren kremler selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Özellikle, kafein içeren kremler yağ hücrelerini kurutmaya yardımcı olurken, retinol içeren kremler cildi kalınlaştırarak selüliti daha az belirgin hale getirebilir.

Cryolipolysis

Genellikle CoolSculpting olarak bilinen Cryolipolysis, cildin altındaki yağ hücrelerini dondurarak selülit görünümünü azaltabilen FDA onaylı bir prosedürdür. İnvaziv olmasa da, sonuçları görmek için birkaç ay sürebilir ve tedavileri tekrarlayabilir.

Akustik dalga tedavisi

Bu invazif olmayan teknik, dolaşımı ve cilt elastikiyetini artırmak için şok dalgası enerjisi kullanır.

 • VelaShape® (RF ve kızılötesi ışık)
 • Venus Freeze® (RF ve darbeli elektromanyetik alanlar)
 • ThermiSmooth® Gövde (RF)
 • Zimmer Z Wave (radyal nabız tedavisi)

Enerji bazlı selülit tedavileri cilt yoluyla verilir, bu nedenle invaziv olmayan kabul edilir ve genellikle kesinti gerektirmez. Bununla birlikte, optimal sonuçlar için bir dizi tedavi önerilebilir. Ayrıca, sonuçlar geçicidir, bu nedenle sonuçları korumak için tedaviyi birkaç ayda bir tekrarlamanız gerekir.

Lazer tedavileri

Bu minimal invaziv teknikte cildi sıkılaştırmak için lazer veya ışık tabanlı cihazlar kullanılır. Doktorunuz cildi uyuşturacak ve daha sonra bu cihazı altına sokacak, çukurlu bir görünüm yaratan sıkı lifleri ayırmak ve aynı zamanda şişkin yağı eritmek için çalışacaktır.

Alt bölüm tedavisi

Genellikle Cellfina olarak bilinen bu prosedür, selülit görünümünü oluşturan sert bantları parçalamak için derinin hemen altına bir iğne sokulmasını içerir. Sonuçlar genellikle geçicidir ve yaklaşık iki yıl sürer.

Mekanik işlemler (Cellfina®)

Cellfina, FDA onaylı otomatik mekanik selülit azaltma tedavisidir. Küçük bir insizyondan sokulan çok ince bir bıçak kullanarak sıkılmış septaları serbest bırakarak çalışır. Bugüne kadar, Cellfina en uzun ömürlü selülit tedavisi olarak belirtilir ve sonuçlar 3 yıla kadar sürer. Minimum duruş süresi gereklidir ve sonuçlar tedaviden sonraki birkaç gün içinde fark edilir. 

Vakum destekli hassas doku salımı

Bu bölüme benzer şekilde, bu yöntem aynı zamanda selülit görünümü oluşturan sert bantları da parçalamaktadır. Bu prosedür, doktorunuzu bu bantları kesmek için küçük bıçaklı bir cihaz kullanarak, çukurlu ciltten kurtulmak için dokuyu yukarı doğru hareket ettirmeyi içerir.

Masaj uygulamak selüliti hafifletebilir.
Masaj uygulamak selüliti hafifletebilir.

Masaj ve topikal selülit tedavileri: Selülitle başa çıkmanın bir yolu olarak yıllardır özel masaj teknikleri kullanılmaktadır. Bunlar genellikle cildi ve deri altı yağını “yoğurmak” için vakum emme veya rulo kullanır.

Bahsedilen tedavilerin birçoğu selülit görünümünü en aza indirmeye yardımcı olsa da, bunların hiçbirinin selülitten kurtulduğu kanıtlanmamıştır. Sonuçta, en iyi tedavi bir espri anlayışı ve sağlıklı bir kendini kabul etme dozu olabilir.

Selülit azaltmak için neler yapılır?

Selülitsiz bir cilt ve beden tam olarak mümkün olamayabiliyor. Özellikle selülitin genetik faktörlere bağlı oluştuğu kişilerde selülit mümkün olduğunca azaltılsa da tam olarak bir düzelme sağlanmayabilir.  Selülit oluşumunun engellenmesi ya da selülitin azaltılması için yapabilecekleriniz var. Selülit oluşumunu azaltmak için sağlık uzmanları tarafından şunlar önerilmektedir:

 • Spor ve düzenli olarak egzersiz yapmak, kas geliştirici faaliyetlerde bulunmak ve hareketli bir yaşam tarzını benimsemek,
 • Düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmak,
 • Tuz tüketimini mümkün olduğunca azaltmak,
 • Günlük yeterli miktarda su tüketmek ve susuzluğu asitli içecekler, meyve suları ile değil yalnızca su ile gidermek,
 • Sigaradan uzak durmak.

Selülitleri azaltan krem nasıl yapılır?

Selülitleri azaltan krem nasıl yapılır?
Selülitleri azaltan krem nasıl yapılır?

Selülit azaltmak için doğal yollara başvurmak istiyorsanız selülit azaltan krem tarifi ve uygulamasını deneyebilirsiniz. Selülitleri azaltan doğal krem yapmak için malzemeler:

 • 2 tatlı kaşığı portakal yağı,
 • 2 tatlı kaşığı biberiye yağı,
 • Bir çorba kaşığı limon suyu,
 • Üç çorba kaşığı Türk kahvesi,
 • 1 tatlı kaşığı şeker.

Öncelikle selülit azaltıcı krem yapmak için Türk kahvesi ile limon suyu ve şekeri bocalayın. Türk kahvesini limon suyu ile çamurumsu bir kıvama getirin. Daha sonra bu karışıma belirtilen miktarda portakal yağı ile biberiye yağını ekleyin. Karışımı, selülit olan bölgeye sürün ve bölgeyi streç film ile çok fazla sıkmadan bantlayın.

Selülit azaltıcı krem cildinizde iki saat beklemelidir. Bekleme süresinin sonunda öncelikle cildinizi soğuk suya tutun ve ılık su ile arındırıcı bir temizleme ürünü kullanarak kremi bölgeden arındırın.

Selülit azaltmak için beslenme tüyoları

Selülit azaltmak için beslenme tüyoları
Selülit azaltmak için beslenme tüyoları

Sağlıklı, dengeli bir diyet sadece birkaç kilo vermek için değil, aynı zamanda turuncu cildi “soymak” için de mükemmeldir. Aslında, tüm vücudunuza fayda sağlar. Uyluklarınızdaki ve arka tarafınızdaki daha büyük yağ hücreleri sadece sinir bozucu değildir, aynı zamanda kan damarlarınızı da sıkarlar.

Sonuç olarak, tüm vücudunuzdaki kan akışı engellenir, metabolizmanız yavaşlar ve lenf drenajı bozulur. Bu da cildinizi daha az sıkı hale getirir ve kötü portakal kabuğu ceplerini daha da görünür hale gelir. Peki ne yapıyoruz? Metabolizmanı hızlandır! Fast food’a, yağlı yiyeceklere, alkol ve şekere hayır deyin. Bütün bunlar selülitin en iyi arkadaşları ve varlığını teşvik ediyor. Ayrıca, hepsi aşırı kilolu olabilir.

Diyet ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin

Vücudunuzdaki toksinleri sınırlayan ve aynı zamanda yıkayan gıdaları tercih edin. Ayrıca en azından çoğu zaman yüksek kaliteli, besleyici yoğun gıdalara gitmek istersiniz. Lif, kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeleri düşünün. Alkol, doymuş yağ, şeker, işlenmiş gıdalar ve benzerlerini azaltın veya tamamen hayatınızdan çıkarın.

Bol ve sık su için

Su, cildinizdeki kollajeni doldurarak selülit görünümünü önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca açlık ve susuzluk sinyalleri bazen geçtikçe daha az yemenize yardımcı olabilir. Su ayrıca atıkların ve toksinlerin vücutta daha verimli bir şekilde taşınmasına yardımcı olur. Selülitte toksinlerin rolü hakkında iki düşünce  vardır. Bir fikir, ​​selülitin sadece bir yağ birikimi olduğunu söylüyor. Diğer taraf toksinlerin en azından kısmen suçlandığını söylüyor. Hangi tarafın doğru olduğu önemli değil, bol su içmekle hiç bir zaman yanlış yolda gitmemiş olursunuz.

Selülit hakkında sık sorulan sorular

Selülit hakkında sık sorulan sorular
Selülit hakkında sık sorulan sorular

1. Selülit bulaşıcı mıdır?

Selülit bulaşıcı değildir. Aynı odada veya onlara yakın olarak başka bir kişiye aktaramazsınız. Selülit bakteriyel bir enfeksiyondur, bu nedenle pansuman uygulayan ve selülitin eldiven giymesi ve ellerini önce ve sonra iyi yıkaması için bakım yapan sağlık profesyonelleri için önemlidir. Ancak bir cilt enfeksiyonu ile doğrudan temas halinde değilseniz ve kendiniz açık bir yara veya kırık bir cilde sahip değilseniz, başka birinin selülitinden bir enfeksiyona yakalanma olasılığı düşüktür.

2. Selülit neye benziyor?

Selülit genellikle çok kırmızı görünür, sıcak hissedersiniz ve cilt oldukça şişmiş görünebilir. Erizipel, dermatit ve DVT gibi diğer durumlar bazen benzer görünebilir.

3. Selülit kaşınıyor mu?

Selülit genellikle kaşıntılı değildir, ancak bazı insanlar için kaşıntılı olabilir, özellikle de cildinizde çatlaklar varsa ve iyileşmeye başladılarsa. Çok kaşıntılı ve kuru döküntülerin selülitten ziyade dermatite bağlı olması daha olasıdır.

4. Selülit ile çalışmaya gidebilir miyim?

Evet, işinizi yeterince güvenli ve normal bir şekilde yapabiliyorsanız, selülit ile çalışabilirsiniz.

5. Selülit ile uçabilir misiniz?

Evet, antibiyotik kullanıyorsanız, işler düzeliyor ve varış noktanızda gerekirse sağlık hizmetlerine erişebileceğinizi biliyorsunuz, selülit ile uçabilirsiniz. Ancak, size daha özel tavsiyeler için doktorunuzla bunun hakkında konuşmak en iyisidir.

6. Selülit ile yüzebilir miyim?

Şu anda selülitiniz varsa yüzmemek en iyisidir. Her şey düzelene ve iyileşene kadar bekleyin. Klorlu havuzlar, potansiyel olarak kötüleşen bazı selülitlerde cildin tahriş olmasına ve kuruluğuna neden olabilir.

7. Selülit için en iyi tedavi nedir?

Bakterilerin neden olduğu selülit için en iyi tedavi antibiyotiklerdir. Selülitin yerine veya etkilenen kişinin başka tıbbi sorunlara sahip olup olmamasına bağlı olarak kullanılan birkaç farklı antibiyotik vardır.

Toplumda güvenli bir şekilde ve hastaneye yatmadan tedavi edilebilen bakteriyel selülit için genellikle 5-7 gün boyunca flucloksasilin reçete edilir. Penisiline alerjiniz varsa, klaritromisin veya doksisiklin önerilir. Hamileyse, genellikle eritromisin önerilir.

Yüzde (gözlerin veya burnun yakınında) ortaya çıkan selülit genellikle 7 gün boyunca ko-amoksiklav (Augmentin) veya klaritromisin (penisiline alerjisi varsa) ile tedavi edilir.

Lenfödem hastalarına genellikle 14 gün veya daha fazla süreyle bazen flucloksasilin ile birlikte amoksisilin reçete edilir.

Antibiyotik seçimi, yaşadığınız ülkeye veya bölgeye ve enfeksiyona neden olabilecek bakterilere bağlı olarak değişir.

8. Selülitin temizlenmesi ne kadar sürer?

Çoğu insan daha iyi hissetmeye başlar ve 3 veya 4 gün içinde selülitlerinde bir iyileşme fark eder, ancak reçete edilen tam antibiyotik kürünü bitirmek önemlidir. Bir veya iki hafta içinde cilt tipik olarak normale döner.

9. Selülit kendi kendine gidebilir mi?

Sepsis ve nekrotizan fasiit gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabileceğinden selüliti tedavi edilmeden bırakmanız önerilmez . Tedavi iyileşmeyi hızlandırır ve komplikasyon riskini azaltır, bu nedenle selülit olabileceğinizi düşünüyorsanız bir doktorla konuşmanız önemlidir.

10. Selülit enfeksiyonu ne kadar tehlikelidir?

Selülit her zaman tehlikeli değildir, ancak özellikle kişinin başka sağlık sorunları varsa, çok genç (1 yaşın altında) veya zayıftır. Neyse ki, hızlı tedavi ile, selülit çoğu insanda ve herhangi bir komplikasyon olmadan hızlı bir şekilde tedavi edilebilir.

 

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın