- Advertisement -

Adet düzensizliği nedir? Adet düzensizliği neden olur?

Adet düzensizliği; hamilelik, hormonal dengesizlikler, enfeksiyonlar, hastalıklar, travma ve bazı ilaçlar dahil olmak üzere çeşitli nedenleri olabilir.

0 180

- Advertisement -

Her kadın zaman zaman adet düzensizliği yaşayabilir ve bu zararlı bir durum değildir. Bir kadının adet döngüsünün normal uzunluğu 28 gündür, ancak bu bireyler arasında değişir. Düzensiz adet kanaması, döngünün uzunluğunun 35 günden fazla olduğu veya sürenin değiştiği zamandır.

Adet dönemleri, adet başladıktan sonraki ilk birkaç yıl içinde genellikle düzensizdir . Menstrüasyonu kontrol eden hormonların dengeye ulaşması birkaç yıl sürebilir. Her ay adet döngüsü sırasında, vücudunuz döllenmemiş yumurtaları serbest bırakır. Östrojen ve progesteron seviyeleriniz yumurtaları döllenirlerse korumak için rahminizin astarını yükseltir ve kalınlaştırır. Yumurtaların hiçbiri döllenmezse, vücudunuz fazla astarı aylık süreniz şeklinde döker.

Adet döngüsü nedir?

Adet döngüsü, bir kadının vücudunun hamilelik olasılığına hazırlık için geçtiği aylık değişiklik serisidir. Her ay, yumurtalıklardan biri yumurtayı serbest bırakır – yumurtlama adı verilen bir süreç. Aynı zamanda, hormonal değişiklikler uterusu hamilelik için hazırlar. Yumurtlama gerçekleşir ve yumurta döllenmezse, uterusun astarı vajinadan akar.

Adet düzensizliği nedir?

Tipik olarak, bir kadının periyodu 24 ila 31 günde bir, dört ila yedi gün arasında sürer ve yaklaşık dört ila 12 yemek kaşığı kan kaybeder. Ancak tüm kadınların tipik dönemleri yoktur.

Bir dönem veya adet kanaması, adet döngüsünün uterusun astarı olan endometriyumun döküldüğü kısmıdır. Bu vajinadan salınan rahimden kanama olarak görülür.

Adet dönemimin düzensiz olduğunu nasıl anlarım?

Çoğu adet döngüsü yaklaşık 28 gün sürecek olsa da, burada önemli olan gerçek süreden ziyade aralarındaki zaman değişimi daha fazladır. 3-4 günlük bir varyasyon sizin için hala “norm” içinde olabilir, ancak artık varsa veya daha önce hiç varyasyon yaşamamışsanız, düzensiz adet kanaması olarak kabul edilir.

Adet düzensizliği yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmenin en iyi yolu döneminizi takip etmektir. Ayrıca telefonunuzda herhangi bir değişkenliği ve aynı zamanda döngünüzün ortalama süresini otomatik olarak hesaplayan bir dönem izleme uygulaması da kullanabilirsiniz.

Her kadının döngüsünün farklı olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle “normal döngünüz” en iyi arkadaşınızın “normal döngüsü” ile aynı olmayabilir. Bununla birlikte, bir dönemin düzensiz olması için bazı yaygın nedenler vardır.

Adet düzensizliğine neden olan sebepler nedir?

Her kadının döngüsü farklı olduğundan ve düzensiz bir döngüye neden olan çok fazla faktör olduğundan, bazen düzensiz dönemlerin kesin nedenlerini belirlemek zor olabilir. Adetin ilk birkaç yılında dönemler genellikle düzensizdir. Bunun nedeni, vücudun hala düzenli bir döngüye yol açan hassas hormonal dengeyi geliştirmesidir.

Bu düzensizlikler normal ve yaygındır. Ancak kadınların yaşamlarında ve düzensiz adet döngülerine yol açabilecek diğer durumlar vardır.

İşte düzensiz dönemlerin en yaygın nedenlerinden bazıları

Adet düzensizliği problemlerine bazı örnekler:

 • 21 günden az veya 35 günden fazla süren periyotlar
 • Arka arkaya üç veya daha fazla nokta eksik
 • Normalden çok daha ağır veya daha hafif menstrüel akış
 • Yedi günden uzun süren süreler
 • Ağrı, kramp, bulantı veya kusma eşlik eden dönemler
 • Menopozdan sonra veya cinsel ilişkiden sonra dönemler arasında meydana gelen kanama veya lekelenme

Yaş

Menstrüasyonun başlamasından sonraki ilk birkaç yıl boyunca, adetleri kontrol eden hormonlar bir dengeye ulaşırken, dönemler genellikle düzensizdir. Ayrıca kadınların perimenopoz ve menopoza ulaştığı menstrüel yılların sonunda düzensiz olabilirler – menopoz adet döneminden bu yana 12 ay geçtiğinde başlar.

Gençler ilk kez periyotlara başladığında, adet döngüleri her ay aynı programda olmayabilir. Bir desene yerleşmek birkaç yıl alabilir. Ayrıca, menopoza yakın kadınlar için kaçırılan dönemler ve daha hafif veya daha ağır dönemler yaygındır.

Gebelik

Hamilelik , kaçırılan bir dönemin en yaygın nedenidir. Hamileyseniz, emin olana kadar kendinize hamileymiş gibi davranın. Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için ilk adım olarak evde hamilelik testi kullanın .

Kaçırılan bir dönemin en yaygın nedeni hamileliktir. Hamile olup olmadığınızdan emin olana kadar, kendinize sanki kendinize davranmalısınız. Bu, OB / GYN veya ebe çağırmanız gereken bir örnektir. Evde bir hamilelik testi kullanabilirsiniz, ancak sağlık uzmanınız hamile olup olmadığınızı ve ne kadar uzakta olduğunuzu belirlemek için başka testler kullanabilir ve ayrıca sağlıklı bir hamilelik için başka ne yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirir.

Polikistik over sendromu (PCOS) ve diğer tıbbi durumlar

Düzensiz adet dönemlerinin iki yaygın nedeni polikistik over sendromu (PCOS) ve hipotiroidizmdir.

PCOS, yumurtlamayı etkileyebilen, bir kadın periyoduyla ilgili sorunlara neden olan ve hamile kalmayı zorlaştıran bir hormon dengesizliğidir. Doktorunuz bunun düzensiz dönemlerinizin nedeni olduğunu belirlerse, tedavi hormonal dengeyi sağlamak için doğum kontrol hapları veya diğer hormonları içerebilir.

Hipotiroidizm, yani az aktif tiroid hastalığı, tiroid bezinizin hormonunu yeterince üretmemesinden kaynaklanır. PCOS’a benzer şekilde, hipotiroidizmi tedavi etmek tiroid hormonlarının takviyesini içerir.

Bu tıbbi durum, düzenli yumurtlamayı engelleyerek yumurtalıklarda küçük kistlerin oluşmasına neden olur. PKOS’lu kadınların genellikle düzensiz dönemleri vardır. İnfertiliteye neden olmasının yanı sıra, PCOS diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabilir .

Delikli kızlık zarı, polikistik over sendromu veya Asherman sendromu gibi pelvik organlarla ilgili sorunlar

Doğum kontrol hapları ve yöntemleri

Doğum kontrol yöntemleri daha hafif, daha az sıklıkta, daha sık veya atlanmış periyotlara veya hiç periyotlara neden olmayan ilaçlar.  Doğum kontrol hapları periyotlarınızı daha hafif hale getirebilir veya periyotları kaçırmanıza veya daha az veya daha sık periyodlara (hatta hiç periyotlara sahip olmamıza) neden olabilir.

Aşırı egzersiz veya diyet yapmak

Dayanıklılık sporcularında kaçırılan süreler yaygındır. Çok fazla egzersiz yapmak adet kanamasının zamanlamasını atabilir ve bazen durdurabilir. Autry, “Dayanıklılık sporcularının periyodları kaçırması yaygındır” diyor. Aşırı egzersiz, diyet, yeme bozukluğu veya hastalıktan zayıf olmak aynı etkiye sahip olabilir.

Emzirme

Birçok kadın emzirmeyi tamamlayana kadar düzenli aralıklara devam etmez. anne sütü üretiminden sorumlu bir hormondur. Prolaktin, üreme hormonlarınızı bastırır, bu da emzirirken çok hafif dönemler veya hiç dönem yoktur.

Emzirmeyi bıraktıktan kısa bir süre sonra dönemleriniz geri dönmelidir.

Tiroid problemleri

2015 yılında yapılan bir araştırma , adet düzensizlikleri olan katılımcıların yüzde 44’ünün tiroid bozuklukları olduğunu buldu.

Hipotiroidizm veya az aktif tiroid, daha uzun, daha ağır dönemlere ve artmış kramplara neden olabilir. Ayrıca yorgunluk, soğuğa duyarlılık ve kilo alımı da yaşayabilirsiniz.

Hipertiroidizmde görülen yüksek tiroid hormon seviyeleri , daha kısa ve hafif dönemlere neden olabilir.

Aşırı kilo kaybı ve yeme bozuklukları

Aşırı veya hızlı kilo kaybı, döneminizin durmasına neden olabilir. Yeterli kalori tüketmemek yumurtlama için gerekli hormonların üretimini engelleyebilir .
Vücut kütle indeksiniz 18.5’ten düşükse, zayıf olduğunuz düşünülür . Durdurulan sürelerin yanı sıra yorgunluk, baş ağrısı ve saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.

Düşük vücut ağırlığı, kaçırılan veya düzensiz dönemlerin yaygın bir nedeni olmasına rağmen, obezite de adet problemlerine neden olabilir.

Menopoz

Kadınlar menstrüasyondan önce menstrüasyon döngüsünün değiştiğini de bulabilirler. Kadınlar 30’lu yaşlara kadar yaşa bağlı menstrüel değişiklikler yaşayabilirler. Kadınların yaşayabileceği bazı değişiklikler şunlardır:

 • Dönemlerde değişiklik – daha kısa veya daha uzun, daha hafif veya daha ağır, aralarında daha fazla veya daha az zaman
 • Sıcak basmaları ve / veya gece terlemeleri
 • Uyku problemi
 • Vajinal kuruluk
 • Ruh hali
 • Sorun odaklama
 • Daha az saç, daha çok yüz.

Ayrıca aşağıdaki faktörler adet düzensizliği veya kaçırılmış periyotları tetikleyebilir. Hamile değilseniz, düzensiz bir dönemin diğer yaygın nedenleri şunlardır:

 • Anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozuklukları
 • Duygusal stres : Kronik stres ve hatta belirli bir sorunla ilgili kısa süreli kaygı , hormon dengenizle tahribat yaratabilir, bu da kaçırılan bir süreye ve düzensiz döngüye neden olabilir.
 • Hormon sorunları : Bu, vücudun menstruasyonu desteklemek için ihtiyaç duyduğu hormon seviyelerinde bir değişikliğe neden olabilir.
 • Yasadışı uyuşturucu kullanımı
 • Diğer hastalıklar. Tiroid hormonunun kan seviyeleri çok düşük veya çok yüksek olursa, tiroid bozuklukları düzensiz dönemlere neden olabilir. Düzensiz bir döngüye neden olabilecek diğer sağlık koşulları arasında cinsel yolla bulaşan hastalıklar, diyabet, fibroidler, yeme bozuklukları ve endometriozis bulunur.

Yılda üç veya daha fazla periyodu kaçırırsanız, döneminizi 21 günde bir daha sık alırsanız, döneminiz boyunca normalden daha fazla kanarsanız, kanamanız durumunda, her 35 günde bir daha sık alın. yedi günden fazla veya bir süre boyunca normalden daha fazla ağrınız varsa.

Adet düzensizliğinde tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavi cevapsız dönemlerinize neyin sebep olduğuna bağlı olsa da, daha ciddi komplikasyonlara yol açabileceğinden, düzensiz dönemlerinize neden olabilecek altta yatan koşulları veya hastalıkları tedavi etmek önemlidir.

Bazı kadınlar için doğum kontrol haplarının kullanımı adet döngülerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Yeme bozukluğu gibi altta yatan sorunların tedavisi de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı adet düzensizlikleri önlenemez.

Döngünüzü düzenlemenize yardımcı olabilecek bir dizi yaygın tedavi seçeneği vardır. Düzensiz dönemleri olan kadınlar için en yaygın seçeneklerden bazıları şunlardır:

 • İdeal vücut ağırlığının korunması
 • Aşırı kiloluysanız kilo kaybı
 • Düşük kiloluysanız kilo alımı
 • Yeme bozukluklarınız varsa daha fazla kalori yemek
 • Aşırı ve / veya yorucu egzersizi azaltmak
 • Stres azaltma
 • Doğum kontrol hapları
 • Hamilelik ve doğurganlığa yardımcı olan ilaçlar
 • Erken menopoz geçiriyorsanız hormonlar
 • Üreme sisteminde sorunlarınız varsa ameliyat

Genellikle düzenli, aylık adet dönemleriniz ve örüntü değişiklikleriniz varsa, doktorunuz hormon seviyelerinizi ve tiroid fonksiyonunuzu kontrol etmek için bir muayene yapabilir ve kan testleri yapabilir – bunlar hamileliği veya sağlık sorununu ekarte edebilir.

Sağlığınız söz konusu olduğunda proaktif olmak her zaman en iyisidir, kadınların yoğun yaşamlarını yürütürken sıklıkla unutabilecekleri bir şey. Bir şeyin kontrol edilmesi daha sonra yolda ciddi sağlık koşullarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Adet döngümü nasıl takip edebilirim?

Sizin için neyin normal olduğunu bulmak için, adet döngünüzün kaydını bir takvimde tutmaya başlayın. Dönemlerinizin düzenliliğini belirlemek için başlangıç ​​tarihinizi her ay üst üste birkaç ay takip ederek başlayın.

Adet düzensizliği ve dönemleriniz hakkında endişeleriniz varsa, her ay aşağıdakileri de not edin:

 • Bitiş tarihi. Adetiniz genellikle ne kadar sürer? Normalden daha uzun veya daha kısa mı?
 • Akış. Akışınızın ağırlığını kaydedin. Normalden daha hafif veya daha ağır görünüyor mu? Sıhhi korumanızı ne sıklıkla değiştirmeniz gerekir? Hiç kan pıhtısı geçtin mi?
 • Anormal kanama. Dönemler arasında kanıyor musunuz?
 • Ağrı. Adet döneminizle ilişkili ağrıları tanımlayın. Ağrı normalden daha mı kötü?
 • Diğer değişiklikler. Ruh hali veya davranışta herhangi bir değişiklik yaşadınız mı? Dönemlerinizdeki değişim zamanında yeni bir şey oldu mu?

Düzensiz dönemler, bazıları ciddi olan bir dizi şeyden kaynaklanabilir. Doktorunuz nedeni belirlemenize yardımcı olabilir ve döngünüzü tekrar izlemenize yardımcı olabilir. Dengeli bir diyet yemek, düzenli egzersiz yapmak ve stresten kaçınmak da yardımcı olabilir.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın