- Advertisement -

Baş ağrısını ilaçsız geçirmek için 8 doğal yöntem

Dünyada yaşayan insanların geneli baş ağrısı çekmekte olduğunu tahmin etmek hiçte zor değil. Baş ağrısını ilaçsız geçirmek için doğal yollar nelerdir?

0 411

- Advertisement -

Öyle ki, baş ağrısı insanın her an başına gelebilecek bir durumdur ve bazen bu ağrı çekilmez boyutlara ulaşabilmektedir. Bu duruma neden olarak birçok etken sayabiliriz. Nedense başı ağrıyan insanların pek çoğu ise hemen bir ağrı kesiciye başvurmaktadır. Bu oran araştırma sonuçlarına göre dünya genelinde yüzde 70’ lere varmaktadır. Bu oran yabana atılmayacak oranda yüksektir. Birde ilaçların yan etkisini de düşünecek olursak birçok insan baş ağrısı konusunda maalesef yanlış hareket etmektedir. Oysa evde ilaçsız olarak baş ağrısını doğal olarak geçirmenin yolları mevcuttur. Baş ağrısını ilaçsız geçirmek için 8 doğal yöntemi sizin için bu araştırıp istifadenize sunduk.

Baş ağrısını ilaçsız geçirmek için doğal yollar nedir?

Baş ağrısını ilaçsız geçirmenin doğal yolları nedir?
Baş ağrısını ilaçsız geçirmenin doğal yolları nedir?

İşte sizin için derlediğimiz yanıtlarımız.

Yaşam kaynağı su

Su, yaşam kaynağımızdır. Hiçbir canlı susuz hayat bulamaz. Bundandır ki insanların çekmiş oldukları baş ağrılarının büyük bir çoğunluğu, günlük tüketmesi gereken suyu içmemesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü insan vücudunun yüzde 70’i su ile doludur. Bundan ötürü insan günlük alması gereken suyu mutlaka tüketmelidir. Uzmanların tavsiyesine göre bir insan günde 2 – 2,5 litre (8 bardak) su içmesi kâfidir. Ya da bir kişi kilosunu 30 ile çarpıp sonucuna göre su içmesi gerekmektedir. Örneğin, 70 kilo olan bir insanın içmesi gereken su miktarı yaklaşık 2 litredir. Hesaplaması ise şu şekildedir. (70 * 30 = 2100 = 2 litre)

Su ihtiyacı olan ya da karşılanmayan bir bedenin organları yavaş yavaş sinyal vermeye başlayacaktır. İşte bunların ilk belirtisi başımız da meydana gelen ağrılardır.

Muz meyvesi

Muz meyvesi baş ağrılarını hafifletmede tüketilecekler arasındadır. Çünkü muzun içerisinde çokça bulunan magnezyum ile potasyum baş ağrılarını hafifletmede hastaya yardımcı olmaktadır. Yine bu meyve insanların rahat bir uyku çekmesine de imkân sağlamaktadır. Ayrıca günümüzde sporla uğrasan kişilerin kullandığı meyvelerin başında da muz gelmektedir.

Limonun aromaterapi özelliği

Limon içeriğinde ihtiva etmiş olduğu aromaterapi (koku tedavisi) özelliği sayesinde baş ağrılarını gidermede etkili bir maddedir. Bunun için limonu alıp elinizde ovuşturup macun kıvamına gelene kadar ovuşturma yapınız. Elde etmiş olduğunuz bu macun kıvamındaki limonu alınıza ve yüzünüze sürün tatbik ediniz. İsterseniz bu karışımın içine bir tatlı kaşığı kadar nane eklemenizde fayda vardır. Hepsi bu kadar.

Baş ağrısını ilaçsız geçirmek için mucize bitki nane

Faydalı olan bir diğer yolumuz ise nane bitkisinin kullanılmasıdır. Bu mucizevî bitkinin yatıştırıcılığı özelliği bulunmaktadır. Bunu tüketmek için çayın için bir tatlı kaşığı kadar naneyi ilave edip içmeniz yeterli olacaktır. Bir süre sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Lavanta kokusu

Baş ağrılarının gidermek için lavanta bulunmaz bir bitkidir. Ayrıca lavanta hem mutluluk verici hem de sakinleştirici özelliğine sahiptir. Aynı zamanda lavanta migren ağrılarını da hafifletmede kullanılmaktadır. Bunun için sıcak bir bardak suyun içine bir kaç damla lavanta yağı damlatıp bunu koklamanız yeterli olacaktır.

Limonlu kahve karışımı

Kahvenin içinde kafein bulunmaktadır. Kafein ise kan dolaşım hızını artırır ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Bunun için bir fincan kahvenin içine 3 damla kadar limonu damlatınız ve afiyetle içiniz. Bu karışım baş ağrısını ilaçsız geçirmek için iyi gelecektir. Burada kahveden kastımız Türk kahvesidir.

Hafif egzersizler yapınız

Pasif ve hareketsiz bir yaşam tipi stres ile baş ağrılarına yol açar. Stres zaten birçok hastalığın baş aktörüdür. Bundan dolayı gününüzün küçük bir kısmını egzersizlere ayırmanız adınıza yapacağınız en güzel yatırım olacaktır. Sizler de ağrısız ve stressiz bir yaşam için hafif egzersizlerle bu işi halledebilirsiniz.

Kalsiyumundan eksik kalmayınız

Baş ağrılarına yol açan nedenlerden bir tanesi de kalsiyum eksikliğidir. Kalsiyum ise en çok kefir ve yoğurtlarda bulunmaktadır. Bundan dolayı evlerinizde doğal ev yapımı kefir ve yoğurtları eksik etmeyiniz.

Not: Baş ağrısını ilaçsız geçirmek için bazı doğal yöntemlerden bahsettik. Eğer ki bu önerileri yaptığınız halde sorunuz devam ediyorsa alanında uzman bir hekime başvurunuz. Sağlık sorunlarınızı ilk önce doktorunuza bildiriniz. Doktorunuzun direktifleri doğrultusunda hareket ediniz.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın