- Advertisement -

Yeni sağlık trendi: Limonlu kahve

Birçoğumuz duymuşsunuzdur limonlu kahve içmenin bir çok duruma iyi geldiğini. Normal de de ayrı ayrı tüketildiğinde faydaları saymakla bitmez.

0 642

- Advertisement -

Türk kahvesi veya kavrulmuş kahve çekirdeklerinden üretilen içeceklerin yaygın olarak tüketilmesi, oldukça alışılagelen bir durum. Ancak, son ayların oldukça gözde kahve trendleri arasında yer alan ve özellikle Avrupa ile Amerika’da sağlıklı olduğu düşünülerek tüketilen bir kahve tarzı mevcut. Limonlu kahve, yakın zamanda adından çok söz ettireceğe benziyor.

Aslına bakarsanız bu kahvenin kendi türünden ziyade, içerisine eklenen bir dilim narenciye ile tüketilmesi sağlıklı bulunuyor. Yeni nesil sağlık trendi olarak kullanımı günden güne artan bu kahveye verilen isim ise limonlu kahve.

Limonlu kahve nedir?

Kavrulmuş ve taze çekilmiş kahve çekirdeklerinin tüketimi oldukça meşhur. Türkiye’de birçok kahve zincirinin kullandığı bu tür kahveler, aynı zamanda Türk kahvesinin de özünü oluşturuyor.

En başında da belirttiğimiz gibi ister Türk kahvesi, isterse de kavrulmuş ve taze çekilmiş kahve çekirdeği olsun, limonlu kahvenin dinamiği, bir dilim limondan geliyor. Pişirilen kahvenin demlenmesi sonrası içerisine atılan 1 dilim limon, limonlu kahve modasının kendisini oluşturuyor. Kahveyi seven bireyler için bir müjde niteliği taşıyan bu moda, limonlu kahvenin faydaları ile adını kısa sürede duyurmaya başladı bile.

Limonlu kahvenin faydaları

Limonlu kahvenin faydaları
Limonlu kahvenin faydaları

Güne zinde başlamak ve kahvenin çarpıcı etkisi ile vücudun harekete geçmesini sağlamak adına kahve tüketimi, Amerika ve Avrupa’dan sonra, son 20 yıl içerisinde Türkiye’de de popüler hale geldi. Her sabah işe giderken alınan kahveler ya da belirli mekanlarda içilen espressolar, artık hayatımızın bir parçası.

Herkesin favorisi olan bir kahve türü vardır. Ancak, söz konusu limonlu kahve ise bu trendin hayatımıza yeni yeni girdiğini de söylemek gerek.

- Advertisement -

Limonlu kahvenin faydaları dünyada dillere destan olmuş durumda. Bilindiği gibi limonlu su ya da sade limon tüketimi hem C vitamini zenginliği açısından hem de yağ yakımı açısından oldukça etkili bir metot. Bu metodu geliştiren bir diğer faktör ise kahve ile birleşmesi.

Eğer tüketilen ve iyi pişirilen bir kahvenin içerisine bir dilim limon atarsanız, bu durumda işler biraz daha enteresanlaşabiliyor. Zira limonlu kahve yağ yakımını hızlandırıyor, cildin parlamasını sağlıyor, cildi koruyor, hücre yenilenmesini tetikliyor ve aynı zamanda baş ağrısına da iyi geliyor.

Beslenme uzmanları ve kişisel antrenörler öneriyor

Yapılan araştırmalar neticesinde günden güne tüketimi artan limonlu kahve, özellikle kişisel spor antrenörlerinin öğrencilerine sıklıkla önermeye başladığı bir ara öğün haline gelmiş durumdadır.

Diyetisyenler ve beslenme uzmanlarının da diyetlerinde uyguladığı ve özellikle kilo vermeye çalışan kişilere önerdiği limonlu kahve, hazırlanış açısından da zahmet içermeyen kolay bir ürün. Bu açıdan bakıldığında limonlu kahvenin faydaları, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinde önemli rol oynayabilir.

Limonlu kahve beyin fonksiyonlarını iyileştiriyor

Kahvenin içerisinde bulunan kafein ve limonda bulunan C vitamininin birleşmesi, beyin fonksiyonları için de bir hayli iyi sonuçlar veriyor.

Yalnızca kilo kaybı sağlamak adına diyetisyenler için önemli olmayan ve özellikle hafıza, konsantrasyon ve enerji düşüklüğü yaşayan bireylere de iyi gelen bir formüldür. Yakın zamanda ülkemizde de birçok insan tarafından tercih edilmeye başlayabilir.

Bu tür keşiflerin internet ile daha yaygın bir şekilde duyulduğu düşünülürse, limonlu kahvenin faydaları hızla duyulacaktır. Gelecekte tüketilen kahvelerin birçoğunda limon, kahve ile ayrılmaz bir bütün olacaktır.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın