- Advertisement -

Bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler!

İnsanın en önemli olan noktası olan bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi olmasa vücudumuz mikrop, bakteri, virüs ve parazitlerin saldırısına maruz kalır.

0 78

- Advertisement -

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi, zararlı bakteri, mikrop ve enfeksiyon kaynaklı bulaşıcı hastalıklardan koruma yönünden önemlidir.

Bağışıklık sistemi güçlü olan insanın vücut direnci enfeksiyon bazlı hastalıklara karşı daha dirençlidir. Fakat çok sık hasta olan insanlar ise bağışıklık sistemi yönünde zayıf olan kişilerdir. Bundan dolayı insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlü tutmanın en tabi yolu vücudu temizleyebilen ve antioksidan yönünden güçlü doğal besinleri tüketmek gerekmektedir.

Bağışıklık sistemi vücuda yayılır ve birçok hücre, organ, protein ve doku türünü içerir. Çok önemli olarak, dokumuzu yabancı dokudan ayırt edebilir. Ölü ve hatalı hücreler de bağışıklık sistemi tarafından tanınır ve temizlenir.

Bağışıklık sistemi, enfeksiyonla mücadele eden özel organlar, hücreler ve kimyasallardan (mikroplar) oluşur. Bağışıklık sisteminin ana parçaları şunlardır: beyaz kan hücreleri, antikorlar, tamamlayıcı sistem, lenfatik sistem, dalak, timus ve kemik iliği. Bunlar bağışıklık sisteminizin aktif olarak enfeksiyonla savaşan kısımlarıdır.

Peki, bağışıklık sistemini güçlendiren doğal besinler nelerdir? Sizin için derlediklerimize istersiniz gelin birlikte göz atalım.

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutan Doğal Besinler

Bağışıklık sistemimiz organlardan, hücrelerden, dokulardan ve proteinlerden oluşur. Bunlar birlikte, enfeksiyon veya hastalığa neden olan virüsler, bakteriler ve yabancı cisimler olan patojenlerle savaşan bedensel süreçleri gerçekleştirir.

İnsanın vücut direncini güçlük tutarak hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemini güçlü tutan doğal besinler şunlardır;

1 Kefir

Kefir, sağlık için yararlı olan canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecektir.

Fermente bir besin maddesi olan kefir tam bir şifa deposudur. 2017 senesinde yapılan bir araştırmada kefirin insan vücudunu enfeksiyonlara karşı çok iyi bir koruyucu olduğu kanıtlanmıştır. Bakteri, mikrop ve enfeksiyon kaynaklı hastalıklarla adeta savaşan kefiri düzenli tüketmek önemlidir.

Kefir düzenli tüketimi ile bağışıklık sistemini onarmaya yardımcı olduğunu göstermiştir:

 • Bakteriyle savaşmak
 • inflamasyonu azaltmak
 • antioksidan aktivitenin arttırılması

2 Yoğurt

Probiyotik bakımdan zengin olan besinler bağışıklık sistemini güçlü tutan en değerli besin grubudur. Bunlardan bir tanesi de yoğurttur. Kefir ve yoğurt sofralardan eksik olmaması gereken en değerli iki yiyecektir.

3 Sarımsak

Sarımsak
Sarımsak soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabilir.

Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların önlenmesi için yaygın bir doğal ev ilacıdır. Allisin içeren sarımsak takviyeleri almanın soğuk algınlığı riskini azaltığını gözlemlendi.

Doğal mucizevi antibiyotik olan sarımsak tam bir vücut dostudur. İnsanın bağışıklık sistemini korumada çok önemli bir görev üstlenmektedir. İnsanoğlu çok eskiden beri sarımsağı soğuk algınlığına karşı ve diğer hastalıkların meydana gelmesini engellemede yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsağın içeriğinde yer alan allisin bileşeni çok önemli bir maddedir ve sarımsakta bolca bulunur. Hem çiğ olarak hem de pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

Doğal beslen sağlıklı kal

4 Yaban Mersini

Yaban Mersini
Yaban mersini, bağışıklık sistemini artırabilecek antioksidan özelliklere sahiptir.

Yapılan bir araştırmada insanın bağışıklık sistemini güçlendiren bir madde olan flavonoidlerin yaban mersininde olduğunu belirtmişler ve çok zengin olarak bu bitkide olduğu ifade etmişlerdir. Flavonoidlerin solunum yolu hastalıklarında oldukça etkili bir bileşen olduğu üzerine vurgu yapılmıştır.

Araştırmacılar, flavonoidler açısından zengin yiyecekler yiyenlerin, üst solunum yolu enfeksiyonu veya soğuk algınlığı alma olasılığının, sahip olmayanlardan daha az olduğunu keşfettiler.

5 Yeşil Çay

Yeşil çay çok az miktarda kafein içerir, bu nedenle insanlar siyah çay veya kahveye alternatif olarak tadını çıkarabilirler. Yeşil çay içmek de bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Yaban mersini gibi yeşil çay da soğuk algınlığı riskini azaltabilen flavonoidler içerir.

Yeşil çay, soğuk algınlık riskini azaltan flavonoidler isimli bileşen bulunmaktadır. Ayrıca yeşil çay iyi kolesterolü artırırken kötü kolesterölü azaltmaktadır. Günde bir ya da iki bardak yeşil çay tüketmek kafidir.

- Advertisement -

6 Bitter Çikolata

Bitter çikolata , vücudun hücrelerini serbest radikallerden koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek teobromin adı verilen bir antioksidan içerir .

Birçok insanın zevkli tükettiği besinlerden bir tanesi de bitter çikolotadır. Çünkü bu çikolatanın içerisinde teobromin adlı bileşen bulunmaktadır.  Teobromin adlı bileşen ise iyi bir antioksidandır. Bu bileşen antioksidan olması yönünden insan vücudunu serbest radikallere karşı korur. Çünkü serbest radikaller zararlı atıklardır v insanı hasta edebilecek bir yapıya sahiptirler. Bu bakımdan bitter çikolata insan vücudunu korumada etkili besin maddesidir.

Potansiyel faydalarına rağmen, bitter çikolata kalori ve doymuş yağ bakımından yüksektir , bu nedenle ılımlı bir şekilde yemek önemlidir.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

7 Zerdeçal

Zerdeçal, birçok insanın yemek pişirmede kullandığı sarı bir baharattır. Bazı alternatif ilaçlarda da bulunur. Zerdeçal tüketmek bir kişinin bağışıklık tepkisini artırabilir.

Sarı rengi ile bildiğimiz zerdeçal, kurkumin ile antioksidan ve antienflamatuar gibi yararlı ve faydalı etkilere sahip bileşenler içermektedir. Dolayısıyla zerdeçalı tüketmek insanın bağışıklık sistemini güçlendirmede faydası olacaktır.

Zerdeçalın karabiber ile birleştirilmesi, kurkumin biyoyararlanımını önemli ölçüde artırır. Zerdeçal karabiber kombinasyonunu bir smoothie, çorba, et suyu veya pişmiş sebzelere serpin.

8 Zencefil

İnsanlar çeşitli yemeklerde ve tatlılarda ve çaylarda zencefil kullanırlar .

Zencefil bitkisinin içinde yararlı bileşenler antienflamatuar ve antioksidatif bulunmaktadır. Bu bileşenler hastalıklara karşı iyi birer koruyucudur.

9 Brokoli

Brokoli bir başka c vitamini kaynağıdır.  Ayrıca sülforafan gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu nedenlerden dolayı, bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için düzenli olarak yemek ve tüketmek iyi bir seçimdir.

10 Balık

Somon, ton balığı, pilchards ve diğer yağlı balıklar zengin bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır .

Omega – 3 insanın bağışıklık sistemini destekleyen ve güçlendiren balıkları tüketmek en iyi doğal besinlerden bir tanesidir.

- Advertisement -

11 C Vitamini Kaynaklı Besinler

C Vitamini Kaynaklı Besinler
C vitamini olan gıdalar soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabilir.

Temel bir besin olan C vitamini bir antioksidan görevi görür. Antioksidanlar, bağışıklık sistemine zarar verdiği bilinen bir tür kararsız molekül olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

Portakal, greyfurt, mandalina, limon, brokoli, kivi, kırmızı dolmalık biber gibi besinler iyi birer C vitamini kaynağıdır. Çünkü C vitamini yönünden zengin olan besinler insan vücudunda soğuk algınlığına yol açan virüslerle savaşmaktadır. Bundan ötürü C vitamin kaynaklı besinleri tüketmek bağışıklık sistemini güçlü tutmada faydalı olacaktır.

C vitamini alımınızı arttırmak için, bu yiyecekleri sık sık tüketin:

 • Turunçgiller ve doğal meyve suları (portakal ve greyfurt gibi)
 • Kivi meyvesi
 • Kırmızı ve yeşil biber
 • Brokoli
 • Çilekler

12 Nar suyu

Saf nar suyu, antimikrobiyal ve antienflamatuar aktivitesi ile bağışıklığı destekleyen bir başka besindir.

Nar suyunda bulunan flavonoid antioksidanların da virüslerle savaştığı ve soğuk algınlığının uzunluğunu % 40’a kadar azalttığı gösterilmiştir .

13 Ay Çekirdeği ve Badem

E vitamini bağışıklıkta önemli bir rol oynar. Bu yağda çözünen vitamin, vücudun istilacı bakterileri ve virüsleri savuşturma yeteneğini desteklemek için bağışıklık hücrelerinin aktivitesini arttırır. Bir ay ayçiçeği tohumu veya bir çeyrek bardak E vitamini için önerilen günlük hedefin yaklaşık yarısını sağlar. Aynı boyuttaki badem kısmı günlük hedefin% 45’ini içerir. Taze meyvelerle eşleştirin veya ayçiçek tohumu veya badem ezmesi ile smoothies yapın.

E vitamini yönünden zengin olan ay çekirdeği serbest radikallerle mücadele ederek insan vücudunu korur ve bağışıklık sistemini güçlü tutmakta önemli bir rolü bulunmaktadır.

Badem bitkisi de iyi bir E vitamini deposudur. Ayrıca yine bademin içerik bakımından manganez ve magnezyum açısından zengindir. Bu yönden günde bir avuç badem tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olacaktır.

14 E Vitamini

C vitamini gibi, E vitamini de güçlü bir antioksidandır. Araştırmalarda E vitaminin, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin bakımı için çok önemlidir vitamindir. Özellikle yaşlı insanlar arasında, bol tüketilmesi bağışıklık sistemini koruduğu anlaşılmıştır.

E vitamini ihtiyacını karşılamak için şu yiyeceklere bakın:

 • Buğday tohumu yağı
 • Badem
 • Ay çekirdeği
 • Fındık
 • Fıstık ezmesi

15 Ceviz

En iyi anti-enflamatuar gıdalardan biri olmasının yanı sıra, cevizler, E ve B6 vitaminleri, bakır ve folat dahil olmak üzere bağışıklık sistemini desteklemede rol oynayan birkaç besin içerir. Cevizlerin ayrıca araştırmalarda psikolojik stresi azalttığı gösterilmiştir ve kontrolsüz stres bağışıklığı zayıflatır. Cevizleri kuru tart kirazlarla atıştırmalık olarak eşleştirin veya doğrayın ve taze meyve veya pişmiş sebzeler için garnitür olarak kullanın.

- Advertisement -

16 Şeker Tüketimini Azalmakta Fayda Var

Şeker Tüketimini Azalmakta Fayda Var
Elleri düzgün yıkamak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Son yapılan araştırmalar neticesinde şeker tüketiminin bağışıklık sistemini baskıladığı görülmüştür. Bundan dolayı bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için şekeri tüketimini mutlaka azaltmak gerekmektedir.

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına;

 • Sigara içilmemeli
 • Alkol alınmamalı
 • Dengeli beslenilmeli
 • Günlük yeterince su tüketilmeli (8 bardak)
 • Yeterince uyku alınmalı
 • Düzenli spor / egzersiz yapılmalıdır.
 • Stresi en aza indirmek
 • Doğru el yıkama ve ağız hijyeni uygulamak

Ayrıca, egzersiz yapmak ve sigara içmemek gibi bağışıklık sistemi sağlığını etkileyebilecek diğer yaşam tarzı faktörlerine dikkat etmek de gereklidir.

Sık sık soğuk algınlığı veya diğer hastalıkları olan ve bağışıklık sistemlerinden endişe duyan herkes bir doktorla başvurmalıdır.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın