- Advertisement -

Menengiç kahvesi nedir? Kahvenin faydaları nelerdir?

Menengiç kahvesi nedir, nelere iyi gelir, tarifi ve hazırlanışı hakkında detaylı bilgilerin verildiği makalemizi incelemenizi öneririz.

0 1.248

- Advertisement -

Tadı Türk kahvesinden biraz daha hafif olan menengiç kahvesi sağlık için de çok faydalıdır. Biz Türklerin kahveyi ne kadar çok sevdiğini bilmeyen yoktur sanırım. İçlerinde öyle bir kahve türü var ki, nelere iyi geldiğini öğrendiğinizde çok şaşıracağınız’ dan eminiz. Birçok derde deva olan bu kahve nedir, nasıl yapılır ? Nelere iyi gelir ve tarifini ilgili makalemiz’ de detaylıca bulabilirsiniz.

Daha önce adını sıkça duyduğunuz kahvenin, Türkiye’nin Gaziantep ilinde daha çok tüketilen ve Gaziantep’e gelen turistlerin çok ilgisini çeken menengiç kahvesini sağlık açısından birçok derde deva olmakta. Her mevsimde tüketilse’ de kış aylarının vazgeçilmez kahvesi, grip ve soğuk algınlığına bire bir. Ayrıca daha birçok hastalığında önüne geçebiliyor.

Menengiç kahvesi nedir?

Fıstığın oluşmamış hali yani çitlembik ile yapılan, özellikle Gaziantep ilinde tüketilen, ayrıca İç Anadolu, Güney Anadolu ile Akdeniz Bölgesinde tüketilen bir kahve türüdür. Ayrıca sıcak kum, kömür ve ocakta pişirilebilir. Gaziantep’e has olan menengiç kahvesinin adı halk arasında çitlembik kahvesi olarak’ da bilinir.

Menengiç kahvesinin faydaları nelerdir?

- Advertisement -

Menengiç kahvesi birçok derde deva olmaktadır. Faydalı olan bu kahvenin içimi yumuşak ve aroması diğer kahvelere göre farklıdır. Menengiç kahvesinin faydaları arasında, Nefes darlığı, sindirim sistemi ve mideye iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca ani felç ve kalp ağrıları içinde yarayışlıdır. İçerisinde birçok faydalı vitamin bulunduran kahve, balgam sökücü işlevi görür ve böbrek kumunun dökülmesinde ağrısız şekilde yardımcı olduğu bilinmektedir. En dikkat çekici özelliği ise grip ve soğuk algınlığına iyi geliyor olması, kahvenin tüketilme oranını bir hayli fazlalaştırıyor.

Menengiç kahvesi tarifi yapılışı

Malzemeler

  • 2 Kahve fincanı dolusu süt
  • 1 Tatlı kaşığı dolusu Menengiç kahvesi.

Hazırlanışı
Sütü cezveye döküp, menengiç kahvesini sütün üzerine ilave ediyoruz. Döktüğümüz kahveyi sütün içinde iyice çözülene kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Kısık ateş üstünde kaynayana kadar bu işleme devam ediyoruz. Kaynadıktan sonra ister misafirlerinize ikram edin yada günlük kendiniz tüketebilirsiniz.

Misafirlerinizin de çok seveceği bu kahveyi sağlık ve lezzet açısından sizde çok beğenerek tüketeceksiniz.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın