- Advertisement -

Köri soslu tavuk nasıl yapılır? Evde Köri soslu tavuk tarifi

Lezzetli yemeklerin sırrı kullanılan soslardır. Tavuk yemeklerinde sık sık karşılaştığımız özellikle de Köri Soslu Tavuk bunların en bilinen tatlarındandır.

0 1.756

- Advertisement -

Türkiye’de yoğun olarak beyaz et tüketilmesi Türk mutfağında tavuğun önemini artıyor. Köri soslu tavuk ile bu sevilen lezzeti daha da artırabilirsiniz.

İyi pişirilmiş bir tavuk yemeği ağızda unutulmayacak bir tat bırakabilecekken kötü bir yapılmış bir tavuk yemeği ise zehirlenme riskini meydana getirebilir. Bu nedenle evde güzel bir tavuk yemeği yaparak bunu sevdiği kişilerle paylaşmak isteyen bir kişi harika bir köri sosu da yaparak güzel bir ikram tabağı ortaya çıkarabilir. Köri soslu tavuk daha çok lokanta türü yerlerde tüketildiğinden henüz birçok evin mutfağına girmedi. Hindistan kültüründen dünyaya yayılan köri sosu iyi pişirilmiş bir tavuğu adeta bir ziyafet yemeğini dönüştürebiliyor.

Evinin mutfağında güzel bir köri soslu tavuk yapmak isteyen kişiler kısa sürede bu enfes lezzeti hazırlayabilir.

Gerekli Malzemeler

Kendi evinde güzel bir akşam yemeği için köri soslu tavuk tercih edenler 10 dakika hazırlama 20 dakika pişirme süresi ile toplamda 30 dakikada yemeğini yaparak tabağa koyabilir.

Bunun için 4 kişilik bir yemeğe göre:

  • 600 gr tavuk göğsü
  • 2 kaşık sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • Yarım su bardağı sıcak su
  • 2 su bardağı süt
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı köri
  • 1 demet maydanoz

Evde köri soslu tavuk hazırlanışı

Yemek için gerekli tüm malzemeler mutfakta hazır olduktan sonra köri soslu tavuk yapımına başlanabilir.

Evde köri soslu tavuk hazırlanışı
Evde köri soslu tavuk hazırlanışı

- Advertisement -

İlk olarak tavuk göğsü eğer doğranmış halde değilse uygun bir kesme tahtasında kuşbaşı halinde doğranır. Daha sonra ocağın üstüne 2 tane temiz tava koyulur. İlk tavaya 2 kaşık sıvı yağ dökülür ve bu yağ iyice kızdırılır. Yağ kızdıktan sonra kuşbaşı olarak doğranan tavuk göğsü tavaya atılır. Tavuk göğüsleri orta ateşte kavrulmaya başlanır. Suyunu çekip renk alana kadar bu işleme devam edilir.

Ocaktaki diğer tavaya ise köri sosu hazırlamak için 2 kaşık tereyağı atılır ve eritilir. Daha sonra 1 yemek kaşığı un eklenir. Burada unun renk alana ve kokusu çıkana kadar kavrulması önemlidir.

Bu aşamadan sonra tavaya 2 su bardağı süt dökülür ve bir çırpıcı ile karıştırılır. Bir dakika kadar karıştırıp unun topraklanması engellendikten sonra 1 tatlı kaşığı köri, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber ve yarım su bardağı sıcak su tavaya katılır.

Daha sonra sos kısık ateşte 5 dakika boyunca karıştırılır. Sos akışkan kıvamı iyice aldıktan sonra orta ateşte bekleyen tavuğun üstüne dökülür. Sos ile tavuk 5 dakika pişirilir.

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için hazırlamış olduğumuz soslu tavuk tadıldıktan sonra sıra servise gelir.

Köri Soslu Tavuk Servis Edilişi

Soslanmış tavuklarımız tavadayken kesme tahtasında bir avuç maydanoz bir bıçak yardımıyla ince ince kıyılır. Tamamen kıyıldıktan sonra tavanın üzerine dökülür ve karıştırılır. Bu sayede maydanoz yemek yerken ağızda hoş bir tat bırakır.

Yemeğin servis şeklinin ise önceden belirlenmesi daha doğru bir adım olur. Eğer tabakta sadece köri soslu tavuk servis edilmesi düşünülüyorsa uygun yuvarlak bir porselen tabağa yemek koyularak lezzetli bir servis yapılabilir.

Görsel amaçlı bir servis tasarlanıyorsa köri soslu tavuğu ince uzun bir tabakta makarna ve salata ile yada güzel bir pirinç pilavı ile de servis etmek tercih edilebilir. Bunun için hazırlık aşamasından önce yemeğin nasıl servis edileceğine karar vermek önemlidir.

Servisin beyaz porselen bir tabakta yapılması asıl dikkatin tabaktaki yemeğe çekilmesi açısından doğru bir tercih olur.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın