- Advertisement -

Anne sütü fazlalığı belirtileri ve aşırı besleme bebeğinizi nasıl etkiler?

Bazen bir anne bebeğinin ihtiyacı olandan daha fazla süt yapabilir.  Anne sütü fazlalığı belirtileri ve aşırı besleme konusunda detaylıca ele aldık.

0 433

- Advertisement -

Bir annenin süt kaynağı genellikle yaklaşık 6 haftalık emzirmeden sonra bebeğinin ihtiyaçlarına göre ayarlanır. Bazı anneler bebeğin ihtiyaç duyduğundan daha fazla süt üretmeye devam eder ve bu anne sütü fazlalığı  veya ‘aşırı besleme’ olarak bilinir. Bu, iyi bir problem gibi görünse de, herhangi bir şeyin çok büyük bir kısmı zorluklara neden olabilir. Aşırı besleme hem anne hem de bebek için emzirmeyi zorlaştırabilir.

Anne sütünün aşırı beslenmesi bebeğinizi nasıl etkiler?

Anne sütünün aşırı beslenmesi bebeğinizi nasıl etkiler?

Bebeğiniz beslenme sırasında ve sonrasında huzursuz olabilir ve bebeğinizin hala aç olup olmadığını veya çok hızlı süt alıp almadığını bilmek zor olabilir. Bebeğiniz:

 • Yüksek süt akışı oranı nedeniyle memede boğulma ve splutter
 • memeye takılmada zorluk çekmek
 • beslenmeyi reddederek, göğsünden çekerek veya ağlayarak beslenme sırasında sıkıntı göstermek
 • ‘laktoz aşırı yüklenmesine’ yol açan sadece kısa süreler için yem
 • Çok fazla idrar (günde 10’dan fazla ot) veya yeşil, köpüklü kaka ve bez kızarıklığı olan ishal
 • aşırı rüzgâra sahip, huzursuz, kolektif davranışa neden oluyor
 • emzirmeden sonra çok süt getirin
 • çabuk kilo almak.

Anne sütü fazlalığı belirtileri nedir?

Bazı annelerin başlangıçtan itibaren doğal olarak büyük miktarlarda süt üreten vücutları vardır.

 • Bu, bebeğin kısa, sık beslenmesine neden olabilir
 • Bebek kendini tam olarak hissetmeden önce ilk tarafı tamamlamadığından, anne rahatlık için pompalar ve artan hacimleri uyarır.

Bazı anneler en baştan pompalamaya başlayacaklarına inanabilir

 • Hacimlerinin hızla artmasını sağlamak.
 • Her beslenmeden sonra göğüslerini “boşaltmak” için.
 • Bir aile ferdinin beslemesi veya acil bir durum için fazladan süt almak.
 • İşe geri dönmeleri için süt tasarrufu yapmaya başlamak.

Bazı anneler aileden, arkadaşlardan duymuş ya da her iki göğsünü her iki besini de vermeleri gerektiğini okumuş olabilir

 • İkinci memeye gittiğinden emin olmak için ilk tarafta bebeği kısa devre kesebilirler.
 • Bu, çoğunlukla daha düşük yağ ön sütü ve daha az yağ arka sütü tüketerek bebeğin daha erken aç olmasına neden olabilir. (Aşağıdaki sindirim bölümüne bakınız)
 • Prematüre bebekleri olan bazı anneler NICU’da bebekleri için süt almak için erken pompalamaya başlar ve böylece ilk yiyeceği süttür. Her beslenmeden sonra pompalamaya alışık olabilir, çünkü genellikle NICU politikası emzirmeden sonra bir biberonla besleme yapmak olabilir, bu da “her ihtimale karşı” bebek memeden tamamen memnun olsa bile bu uygulamaya devam edebilir.

Anne sütünün aşırı beslenmesi sizi nasıl etkiler?

Anne sütünün fazlalığı ve bebeğin aşırı beslenmesi sizi nasıl etkiler?
Anne sütünün fazlalığı ve bebeğin aşırı beslenmesi sizi nasıl etkiler?

Anne sütü fazlalığı sizin için de sorunlara neden olabilir.

Bebeğinizi besledikten sonra göğüslerinizin çok çabuk dolduğunu hissedebilirsiniz. Emzirmeden sonra topaklı ve sıkı hissedebilirler. Ayrıca normalden daha fazla sızıntı yapabilir veya patlayıcı bir süt fırlatma refleksine sahip olabilirsiniz, bu da toplumda beslenmeyi zorlaştırır ve bebeğinizin beslenme başlangıcında zorluklara neden olabilir.

Tıkalı süt kanalları veya mastitis ve meme apsesi gelişebilir .

Aşırı besleme, emzirmeyi sizin veya bebeğiniz için daha az zevkli bir deneyim haline getirebilir. Bazı anneler , aşırı tedarik iyi teşhis edilmez ve yönetilmezse erken sütten kesmeyi düşünür .

Anne sütü fazlalığı beslemesinin teşhisi

Emzirme danışmanı, emzirme danışmanı, doktor veya çocuk sağlığı hemşiresi gibi bir sağlık uzmanına sahip olmak, gerçek aşırı beslemeyi teşhis etmek için bebeğinizin emzirmesini izlemek önemlidir. Göğüs büyütme veya hızlı bir ‘hayal kırıklığı’ refleksi ile kolayca karıştırılabilir .

Aşırı beslemenin teşhisi ve tedavisi konusunda yardım için emzirme danışmanı, emzirme danışmanı veya çocuk sağlığı hemşiresi gibi bir sağlık uzmanına başvurun veya 1800 882 436 numaralı telefondan Hamilelik Doğum ve Bebek’i arayın.

Anne sütü fazlalığı tedavisi

Tedavinin amacı süt üretiminizi azaltmaktır. Bu en iyi, emzirme danışmanı, emzirme danışmanı veya çocuk sağlığı hemşiresi tarafından desteklenirken yapılır.

‘Blok besleme’, sadece birkaç gün içinde süt tedarikini azaltmaya yardımcı olabilecek bir yöntemdir:

 • Genellikle 3 ila 4 saat arasında bir zaman dilimi seçin ve bu süre içinde bebeğinizi yalnızca bir göğüsten besleyin.
 • Daha sonra aynı süre boyunca diğer memeye geçin.
 • Bu kalıba birkaç gün devam edin.
 • Basıncı veya rahatsızlığı gidermek için kullanılmayan göğsünden küçük bir miktar el ile ifade etmeniz gerekebilir , ancak boşaltmayın – kullanılmayan göğüste kalan süt süt üretimindeki azalmayı tetikler.

Blok besleme, bir memenin her zaman kalan süt içermesini sağlar. Bu, her iki göğsün süt üretimini azaltmasını tetikler ve aşırı süt tedarikini yavaş yavaş çözmelidir. Ne kadar zaman alacağınız durumunuza bağlıdır.

Blok besleme ayrıca bebeğinizin tükettiği daha ince süt miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Bebeğiniz kremsi hindmilk daha içmeye alır gibi, bebeğinizin göreceksiniz tabureler kalın olsun. Bu size yolda olduğunuzu söyler.

Anne sütü fazlalığı nasıl azaltılır

Çok fazla anne sütünüz olduğunu belirlediyseniz ve bu bir sorunsa, işinize yarayabilecek birkaç basit önlem aşağıda verilmiştir. Bazı anneler için bunlar yeterlidir:

 • Rahat emzirmeyi deneyin. Yatar pozisyonda besleme veya uzanma, bebeğinize daha fazla kontrol sağladığı için yardımcı olabilir. Akışınız onun için çok hızlıysa, hızı ayarlayabilir ve bir mola için başını kaldırabilir. Fazla süt almak için altına bir havlu koymayı unutmayın!
 • Basıncı tahliye edin. Göğüsleriniz çok rahatsızsa, onları rahatlatmak için biraz süt verebilir veya pompalayabilirsiniz – ancak mümkün olan en küçük miktarı ifade etmeye çalışın. Sütü her çıkardığınızda, göğüslerinize daha fazla üretmeleri için bir mesaj gönderirsiniz. Böylece, ifade etmek geçici bir rahatlama getirebilirken, uzun vadede sorunu daha da kötüleştirebilir. Bebeğinizden ayrı olduğunuzda sütü eksprese etmeniz ve saklamanız gerekiyorsa , aşırı beslenmenize hitap edene kadar beklemek en iyisidir.
 • Emzirme pedlerini deneyin. Süt sızdırıyorsa , sütyeninizin içinde süper tek kullanımlık hemşirelik pedleri veya süt toplama kabukları patlatmak kuru kalmanıza yardımcı olabilir. Kaçağınız sadece hafif ila orta derecedeyse veya hamilelik sırasında sızdıran göğüsleriniz varsa, Ultra ince tek kullanımlık bakım pedleri gizli bir şekilde kendinize güvenmenize yardımcı olacaktır.
 • Laktasyon çaylarından ve takviyelerinden kaçının. Anne sütü çayları içiyor, emzirme kurabiyeleri yiyor veya ilk günlerde anne sütü üretimini teşvik etmek için bitkisel takviyeler alıyorsanız, durduğunuzdan emin olun – bunlar artık sorunun bir parçası olabilir.

Süt kaynağınız blok beslemeye yanıt vermezse, doktorunuzla konuşun.

Bebeklerde emzirmeyi bırakmak için doğru yaş ne zaman?

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın