- Advertisement -

Hamilelik ağrıları için doğal çözümler? Gebelikte sırt ağrısı!

Hamileliğiniz sırasında yaşadığınız genel sağlık sorunları ve hamilelik ağrıları için neler yapabileceğinize dair ipuçları ve yardımcı alternatif tedaviler.

1 501

- Advertisement -

Yaygın gebelik rahatsızlıklarından doğal rahatlama mı arıyorsunuz? Hamileliğin daha az hoş yönlerini tedavi etmenin birçok ilaçsız yolu vardır. Hamilelik ağrıları için güvenli ve etkili bazı doğal ilaçlardan kaçınılması gerekir. Herhangi bir yeni tedaviye başlamadan önce doğum öncesi sağlayıcınıza danışın.

Hamilelik ağrıları için doğal çözümler?

Dünya nüfusunun neredeyse yarısı hayatlarının bir döneminde hamile kalacak. Birçoğu bir kereden fazla hamile kalacak.

Yaşam biçimimiz, hem annenin hem de bebeğin deneyim boyunca sağlıklı ve rahat olmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Hamileliğin fiziksel ve duygusal olarak zor olması kaçınılmaz değildir.

Hamilelik ağrıları nasıl azaltılır?

Bir kadın hamilelikten önce ne kadar zinde ve sağlıklıysa, hamilelik sırasında herhangi bir fiziksel rahatsızlık o kadar az rahatsız olur. İlk hamilelikler de çoğunlukla daha kolaydır.

Not: Birçok bitki hamilelik sırasında güvenli değildir – güvenli olduğu varsayılan birçok bitki tam olarak test edilmemiştir. Ek olarak, bitkisel takviyeler diğer ilaçlarla aynı FDA değerlendirme sürecine tabi tutulmaz, bu nedenle ürünlerin miktarı ve kalitesi tutarsız olabilir. Bu listede yer almayan doğal bir çözüm düşünüyorsanız, dikkatli olun ve sağlayıcınızla görüşünceye kadar bundan kaçının.

Varisli damarlar ile hamilelik ağrıları ilişkisi

Nedeni: Artan kan hacmi ve büyüyen uterus, damarlarınız üzerinde ekstra stres oluşturur, bu da varisli damarlara neden olabilir – cildin yüzeyine doğru şişen kan damarları. En çok bacaklarda yaygındırlar, genellikle mavi veya mor bükülmüş çizgiler olarak görünürler, ancak vulvada da gelişebilirler. Başka bir yaygın gebelik rahatsızlığı olan hemoroidler aslında rektumdaki varis damarlarıdır.

Çareleri:

 • Cadı fındığı, iltihabı ve şişmeyi azaltmak için topikal olarak uygulanabilir ve hamilelik sırasında güvenle kullanılabilir. Vulvanızdaki varisli damarları tedavi ediyorsanız, bir maxi pedini cadı fındığı ile doyurun ve geceleri takın.
 • Meyvelerinde parlak renklerini veren antioksidan olan antosiyaninler, kan damarı fonksiyonunu iyileştirebilir ve kan basıncını düşürebilir. Salatalara, yoğurt ve yulaf ezmesine yaban mersini veya çilek ekleyin veya sabah smoothie’nize bir bardak dondurulmuş çilek atın.
 • Yaban mersini ve kızılcıklarla ilgili bir dut olan yabanmersini de antosiyaninler açısından zengindir ve hemoroit semptomlarını azalttığı gösterilmiştir. Yüzde 25 antosiyanin özütünün günde iki kez 120 ila 240 mg alın.
 • Çiğ sarımsak ve soğan damar fonksiyonunu artırabilirken, ayçiçeği tohumu, badem, buğday tohumu ve koyu yapraklı yeşillikler gibi E vitamini yönünden zengin besinler dolaşımı iyileştirebilir. E vitamini takviyesi seçerseniz, hamile kadınlar için önerilen doz günde 22.5 IU’dur. Dikkat çekmeye değer: Daha büyük bir doz almanın hiçbir avantajı yoktur ve çok fazla E vitamini almak için önemli riskler olabilir.
 • At kestanesi çekirdeği ekstresi kan damarlarını güçlendirir ve zayıf kan akışıyla ilgili ağrıyı ve şişliği azaltabilir. Doz başına 50 mg aescin içeren bir tabletin günde iki kez 300 mg alın. Sınırlı çalışmalar, at kestanesi tohumu ekstresinin hamilelikte kullanım için güvenli olduğunu, ancak denemeden önce sağlayıcınıza bildirin.
 • Bacaklardaki varisli damarlar için kompresyon çorapları veya vulvar varisleri için kompresyon kasık bandı takın.

Dikkat Sözü: Aloe vera bazen varisli damarlar için önerilir. Topikal form güvenli olmalı, ancak uterus kasılmalarına bağlı olan oral form hamilelikte kullanılmamalıdır.

Kabızlık

Neden: Artan progesteron seviyeleri, gastrointestinal sisteminizdeki kasların gevşemesine neden olur ve bu da gıda çıkışını yavaşlatır. Ek olarak, genellikle anemiyi önlemek için reçete edilen demir takviyeleri, kabızlığı şiddetlendirebilir.

Çareleri:

Lif alımını arttırmak ve gün boyunca bol su içmek kabızlığı giderebilir. Elyaf suya bağlanır ve şişer, dışkıyı GI kanalınızdan hareket ettirmeye yardımcı olan bir jel oluşturur.

Lif alımınızı artırmanın bazı yolları:

 • 1-2 çorba kaşığı chia tohumunu badem ezmesi, yoğurt, smoothies veya kahvaltı gevreğine karıştırın. Chia tohumları ayrıca fetal nörolojik gelişim için önemli olan yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitleri içerir.
 • Tahıl veya yoğurt içine yulaf kepeği veya buğday kepeği serpin veya bir yüzlü içine ekleyin.
 • Magnezyum doğal bir müshildir. Koyu yapraklı yeşillikler, kabuklu yemişler, tohumlar, baklagiller ve tam tahıllar iyi kaynaklardır.
 • Bazı insanlar papaya’nın müshil etkisi olduğunu bildirir. Aşırıya kaçmadığınızdan emin olun, çünkü çok fazla mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir.

Diğer Çözümler:

 • Egzersiz bağırsaklarınızı uyarmaya yardımcı olur. Düşük riskli bir hamileliğiniz varsa, tempolu yürüyüş, yoga ve yüzme gibi orta yoğunluklu aktiviteleri rutininize dahil edin.
 • Doğum öncesi vitaminleriniz demir içeriyorsa, demir içermeyen bir sürüme geçme konusunda sağlayıcınızla konuşun.
 • Metamucil gibi ürünlerde bulunan tezgah üstü dışkı yumuşatıcıları veya psyllium gibi lif takviyeleri hakkında sağlayıcınızla konuşun.

Dikkat Edilmesi Gereken Nokta : Öğütülmüş keten tohumu mükemmel bir lif ve omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bununla birlikte, keten tohumu, bazı bağlamlarda östrojeni taklit ediyor gibi görünüyor, bu da hamilelikte kullanım için güvensiz hale getirebilir. Daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, hamilelik sırasında keten tohumu kaçının.

Hamilelik ağrıları içinde en yaygını; Bağ ağrısı

Hamilelik ağrıları olarak saydığımız,  sırt, göbek bölgesi, kasık, kalça kemikleri, pelvis, kasık kemikleri ve uyluklarda yaygındır.

Bir dikiş veya twinge gibi ya da yanma, çekme, sıkma veya sadece ağrıyan – bazen sürekli; bazen aralıklarla. Bazıları belirli bir noktada rahatsızlık yaşarken, diğerleri acıyı bir yerden bir yere gitmek olarak tanımlar. Kaburgalar bölgesinde, bebeğinizin tekmelemesiyle şiddetlenen şiddetli yanma ağrısı, interkostal ağrı olarak adlandırılan kas liflerinde iltihaplanmaya neden olabilir. Yuvarlak bağ ağrısı iğneleyici, spesifik bir duyumdur.

Kendi kendine yardım çareleri:

 • Düzenli yürüyüş, yüzme ve dans, genel güç ve duruş için mükemmeldir – sık sık hafif seanslar yapın.
 • Karın kaslarınızı ve kalçalarınızı çekerek, omuzlarınızı arkaya ve aşağı doğru tutarak ve yürürken çenenizi hafifçe yukarı doğru eğerek duruşunuzu düzeltin.
 • Kalça ağrısını hafifletmek için bacaklarınız arasında bir yastıkla uyuyun.
 • Alt karın bölgesinde ağrı için ellerinizi “yumru” nuzun alt kısmına koyun ve basıncı hemen yatıştırmak için biraz kaldırın.
 • Pelvik bölgedeki ağrıyı hafifletmek için, başınızı katlanmış kollarda ve kalçalarınız göğsünüzden daha yüksek olacak şekilde dört ayak üzerine gidin.
 • Ağrılı bölgelere Arnica Yağı ile masaj yapın.
 • Bağların elastikiyetini ve gücünü artırmak için doku tuzları Kireç floru ve Ferrum phos alın. Ferrum phos ayrıca ağrı yakmaya da yardımcı olur.
 • Düşük bir ağrı eşiği için, kaygıyı iyileştirmek ve ağrı gerginliği döngüsünü kırmak için Kurtarma Duygusunu alın.

Doktora ne zaman görünmeli: Anormal vajinal akıntı, ateş veya şiddetli sindirim rahatsızlığı (kusma, ishal, kötü açıklanamayan kabızlık veya şişkinlik) gibi belirtiler varsa

Ayak ve bacaklarınızdaki kramplar

Bu, hamileliğin ekstra magnezyum gereksinimleri ve dolaşım sistemi üzerindeki artan talepler nedeniyle oldukça yaygındır.

Bacaklarda ağır, donuk bir ağrı eşlik edebilir. En son son trimesterde görülür, ancak herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve genellikle geceleri en şiddetlidir.

Kendi kendine yardım çareleri:

 • Fındık, tohum, muz ve yeşil, yapraklı sebzeler gibi magnezyum açısından zengin yiyecekleri arttırın.
 • Kramp sırasında etkilenen tarafın ayağındaki ayak parmaklarını dizinize doğru çekin.
 • Gıda ve takviyeden magnezyumun asimilasyonunu iyileştirmek ve kramp sırasında hızlı bir rahatlama sağlamak için doku tuzu Mag phos alın.
 • Hızlı rahatlama için kramp kaslarına Arnica Yağı ile masaj yapın.

Doktora ne zaman görünmeli: Varisli damarlar, nefes darlığı veya kramp seansları arasında bacak kaslarınızda ağrı gelişirse acilen doktorunuza danışın.

Soğuk algınlığı ve grip

Neden: Hamilelik bağışıklık sisteminizi bastırır ve sizi soğuk algınlığına ve kızarmaya daha duyarlı hale getirebilir ve daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir.

Çareleri:

 • Öksürüğü yatıştırmak için her 3 saatte bir ila 3 çay kaşığı bal alın. Sıcak suya bal ve birkaç sıkma limon suyu da ekleyebilirsiniz.
 • Boğaz ağrısını hafifletmek için her 2 saatte bir tuzlu su gargaraları yapın.
 • Boğaz çayımızı deneyin.
 • Papatya ateş ve ağrılara yardımcı olabilir ve uykuya da yardımcı olabilir. Ekinezya, bağışıklık sistemini uyarıyor gibi görünüyor, bu yüzden hasta hissetmeye başladığınızda ekinezya çayı içmek en iyisidir. Ekinezyayı uzun süre kullanmayın. Büyük miktarlarda, papatya ve ekinezya çayının kasılmaları kışkırttığı düşünülür, ancak haftada birkaç kez bir fincan çay gibi küçük miktarlarda güvenlidirler.
 • Burun tıkanıklığını ve öksürüğü kolaylaştırmak için yatmadan önce Vicks VapoRub’ı göğsünüze, sırtınıza ve boğazınızın dışına uygulayın.
 • Hatmi çayı boğazı kaplar. Hatmi yaprağı ayrıca öksürüğü azaltan kimyasallar içerebilir.

Dikkat Sözü: Soğuk algınlığını önlemek veya semptomları azaltmak için kullanılan Havadan, Emergen-C ve diğer diyet takviyelerinden kaçının. Zaten doğum öncesi bir vitamin alıyorsanız, büyük miktarda C vitamini, çinko ve daha fazlasını içeren bu takviyeler, önerilen günlük vitamin ve mineral dozajını aşabilir.

Sırt ağrısı tedavisi

Hamilelik ağrıları tedavisi
Hamilelik ağrıları tedavisi

Bu, progesteronun ve zayıf duruşlu değişmiş bir ağırlık merkezinin etkisi nedeniyle çok yaygındır. Pelvis ve kalça kemikleri arasındaki sakro-iliak eklemler ekstra zorlanır ve sırt ağrısına çok katkıda bulunabilir.

Bu daha çok hamileliğin ortasında görülür. Sırt ağrısı mesane ve böbrek enfeksiyonları ile ilişkili olabilir – yanma ve güçlü kokulu idrar gibi diğer semptomların farkında olun. Hamileliğin sonuna doğru, başka belirtiler de varsa sırt ağrısı emeğin başlangıcını gösterebilir.

Kendi kendine yardım çareleri:

 • Anında – kalıcı değilse – rahatlama için, dört ayak üzerine gidin.
 • Tüm gün masa başındaysanız, duruşu otomatik olarak düzelten büyük bir “doğum topu” üzerinde oturmayı deneyin.
 • Alternatif dinlenme ve hareket dönemleri.
 • Düzenli egzersiz yapın ve sırt güçlendirici egzersizlere konsantre olun.
 • Rahatlamak için ellerinizi sırtınızın küçük kısmından geçirin ve duvara sıkıca bastırın.
 • Bağ ağrısı için doğru duruş.
 • Arnica yağı ile sırt masajı çok rahatlatıcı.
 • Arka bağların elastikiyetini ve gücünü arttırmak için doku tuzları Kireç floru ve Ferrum phos alın.

Gebelikte sırt ağrısı tedavisi!

Doğru diyet ve egzersizle kilo alımınızı kontrol altında tutun . Gerekmedikçe ağrı kesiciler almaktan kaçının; bunun yerine ağrıyı hafifletmek için sırtınızda bir ısıtma yastığı kullanın. Karın kaslarını güçlendirmek için özel egzersizler de sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Karnınızı desteklemek için bir gebelik kemeri veya elastik askı deneyin . Hamile kadınlar için tasarlanmış ayakkabı veya ayakkabı ekleri giyin ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının.

Hamilelik ağrıları için uzun süre ayakta durmayın. Düz otur. Sağlam bir şilte üzerinde uyuyun . Bacaklarınız arasında bir yastık ile yan yatmanız biraz rahatlama sağlayabilir.

Ağır yükleri – özellikle çocukları – kaldırırken dikkatli olun. En bend dizler , mümkün olduğunca düz olarak geride tutacak nesneyi veya vücudunuza çocuk sarıldım ve yavaş yavaş kendini yükseltmek.

Bir sandalye masajı deneyin : Düz bir sandalyeye, arkasına bakacak şekilde oturun. Başınız çapraz kollarınızda olacak şekilde sandalyenin arkasına yaslanın. Masaj cihazının sırtın altından yukarı ve dışarı doğru çalışarak omurgaya baskı uygulayarak uzun stroklar kullanmasını sağlayın .

Doktora ne zaman görünmeli: Erken gebelikte pelvik kramp veya herhangi bir anormal vajinal akıntı ile ilişkili sırt ağrınız varsa; ateşli hissediyorsanız veya idrarınız güçlü kokuyorsa; Sizi şüphe uyandıran herhangi bir belirtiniz varsa, son tarihten önce doğumda olabileceğinizi varsayalım.

Siyatik tedavisi

Bu, alt sırtta, hamilelikte oldukça yaygın olan ve çoğunlukla postüral değişikliklerden kaynaklanan sıkışmış bir sinirdir.

Belirtiler şunları içerir:

 • Bir kalçada uyuşmuş ağrı
 • Etkilenen tarafın bacak ve ayak bölümlerinde ağrı yakma
 • Bacağın bölümlerinde topal bir his ve muhtemelen ayak parmaklarında yanma veya karıncalanma.

Kendi kendine yardım çareleri:

 • Alternatif dinlenme ve aktivite.
 • Yürürken duruşunuzu düzelttiğinizden emin olun.
 • Otururken eğilmemeye çalışın.
 • Sırtta bağ kontrolüne yardımcı olmak için kullanılan bir karın analık bandı takın, ancak siyatik üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.
 • Doku tuzu ilaçlarını alın Ferrum phos, Kali phos ve Nat Phos hamilelik boyunca günde iki kez, aksi takdirde bu kronik durumun hafifletilmesi çok zordur. • Yanan ağrıyı azaltmak için etkilenen ayağa, bacağa ve kalçaya masaj yapın.
 • Doku tuzu Mag phos, genellikle siyatik eşlik eden krampları hafifletmeye yardımcı olur.

Doktora ne zaman görünmeli : Etkilenen bacakta varisli damarlar telaffuz ettiyseniz; bacağınız dokunuşta sıcak hissediyorsa; ya da kendinizi iyi hissetmiyorsanız.

Kaçınılması Gereken Takviyeler

Birçok bitki hamilelikte kullanım için güvenli değildir, bu yüzden bu eksik bir listedir. Bitkisel ilaçları kullanmadan önce sağlayıcınızla konuşun ve güvenliğinden emin değilseniz bazı bitkileri tamamen önleyin.

 • Kırmızı Ahududu Yaprağı . Rahim kaslarınızı güçlendirmek için, sağlayıcılar bazen emeği uyarmak veya doğum süresini azaltmak için kırmızı ahududu yaprağı çayı içmenizi önerir. Hamileliğin ilk 39 haftasında erken doğum eylemine ve düşüklere neden olabilir.
 • Karayılan otu ve mavi yılan otu. Benzer şekilde, bu otlar uterus kasılmalarına ve erken doğuma neden olur. Mavi yılan da doğum kusurları ile ilişkilidir. Hamileliğiniz boyunca bu otlardan kaçının.
 • Meyan. Meyan, erken doğum riskini artıran bir kimyasal olan glisirizin içerir.
 • Goldenseal. Bazen soğuk algınlığı ve vajinal enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır, goldenseal hamilelikte ve emzirme döneminde kontrendikedir. Goldenseal’da bulunan bir kimyasal olan berberin, yenidoğanlarda bilirubin seviyelerini artırabilir, bu da sarılık veya kernikterusa neden olur ve ciddi bir nörolojik durumdur.
 • Adaçayı. Hamilelik sırasında en taze veya kurutulmuş mutfak bitkilerini tüketmek iyi olsa da, adaçayı düşükle bağlantılı olduğu için bir istisnadır. Adaçayı ile ne kadar yemek pişirdiğinizi en aza indirin ve adaçayı çayı içmeyin. Adaçayı da süt kaynağınızı azaltabilir, bu nedenle emzirirken adaçayı tüketmekten kaçının.

Özel ikaz ve uyarılar: İki kişilik bakım

Aklında tutun!

Yaygın gebelik rahatsızlıklarını hafifletmenin yanı sıra, hamileyken hatırlamanız gereken önemli uyarılar vardır.

 • Hamilelik ağrıları tedavisi için herhangi bir ilacı almak için en tehlikeli zaman, ilk üç aylık dönemde, fetüsün hızla geliştiği ve yaralanmaya karşı daha savunmasız olduğu zamandır. Hamile kalmadan önce reçetelenen ilaçlar da dahil olmak üzere reçetesiz veya reçeteli herhangi bir ilaç almadan önce daima sağlık uzmanınıza danışın.
 • Çeşitli hastalıklar, hamile kadınlar ve kızamıkçık, su çiçeği, “beşinci hastalık” (eritema infectiosum), kabakulak, sitomegalovirüs, klamidya, gonore, genital herpes, genital siğiller, sifiliz ve HIV / AIDS gibi doğmamış bir çocuk için özel tehlikeler oluşturur. Bunlardan herhangi birine maruz kaldığınızı düşünüyorsanız derhal doktorunuzu arayın. Mümkünse, zaten bu hastalıklara veya aşılarına sahip değilseniz, hamilelikten önce kızamıkçık, su çiçeği, kabakulak ve boğmacaya karşı aşı olun. Çocukken bu rahatsızlıkların olup olmadığını hatırlayamıyorsanız doktorunuza su çiçeği ve kızamıkçık için kan testi yapmasını isteyin ve ihtiyacınız varsa hamilelikten en az dört hafta önce (veya daha sonra) aşıları almaya çalışın.
 • Sigara içme. Hamilelik sırasında sigara içmek vajinal kanama, düşük, ölü doğum, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve diğer sorunların riskini artırır. İkinci el duman, araba egzozu ve endüstriyel dumanlar da hamile kadınlar için tehlikeli olabilir. Çevresel kirleticilere olabildiğince uzun süre maruz kalmaktan kaçının.
 • Evde kullanılan kimyasal temizleyicileri, boyaları ve böcek ilaçlarını solumaktan veya dokunmaktan kaçının.
 • Yürümeye ve düşmeleri önlemek için duş veya küvetten çıkmaya dikkat edin.
 • Güvenli egzersizler hakkında doktorunuza danışın. Hamilelik sırasında belirli faaliyetler gerçekleştirilmemelidir.
 • Çoğu çift doğum zamanına kadar cinsel ilişkiye girebilir. Düşük veya erken doğum hikayeniz varsa, herhangi bir enfeksiyon veya kanama varsa, plasenta anormal bir konumdaysa (plasenta previa olarak bilinir) veya taşıyorsanız son trimesterde cinsel ilişkiye girme tavsiyesi hakkında doktorunuza danışın. birden fazla bebek. Amniyotik kese kırıldıktan veya sıvılar sızdıktan sonra seks yapmaktan kaçının. Cinsel ilişkiden sonra bir saatten daha uzun süre devam eden veya kötüleşen ağrı veya karın krampları gelişirse, doktorunuzu arayın, çünkü serviksiniz genişleyebilir.
 • Gereksiz röntgen çekmekten kaçının. Bir röntgen çekmeniz gerekiyorsa, doktora veya teknisyene hamile olduğunuzu söylediğinizden emin olun.
 • Aşırı ısınmayın, sıcak ve nemli havalarda egzersiz yapmaktan kaçının ve jakuzilerden, saunalardan ve jakuzilerden uzak durun.
 • Ateş veya enfeksiyon gelişirse, kendinizi tedavi etmeden önce sağlık uzmanınızı arayın. Tylenol genellikle hamilelik sırasında alınması güvenlidir.

- Advertisement -

Yorumları Göster (1)