- Advertisement -

Elma sirkesinin yararları nedir Elma sirkesi mucizevi 25 faydası

Son zamanlarda, herkes elma sirkesinin şaşırtıcı olduğunu ve birçok sağlık yararına sahip olduğunu söylüyor. Peki elma sirkesinin yararları nelerdir?

0 1.606

- Advertisement -

Elma sirkesi popüler bir doğal ev yapımı şifa kaynağıdır. İnsanlar yemek ve tıpta yüzyıllardır kullandı. Birçok kişi bunun çok çeşitli sağlık şikayetlerini hafifletebileceğini iddia ediyor, ancak araştırmanın ne dediğini merak edebilirsiniz. Elma sirkesinin yararları nelerdir? sorusunun yanıtlarını sizler için derledik.

Elma sirkesi kullanımları arasında temizlik, saç yıkama, yiyecekleri koruma ve cilt fonksiyonlarını iyileştirme yer alır. Ayrıca salata sosları, çorbalar, soslar, sıcak içecekler ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü tarifte kullanılabilir.

Elma sirkesinin yararları nelerdir?

Elma sirkesi, antimikrobiyal ve antioksidan etkiler dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı özelliklere sahiptir. Dahası, kanıtlar kilo kaybına yardımcı olmak, kolesterolü düşürmek, kan şekeri seviyelerini düşürmek ve diyabet semptomlarını iyileştirmek gibi sağlık yararları sunabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, çok az araştırma vardır ve alternatif bir tedavi olarak önerilebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bu makale, elma sirkesinin 25 olası sağlık yararının arkasındaki kanıtlara bakmaktadır.

Elma sirkesi nedir?

Elma sirkesi çoğunlukla elma suyudur, ancak maya eklenmesi meyve suyundaki şekeri alkole dönüştürür . Bu, fermantasyon adı verilen bir süreçtir. Bakteriler alkolü asetik aside dönüştürür . Sirke ekşi tadını ve güçlü kokusunu veren şey budur.

Elma sirkesi , boğaz ağrısı ve varisli damarlar gibi şeyleri tedavi etmek için kullanılan bir ev ilacı olarak uzun bir geçmişe sahiptir . İddiaları destekleyecek çok fazla bilim yok. Ancak son yıllarda, bazı araştırmacılar elma sirkesine ve olası faydalarına daha yakından bakıyorlar.

Bazı insanlar, bir şişe elma sirkesinde görebileceğiniz maya ve bakteri bulutu olan “anne” yi sağlıklı kılan şeydir. Bunlar probiyotiktir, yani sindirim sisteminize bir destek verebilirler, ancak diğer iddiaları desteklemek için yeterli araştırma yoktur.

Sağlık yararları

Uzmanlar, elma sirkesinin sağlığınızı çeşitli şekillerde artırabileceğini iddia ediyor. Bilim bu iddiaların bazılarını destekliyor.

Kan şekeri

Sirke içindeki asetik asit, nişastayı sindirmenize yardımcı olan enzimleri bloke eder ve bu da makarna veya ekmek gibi nişastalı yemeklerden sonra daha küçük bir kan şekeri tepkisine neden olur.

Yemeklere elma sirkesi eklemek için salatalara, marinatlara, salata sosu ve soslara bir sıçrama eklemeyi deneyin. Eğer varsa diyabet  veya prediyabet , sen miktarda daha büyük normal pişirme bulunanlar kullanmayı düşünüyoruz da mutlaka doktora danışmak olacak. Sirke diyabet ilacı ile etkileşime girebilir ve gastroparezi gibi belirli sağlık koşullarına sahip insanlar tarafından kullanılmamalıdır .

Kilo kaybı

Elma sirkesinin yararları için uzmanlar, yemekten önce veya bir yemekle sirke tüketmenin doyurucu bir etkiye sahip olabileceğini iddia ediyor. Japonya’dan yapılan 12 haftalık bir çalışma, günde 30 mililitreye (yaklaşık 6 çay kaşığı) sirke tüketen kişilerin vücut ağırlığında bir ila iki kiloluk hafif bir azalma yaşadığını bildirdi. Vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi, trigliseritler ve viseral yağ da hafifçe azaldı.

Elma sirkesi kullanımları ve dozu ne olmalıdır

Sirke, pişirme, pişirme ve salata soslarında ve koruyucu olarak kullanılır. İçinde çok fazla asit var, bu yüzden düz sirke içmek önerilmez. Çok fazla alırsanız dişlerinizin emayesini aşındırmak gibi sorunlara neden olabilir.

Sağlık nedenleriyle kullanmak istiyorsanız, çoğu insan suya veya çaya 1 ila 2 yemek kaşığı eklemeyi söyler .

Elma sirkesinin yararları nedir?

Sirke yüzyıllardır ilaç olarak kullanılmaktadır. Eski Yunanlılar onunla yaraları tedavi ettiler. Son yıllarda, insanlar elma sirkesini kilo vermenin , kalp sağlığını iyileştirmenin ve hatta kepek tedavisinin bir yolu olarak keşfettiler .

Araştırma bu iddiaların çoğunu desteklemiyor. Ancak bazı çalışmalar asetik asidin çeşitli koşullara yardımcı olabileceğini bulmuştur:

 • Japon bilim adamları, sirke içmenin obezite ile mücadeleye yardımcı olabileceğini buldular .
 • Küçük bir çalışma, sirkenin , bir grup tip 2 diyabetli insanda kan şekeri ve insülin seviyelerini iyileştirdiğini buldu .

Sirke ayrıca polifenoller olarak bilinen kimyasallara sahiptir. Kanser gibi diğer hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını durdurmaya yardımcı olurlar . Ancak sirkenin aslında kanser olma şansınızı düşürüp düşürmediğine dair çalışmalar karışıktır.

Elma sirkesi kilo kaybına yardımcı olabilir

Elma sirkesi sadece yemek kaşığı başına sadece birkaç kalori vermekle kalmaz, aynı zamanda sizi şaşırtıcı derecede dolu hissettirir. Buna karşılık, daha az yemek yeme ve daha fazla kilo verme olasılığı daha yüksektir. Bir çalışma sırasında, obezite ile 175 kişi, elma sirkesi ile takviye edilirken 3 ay boyunca az miktarda kilo vermiştir.

Bu arada, asetik asit bakterilerinin sindirime yardımcı olduğu varsayılır. Bu, elma sirkesinin kan şekeri ve insülin seviyelerine yardım etme yeteneğinden bahsetmiyor. Tüm bu faktörler genel olarak kilo kaybına ve sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunabilir.

Elma sirkesi kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilir

Elma sirkesinin yararları o kadar fazladır ki, saç derinize yardımcı olabilir. Elma sirkesinin asitliği, kafa derinizin pH’ını değiştirerek kepek oluşumunu zorlaştırabilir. 1/4 su bardağı elma sirkesini bir sprey şişesinde 1/4 su bardağı su ile karıştırın ve kafa derinize spritz yapın. Başınızı bir havluya sarın ve 15 dakika ila bir saat bekletin, sonra saçınızı her zamanki gibi yıkayın. En iyi sonuçlar için bunu haftada iki kez yapın.

Elma sirkesi kan şekeri seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilir

Sirke insülin duyarlılığını nasıl geliştirebileceğini gösteren birkaç çalışma mevcuttur (olduğunu, çok insülin birisi ihtiyaçları yedikten sonra kan şekeri düzeylerini düşürmek için nasıl) her iki yüksek karbonhidratlı yemek ile sarhoş insülin dirençli ve sağlıklı katılımcıların .

Amerikan Diyabet Derneği tarafından yayınlanan araştırmalar, yatmadan önce iki yemek kaşığı elma sirkesi almanın açlık kan şekerini de azaltabileceğini buldu.

2016 yılında Michael Mosley ve Aston Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, seyreltik elma sirkesi içmenin küçük bir çalışmada kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü gösterdi .

Elma sirkesi kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir

Elma sirkesinin kolesterolü düşürerek kalp sağlığını iyileştirdiğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak çalışmalar insanlarda aynı bağlantıyı kanıtlamayan fareler üzerinde yapılmıştır. Yine de herhangi bir zarar vermesi olası değildir

Elma sirkesi cilt sağlığını düzeltmenize yardımcı olabilir

Kuru cilt, egzama veya akne yaşıyorsanız, elma sirkesi yardımcı olabilir. Topikal bir yardım olarak kullanın ve cildinizin doğal pH’ını potansiyel olarak yeniden dengeleyerek cildin koruyucu katmanlarını güçlendirebilirsiniz.

Doğal olarak asidik ve antimikrobiyal özellikleriyle güçlendirilen elma sirkesi de enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir. Tam açıklama: bunların hiçbiri sert bilim tarafından desteklenmemektedir.

Bazı insanlar yüzüne ve tonerine seyreltilmiş elma sirkesi koyarken, bakterileri öldürdüğü veya lekeleri giderdiği kanıtlanmamıştır. Bir çalışma sırasında, elma sirkesi sadece cilt bariyerini iyileştirmekle kalmadı, aynı zamanda egzamadan muzdarip 22 kişi arasında ek tahrişe neden oldu.

En azını söylemek gerekirse, elma sirkesinin bu potansiyel sağlık yararını keşfederken kilometreniz değişebilir. Kalıcı cilt rahatsızlığı bulunanlar dışarı kırbaçlanan önce bir tıp uzmanına başvurmaları önerilir.

Elma sirkesi kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir

Elma sirkesinin yararları saymakla bitmiyor, bugüne kadar, sadece hayvan çalışmalarında yapılan araştırmalar, elma sirkesinin ve antioksidan klorojenik asidinin , insanlarda da böyle olacağını söyleyecek kadar sağlam olmayan kolesterol ve trigliserit seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Elma sirkesi mide ekşimesini önlemeye yardımcı olabilir

Bu iddiayı destekleyecek çok az kanıt vardır, ancak bazı insanlar anekdot olarak, elma sirkesinin, mide asidi düşükse faydalı olabilecek mide ekşimesini azaltmaya yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Bununla birlikte, sorun yüksek mide asidine sahipseniz, bu aslında semptomları daha da kötüleştirebilir. Amerika’da yapılan bir çalışmada, filtrelenmemiş elma sirkesinin mide ekşimesini önleyebileceğini, ancak yine bu alanda daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu bulmuştur.

Elma sirkesi hıçkırıkların tedavisinde yardımcı olabilir

Bir çay kaşığı elma sirkesi deneyin; yolunda bir hıçkırık vakasını durdurabilir. Journal of Palliative Medicine dergisinin  2015 sayısındaki bir vaka raporuna göre,   kemoterapiden sonraki gün kalıcı hıçkırık geliştiren bir hasta  sirke kullandıktan sonra önemli bir iyileşme buldu. Dergi, “Hıçkırık sirkeyi yudumladıktan sonra yoğunluğu veya dakika başına durdu veya azaldı.” Bu sadece belirli bir hastalığı olan bir kişi olsa da, düşünmeye değer olabilir. Elma sirkesi’nin hıçkırıkların azaltılmasındaki rolünü daha iyi belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Elma sirkesi hazımsızlığı önlemeye yardımcı olabilir

Yemekten önce yudumlayın, özellikle daha sonra sizi üzecek yiyecekleri şımartacağınızı biliyorsanız. Bu halk ilacını deneyin: bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin ve yemekten 30 dakika önce içirin.

Elma sirkesinin yararları saymakla bitmez sizler için derlediğimiz faydaları başlıcaları;

 1. Elma sirkesi kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir
 2. Mide sorunlarına yardımcı olabilir
 3. Elma sirkesi kolesterolü düşürebilir
 4. Elma sirkesi kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir
 5. Elma sirkesi kilo kaybına yardımcı olabilir
 6. Gıdaların korunmasında kullanılabilir
 7. Elma sirkesi ağız kokusunu azaltabilir
 8. Elma sirkesi gece bacak kramplarını kesebilir
 9. Kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilir
 10. Hazımsızlığı önlemeye yardımcı olabilir
 11. Bir koku giderici olarak
 12. Salata salata sosu yapmak
 13. Kanser riskini azaltmak
 14. Çok amaçlı temizleyici yapmak
 15. Boğaz ağrısını yatıştırmak için kullanabilirsiniz
 16. Yüz temizleme toneri olarak kullanabilirsiniz
 17. Daha iyi yumurta kaynatmak için kullanılabilir
 18. Meyve ve sebzeleri yıkayarak temizlemek için kullanılır
 19. Elma sirkesi enerjiyi artırabilir
 20. Dişleri beyazlatmak için kullanılabilir
 21. Siğillerden kurtulmak ve akne tedavisinde kullanılır
 22. Bulaşık deterjanı olarak kullanılabilir
 23. Elma sirkesi tırnak mantarı tedavisinde kullanılabilir
 24. Güneş yanığı ve diğer cilt yaralanmaları
 25. Hıçkırık tedavisinde yardımcı olabilir

Elma sirkesinin riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde,  elma sirkesi genellikle güvenlidir. Ancak sadece sıvı halde mevcut değildir. Ayrıca elma sirkesinin tabletleri satın alabilirsiniz. Şirketler bu hapları güçlü bir vitamin ve mineral kaynağı olarak veya kilo kaybı veya “temizleme” desteği için kullanıyorlar. Ancak elma sirkesinin bu versiyonlarını alırken dikkatli olmak önemlidir.

Yüksek asitliği nedeniyle, çok fazla elma sirkesi içmek dişlerinize zarar verebilir, boğazınıza zarar verebilir ve midenizi rahatsız edebilir. Ayrıca:

 • Bazı çalışmalar umut verici olsa da, elma sirkesi içmenin kilo vermenize yardımcı olduğunu kanıtlayacak çok az şey var.
 • Ayrıca potasyum seviyelerinizin çok düşmesine neden olabilir . Kaslarınız ve sinirleriniz, gerektiği gibi çalışması için o besine ihtiyaç duyar.
 • Tip 1 diyabet hastaları üzerinde yapılan bir başka çalışma, elma sirkesinin yiyecek ve sıvıların midenizden bağırsaklarınıza hareket etme hızını yavaşlattığını buldu. Yavaş sindirim, kan şekeri< seviyenizi kontrol etmeyi zorlaştırır .
 • Bazı ilaçların da çalışmamasına neden olabilir. Bunlar diyabet ve kalp hastalığı ilaçlarının yanı sıra diüretikleri vücudunuzun  ve tuzdan kurtulmasına yardımcı olan ilaçlar  ve müshilleri içerir.
 • Ve elbette, güçlü tadı herkes için olmayabilir.

Kısacası, elma sirkesi muhtemelen size zarar vermez. Bunu kalori içermediğinden, yiyeceğe çok fazla lezzet kattığı ve sağlık yararları olduğu için deneyebilirsiniz. Ama bu bir mucize tedavi değil.

Elma sirkesinin yan etkileri

Araştırmalar, elma sirkesinin çeşitli sağlık problemlerine yararları olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, çok fazla sirke tüketmek istenmeyen etkilere neden olabilir.

Elma sirkesi, gıda soslarında, tatlandırıcılarda ve koruyucularda yaygın bir bileşendir. Aynı zamanda bir dizi sağlık sorunu için bir ev ilacı olarak popüler hale geliyor.

Bir göre 2016 inceleme , çeşitli çalışmalar, elma sirkesi de dahil olmak üzere bu sirkeler belirtmek yardım tedavi etmek de dahil olmak üzere koşulları, bir dizi potansiyeline sahip obezite , kalp hastalığı , kanser ve bakteriyel enfeksiyonlar.

Bununla birlikte, sirke tüketmenin en sağlıklı yolu ve ne kadar alınacağı konusunda çok az araştırma var.

Özellikle, çok az çalışma düzenli olarak tüketilen sirkenin potansiyel yan etkilerini veya komplikasyonlarını araştırmıştır.

Bu yazıda, elma sirkesinin bir çare olarak kullanılmasının olası olumsuz etkilerini tartışacağız ve nasıl güvenli bir şekilde yapılacağı hakkında bazı ipuçları veriyoruz.

Diş çürüğü

Bir kişi çok fazla asidik yiyecek tüketirse diş çürümesine neden olabilir.
Tüm sirke gibi, elma sirkesi de asidiktir. Çok fazla asidik yiyecek ve içecek tüketmek diş minesini zamanla zayıflatarak diş çürümesine yol açabilir.İlk başta, insanlar diş minesinin hasar gördüğünün farkında olmayabilir. Hasar kötüleştikçe, Ulusal Diş ve Kranyofasiyal Araştırma Enstitüsü’ne göre dişler ağrmaya veya tatlı yiyeceklere ve sıcak veya soğuk sıcaklıklara duyarlı hale gelebilir . Sonunda dişler dolgu gerektiren boşluklar geliştirebilir.Bir kişi düzenli olarak seyreltilmemiş elma sirkesi tükettiğinde diş çürümesi riski en yüksektir. Sirkeyi seyreltmek veya bir öğünün parçası olarak tüketmek bu riski azaltır.Kan şekeri regülasyonu
Bazı araştırmalar sirke tüketmenin vücudun kan şekeri seviyelerini nasıl düzenlediğini etkileyebileceğini düşündürmektedir. Ancak, bilim adamları bu etkiyi tam olarak anlamıyor ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.Diyabetli herkes, yüksek sirke diyetini denemeden önce bir tıp uzmanıyla konuşmalıdır.

Mide sorunları

Birçok kişi sirkeyi doğal kilo verme yardımcısı olarak önerir. Araştırmalar , bir kişinin mideyi terk etme oranını yavaşlatmaya yardımcı olduğunu ve bu da bir kişinin daha uzun süre daha dolgun hissetmesini sağlayarak iştahı baskılayabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, yiyecekleri midede tutmak istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Sirkenin iştahı kontrol etme potansiyelini araştıran bir çalışmada , birçok katılımcı kahvaltıda sirke içtikten sonra bulantı ve hazımsızlık hissi bildirdi .

Asitlik nedeniyle, seyreltilmemiş elma sirkesi içmek, mide ülseri veya asit reflü gibi sindirim problemleri olan kişilerde semptomları kötüleştirebilir .

Bildirilen diğer yan etkiler şunlardır:

 • Geçmiş araştırmalara göre diyabet ilacı veya insülin ile kombine edildiğinde düşük kan şekeri
 • Klinik Laboratuvarında yapılan 2014 araştırmasına göre diş erozyonu
 • Kimyasal cilt yanıkları, Haziran 2015’te Journal of Clinical and Estesth Dermatology’de yayınlanan bir araştırmaya dikkat çekti
 • Önceki bir araştırmaya göre özofagus yanıkları
 • Washington Üniversitesi’ne göre gastrointestinal sıkıntı

Editörün Notu!

Bazı anekdot kullanımları ve belirli koşullara yardımcı olabileceğini gösteren bazı ön kanıtlar vardır. Özelliklerinden yararlandığınızı görseniz de, herhangi bir sağlık durumu için bir tedavi olarak önerilebilmesi için büyük ölçekli klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Herhangi bir sağlık amacı için elma sirkesi kullanmayı düşünüyorsanız, kendi kendine tedavi etmek ve standart tedaviden kaçınmak veya geciktirmek yerine sizin için doğru olup olmadığını görmek için sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun. Bazı rahatsızlıkları olan kişiler (ülser, hiatal herni, Barrett özofagusu veya düşük potasyum gibi) elma sirkesinden tamamen kaçınmaları gerekebilir.

 

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın