- Advertisement -

Su bazlı boya nedir? Su bazlı baskı boyası türleri nelerdir?

Evinizin rengini değiştirmek istediğiniz de hepimiz bir arayışa gireriz. İşte tam bu noktada hangi boyayı almaya karar veremediysek su bazlı boya nedir bunu öğrenelim.

0 180

- Advertisement -

Su bazlı boya, esasen sağlığa zararlı olmayan suda kısa sürede çözülen ve kuruduktan sonra suya dayanıklı hale gelen boya çeşididir.

Su bazlı boya nedir?

İnsanların, evlerini dekore etmek için başvurdukları çeşitli yollar vardır. Bu yolların başında ise boya gelmektedir. Boyalar, gerek evleri, gerekse de evdeki gereçleri daha renkli hale getirmek ya da en azından istenen bir renge boyamak için kullanılan ürünlerdir. Temel olarak birçok boya türü olmak ile birlikte, içerik olarak boyalar ikiye ayrılmaktadır. Solvent boyalar ve su bazlı boyalar.

Su bazlı boyalar, solvent boyalara oranla hem daha sağlıklı hem de daha işlevli olan boyalardır. Su bazlı boya olarak adlandırılmalarının temel nedeni ise herkesin anlayacağı üzere içerisinde su bulundurmaları ve kurumak için bu suyun buharlaşmasını sağlamalarıdır. Bu durumun sağlık açısından da oldukça avantajı vardır. Çünkü su bazlı boyalar, solvent boyaların aksine kururken azo, zararlı kimyasallar değil de su açığa çıkarmaktadır. Yani suyun buharlaşması ile kurumaktadır. Bu da insanların bir çok zararlı kimyasalı solunum yolu ile bünyesine dahil etmesini engellemektedir.

- Advertisement -

Su bazlı boyaları avantajları nelerdir?
Su bazlı boyaları avantajları nelerdir?

Su bazlı boyaları avantajları nelerdir?

  • Su bazlı baskı boyaları, yukarıda da bahsedilmiş olduğu gibi kuruma aşamasında çevreye çeşitli zararlı kimyasal yerine buharlaşmış su çıkarmaktadır. Bu da insanların çeşitli kimyasallara maruz kalmasını engellemektedir.
  • Su bazlı baskı boyaları, içerisinde su bulundurmaları sebebi ile diğer boyalara oranla çok daha çabuk kurumaktadır. Yani su bazlı baskı boyası ile boyanan bir mekan, kapalı dahi olsa birkaç saat içerisinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilecektir.
  • Su bazlı boyaların parlak, mat ve yarı mat olmak üzere çeşitleri vardır. Bu çeşitlerin her biri farklı dekorlara ve isteklere hitap etmektedir. Su bazlı boya tercih edilen kişiler, bu sayede evlerine en uygun boyayı seçebileceklerdir.
  • Su bazlı boyalar, uzun ömürleri ile bilinen boyalardır. Yani su bazlı boya ile boyanan bir mekan, uzun zaman sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Mat su bazlı boya dışında boyaların silinebilir olması da boyanın kullanım ömrünü arttırmaktadır.

Su bazlı baskı boyası çeşitleri nelerdir?

  1. Mat (plastik) bBoya: Halk arasında plastik boya olarak da bilinen mat boya, dekoratiflik açısından oldukça kullanışlıdır. Her mekana uyum sağlayabilmektedir. Ancak olumsuz bir yönü vardır ki o da silinemiyor oluşudur.
  2. Yarı mat (saten) boya: Saten boya, yarı mat bir özellikte olan ancak mat (Plastik) boyanın aksine silinebilir olan bir su bazlı boya türüdür. Bu boya türünün kullanıcılarına sağladığı en büyük avantaj ise kullanıldığı duvardaki bütün pürüzleri yok etmesidir. Yani daha önce alçı ya da macun kullanılmış olan ve ciddi deformasyonlar bulunan duvarları bu boya ile daha görsel ve düzgün bir hale getirmek mümkündür.
  3. Parlak boyalar: Bu boyalar daha çok kapı ve pencere gibi yüzeylerde kullanılmaktadır. Asıl üretim amaçları ise pencere ve kapı gibi yüzeylerde parlak boya tercih eden ve kullanmak isteyen kişilerin solvent boya yerine su bazlı parlak boyayı tercih etmeleridir.
  4. Astar: Astar, duvar ile boya arasında yer almaktadır. Temizlenmiş, tozu veya kiri alınmış yüzeylere astar rahatlıkla uygulanabilmektedir. Astar, tıpkı yarı parlak, saten boyalar gibi kullanıldığı yüzeydeki pürüzleri ciddi oranda gidermektedir. Parlak ve mat boyalarda bu özellik olmadığından ya da az olduğundan, astar bu boyalar ile birlikte yoğun olarak kullanılmaktadır. Üstelik astar, boya ile yüzey arasındaki yapışkanlığı ve tutunma oranını da arttırmaktadır. Bu da nem, rutubet gibi çeşitli koşullarda dahi boyada herhangi bir kabarma ya da dökülme olma ihtimalini en aza indirgemektedir. İçerisinde su bulunması da bekleme süresini en aza indirgemektedir.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın