- Advertisement -

Yağlı cilt özellikleri nelerdir? Yağlı cilt tipi için bakımı nasıldır?

0 58

- Advertisement -

Yağlı cilt tipi diğer cilt tiplerine oranla daha sorunlu bir cilt tipidir. Yağlanmaya, parlamaya ve akneye meyilli olan bu cilt tipinin yağ oranını dengelemek için gerekli bakımların yapılması gerekmektedir.

Siyah nokta oluşumu gözle görülür bir şekilde belli olan bu cilt tipinin yağlanmasını kontrol altına almak için günlük bakımlara özen gösterilmelidir.

Cildi Nemlendirmek

Yağlı cilt tipini anlamak oldukça kolaydır. Bu cilt tipine sahip kişiler yoğun siyah nokta ve akne problemi ile karşılaşabilirler, bunun yanı sıra parlama etkisi de oldukça fazla görülmektedir. Cildin özellikle t bölgesi olarak adlandırılan alın, burun ve çene bölgesin de yoğun yağlanma görülmektedir. Ayrıca yanak bölgesinde de yağlanma sorunu oluşabilir. Doğru temizleme ürünleri kullanılmaması durumunda yağlanma kontrol altına alınamayacağı gibi artış gösterebilir. Bilinen en büyük yanlış yağ ve nem oranının birbiriyle karıştırılmasıdır. Cildin yağlı olması nemli olduğu anlamına gelmez. Yağlı cilt tipine sahip kişiler nemlendirici kullanmaktan çekinmektedir, bu oldukça yanlıştır. Yağlı cilt tipi için üretilen birçok nemlendirici bulunmaktadır. Cilt doğru bir şekilde nemlendirilmezse yağ oluşumu artacaktır bu sebeple cildi nemlendirmek birinci aşamadır. İçerisinde yağ bulundurmayan yani free-oil olarak adlandırılan nemlendiriciler tercih edilmelidir. İçerik listesine bakmak istemeyenler için ambalaj üzerinde ki yazılar önemlidir. Yağlı cilt tipi için uygundur ibaresi bulunan nemlendiriciler tercih edilerek sabah akşam kullanılmalıdır. Ayrıca makyaj yapmadan önce cildi nemlendirmek makyajın daha kalıcı olmasına sebep olmaktadır. Nemlendirici kullanılması durumun da cilt daha az parlama yaparak uygulanan ürünleri kusmayacaktır.

Doğru Cilt Temizleme Ürünleri Tercih Etmek

- Advertisement -

Doğru Cilt Temizleme Ürünleri Tercih Etmek
Doğru Cilt Temizleme Ürünleri Tercih Etmek

Cildi temiz tutmak her cilt tipinde olduğu gibi yağlı cilt tipi içinde oldukça gereklidir. Doğru temizleme ürünleri seçmek gerekmektedir. Günümüz de ürünlerin ambalajların da yazan yağlı cilt tipi için uygundur ibaresi her ne kadar işimizi kolaylaştırsa da içerik listesine de göz atılması gerekmektedir. Yağ içermeyen tonik ve makyaj temizleme suları yağlı cilt tipleri için uygundur. Bunun yanı sıra içerisinde ki asitlerde önemlidir. AhA ve BHA olarak isimlendirilen asitlerin yağlı cilde herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Tonik ve peeling kullanılması da yağlı cildin gereksinimleri arasındadır. Tonik kullanmak ciltteki yağ oranını dengelemeye yardımcı olurken, peelingler cildin ölü deriden arınması için gereklidir. Cildi sürekli yıkamak yapılan yanlışlardan biridir. Cildi yıkamak anlık olarak yağ oranını azaltsa da sonrasın da daha çok yağlanmasına sebep olacaktır. Cildinizi yıkadıktan sonra azalan yağ oranı sonrasın da cilt yeteri kadar yağ üretemediğini algılayarak daha fazla yağ üretecektir. Bunu kontrol altına almak için cildi günde en fazla iki kez yıkamak gerekmektedir. Cildi yıkadıktan sonra ise mutlaka tonik uygulanmalıdır, tonik cildin yağ oranını dengelerken aynı zaman da cilt yüzeyinde ki bakteri oluşumunu da en aza indirecektir.

Yağlı cilt için doğru makyaj ürünleri tercih etmek

Yağlı cilt için doğru makyaj ürünleri tercih etmek
Yağlı cilt için doğru makyaj ürünleri tercih etmek

Cilt makyajı için ürün tercihleri oldukça önemlidir. Cildin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine sebep olmak için doğru cilt makyaj ürünleri tercih edilmelidir. Makyajdan önce cilt mutlaka temizlenerek nemlendirici ve tonik uygulanmalıdır, bu işlem cildin yağlanma oranını kontrol altına almaya ve cilt makyajının güzel görünmesine sebep olacaktır. Sonrasın da uygulanan fondötenin ise yağlı cilde uygun yağ içermeyen bir ürün olması gerekmektedir. Free-oil olarak adlandırılan bu ürünlerin bitişi mat veya satendir. Parlak ve nemlendirici içeren ürünlerden uzak durulması gerekilmektedir. Makyaj uygulandıktan sonra parlamayı engellemek amacıyla pudra kullanılmalıdır. Pudra oluşacak yağı emerek cildin parlamasına ve cildin fondöteni kusmasına engel olacaktı

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın