- Advertisement -

Makyaj fırçaları nasıl temizlenir? 7 adımda doğru şekilde temizleyin!

Fırçalarınız güzellik setinizin bel kemiğidir. Fırçalarınızı düşündüğünüzden daha sık temizlemelisiniz. Peki Makyaj fırçaları nasıl temizlenir?

0 1.048

- Advertisement -

Kirli makyaj fırçalarının biraz ürkütücü olduğunu bilmemize rağmen , kaçımız yüz araçlarımızı gerektiği gibi düzenli olarak yıkadığımızı kalp elden söyleyebiliriz?

Sonuçta, her gün Beyoncé gibi daha fazla bakmanızı sağlayan kusursuz vakıf uygulaması için teşekkür etmek için fırçalarınız var. Şimdi Makyaj fırçaları nasıl yıkanır ve nasıl temiz tutabilit bahsedelim. Fırça temizliğini güzellik rutininizin önemli bir parçası olarak düşünün. New York’taki Schweiger Dermatoloji Grubu Sertifikalı Doktor Asistanı Cristina Monaco , “Makyaj fırçalarınızda kir ve yağ birikmesi sivilce kırılmalarına ve muhtemelen dermatit adı verilen döküntülere neden olabilir .

Makyaj fırçaları nasıl temizlenir

Günün sonunda makyajınızı çıkarmak için yüzünüzü yıkamaktan daha zor olan tek görev, makyaj fırçalarınızı temizlemektir . Dürüst olmak gerekirse, kimin zamanı veya sabrı var? Ama işte şu: Yıkanmamış fırçalar sadece bakterileri barındırmakla kalmaz, aynı zamanda sürekli birikme de kıllara da takılabilir ve zamanla onları mahvedebilir. Aralar ve yok edilen fırçalar? Merhaba, teşekkürler. Ancak tüm fırçalarınızı su dolu bir bardağa koymak ve bir gün çağırmak maalesef kesmeyecek. Bu yüzden makyaj çantanızı alın ve makyaj fırçalarının nasıl düzgün bir şekilde temizleneceğine ilişkin aşağıdaki önerileri izleyin. Söz veriyorum o kadar da kötü olmayacak – ya da en azından makyajını yapmak kadar kötü değil.

Değerli aletlerinizden kalan makyaj, kir ve yağları temizlemek için en iyi ipuçlarını öğrenmek için Monako ve makyaj sanatçısı Ashleigh B. Ciucci ile konuştuk .

Fırçalarınızı haftalık olarak temizlemelisiniz

Az önce bahsettiğimiz iğrenç kalan makyaj, kir ve yağı hatırlıyor musunuz? İyi bir fırça temizliğinden sonra kaybolur. Bir makyaj sanatçısıysanız veya düzenli olarak önemli miktarda makyaj giyen biriyseniz, Monaco her kullanımdan sonra fırça temizliğini önerir.

Fondöten, kapatıcı veya pudra gibi yüz fırçaları için, haftada bir kez temizlemelisiniz, “diyor Ciucci.” Farklı gölgeler için kullandığınız göz fırçaları veya fırçalar için, kullanımlar arasında temizleyin. ”

Ancak fırçalarınızı aylık olarak yıkamanız gerekir
Cuicci, “Yani fırçalarınızı TEMİZLEME ve fırçalarınızı YIKAMA var.” Temizlik haftalık olarak yukarıda belirtildiği gibi yapılmalı ve yıkama ayda bir kez hafif bir sabunla yapılmalıdır.

Kirli makyaj fırçaları sivilceye neden olabilir mi?

Sadece ürün birikimi ile kaplanmış kirli makyaj fırçaları uygulama sürecini zorlaştırmakla kalmaz (kabarık fırçanız daha beceriksiz bir fırça gibi olduğunda karıştırma zordur), aynı zamanda akne kırılmalarına veya daha kötüsüne neden olabilecek bakterileri toplamak için kötü şöhretlidir . Başka bir deyişle, makyaj ve cilt uzmanları, fırçalarınızı kendi sağlıkları için yıkamanız için sizi rahatsız etmiyor – sizin için yapıyorlar.

Makyaj fırçalarını ne sıklıkla yıkamalıyım?

Fırça kıllarınıza ne sıklıkta iyi bir ovma vermeniz gerektiği, fırçalarınızı ne sıklıkla kullandığınıza ve ne için kullandığınıza bağlıdır. Bazı uzmanlar bunları ayda birkaç kez temizlemeyi önerirken, Amerikan Dermatoloji Akademisi her yedi ila 10 günde bir yıkamayı önerir – her iki durumda da , muhtemelen alışık olduğunuzdan daha sıktır. Ancak çıldırmayın – kolay hileler ve dahi ürünlerin bir kombinasyonu ile , en tembel tembeller bile aletlerini kolayca yıkayabilir.

Adım adım fırça temizleme yöntemi

Ciucci’nin fırçalarınızı temizlemek için adım adım rutini aşağıdaki gibidir:
 1. Bir bardak / bardağa nazik şampuan bir topak sıkın ve ılık su ile doldurun
 2. Fırçalarınızı suda döndürün ve kalıntı makyaj ürünlerini daha fazla çıkarmak için kıllara hafifçe masaj yapın.
 3. Temiz su ile durulayın ve suyu dikkatlice sıkın
 4. Kuruması için düz olarak döşeyin
 5. Günlük temizlik için Cuicci’nin en sevdiği fırça temizleyici Cinema Secrets gibi bir fırça temizleyici kullanın. Yoğun yıkama için Beauty Blender Cleanser’a gidin.
 6. Küçük bir kaba küçük bir miktar mavi sıvı dökün ve fırçanızı doygun hale getirin.
 7. Fırçayı, kiri temizleyerek emecek bir kağıt havlu üzerine hafifçe döndürün.

Makyaj fırçalarını neyle temizlemelisiniz?

Makyaj fırçaları nasıl temizlenir; Fırçalarınızı yıkamanın ilk adımı, onları yok etmeyecek bir temizleyici seçmektir (yani sert deterjanlar yok). Birçok marka , makyaj fırçaları için özel olarak tasarlanmış ürünler satmaktadır , ancak yumuşak bir sabun, bebek şampuanı veya nazik bir yüz temizleyici de kullanabilirsiniz.

Bulaşık sabunu sihirli gücünüz!

Fırçalarınız için en güçlü temizleyici, yine de etrafınızda olabilecek bir temizleyicidir – Monaco Dawn bulaşık deterjanı güçlü bir seçenektir . “Kelimenin tam anlamıyla her şeyi kaldırıyor!” diyor Monako. “Makyaj temizleyici acil durumda küçük bir bardağı ılık suyla dolduracağım ve birkaç damla Şafak ekleyeceğim. Etrafında salla ve voila! ” Bulaşık sabunları sert yağları ve gresi gidermek için tasarlanmamıştır – fırçalarınızı temizlerken çıkarmayı umduğunuz yan ürün.

Dawn; Makyaj fırçaları nasıl temizlenir sorusunun yanında ayrıca makyaj süngerleri için de aynı öneriyi yapmamızı tavsiye ediyor. Dawn, “Birkaç dakika suya batmış camda otursun” diye açıklıyor. “Sonra ılık suyla durulayın, bir kağıt havluya daldırın ve tekrarlayın. Son olarak, birkaç saniye mikrodalgaya koyun (izlerken, elbette ) bakterilerden kurtulmak için. ”

Fırçalarınızı değiştirmenin zamanı geldiğine dair işaretlere bakın

Fırçalarınızın bir zamanlar olduğu kadar gıcırtılı bir şekilde temizlenmediğini fark ettiğiniz anda, onları değiştirme zamanı gelmiş olabilir. “Genel bir kural olarak, her üç ayda bir eskilerini değiştirmek için birkaç yeni fırça satın almalısınız” diyor Monaco.

Ayrıca dökülme olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir. Ciucci, “Fırçalarınız dökülmediği, kokmadığı veya ciddi şekilde renksiz kaldığı sürece ömür boyu sürebilirler” diye açıklıyor. “1994’ten beri MAC fırçam var!”

Toz için kullandığınız daha yumuşak fırçalarla ilgili olarak, kıllarda veya fırçaların metalle buluştuğu tabanda (yüksük olarak da bilinir) ürün birikimine dayanan bir temizlik için hazır olduklarını fark edebilirsiniz. . Ciucci, “Kremler veya sıvılar için kullandığınız sentetik fırçalar veya fırçalar için fırçanın şeklinin biraz sakatlandığını fark edeceksiniz, kıllar bir araya toplanmaya başlayacak.”

Makyaj sanatçıları fırçalarını nasıl temizler?

Makyaj fırçaları nasıl temizlenir işte yanıtı, yapmak istemediğiniz şey: Lavaboyu doldurun ve fırçaların ıslanmasına, kulplara ve hepsine izin verin. Su sadece zamanla odunu bükmekle kalmaz, aynı zamanda kılların tabanına sızar ve tutkalı gevşetir. Sadece temel makyajınıza gömülü gevşek bir kıl bulmak için, temel uygulamanızı mükemmelleştirdiğinizde ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyor musunuz ? Fırçalarınızı ıslatırsanız, yanağınızda bir düzine gevşek kıllarla karşılaşırsınız (kişisel kabusum).

Makyaj sanatçıları , araçlarını düzenli olarak ama aynı zamanda çok dikkatli bir şekilde temizleyerek makyaj fırçalarının bütünlüğünü yıllarca koruyabilirler. Bu YouTube videosunda bir makyaj sanatçısının gösterdiği gibi, elinize, temizlik matına veya başka bir yüzeye biraz sabun dökün, ardından ıslak fırçayı temizleyiciye hafifçe girerek kıllar tamamen durulayın ve tekrar daldırın.

Evde makyaj fırçaları nasıl temizlenir?

Evde makyaj fırçaları nasıl temizlenir?
Evde makyaj fırçaları nasıl temizlenir?

Evde makyaj fırçaları nasıl temizlenir sorusunun yanıtı için dermatologlar aşağıdaki ipuçlarını önerir:

 1. Kalan makyajı çıkarmak için fırçalarınızın uçlarını ılık, akan su altında durulayın. Fırça ucunun tamamını batırmak sonunda fırça kafasını sapa bağlayan yapıştırıcıyı çözeceğinden, sadece ucu durulayın.
 2. Bir kaseye ılık su ve nazik şampuan veya berraklaştırıcı şampuandan bir çorba kaşığı doldurun. Sade sabun ve su kullanmak kılları kurutabilir.
 3. Her fırça ucunu kasede karıştırın. İyi bir köpük için, her fırça ucunu avucunuzun içine de masaj yapabilirsiniz.
 4. Fırça uçlarını akan su altında durulayın.
 5. Su fırçadan akana kadar her fırçayı şampuanlamaya ve durulamaya devam edin.
 6. Fazla nemi temiz, kuru bir kağıt havluyla sıkın.
 7. Fırçaları uçları tezgahın kenarından sarkacak şekilde bir havlu üzerinde kurumaya bırakın . Fırçalarınızı bir kapta dik olarak kurutmayın, çünkü bu, suyun fırçaları aşağı akmasına ve fırça kafasını tutamağa bağlayan yapıştırıcının gevşemesine neden olacaktır.

Makyaj fırçalarımı temizlemek için hangi ev temizlik ürünlerini kullanabilirim?

Makyaj fırçalarınızı temizlemek, zaman alıcı ve sıkıcı olsa da, profesyonel olmayan makyaj sanatçıları için bile ev temizlik ürünlerini kullanmak oldukça kolaydır. Makyaj fırçaları nasıl temizlenir, Özel olarak formüle edilmiş bir fırça temizleyiciniz yoksa, güzellik YouTuber Nicole Guerrero’nun evdeki tarifini deneyin. Fırçalarınızı düzeltmek için biraz zeytinyağı sabunu karıştırın ve kurumasını veya saman gibi hissetmelerini önleyin. Bir sonraki adıma geçmeden önce yağı ve sabunu iyice duruladığınızdan emin olun.

Makyajınızın fırçanın ulaşılması zor merkezine gerçekten yapıştığını veya sıkıştığını fark ederseniz, ovalamayın; fırçanın şeklini mahvedeceksin. Bunun yerine, bir tarak yardımyla daha derin temiz için kılları aracılığıyla fırçalayın.

Temizleme fırçalarını çok daha kolaylaştıracak araçlar

Tüm ıslatma, ovma ve sıkmanın kıllarınızın şeklini değiştirdiğini fark ettiyseniz, kurumaya bırakmadan önce onları yeniden şekillendirmeniz gerekir. Islak fırça kıllarını orijinal formlarına geri döndürmek için elinizin avuç içi ve parmaklarınızı kullanın veya bu akıllı küçük numarayı deneyin: Uçları ucuz bir örgü koruyucunun içinden kaydırın kılların tüm yıpranmış, alevlenmiş ve patlak dışarıda kurumasını önlerken hava akışına izin verir.

Bir kurutma rafınız yoksa, hafif bir eğiklik oluşturmak için havlularınızın bir kenarını birkaç kez katlayın, ardından fırçalar katlanmış kenarın üstündeki tutamakları yukarı bakacak şekilde havluya düz olarak koyun ve su akar ve aşağı, tutkal içine ve yukarı doğru. Fırçalarınıza kuruması için birkaç saat verin veya bir gece bekletin.

Tamamen kuruduktan sonra, fırçalarınız yepyeni görünene kadar şekli hafifçe gevşetmek için kılları elinizin üzerinden geçirin. makyaj fırçaları nasıl temizlenir işte son hali böyle görünecek? Sana o kadar da kötü olmayacağını söyledim.

Ve gitmeden önce makyaj fırçaları nasıl temizlenir son birkaç tüyo!

 1. Tüy bırakmayan kağıt havluları seçin, böylece fırçalarınızı tozlu bırakmazlar.
 2. Fırçalarınızı fazla temizlemeyin. Bazen süper temiz fırçalar ürünü de almaz ve temizlemeden kaçındığınız sürece fırçanın üzerindeki küçük bir miktar tamamdır.

Cilt bakımı için günlük rutinler neler! Her cilt tipi için 5 basit adım

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın