- Advertisement -

Jel manikür tırnaklarınız için güvenli midir? Jel manikür hakkında 5 ipucu

0 1.276

- Advertisement -

Saniyeler içinde kuruyan ve haftalarca talaşsız kalan mükemmel cilalanmış tırnaklar isteyen herkes için jel manikür bir cankurtaran. Son birkaç yıldır, bu tedavi hızla güzellik editörlerinin “olması gereken” listelerinin zirvesine tırmandı. Şu anda tüm tırnak salonu hizmetlerinin yaklaşık yüzde 31’ini oluşturan jel manikür, rengi iyileştirmek ve cilayı yaklaşık iki hafta boyunca ayarlamak için bir ultraviyole ışık kullanıyor. Ancak bu çabuk kuruyan, uzun süreli tedavi güvenli midir?

Jel manikürler gerçekten tehlikeli midir?

Birçok manikür meraklısı, birçok tırnak teknisyeninin geçimini sağlamak için katlandığı rutin sömürüyü detaylandıran yeni bir New York Times makalesini okumak için şok oldu . İş yerinde istismara ek olarak, Times, çok sayıda deneyimli çalışanın, cilalarda ve diğer manikürle ilgili ürünlerde sıklıkla bulunan kimyasallarla ilişkili düşükler ve kanser de dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunları için risk altında olduğunu keşfetti.

Jel manikür tırnaklarınız için güvenli midir?

Bu soru kitaptaki en eski soru, sanırım “saçını boyamak güvenli mi?” Diye sormakla aynı.

Sanırım bunlar kişiden kişiye, gerçeklere, tercihlere göre değişen cevaplar. Şahsen, henüz jel tırnaklarla ilgili kötü bir deneyimim yok.

Peki, jel ve normal tırnak cilası arasındaki fark nedir? 

Düzenli oje faydaları vardır: tırnak üzerinde daha az ağırdır; o kadar pahalı değil ve bunu evinizin rahatlığında yapabilirsiniz. İnsanların düzenli cila ile ilgili ana sorunu, bir jel manikürünün uzun sürmediği.

Kendini tedavi etmeyi seven, jel cila sonunu seven ya da önümüzdeki 2 hafta boyunca tırnaklarını düşünmek istemeyen biri olsanız da, jel tırnaklar sizin için olanlardır.

Sonuçta, tırnaklarınız dakikalar içinde çip yapacaksa neden birinci sınıf ödeyesiniz?

 Jel manikürleri güvenli midir?

Jel tırnakların güvenli olup olmadığının açık bir tanımı yoktur. Onları nasıl kullandığınızdan daha sık değildir. Örneğin, tırnak yatağınız ve kütikülleriniz jel uygulamasından önce düzgün bir şekilde kurutulmamışsa, cila sadece uzun süre dayanmaz, aynı zamanda ekstra nemin enfeksiyona neden olma potansiyeli olan jel cila altında kaldığı anlamına gelir  .


Başka bir şey, jel cilasını doğru bir şekilde çıkarmanızı sağlamak olacaktır. Birçok kişi, profesyonel olarak kaldırılmak yerine onu seçmeye başlar; ancak bu doğal tırnağınıza zarar verir ve zayıflatır. Birkaç hafta sonra geri dönmek ve bir tırnak teknisyeninin sizin için çıkarmasını sağlamak en iyisidir.

Jel manikür tırnaklarınız için hiçbir şekilde kötü değildir, ancak doğal çivinin nefes almasını sağlamak için her 6 haftada bir ara vermenizi öneririm.

Farklı jel türleri

Soruyu sormadan önce, hangi jelden bahsettiğinizi bildiğinizden emin olmak önemlidir. Temel olarak, tırnaklarınıza alabileceğiniz 3 tip jel vardır: sert jel, yumuşak jel ve normal jel cila.

Sert jel: 

Sert jel daha dayanıklıdır ve tırnaklarınıza ekstra uzunluk katar. Bir tırnak teknisyeni tarafından profesyonel olarak uygulanması ve çıkarılması gerekir, ancak oldukça uzun bir süre sürer. Sert jel akrilik tırnaklara çok benzer; ancak, bunlar biraz daha az zararlıdır.

Yumuşak jel: 

Yumuşak jel asetonla ıslatılabilir. Bu nedenle, çivi üzerinde daha az ağır görülen uzun ömürlü, profesyonel, her zaman parlak tırnaklar oluşturur. Yaklaşık 2-3 hafta sürer ve özellikle daha kısa taraftalarsa, doğal tırnaklarınıza şekil eklemenize yardımcı olur.

Jel cila:

Jel oje en yaygın olanlarıdır. Doğal tırnaklarınıza normal bir cila gibi kolayca uygulanır ve yaklaşık 30 saniye süren UV ışıkları veya LED altında kürlenir. Bu cilaların çabuk kuruması nedeniyle, yaklaşık 2 hafta süren klasik bir manikürden çok daha popüler hale geldi.

Tırnaklarınızda sürekli cila bulundurmak doğal tırnağınız için rahatsız edici olabilir, bu yüzden teknisyenler her zaman ara vermeyi ve daha sonra nefes almasını sağlamak için tavsiye ederler. Ama tırnağınızda biraz renk olmadan güzellik ve güven nedir ve neden jel manikürüyle sürmesini istemezsiniz ?

Ne zaman mola verileceğini bilmek: 

Sağlıklı tırnaklar genellikle beyaz uçlara, pembe-ish tırnak yataklarına ve gözle görülür tırnak etlerine sahiptir. Dayanıklı hissediyorlar ve cila kolay kolay yontulmuyor. Tırnaklarınızın zayıfladığını fark ederseniz, daha fazla parçalanırlar ve renk değiştirirler, o zaman mola zamanı.

Tamamen çıplak tırnaklara sahip olmaktan hoşlanmıyorsanız – bana güvenin, anladım – daha sonra bu ekstra parlaklık için tırnaklarınıza net bir taban kat ekleyin. Tırnaklarınızın bakımı için içlerinde güçlendirici olanları bile satın alabilirsiniz.

Makaleler akrilik toz ve dibütil ftalat (DBT) gibi belirli katkı maddeleri ile ilişkili riskleri özetlerken, jelden veya müşteriler ve teknisyenler için potansiyel risklerden çok az bahsedildi. Ancak jel manikürlerinin güvenliği ve ultraviyole ışığın kullanımı konusundaki tartışmalar konusunda artan bir endişe var. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), UV tırnak lambalarını tıpkı iç mekan bronzlaşma yataklarındaki UV ışıklarını düzenlediği gibi düzenler ve potansiyel tehlikeler hakkında herhangi bir uyarı yapılmamasına rağmen, birçoğu tekrarlanan UV ışığına maruz kalmanın müşterilerinizi ve uygulayıcıları cilt riski altına alıp alamayacağını merak eder. kanser.

Jel manikürlerinden önce hayatı hayal etmek zor , değil mi? Hiçbir kuruma süresi, parlak yüzey ve iki haftalık dayanma gücü rüyalar gelen çip içermeyen çivi istiyoruz “Evet” demek kadar -özellikle hakkında olanlar için yapılır şeyler çivi olan prova yemeği kendi içinden balayı . Ama hepsi bu kadar güvenli mi?

Jel manikür icat edildiğinden beri tartışılan ve tartışılan bir soru: Ellerinizi gerçekten halka selfie’ler adına UV lambalarının altına mı koymalısınız ? Her yerde sıcak hareketler olduğundan, iki NYC tabanlı dermatologdan uzman görüşlerini sormaya karar verdik. İşte söyledikleri.

UV Işığına Maruz Kalma

Çoğu profesyonel jel manikürü için, cila özel bir ultraviyole lamba altında kurutulmalı ve iyileştirilmelidir. Tahmin edilebileceği gibi, bu tür ışığa maruz kalmak dünyadaki en sağlıklı şey değildir. New York’taki Sina Dağı Hastanesi’nde dermatolojide kozmetik ve klinik araştırma direktörü Dr. Joshua Zeichner şöyle açıklıyor: “Bir oje kurutucu şeklinde bile ultraviyole ışığa aşırı maruz kalmak maruz kalan cildin gelişme riskini artırabilir. cilt kanseri ve erken yaşlanma. ”

JAMA Dermatoloji’de yakın tarihli bir rapor cilt kanseri riskinin gerçek olup olmadığını araştırdı. Araştırmacılar bu konuyu ilk kez ele almadı: 2009’da aynı dergi iki kadının ellerinin arkasında cilt kanseri geliştirdiğini ve her ikisinin de UV tırnak lambalarının ışığına maruz kaldığını bildirdi.

Yeni raporda, araştırmacılar 16 farklı salonda tırnak lambalarından yayılan UV ışığı miktarını ölçtüler ve bulgular, yayılan UV ışığı miktarı genellikle çok düşük olmasına rağmen, makineler arasında ve hatta cihazlar arasında büyük ölçüde değiştiğini gösterdi. her parmağınızı farklı bir miktar. Ancak sonuç açıktı: Toplam maruz kalma miktarı çok düşük olduğundan, tekrarlanan salon ziyaretlerinden bile cilt kanseri riski azdır.

Başka riskler var mı?

Jel manikürlerinin cilt kanseri gelişme riskini artırması olası olmasa da, risksiz değildir. Cilayı ayarlamak için gerekli UV ışığı miktarı, yaşlanmaya yol açabilir – cilt, kronik UV maruziyetinden kaynaklanan pigmentasyon ve DNA hasarı dahil olmak üzere değişir.

UV ışığına gösterilen dikkatin büyük kısmı cilde zarar verme potansiyeline odaklanmış olsa da, ışınlar gözlerinizi de olumsuz yönde etkileyebilir. UV maruziyeti kataraktın ana nedenidir ve hatta yaşlılarda körlüğün önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyona bile katkıda bulunabilir. Manikürcüler bu UV kaynaklı göz problemlerini geliştirme riski daha yüksek olabilir, çünkü sık sık uzun süre ışığa maruz kalırlar.

Son olarak, cila uygulamasının kendisi ve çıkarılması tırnak sağlığı için de risk oluşturabilir. Kalın jel tırnaktan oksijen transferini engeller ve tırnakları ince ve renksiz hale getirebilir. Tırnak yatağından ayrılmaya neden olabilir veya bir enfeksiyonu gizleyebilir. Jelin çıkarılması kolay değildir – cilaları sıyırmak için tırnaklar saf asetona batırılmalıdır – hem kimyasal hem de manuel kazıma tırnakları dehidre edebilir ve zarar verebilir.

Kendimi nasıl koruyabilirim?

Olası risklere rağmen, jel manikürlerinden tamamen vazgeçmeye gerek yoktur. Ancak, salon seyahatinizden önce ve sırasında cildinizi, gözlerinizi ve tırnaklarınızı etkili bir şekilde korumanın birkaç yolu vardır:

  • Jel manikürleri sırasında güneş koruyucu kullanın veya parmak uçları kesik olarak foto koruyucu eldivenler kullanın.
  • UV koruması sağlamak için güneş gözlüğü takmayı düşünün.
  • Tırnaklarınızın sağlığını iyileştirmek için jel manikürleri arasında bir mola verin.
  • Cila çıktıktan sonra tırnakları kütikül yağı ile besleyin.
  • Manikür uzmanınıza ne tür bir lamba kullandığını sorun – LED lambalar daha verimli ışık üretir ve UV ışınlarına maruz kalmayı sınırlayabilir.

Kaşlarınızı evde şekillendirme yapın profesyonel gibi gözükün!

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın