- Advertisement -

Cilt bakımı için günlük rutinler neler! Her cilt tipi için 5 basit adım

Cildiniz kendi kendine ilgilenip daha güzel bir görünüme sahip olsaydı harika olmaz mıydı? Cilt bakımı için her cilt tipine uygun önerileri hazırladık.

0 229

- Advertisement -

İçindekiler

Kırışıklıklar veya diğer cilt sorunları hakkında endişelenmenize gerek yok! Her zaman kusursuz görünüm içinde kalabilirsiniz! Ne yazık ki, dünyada bu lükse sahip kimse yok. Her cilt tipinin kendine özgü gereksinimleri vardır ve cilt tipinize göre günlük bir cilt bakımı rutini oluşturmanız gerekir.

Cildinize nasıl bakacağınız konusunda size yol gösterecek birçok talimat ve öneri vardır. Ancak, cilt sağlığınız ve bakımını sağlamak göründüğü kadar karmaşık bir yol değildir. Yapmanız gereken tek şey birkaç şeyi aklınızda tutmak ve her şeyi zamanında yapmak yerinde olacak. Cilt tipiniz için günlük cilt bakımı rutini bulmak için aşağıdaki makalemizde bulabileceksiniz.

Cilt tipinizi belirleme

Bir cilt bakımı rutinini izlemeye başlamadan önce cilt tipinizi belirlemek çok önemlidir.

Farklı cilt tipleri ürünlere farklı tepki verir ve hava durumuna, mevsime vb. göre değişir.  Sizce neden kış ayları kuru ciltler için en kötüyken, yağlı ciltler yaz aylarında kabus gibi görüler?

Cilt tipiniz konusunda kafanız karıştıysa, bunu belirlemenin basit bir kaç yolu şöyledir;

 • Normal Cilt: Bu cilt tipi dengeli bir his verir. Ne çok yağlı ne de çok kuru. Ayrıca, aşırı derecede duyarlı değildir ve ona uygulanan hiçbir şeye tepki vermez.
 • Yağlı Cilt: T bölgeniz parlak ve yağlı ise, yağlı cildiniz olabilir. Yağlı cilt, fazla yağ üreten daha büyük yağ bezlerine sahip olma eğilimindedir. Ayrıca akne eğilimlidir.
 • Kuru Cilt: Cildiniz özellikle yıkandıktan sonra sıkı ve kaşıntılı hissediyorsa, kuru cildiniz var. Bu cilt tipi düzensiz ve kaşıntılı hisseder. Ayrıca erken yaşlanmaya eğilimlidir.
 • Karma Cilt: T bölgeniz yağlı ve yanaklar ve yüzün geri kalan kısmı kuru ise, karma bir cildiniz vardır.
 • Hassas Cilt: Cildiniz herhangi bir ürüne tepki verirse ve kolayca tahriş olursa (özellikle güneşe maruz kaldıktan sonra), hassas cildiniz olur.

Günlük Cilt Bakım Rutini: Adım Adım Kılavuz

Not : Cilt tipi ne olursa olsun, üç ana adımı atlayamazsınız – Temizleme, Tonlama ve Nemlendirme (TTM rutini). Geri kalanı için, cildinize uygun herhangi bir cilt bakım ürünü ile deney yapabilirsiniz.

Normal ciltler için cilt bakımı rutini

Normal cilt dengelidir ve diğer cilt tipleri gibi sorunları yoktur. Cilt bakım rutininizin amacı dengeyi bozmamalıdır. Tanımlaması en kolay ve yönetmesi en kolay olandır. Cildiniz belirli bir noktada aşırı yağlı veya kuru olmadan yüzünüzde aynı hissi verir. Çoğu ürüne tepkisi yoktur.

Sabah bakımı için hazırlık

1. Temizleme

Cildinizi hafif sülfat içermeyen bir temizleyici ile temizleyin . Sülfat içermeyen temizleyiciler cildinizi kurutmaz ve cilt gözeneklerinize yerleşmiş olabilecek fazla yağ veya kirden kurtulmak için iyi bir iş çıkarır.

2. Tonlama

Alkol içeren tonerlerden kaçının. Bu ürünler sadece cildinize aşırı derecede sert olmakla kalmaz, aynı zamanda onu dehidre eder ve kuruluğa neden olur. Bunun yerine, gül suyu gibi doğal içerikli ve hiyalüronik asit gibi diğer nemlendirici içerikli toner kullanın.

3. Nemlendirici

SPF’li bir nemlendirici kullanmak cildinizi güneşten korurken nemlendirmeye yardımcı olacaktır. SPF değeri 30 veya daha fazla olan birini arayın. Ayrıca, komedojenik olmayan ve yüz için özel olarak formüle edilmiş ürünleri seçin.

4. Güneş Koruyucu

Nemlendiricinizde SPF olmasına rağmen, güneş kremi uygulamayı unutmayın. En az SPF 30 ve PA + derecesine sahip bir güneş koruyucu kullanın. Bu, cildinizin hem UVA hem de UVB ışınlarından korunmasını sağlar.

Gece bakımı için hazırlık

1. Temizleme

Sabah kullandığınız temizleyiciyi kullanın. Ancak, iki kere temizlemeniz daha iyidir. Başka bir deyişle, temizleme yağı kullanarak yüzünüzdeki tüm kir, makyaj ve tozu temizleyin ve ardından yüzünüzü yıkamak için diğer temizleyiciyi kullanın.

2. Tonlama

Sabah rutininiz için kullandığınız tonerle yüzünüzü tonlayın.

3. Serum

Cildinize ek beslenme sağlamak için antioksidan açısından zengin bir serum kullanın. Yosun özleri, resveratrol ve C vitamini gibi maddeleri kontrol edin.

4. Göz Kremi

Koyu halkalar veya kabarık gözler gibi belirli sorunlar için formüle edilmiş bir göz kremi uygulayın . Sorununuzu çözebilecek bir tane seçin.

5. Nemlendirici

Cildinize derinlemesine beslenme sağlamak için kremsi bir formüle sahip bir nemlendirici kullanın.

Ek Tedaviler

Cildinizi bir glikolik asit serumu ile pul pul dökebilirsiniz. Glikolik asit cildinizde hassastır ve derinlemesine nüfuz edebilir. Ölü cilt hücrelerini çözer ve atar, cildinizin daha parlak görünmesini ve daha pürüzsüz hissetmesini sağlar.

Denenecek Ana Çözümler

Ayrıca cildinize yoğurt da uygulayabilirsiniz. Hem oral tüketim hem de tropikal yoğurt uygulaması cilt için faydalıdır ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur

Yağlı ciltler için cilt bakımı rutini

Parlak bir yüz, özellikle T-bölgesi, yanaklar ve çene çizgisi, genişlemiş gözenekler ve akne eğilimli cildiniz etrafında yağlı bir cilde sahip olduğunuz anlamına gelir. Yağlı cilt nadiren sıkı veya kuru hisseder.

Yağlı cildin aşırı sebum üreten aşırı aktif bezleri vardır. Cilt bakım rutininin amacı, hidrasyon seviyelerini korurken yağı en aza indirmek olmalıdır.

Cildiniz aşırı sebum salgılama eğilimindedir ve bunun genetik ve hormonlar dışında gerçek bir açıklaması yoktur.

Sabah bakımı için hazırlık

1. Temizleme

Yağlı cildiniz varsa, temizleyici bir yüz yıkamaya yatırım yapmak önemlidir. Yağsız temizleme jelleri veya köpükler de arayabilirsiniz. Sülfat içermeyen ürünleri tercih edin, çünkü bunlar cildinizi kurutma riskini azaltırken yağlılığı kontrol eder.

2. Ovma

Cilt gözeneklerini ara sıra temizlemek için çok yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz. Yağlı cilt beyaz noktalara, siyah noktalara ve tıkanmış cilt gözeneklerine eğilimlidir ve fırçalama cildinizin düzgün bir şekilde temizlenmesini sağlar. Ancak sert bir yıkayıcı kullanmaktan kaçının. Nazik eksfoliyanları haftada üç kez kullanabilirsiniz.

3. Tonlama

Sodyum PCA, cadı fındığı veya sardunya gibi maddeler içeren alkolsüz toner, yağlı ciltlerle uğraşırken gitmenin yoludur. Bu büzücü bileşenler cildinizi temizlemeye ve cildinize zarar vermeden veya dehidrasyon yapmadan cilt gözeneklerini arındırmaya yardımcı olur.

4. Nemlendirici

Popüler inanışın aksine, yağlı cilt tipleri için bile nemlendirme çok önemlidir.

Yağsız nemlendiriciler arayın. Su bazlı, komedojenik olmayan losyonlar genellikle yağlı ciltler için iyi bir seçenektir. Bu ürünler cildinizde ışık hisseder, nemlendirir ve mat bir görünüm bırakır. Aşırı yağlı bir cildiniz varsa, iyi bir nemlendirici jele yatırım yapmayı seçebilirsiniz.

5. Güneş Koruyucu

Yağlı cildiniz varsa güneş kremi üzerinde köpürmek çekici görünmeyebilir. Ancak, bunun nedeni büyük olasılıkla doğru ürünleri kullanmamanızdır. Çinko oksitli güneş kremleri cilt bakım rutininizde fark yaratabilir. Bu ürünler cildinizi mat bir görünümle terk ederken kırılmaları da önler.

Gece bakımı için hazırlık

1. Temizleme

Sabah kullandığınız temizleyiciyi kullanın.

2. Tonlama

Sabah rutininiz için kullandığınız tonerle yüzünüzü tonlayın.

3. Serum (AHA / BHA)

Yağlı cilt genellikle büyük gözeneklere sahiptir ve AHA / BHA serumları cilt gözeneklerinin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur. Akneye yatkın bir cildiniz varsa, çay ağacı yağı ve salisilik asit gibi bileşenleri arayın.

4. Serum (Retinol)

Retinol içeren herhangi bir serum kullanın. Bu serum yağlı ciltler için faydalıdır, çünkü sürekli kullanımda gözeneklerin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur.

5. Gece Kremi

Sonunda, uyguladığınız tüm cilt bakım ürünlerini kilitlemek için su bazlı, yağsız ve komedojenik olmayan bir gece kremi kullanabilirsiniz. Su bazlı bir nemlendirici, aşırı hafif hissettiği için yağlı ciltler için idealdir.

Ek Tedaviler

Yüz kontrolü ve kil maskeleri, yağ kontrolü ve cildinizin sağlıklı kalması için ek tedaviler olarak kullanabilirsiniz . Kil maskeleri fazla yağı emmeye ve cildinizi temiz tutmaya yardımcı olurken, yüz yağları ek nemlendirme sağlar.

Denenecek Ana Çözümler

Kil maskelerini haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz. Kil benzeri Multani mitti veya Bentonit kilini seçin. Su veya gül suyu kullanarak bir macun yapın ve cildinize uygulayın. Arada sırada cildinizde su ile seyreltilmiş limon suyu da kullanabilirsiniz. Fotoyaşlanma ve koyu lekeler / pigmentasyon sorunları gibi UV kaynaklı cilt hasarını azaltmaya yardımcı olan C vitamini içerir.

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı Rutini

Kuru ciltler için cilt bakım rutini hidrasyona odaklanmalıdır.

Sabah bakımı için hazırlık

1. Temizleme

Köpük veya köpüksüz yumuşak bir temizleyiciye yatırım yapın. Cildinize karşı naziktir ve nemi çıkarmadan kirden arındırılır.

2. Tonlama

Tonerinizde son derece yumuşak bileşenler bulun. Salatalık ve aloe vera gibi maddeler içeren tonerler yüzünüzü nemlendirirken temizlemeye yardımcı olur.

3. Serum

Bir antioksidan serum cildinizin savunmasını güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca kollajen yıkımını engellemeye yardımcı olur. A, C ve E vitaminleri gibi bileşenleri arayın.

4. Nemlendirici

Bir nemlendirici cildinize ihtiyaç duyduğu nemi verir. Kalın kıvamlı ve dimetikon, seramidler ve gliserin gibi nemlendirici bileşenler içeren bir nemlendirici seçin. Ayrıca, formülün yağsız ve komedojenik olmadığından emin olun.

5. Güneş Koruyucu

Serum benzeri bir formüle sahip bir güneş kremi seçin. Güneşten korunma kuralı aynı kalır – en az SPF 30 ve PA + derecesine sahip bir formül seçin.

Gece bakımı için hazırlık

1. Temizleme

Sabah kullandığınız temizleyiciyi kullanın.

2. Tonlama

Sabah rutininiz için kullandığınız tonerle yüzünüzü tonlayın.

3. Serum

Bir retinol serumu cildinize nüfuz eder ve daha sağlıklı bir cilt tabakası ortaya çıkarırken ölü cilt hücrelerini yok eder. Ayrıca ince çizgilerin oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

4. Göz Kremi

Kuru cilt yaşlanmaya ve ince çizgilere eğilimli olduğundan, göz kremi kullanmak cildinizin uzun süre genç ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir. Peptit içeren bir göz kremi, kolajen aktivitesini artırmaya ve cilt hücresi döngüsünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

5. Nemlendirici

Yüksek nem değeri olan iyi bir gece kremi alın. Evening primrose yağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı, kızılcık yağı, fosfolipidler, hodan yağı veya kuşburnu tohumu yağı içeren nemlendiriciler, cildinizdeki doğal lipitler olarak hareket ettikleri ve nem bariyerini güçlendirdikleri için iyi seçeneklerdir.

Ek Tedaviler

Kuru cilt, ölü cilt hücrelerinin birikmesine yol açabilen pul pul olma eğilimindedir. Nazik bir kabuk bu ölü cilt hücrelerini temizlemeye ve cildinizi kullandığınız ürünlere daha açık hale getirmeye yardımcı olabilir. Çok kuru bir cildiniz varsa gece yağına alternatif olarak yüz yağı kullanabilirsiniz. Yağı bir gece bekletin. Ara sıra nemlendirici bir sayfa maskesi de kullanabilirsiniz.

Denenecek Ana Çözümler

Cildinize bal uygulayabilirsiniz. Bal, cilt pH’ını düzenlemeye yardımcı olur ve cildinizi nemlendiren mükemmel bir yumuşatıcı ve nemlendiricidir. Aloe vera uygulayarak cildinize nemi bağlamanıza ve cildin genç görünmesini sağlamak için kollajen gelişimini artırmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı Rutini

Karma cilt bazı kısımlarda yağlı, diğer kısımlarda kurudur. Ancak bu, iki ayrı cilt bakımı rutini takip etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine bir denge kurmalısınız. Bu yüzden karma ciltler için bir cilt bakım rutini diğer rutinlerden adımları taklit edebilir.

Sabah bakımı için hazırlık

1. Temizleme

Yağlı ciltler için verilen talimatları izleyin. Bu cildiniz için çok kuruysa, köpük veya köpürmeyen bir temizlik losyonuna geçin.

2. Tonlama

Yağlı ciltler için verilen talimatları izleyin. Ayrıca cadı fındığı içeren bir toner de kullanabilirsiniz.

3. Serum

Nemlendirici serum karma ciltler için en iyi seçimdir. Serumlar cildinize ek bir hidrasyon dozu sağlar, sızdırmazlığı önler ve ağır hissetmez. Hyaluronik asit içeren bir serum seçin.

4. Nemlendirici

Karma ciltler için yağsız bir nemlendirici kullanmanıza gerek olmasa da, cildinizi nemlendirirken yağlılığı kontrol edecek hafif matlaştırıcı bir nemlendiriciye yatırım yapın.

5. Güneş kremi

Güneş kremi tüm cilt tipleri için bir zorunluluktur. SPF 30 ve PA + derecesine sahip ve mat bir görünüm veren bir güneş kremi seçin.

Gece bakımı için hazırlık

1. Temizleme

Sabah kullandığınız temizleyiciyi kullanın.

2. Tonlama

Sabah rutininiz için kullandığınız tonerle yüzünüzü tonlayın.

3. AHA / BHA Serumu

Cildiniz için bir AHA / BHA serumu seçin. AHA cildinizde son derece hassastır ve BHA (salisilik asit gibi) cildinizi temizler ve akneleri önler.

4. Göz Kremi

Gözlerinin altındaki alanı beslemelisin. Kabarık gözler ve koyu halkalar gibi belirli sorunlarınız varsa, bu sorunları ele alan bir göz kremi seçin.

5. Nemlendirici

Sabah kullandığınız ürünle yüzünüzü nemlendirin.

Ek Tedaviler

Yağlı cilt gibi, sadece yağlı bölgelerde kil maskeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca yüzünüze ara sıra bir yüz yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu, aşırı yağlılığa neden olmadan cildinizi nemlendirir.

Denenecek Ana Çözümler

Karma ciltler için, yoğurt ve bal gibi yatıştırıcı bileşenler kullanmak en iyisidir. Bu iki bileşen cildinizin sağlıklı kalmasını ve rahat hissetmesini sağlar.

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı Rutini

Hassas ciltler için cilt bakım rutini, tahriş edici olmayan ve hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş ürünler içermelidir.

Sabah bakımı için hazırlık

1. Temizleme

Sabah yüzünüzü yıkamak için köpüksüz veya köpük içermeyen hafif bir sülfat içermeyen temizleme losyonu kullanın. Bu, cildinizi tahriş etmeden kirden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

2. Tonlama

Alkol içeren tonerlerden kaçının. Anti-enflamatuar olduklarından ve cildinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu için yeşil çay, beyaz çay, papatya ve beta-glukan gibi bileşenleri içeren birine yatırım yapın.

3. Yüz Sis

Nemlendirici ve nazik bir yüz sisi çıkarabilirsin. Bu cildinizi sakinleştirmeye yardımcı olur. Nemlendirici bir formüle sahip bir sis seçin.

4. Nemlendirici

Kokusuz ve hipoalerjenik, hassas ciltler için bir nemlendirici satın alırken gitmenin yoludur. Bu cildinizi tahriş etmeden nemli tutar.

5. Güneş Koruyucu

Çinko oksit içeren bir güneş koruyucu seçin. Bu bileşenin cildinizi tahriş etmesi daha az olasıdır.

Gece için

1. Temizleme

Sabah kullandığınız temizleyiciyi kullanın.

2. Tonlama

Sabah kullandığınız aynı toneri kullanın.

3. Serum

Nemlendirici ve sakinleştirici bileşenler içeren bir serum seçin. Hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş olanı seçin. Hyaluronik asit gibi bileşenleri ve papatya ve nergis yağları gibi organik bileşenleri arayın.

4. Göz Kremi

Göz kremleri alırken, E vitamini, papatya ve hyaluronik asit gibi sakinleştirici ve nemlendirici bileşenlere odaklanın. Ayrıca, ürünün paraben ve kokusuz olduğundan emin olun.

5. Gece Jeli

Bir gece jeli seçerken, tahriş edici olmayan, kokusuz ve hipoalerjenik bir ürün seçin.

Ek Tedaviler

Bazen jel bazlı gece maskeleri kullanabilirsiniz. Cildi nemlendirir ve tahriş olmuş cilt üzerinde son derece rahatlatıcı hisseder. Ayrıca laktik asit serumu kullanmayı deneyebilirsiniz – sert değildir ve hassas ciltler için uygundur.

Denenecek Ana Çözümler

Bal ve yoğurt kombinasyonu hassas ciltler için iyi çalışır. Bu bileşenler cildi tahriş etmez ve sağlıklı tutar. Ayrıca bir yulaf ezmesi ovma kullanmayı deneyebilirsiniz. Yulaf ezmesi, cildinizi rahatlatmaya yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Uygun bir cilt bakımı rutini, birçok ürünü kullanmakla ilgili değil, doğru ürünleri doğru şekilde kullanmakla ilgilidir. Bu, cildinize bakım yapmanın en basit yoludur. Bununla birlikte, olgun bir cildiniz varsa, yukarıda belirtilen cilt tipiniz için cilt bakım rutinini takip edebilirsiniz, ancak olgun ciltler için geliştirilmiş özel ürünler kullanın.

Yaşlanan Ciltler İçin Cilt Bakım Rutini

Sabah için

1. Temizleme

Cilt tipinizden bağımsız olarak, her sabah ve akşam kaliteli bir temizleyici kullanmanız gerekir. Olgun cildin daha fazla beslenmeye ihtiyacı vardır, bu nedenle köpük temizleyici yerine krem ​​temizleyici kullanın. Krem temizleyici nemi tutmaya ve taze bir görünüm korumaya yardımcı olur.

2. Tonlama

Alkol bazlı tonerlerden kaçının. Olgun cilt nemi hızlı bir şekilde kaybettiğinden, nemlendirici bir toner kullanmak en iyisidir. Papatya ve salatalık özleri, pantenol ve B vitamini gibi yatıştırıcı bileşenler içeren su bazlı tonerler kullanın.

3. Serum

Cildinizin ihtiyacı olan hafif, yağsız ve yaşlanma karşıtı bir serumdur. Hyaluronik asit ve C vitamini gibi bileşenler içeren birini seçin.

4. Nemlendirici

20’li yaşlarınızda çalışan bir nemlendirici şimdi çalışmaz. Hyaluronik asit, aloe vera, gliserin gibi bileşenler içeren nemlendirici nemlendiriciler kullanın. Olgun ciltler, kokusuz ve hipoalerjenik için özel olarak formüle edilmiş olanı seçin.

5. Güneş Koruyucu

Olgun ciltler genel korumaya ihtiyaç duyar. Cildinizi hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Yüksek SPF ve PA + dereceli bir tane seçin ve bu suya dayanıklıdır.

Gece için

1. Temizleme

Sabah temizleyiciyi kullanın.

2. Tonlama

Sabah kullandığınız aynı toneri kullanın.

3. Serum

Retinol, glikolik asit, hyaluronik asit ve C vitamini gibi yaşlanma karşıtı bileşenler içeren bir serum kullanın. İnce çizgiler, kırışıklıklar, hiperpigmentasyon ve cilt parlaklığı gibi konularda çalışan hedef serumları arayın.

4. Göz Kremi

Cildi nemlendiren, şişkinliği önleyen ve ince çizgileri en aza indiren yaşlanma karşıtı bileşenler içeren göz kremleri seçin.

5. Nemlendirici

Sabah rutinde kullandığınız nemlendiriciyi kullanın.

Ek Tedaviler

Haftada bir kez cildinizi pul pul dökmek için hafif bir yıkayıcı veya peeling kullanın. Ayrıca cildi nemlendirmek için nemlendirici yerine haftada bir veya iki kez yüz yağı kullanabilirsiniz.

Denenecek Ana Çözümler

DIY ilaçlarının amacı cildinizi sakinleştirmek ve rahat hissetmek olmalıdır. Bal, yoğurt, gül suyu veya taze demlenmiş yeşil çay gibi malzemeleri haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

Cilt tipinize ve yaşınıza bakılmaksızın, tüm yaşamınız boyunca temiz ve parlak cildi korumak için birkaç kural vardır. Bunlar, herkesin takip etmesi gereken herhangi bir cilt bakım rutininin temelleridir.

Sağlıklı bir cilt bakımı için ipuçları

 • Yüzünü İki kez yıka

Yüzünüzü günde iki kez yıkamak temiz tutar ve kopmaları önler. Yüzünüzü fazla yıkamamak önemlidir, çünkü bu kuruluğa ve cildin nem bariyerine zarar verecektir. Yağlı cildiniz varsa, yüzünüzü günde üç kereden fazla yıkamayın.

 • Makyajını Kaldır

Yatmadan önce makyajınızı çıkarmayı asla unutma. Makyaj gözeneklerinizi tıkayabilir ve cildinize nefes alma şansı vermez. Bu, kırılmalara ve cildin şiddetlenmesine yol açabilir.

 • Cildinizi Nemlendirin

Cilt tipinizden bağımsız olarak, nemlendirme cilt bakım rutininizin önemli bir parçası olmalıdır.

 • Sıcak Duş Almaktan Kaçının

Sıcak duşlar nem kaybına yol açan cilt gözeneklerini açar. Bunu önlemek için, duş almak ve yüzünüzü yıkamak için soğuk / ılık su kullanmayı deneyin.

 • Sulu Kalın

Sulu kalmak cildinize sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu nemi verecektir. Susuz kalırsanız, hiçbir miktarda nemlendirici cildinizi canlandırmaya yardımcı olamaz.

 • 8 Saat Uyku Alın

Uyku, vücudunuzdaki hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Uyku eksikliği hücre ciro sürecini bozabilir ve cilt hasarına yol açabilir.

 • Güneş Kremi Unutma

Cildiniz söz konusu olduğunda güneş en büyük zarar verici faktördür. Bu nedenle, daima güneş koruyucu veya minimum güneş koruma faktörü 30 olan bir SPF nemlendirici kullanın.

Cildinizi sağlıklı tutmak bazen imkansız bir görev gibi görünebilir, ancak püf noktası bunun için en iyi olanı bulmaktır. Rutininizi cildinizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirmek, cilt bakımı rutininizi optimize etmek için atabileceğiniz en verimli adımlardan biridir.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın