- Advertisement -

İkili tarama testi nedir? İkili tarama testi ne zaman yapılır?

Hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin sağlık durumları yakından takip edilmelidir. bu yazımızda ikili tarama testi nedir sorusuna cevap arıyoruz.

0 124

- Advertisement -

Annede oluşabilecek herhangi bir sağlık sorunu hamileliği riske atabilmektedir. Bebek sağlığını yakından takip etmenin gerektirdiği bazı testler vardır. Bu testlerden önemli olanlarından biri de ikili tarama testi yapılmasıdır.

İlk trimester taraması, bebeğin özellikle Down sendromu (trizomi 21) ve ekstra kromozom 18 dizileri (trizomi 18) gibi bazı kromozom otozomal durumlara karşı erken bilgi veren bir prenatal testtir.

İkili tarama testi, bebekte oluşabilecek kromozal hastalıkları tespit edebilen bir testtir. Bu testlerin sonuçlarına göre bebekte kromozal hastalık olup olmadığı öğrenilebilir. Bu hastalıkların en önemlilerinden olan Down sendromu da bu test ile tespit edilebilmektedir. Bu sayede erken tedavi imkanı da doğmaktadır.

İkili tarama testi ne zaman yapılır?

İkili tarama testi gebeliğin 11 ila 14. haftaları arasında uygulanmaktadır. Anneden alınan kan örneği ile yapılan test yüzde 90 başarı oranı taşıdığı için bilimsel açıdan kesinlik taşımamaktadır. Kan örneği vermeden önce annenin aç ya da tok olması önem taşımamaktadır.

Riski nedir

İlk trimester taraması rutin bir prenatal tarama testidir. Tarama düşük veya diğer gebelik komplikasyonları riski teşkil etmez.

Nasıl hazırlanmalısınız?

İlk üç aylık tarama için hazırlamak için özel bir şey yapmanız gerekmez. Hem kan testi hem de ultrason muayenesinden önce normal olarak yeyip içebilirsiniz.

Sonuç için ne bekleyebilirsiniz

İlk trimester taraması kan çekimi ve ultrason muayene içerir.

Kan testi sırasında, sağlık ekibinizin bir üyesi kolundaki bir damara iğne batırarak kan örneği alır. Kan örneği analiz için laboratuara gönderilir. Her zamanki aktivitelerinize hemen dönebilirsiniz.

Ultrason muayenesi için, bir sınav masasında sırt üstü yatacaksın. Sağlık hizmeti sağlayıcınız veya ultrason teknisyeniniz karnınızın üzerine ses dalgaları gönderen ve alan küçük bir plastik cihaz olan bir dönüştürücü yerleştirecektir. Yansıyan ses dalgaları dijital olarak monitördeki görüntülere dönüştürülür. Sağlık hizmeti sağlayıcınız veya teknisyen, bebeğinizin boynunun arkasındaki dokudaki açık alanın boyutunu ölçmek için bu görüntüleri kullanır.

Ultrason acıtmaz, ve hemen her zamanki faaliyetleri geri dönebilirsiniz.

İkili tarama testi nasıl yapılır?

İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır?
İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır?

Alınan kan örneğinde biyokimyasal değerler kontrol edilir. Bunlar serbest- β-HCG ve PAPP-A biyokimyasallarıdır. Bu biyokimyasallar kadın vücudunda sadece hamilelik evresinde bulunmaktadır. Kan testi sonuçlandıktan sonra bebeğin ense kalınlığı(NT) ölçümü için ultrason çekilmektedir. Ense derisinde yer alan sıvı ölçümü kalıtsal hastalıkları teşhiste önemli bir bulgudur. Kan testi sonucu ve ense kalınlığı ölçümü birlikte değerlendirilerek gebeliğin sağlıklı olup olmadığı süreci hakkında fikir edilinir. Bunun dışında bebeğin baş ve kalça arasındaki mesafede (CRL) ölçülerek kontrol sağlanır.

Yazımızda da belirttiğimiz gibi ikili tarama testi sonuçları asla kesin değildir. Olumsuz bir durumla karşılaşıldığında kadın doğum uzmanları birtakım testler daha uygulayarak kesin bir teşhis koymaya çalışır.

İkili tarama testi fiyatı ne kadardır?

İkili tarama testinin fiyatları kamu ve özel hastanelerde değişiklik gösterebilir. Sonuçlara göre uygulanacak ek testlerle de fiyat değişebilmektedir.

Çoğu anne adayı tarafından korkulan bir test olsa da kalıtsal anormallikte erken tedavi için bu test önem arz etmektedir. Bu yüzden her kadın hamileliğinde bu testi yaptırması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Sağlık hizmeti aldığınız doktor veya genetik danışmanınız test sonuçlarınızı ve sonuçların hamileliğiniz için ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın