- Advertisement -

Cilt lekeleri nasıl geçer? Cilt lekeleri neden oluşur?

0 93

- Advertisement -

Leke, derideki herhangi bir iz için kullanılan terimdir. Birçok farklı leke türü vardır. Çoğu leke zararsızdır, ancak cilt lekeleri bazı insanları rahatsız eder ve kozmetik nedenlerle tedavi etmek isteyebilir.

Özellikle yaz aylarında karşımıza çıkan cilt lekeleri, en yaygın karşılaşılan cilt problemlerinden birisidir. Güneş lekeleri, sivilce lekeleri, yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan kahverengi lekeler ve hamilelikte ortaya çıkan lekeler cilt lekelerinin bazılarıdır. Cilt lekelerine karşı önlem almak için öncelikle kişinin lekenin oluşum sebebini öğrenmesi gerekiyor.

Cilt lekeleri neden oluşur?

Cilt lekeleri neden oluşur?
Cilt lekeleri neden oluşur?

Cilt lekeleri, çeşitli etkenlere bağlı olarak cilt yüzeyinde bir bölgenin renginin değişmesi ile oluşmaktadır. Cildi Güneşin zararlı etkilerine karşı koruyan melanin pigmenti, bu etkilere bağlı olarak bazı bölgelerde birikerek ciltte kahverengi lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu lekeler genellikle yüz ve kollarda ortaya çıkarken, vücudun diğer bölgelerinde de görülmektedir. Bu lekeler genellikle güneşe karşı koruyucu krem kullanmadan güneşe uzun süre maruz kalınması ile oluşurken, genetik ve hormonal nedenlerle de ortaya çıkabiliyor.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt lekelerinin tedavisinde farklı birkaç yöntem kullanılmaktadır. Bu tedavilerin birçoğu cildi tahriş etmemek için haftada bir uygulanır ve birkaç aylık dönemde gözle görülür sonuçlar elde edilmesini sağlar. Tedavilerin yanı sıra siz de evde hazırlayacağınız bitkisel karışımlar sayesinde iki aylık bir sürede cilt lekelerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Bitkisel Karışımlar

Cilt lekelerinin tedavisinde en yaygın tedavilerin başında, evde hazırlanan bitkisel kürler geliyor. Limon, elma sirkesi ve soğan gibi içerisinde asit içeren bitkilerle hazırlayacağınız farklı karışımlar sayesinde birkaç ayda ciltteki kahverengi lekelerin seyrelmesini sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız asit içeren bu karışımlar sadece ciltteki kahverengi lekelerin değil aynı zamanda siyah nokta ve sivilcelerin de iyileşmesini sağlayacaktır.

Peeling ile Cilt Soyma

Cilt lekelerinin tedavisinde özellikle son yıllarda ortaya çıkan yöntemlerden birisi de kimyasal peeling tedavileri. Bu tedaviler cildin kahverengi lekeli bölgesinin derisini peeling ile soyarak cildin birkaç hafta içerisinde normal haline dönmesini sağlıyor. Ancak hassas cilde sahip kişilerde peeling ile cilt soyma tedavisi cilt kızarıklığı ve tahriş gibi yan etkilere sebep olabiliyor. Tedavi sürecinde kahverengi lekelere karşı hassas davranılmaması halinde ise lekelerin artma ihtimali de bulunuyor. Bu yüzden kimyasal peeling tedavisinde son derece dikkatli davranılması gerekiyor.

Lazer Tedavisi

Cilt lekelerine karşı yine son yıllarda çıkan bir diğer tedavi yöntemi ise lazer tedavisi. Bu tedavi yönteminde de kimyasal peelingler gibi cildin üst derisi soyularak lekeli bölge birkaç haftalık tedavide normal haline dönmesi sağlanıyor. Ancak lazer tedavisinde de hastaların kaşıntı, kızarıklık, tahriş, yanma ve kabuklanma gibi birtakım yan etkileri göze alması gerekiyor.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın