- Advertisement -

Bebeklerde diş çıkarma ne zaman başlar?

Bebeklerde diş çıkarma önemli ağrılara neden olabilir. Bebeğinizin ne zaman diş çıkarmaya başladığını söylemek zor değil.

0 192

- Advertisement -

İlk dişin ne zaman ortaya çıkabileceği konusunda geniş bir değişkenlik vardır. Bazı bebeklerin ilk doğum günlerinde dişleri olmayabilir! Yaklaşık 3 aylık bebekler dünyayı ağızlarıyla keşfetmeye başlayacak ve tükürükleri arttıracak ve ellerini ağzına sokmaya başlayacaklar. Diş çıkarma hem anne hem de bebek için acı verici bir süreçtir. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri, süreç hakkında tüm bilgiler için makalemizi okumanızı öneririz.

Salya akması, huysuzluk ve gözyaşı, bebeklerde diş çıkarma işleminin hem bebekler hem de ebeveynler için bir çile oluşturabilir.

Bebeklerde ilk diş gelişimi 6 ila 12 ay arasında olur!

Birçok ebeveyn, bunun bebeklerinin diş çıkarma olduğu anlamına gelip gelmediğini sorgular, ancak ilk diş genellikle 6 aylıktır. Tipik olarak, ilk gelen dişler neredeyse her zaman alt ön dişlerdir (alt merkezi kesici dişler) ve çoğu çocuk genellikle bebek dişlerinin hepsine 3 yaşına kadar sahip olacaktır.

İşte her ikiniz için de ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak bilgiler.

Ebeveynlerin diş çıkarma için bilmesi gereken bilgiler

Bebeğinizin ilk dişleri 4-10 ay arasında görünmeye başlayacaktır. Diş çıkarma, bazı bebekler için rahatsız edici olabilir ve onları biraz üzgün ve huysuz yapabilir. Ama çok fazla sevgi ve çiğnemek için soğutulmuş bir diş çıkarma halkası yardımcı olacaktır.

Bebeklerde diş çıkarma hakkında bilmeniz gerekenler

Diş çıkarma tüm bebekler için aynı anda olmaz. Diş çıkarma, bir bebeğin dişlerinin diş etlerini patlaması veya kırması işlemidir. Diş çıkarma genellikle 6 ila 24 aylık iken başlamaktadır.

Genellikle, bebekler yaklaşık 6 ayda diş çıkarmaya başlar ve 20 bebek dişinin her biri (her çenede 10) 2 veya 3 yıl içinde gelir.

Ama bebeğinizin dişleri farklı zamanlarda gelirse endişelenmeyin.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Dişleri diş etlerinden geçerken bebekler genellikle rahatsız olurlar. Diş çıkarma belirtileri arasında sinirlilik, hassas ve şişmiş diş etleri ve rahatsızlığı azaltmak için ağzına nesne veya parmak koymak isteyen bebek bulunur. Çocuk diş çıkarırken ateş , öksürük , ishal ve soğuk algınlığı semptomları bulunmaz.

Ayrıca yaygın belirti ve bulgular şunları içerir:

Normal olan durumlar nelerdir?

 • normalden daha fazla ağlamak
 • kırmızı, şişmiş diş etleri
 • kızarık yanaklar
 • huysuz ve huzursuz olmak
 • her zamanki gibi beslenmemek
 • oyuncaklar, parmaklar veya yumruklar üzerinde çok fazla emme
 • daha kirli bebek bezleri sahip olmak
 • sıcaklıkta hafif bir artış, ancak diş çıkarma genellikle ateşe neden olmaz (38 ° C veya daha fazla sıcaklık)
 • kulak çekmek
 • salya

Bu semptomlar mutlaka diş çıkarma ile bağlantılı olmayabilir; bunlar bebeğinizin gelişiminin normal bir parçası olabilir . Ama aynı zamanda bir hastalığın işareti olabilirler. Bebeğiniz iyi değilse, bir doktora görünmek her zaman en iyisidir.

Normal olmayan durumlar nelerdir?

 • Ateş
 • İshal
 • Döküntü

Bebekler ne zaman diş çıkarmaya başlar?

Diş çıkarma semptomlarının başlangıcı tipik olarak birkaç güne kadar bir dişin çıkmasından önce gelir. Bir bebeğin ilk dişi 4-10 aylıkken ortaya çıkabilirken, ilk diş genellikle yaklaşık 6 aylıkken patlar. Bazı dişhekimleri, “erken”, “ortalama” veya “geç” dişlikleri içeren bir aile modeli kaydetmiştir.

Nispeten nadir görülen bir durum olan “doğum” dişleri, doğum gününde bir dişin varlığını tanımlar. Böyle bir olayın görülme sıklığı 2.000-3.000 canlı doğumda birdir. Genellikle, bu tek ve sıklıkla bir şekilde hatalı biçimlendirilmiş diş, normal bir çocukta benzersiz bir olaydır. Nadiren, bir doğum dişinin varlığı, bir sendromu oluşturan birkaç olağandışı fiziksel bulgudan sadece biridir. Bir sendrom olasılığı varsa, bir pediatrik diş hekimi ve / veya genetik uzmanına danışmak yardımcı olabilir. Doğum dişi genellikle gevşektir ve akciğerlere aspirasyon riskini ortadan kaldırmak için yenidoğanın hastaneden taburcu edilmesinden önce yaygın olarak çıkarılır.

Bebeğin ağrısını hafifletmek için ipuçları

 • Ellerinizi yıkayın ve bebeğinizin diş etlerini hafifçe ovalayın.
 • Bebeğinize soğutulmuş (ancak dondurulmamış) bir diş çıkarma halkası, kukla , ıslak yüz bezi veya kaşık verin.
 • Bebeğinize şekersiz rusk gibi emmek için sağlam bir şey verin.
 • Daha büyük çocuklar için bir süre daha yumuşak yiyecekler verin, böylece çok fazla çiğnemek zorunda kalmazlar.

Kaçınılması gerekenler

 • Diş çıkarma jelleri, çünkü çok fazla yutmaları halinde bebeğinize zarar verebilirler.
 • Amber diş çıkarma boncukları, çünkü bunlar parçalanabilir ve bebeğiniz boğulur. Onları kullanmayı seçerseniz, bebeğinizi daima denetleyin ve boncukları uyurken çıkarın.
 • Homeopatik diş çıkarma tabletleri, çünkü bunlar bazı bebek ölümleriyle bağlantılıdır.

Diş çıkarma sırasında bebek nasıl yatıştırılır?

Dişler patlamaya başladığında, çocuğunuzda ağrı veya hassas diş etleri olabilir. Diş etlerini temiz bir parmakla, küçük bir serin kaşıkla veya nemli bir gazlı bezle hafifçe ovalamak yatıştırıcı olabilir. Çocuğunuzun çiğnemesi için temiz bir diş kaşıyıcı da yardımcı olabilir. Katı kauçuktan yapılmış dişlikleri arayın ve sıvı dolu diş çıkarma halkalarından veya kırılabilecek plastik nesnelerden kaçının.

Ayrıca, çocuğunuz için seçtiğiniz dişlerin ne yapıldığının farkında olun. Bir şeyin diş kaşıyıcı olarak pazarlanması her zaman güvenli olduğu anlamına gelmez. Eylül 2017 raporunda, Hastalık Kontrol Merkezi, bir bilezik üzerinde çiğnedikten sonra kurşun zehirlenmesi yaşayan bir bebeğin vaka muhabirini yayınladı. Çocuğun ebeveynlerinin söylediği bilezikte, çocuğun diş çıkarma rahatsızlığını hafifletmeye yönelik homeopatik manyetik hematit sağlık bileziği, kurşun içeren metal boncuklara sahiptir.

Bebeğimin diş çıkarma ağrısını kolaylaştırmak için ne yapabilirim?

 • Çocuğunuzun diş etlerine temiz bir parmakla veya küçük bir soğuk kaşıkla masaj yapın.
 • Çocuğunuzun soğutulmuş (ama asla donmamış) bir diş çıkarma halkasını ısırmasına izin verin. Donmuş bir diş çıkarma halkası diş etlerine zarar verebilir.
 • Diş etlerini uyuşturmak için reçetesiz bir diş çıkarma merhemini deneyin. Bazı ürün önerileri için diş hekiminize veya doktorunuza danışın.
 • Çocuğunuzun soğuk ve ıslak bir bezi emmesine izin verin.

Diş çıkarma ateşe neden olabilir mi?

Büyükanneler bulguları tartışabilse de, araştırma diş çıkarma ile ateş gelişimi arasında nedensel bir ilişki göstermemiştir. Genellikle diş püskürmeleri ile bağımsız olarak eşzamanlı olarak ortaya çıkan viral enfeksiyonlar, ateşe neden olabilir. Bununla birlikte, diş çıkarma virüsü yoktur.

Diş çıkarma kusmaya neden olabilir mi?

Diş çıkarma süreci nedensel olarak kusma ile ilişkili değildir . Birkaç pediatrik dişhekiminin belirttiği gibi, “Diş çıkarma ateş, burun akıntısı, öksürük veya ishale neden olmaz. Diş çıkarma dişlere neden olur.”

Diş patlaması sırası nedir?

Birincil dişlerin genel püskürme sırası şöyledir:

 • Merkezi kesici dişler: 6-12 aylık
 • Yan kesici dişler: 9-16 aylık
 • Köpek dişleri: 16-23 aylık
 • İlk azı dişleri: 13-19 aylık
 • İkinci azı dişleri: 22-24 aylık

6 ila 12 yaşları arasında, bu 20 “bebek” dişinin kökleri dejenere olur ve 32 kalıcı “yetişkin” diş ile değiştirilmesine izin verir. Üçüncü azı dişlerinin (” bilgelik dişleri “) önceki bir “bebek” versiyonu yoktur ve genellikle orta ila geç ergenlikte patlarlar. Kalabalık ve çarpık yönelimi teşvik etme eğilimleri nedeniyle, genellikle kaldırılır.

Bebeklerde diş çıkarma ne kadar sürer?

Diş eti patlamasından diş çıkmasından birkaç gün önce çocuklar genellikle değişken rahatsızlığa sahip olurlar. Bazı bebekler diş eti hattının derinliklerindeki dokulardan geçiş sırasında diğerlerinden daha fazla rahatsız edilir. Şekilleri nedeniyle, azı dişlerinin diş çıkarma rahatsızlığı ile ilişkili olması daha olasıdır.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın