- Advertisement -

Acı biber tüketmenin sağlığımıza mucizevi faydaları nelerdir?

Yemeklerinizi biber veya acı sos ile tatlandırıyorsanız, sağlığınız için bir iyilik yapıyorsunuz. Acı biber tüketmenin sağlığınıza mucizevi faydaları vardır

0 589

- Advertisement -

Acı biberlerin belgelenmiş sağlık yararları, çeşitli şekillerde sıcak yiyecekleri tüketmenin artan popülaritesine benzer şekilde boyun boyun hızında büyümeye devam ediyor. Isı ve sağlık yararları kapsaisin adı verilen bir kimyasaldan gelir. Acı biber tüketmenin sağlığımıza faydası varmıdır?

Acı biber ve acı sosun diyetinizi ve sağlığınızı nasıl iyileştirebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Acı Biber Nedir?

Acı biber biber biber ailesine aittir ve biber ve jalapeños kuzenidir.

Başlangıçta Orta ve Güney Amerika’da yetiştirilenler, 15. yüzyılda Christopher Columbus tarafından Avrupa’ya getirilirler.

Acı biber, birçok farklı bölgesel yemek tarzında kullanılan popüler bir baharat olmuştur ve ayrıca sağlık özellikleri ve yüksek antioksidan içeriği nedeniyle binlerce yıldır tıbbi olarak kullanılmaktadır.

Arnavut biberindeki aktif bileşik, onlara tıbbi özelliklerini veren, Capsaicin olarak adlandırılır .

Kapsaisin de sıcak lezzetlerini bozan şeydir. Aslında ne kadar fazla kapsaisin içeriyorsa o kadar sıcak olur.

Acı biberlerin bilim destekli 10 faydasını inceleyelim.

Acı biber tüketmenin sağlığımıza faydaları nelerdir?

Acı biberlerde baharatlı lezzetten sorumlu olan alkaloid olan kapsaisin, kan şekeri seviyelerinin, kardiyovasküler sorunların ve hatta kilo kaybına yardımcı olmak da dahil olmak üzere avantajlarla bağlantılıdır.

Tarihsel olarak, yiyeceklere baharatlı ilaveler, soğutma icadından önce sıcak iklimlerde bozulmayı önlemeye yardımcı oldu. Kapsaisinin anti-mikrobiyal özellikleri bakteri büyümesinin% 75’ini engeller. Çeşitli baharatların kullanılması nedeniyle yaşayan ve hayatta kalan kültürlerden insanlar, akrabalarda ekstra zing isteyen akraba baharatlı tariflerin ve tat tomurcuklarının bir sonrakine geçti.

Yiyeceklere acı biber, sıcak soslar ve sıcak tozlar eklemek, şimdi yiyecekleri soğutmamıza rağmen bizi gıda zehirlenmesinden korumaya devam ediyor. Bu sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için, en sıcak biberi yemek  bu etkileri büyütür.

Besin değerleri

1 yemek kaşığı (15 gram) çiğ, taze, kırmızı pul biber için beslenme değerleri

Pul biber bazı karbonhidratlar sağlar ve az miktarda protein ve lif sunar.

 • Kalorisi: 6
 • Su: % 88
 • Protein: 0.3 gram
 • Karbonhidrat: 1.3 gram
 • Şeker: 0.8 gram
 • Elyaf: 0.2 gram
 • Yağ: 0,1 gram

Aşağıda acı biberlerin 10 sağlık faydası vardır.

Ağrı kesici

Biberlerde ana biyoaktif bitki bileşiği olan kapsaisin, bazı benzersiz özelliklere sahiptir.

Ağrıyı algılayan sinir uçları olan ağrı reseptörlerine bağlanır. Bu yanma hissine neden olur, ancak gerçek yanma yaralanmalarına neden olmaz.

Yine de, yüksek biber (veya kapsaisin) tüketimi, zaman içinde ağrı reseptörlerinizi duyarsızlaştırarak, biberlerin yanma lezzetini algılama yeteneğinizi azaltır.

Ayrıca bu ağrı reseptörlerini, asit reflüsünden kaynaklanan mide ekşimesi gibi diğer ağrı formlarına karşı duyarsız hale getirir .

Bir çalışma, mide ekşimesi olan kişilere günlük 2.5 gram kırmızı biber verildiğinde, 5 haftalık tedavinin başlangıcında ağrının kötüleştiğini, ancak zamanla düzeldiğini buldu (11 Güvenilir Kaynak).

Bu, asit reflüsü olan kişilerde günde 3 gram biberin mide ekşimesini iyileştirdiğini gösteren 6 haftalık bir başka küçük çalışma tarafından desteklenmektedir ( 12 ).

Duyarsızlaştırma etkisi kalıcı görünmüyor ve bir çalışma, kapsaisin tüketimi durduktan 1-3 gün sonra tersine döndüğünü kaydetti

1. Sindirim Sisteminin Faydaları

Bu durum sezgisel gelebilir, ancak biberlerdeki kapsaisin aslında tahriş edici olarak işlev görür. Ülserli insanlara yıllarca sıcak baharatlı yiyeceklerden kaçınmaları söylendi, ancak araştırmalar biberlerin ülserlere faydalı olduğunu ortaya koydu.

Örneğin, biber tozu, mide rahatsızlığını iyileştirmek, bağırsak gazını azaltmak, ishali iyileştirmek ve kramplar için doğal bir ilaç gibi davranmak gibi sindirim sorunlarına yardımcı olmak için eser miktarda antioksidan ve diğer kimyasallar sağlar.

Bunu, ülsere neden olan sindirim sistemindeki asitliği azaltarak yapar. Ayrıca tükürük üretmeye yardımcı olur ve sindirime yardımcı olan mide sularını uyarır.

2. Acı biber tüketmenin en güçlü faydası; Kalbinizi sağlıklı tutabilir

Ayrıca dolaşım sistemine yardımcı olur ve kan serum kolesterolünü düşürerek kalp hastalığını önler ve lipit birikintilerini azaltır ve bu nedenle aşırı kan pıhtılaşmasını tersine çevirir. Ayrıca kan akışına yardımcı olmak için kan damarlarını genişletir.

Baharatlı yiyecekler kalbinizi sağlıklı tutabilir.
Kırmızı pul biber yiyen kişilerin, kalp hastalığı riskini arttırdığı için bazen “kötü” kolesterol olarak adlandırılan daha düşük LDL seviyelerine (düşük yoğunluklu lipoprotein) sahip oldukları gösterilmiştir. Son araştırmalar, bu biberleri tüketmenin kalp hastalığı ve felçten ölümlerin yüzde 13 daha düşük bir insidansı ile ilişkili olduğunu buldu .

3. Migrenleri Azaltır

Daha da kötüsü olan başka bir ağrınız olana kadar, tek odak noktanız olan bir vücut kısmında hiç ağrınız oldu mu? Beyniniz yeni yaralanmaya odaklandığında orijinal ağrı ortadan kayboldu.

Bu fenomen, acı biber tükettiğinizde migrene ne olur. Vücudunuz migrene karşı duyarsızlaşır ve genel ağrı hissi azalır.

4. Acı biber tüketmenin eklem ağrılarını giderdiği belirlenmiştir

Kapsaisinin, biberlerden güçlü ağrı kesici özellikleri nedeniyle, ağrı mesajlarını beyne taşıyan kimyasal P’yi azaltmak için cilde uygulanabilir.

Sonuçta, ağrı reseptörleri vücudun rezervlerini tüketerek kendilerini tüketirler. Bu olduğunda, kapsaisin bir ağrı kesici görevi görür. Zona, HIV nöropatisi ve diğer ağrı türleri için etkili bir şekilde kullanılır.

5. Metabolizmayı hızlandırır / Kilo vermeye yardımcı olur

Baharatlı yiyecekler kilo kaybını teşvik edebilir ve metabolizmanızı başlatabilir.

ABD’li yetişkinlerin üçte ikisinden fazlası aşırı kilolu veya obezdir. “ Obezite sırayla, tip 2 diyabet , yüksek tansiyon veya atardamarlarınızın sertleşmesi veya daralması ( ateroskleroz ) gibi diğer hastalıkların gelişmesi için sizi daha yüksek bir riske sokabilir ,” diye açıkladı Penn Internal’dan bir hekim Jeffrey Millstein Tıp Woodbury Heights.

Kilo alımına katkıda bulunabilecek birçok faktör vardır. Millstein, “Hareketsizlik, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, genetik, yaş veya bazı ilaçların hepsi rol oynayabilir” dedi. Kapsaisin, hem dinlenirken hem de egzersiz sırasında daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilecek metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilir – yani daha kolay kilo verebilirsiniz.

Baharatlı biberler vücudumuzda ısı üreten termojenik süreçler üreterek metabolik hızı artırır.

Bu işlem enerjiyi kullanır ve böylece ek calores’i yakar. Ayrıca, kahvaltıda acı biber tüketilirse, iştah günün geri kalanında bastırılır ve sonuçta kilo kaybına yardımcı olur.

Yağ birikimi ile mücadele etmek için vücudunuzdaki proteinleri bile değiştirebilir.

Kapsaisin ayrıca kilo kaybı için bütüncül bir yöntem olarak incelenmiştir. Mideden beyne mesaj gönderen sinir liflerini seçici olarak yok edecektir.

6. Sedef hastalığı tedavisinde etkilidir

Sedef hastalığı, çirkin cilt lekelerine neden olan kaşıntılı bir cilt durumudur. Kapsaisin kremi, kopyalanacak hücre sayısını önemli ölçüde azaltacak ve otoimmün deri lezyonlarının tersine çevrilmesine yardımcı olacaktır.

7. Kanser olma riskini azaltır / yavaşlatır

Biber etindeki tne kapsaisin anti-oksidan ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğundan, kanser savaşçısı olarak araştırılmaktadır. Normal hücreleri zarar görmeden bırakırken prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azaltır.

Araştırmalar ayrıca meme, pankreas ve mesane kanserlerine karşı etkili büyük miktarlarda biber tüketimini göstermektedir. (Haftada 8 büyük habaneros)

8. Grip, Soğuk Algınlığı ve Mantar Enfeksiyonları

Acı biber, bağışıklık sisteminizi destekleyen ve soğuk algınlığı ve griple savaşmaya yardımcı olacak beta karoten ve antioksidanlarla dolu.

Araştırmalar, kapsaisin içeren burun spreylerinin tıkanıklığı azalttığını bulmuştur. Acı biberlerin yutulmasından kaynaklanan artan vücut ısısı, bağışıklık sistemini norovirüs (soğuk), grip virüsleriyle mücadelede harekete geçirir.

Biber tüketimi, mantar patojenlerini azaltarak 16 mantar suşuna karşı savaşır.

9. Ağız Kokusunu Önler

Önemli diğerlerinizin sizi cezbetmesini sağlamak için acı biber tozu yemek, nefesinizin kokusunu iyileştirerek soluduğunuz hava için dezenfektan görevi görür.

0. Alerjileri Önler

Kapsaisinin antienflamatuar faydaları nedeniyle, acı biber alerjileri ve alerjilerden kaynaklanan semptomları önlemeye yardımcı olabilir.

Vitaminler ve mineraller

Biber, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

Bununla birlikte, sadece küçük miktarlarda yenildiklerinden, günlük alımınıza katkıları çok küçüktür. Bu baharatlı meyveler

 • C vitamini. Biberler, yara iyileşmesi ve bağışıklık fonksiyonu için önemli olan bu güçlü antioksidanda çok yüksektir.
 • B6 Vitamini. Bir B vitamini ailesi olan B6, enerji metabolizmasında rol oynar.
 • K1 vitamini. Phylloquinone olarak da bilinen K1 vitamini, kan pıhtılaşması ve sağlıklı kemikler ve böbrekler için gereklidir.
 • Potasyum. Çeşitli işlevlere hizmet eden temel bir diyet minerali olan potasyum , yeterli miktarda tüketildiğinde kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.
 • Bakır. Genellikle Batı diyetinde eksik olan bakır, güçlü kemikler ve sağlıklı nöronlar için önemli olan önemli bir eser elementtir.
 • A vitamini Kırmızı biberler, vücudunuzun A vitaminine dönüştüğü beta karoten bakımından zengindir.

Yemeklerinizde pişirme sırasında acı biber kullanımı nasıl olmalı!

 • Çırpılmış yumurtalara, haşlanmış kahvelere, mısır ekmeğine veya ekstra baharat ve ısı istediğiniz başka bir tarife doğranmış biber ekleyin.
 • Hardal, karahindiba veya kara lahana gibi sotelenmiş koyu yapraklı yeşil sebzelere acı biber ve limon suyu serpin.
 • Doğranmış biberleri salata sosuna karıştırın.
 • Baharatlı bir zing için ton balığı veya tavuk salatası içine kıyılmış biber ekleyin.

Dikkat : Biberlerde kapsaisin, yiyecek hazırlamak için biberleri keserken ellerinizde yanma hissine neden olabilir. Dudaklarınıza dokunursanız veya gözlerinizi ovalarsanız, yanan ağrıyı da bu bölgelere yayacaksınız. Güvenlik için, biberle pişirirken eldiven giyin, ellerinizi iyice yıkayın ve kesme tahtalarını ve bıçakları sabunlu suyla temizleyin.

Yasal Uyarı:

Makalede belirtilen ipuçları ve öneriler yalnızca genel bilgi amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Herhangi bir fitness programına başlamadan veya diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce daima doktorunuza veya diyetisyeninize danışın.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın