- Advertisement -

Evde hamilelik testi nasıl yapılır! Gebelik testi evde yapılır mı?

Evde hamilelik testi hakkında birçok yazılı ve fiziksel bir çok kaynak olsa da, çok azı bu testlerin bilimsel olarak doğru olup olmadığına bakar.

0 251

- Advertisement -

Evde yapılan hamilelik testleri, hamile olup olmadığınızı tahmin etmenin tıbbi olmayan yoludur. Bu testler, bilimsel olarak üretilen hamilelik kitleri kullanılmadığında moda olmuştur. İnsanlar bunları şimdi bile kullanıyorlar, ancak hamilelik için eczanelerden satın alınan evde hamilelik testi veya kan testleri kadar doğru değiller.

Hamile olup olmadığınızdan emin değilseniz, tüm gün evde sıkışıp kaldınız ve mağazaya çıkamıyor musunuz, ancak hamile olup olmadığınızı öğrenmek mi istiyorsunuz? Çevrenizden ve arkadaşlarınızdan duyduğunuz iyi niyetli ev yapımı hamilelik testlerini denemek size cazip gelebilir. Bu testlerde genellikle kolayca temin edilebilen ev tipi bileşenler kullanır.

Evde hamilelik testi tezgah üstü hazır testler yapılmadan önce yapılmış ve eczaneye gitmeden hamileliği test etmenin hızlı ve eğlenceli bir yoludur.

Bazı yaygın ev yapımı hamilelik testi türlerine, bunların nasıl çalıştıklarına ve araştırmanın söylediklerine bakalım.

İster inanın ister inanmayın, evinizdeki sirke, şeker, diş macunu, çamaşır suyu ve hatta karahindiba gibi birçok ürün, evde hamilelik testlerinde kullanılabilir.

Hamilelik testleri nasıl çalışır?

Hamilelik testleri nasıl çalışır?
Hamilelik testleri nasıl çalışır?

Hamile olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?

Bu yazıda, ev yapımı hamilelik testlerinin ne kadar doğru olduğunu, nasıl çalıştığını, ne zaman almanız gerektiğini ve olumlu bir sonuç alırsanız ne yapacağınızı ele alacağız. Ayrıca en yaygın yedi tanesini nasıl alıp okuyacağınızı öğreneceksiniz.

En etkili doğum kontrol yöntemlerinde bile, her zaman hata şansı vardır. Sonuçta, yumurtayı döllemek için sadece bir sperm gerekir. Bunun olup olmadığını bulmak için eczaneler de hazır olarak satılan tezgah üstü ürünler (OTC) gebelik testi yapmak için en kolay yöntemdir.

Evde hamilelik testi ne kadar doğru?

Hiçbir hamilelik testi (tezgah üstü testler dahil) yüzde 100 doğru değildir ve ev yapımı hamilelik testlerinin eğlenceli olduğunu, ancak hamilelik testi için bilimsel olarak kanıtlanmamış bir yol olduğunu hatırlamak önemlidir. OB / GYN veya ebe yoluyla bir kan testi veya ultrason ile hamileliğinizi daima doğrulayın.

Ayrıca, ev yapımı testlerin okunması daha zordur ve bir kişi sonuçları diğerinden farklı olarak yorumlayabilir. Ayrıca yanlış-negatif ve yanlış-pozitif sonuçlara da sahip olabilirsiniz.

Hamilelik testini ne zaman yapmalıyım?

En doğru sonuçları almak için, adetinizi kaçırdığınız sürenin ardından en az bir hafta beklemek akıllıca olacaktır. İdrarınız daha yüksek konsantrasyonda hCG hormonuna sahip olacağından, sabahları ilk iş olarak test etmek de en iyisidir.

Bununla birlikte, her kadının kaçırılmış bir dönemi olmayacaktır ve bazı kadınlar bir süre karıştırılabilecek implantasyon kanaması yaşamaktadır .

Kaçırılan sürenizi kesinlikle bekleyemiyorsanız, testi gebe kaldıktan sonra iki hafta kadar erken alabilirsiniz . Olumsuz bir sonuç alırsanız, beş gün bekleyin ve testi tekrarlayın.

Erken gebelik belirtileri nelerdir

Gerçekten hamile olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Hamileliğin bu erken belirtilerinden bazılarını ve herhangi birini yaşıyorsanız, hamilelik testi yaptırmanın zamanı gelmiş olabilir:

 • Kaçırılmış bir adet dönemi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sürekli idrara çıkma ihtiyacı
 • Bulantı kusma.
 • Şişmiş veya hassas göğüsler
 • Yorgunluk / yorgunluk
 • Karın şişkinliği
 • Hafif kramp
 • Ruh hali
 • Baş dönmesi veya baş dönmesi
 • Lekelenme veya hafif kanama

Bu semptomlara diğer sağlık koşulları neden olabileceğinden, herhangi bir sonuç çıkarmadan önce yasal bir hamilelik testi yapmanızı öneririz.

Evde hamilelik testi türleri nelerdir?

Gebelik testleri insanın koryonik gonadotropini (hCG) için kan veya idrarı ile kontrol edilir. Vücudunuz rahim içine bir embriyo implantasyonundan sonra hCG yapar. Doktorunuz kan veya idrar testi isteyebilir ; idrar testleri eczaneler de hazır olarak satılan ürünler de mevcuttur.

Ev yapımı testler, yine de, hCG ve yaygın ev eşyaları arasındaki kimyasal reaksiyonlar nedeniyle çalıştığını iddia ediyor. Bir dizi evde yapılan hamilelik testi türü vardır.

İşte evde yapabileceğiniz yedi gebelik testi ve bunları nasıl yorumlayacağınız.

İşte evde yapabileceğiniz yedi gebelik testi ve bunları nasıl yorumlayacağınız.
İşte evde yapabileceğiniz yedi gebelik testi ve bunları nasıl yorumlayacağınız.

Aklında Bulunsun!

Tüm ev yapımı hamilelik testleri anekdottur ve doğru olduklarını kanıtlayan bilimsel bir kanıt yoktur. Okurken, bunların sadece eğlence için olduğunu unutmayın! Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, ezcanden satın alınan bir test veya doktorunuzu ziyaret etmek, onay almanın en güvenilir yoludur.

Şampuan testi : Popüler görüşe göre en sık kullanılandır. Şampuan testi nasıl kullanılır:

İdrarınızı plastik bir kapta koyun. Başka bir kapta da, sabunlu bir karışım yapmak için biraz şampuanı suyla karıştırın. İdrarınızı bu karışıma ekleyin ve gözünüze dikkatlice kontrol edin. Köpürür ve köpüklenirse, bu olumlu bir sonuçtur.

Nasıl çalıştığı söyleniyor:

HCG hormonunun şampuanla reaksiyona girdiği ve onu fışırdadığı söylenir. Bunun gerçekte olduğuna inanmak için hiçbir kimyasal bilimsel temel yoktur.

1 Şeker testi: Popüler fikre göre, şeker testi nasıl yapılır:

Şeker testi: Popüler fikre göre, şeker testi nasıl yapılır:
Şeker testi

Şeker, idrarınızdaki hCG’yi test etmenin ve hamileliğinizi doğrulamanın ucuz bir yoludur.

Plastik bir kaseye 1 çorba kaşığı şeker koyun ve 1 çorba kaşığı idrarınızı ekleyin. Beş ila on dakika bekleyin. Şekerin nasıl tepki verdiğine bir göz atın. Hızlı bir şekilde çözülürse, sonuç negatiftir, ancak topaklar oluşturursa sonuç pozitiftir.

Nasıl çalıştığı söyleniyor:

İdrardaki hCG’nin şekerin çözünmesine izin vermediği varsayılmaktadır. Yine, bunun işe yaradığına dair bilimsel kanıtlar tamamen eksiktir.

2 Diş macunu testi: Popüler görüşe göre, diş macunu testi nasıl yapılır:

Diş macunu testi: Popüler görüşe göre, diş macunu testi nasıl yapılır:
Diş macunu testi

Herkes dişlerini fırçalar; Evinizde başka hiçbir şey yoksa, hamilelik testi için diş macununuzu kullanabilirsiniz. Bu test için beyaz diş macunu kullandığınızdan emin olun.

Bir kaba 2 yemek kaşığı beyaz diş macunu sıkın ve idrarınızı ekleyin. Beş ila on dakika bekleyin. Diş macunu rengi maviye döner ve köpürse, bu olumlu bir sonuçtur.

Nasıl çalıştığı söyleniyor:

Diş macunundaki bileşenlerin hCG ile temas ettiklerinde renk değiştirdikleri söylenir. Bununla birlikte, bu test diş macununun çeşitli renklerde geldiğini açıklamaz. Bunun doğru olduğuna dair bir kanıt yok.

3 Çamaşır suyu testi: Popüler görüşe göre çamaşır suyu testi nasıl kullanılır:

Çamaşır suyu, beklediğinizi ya da beklemediğinizi belirlemek için kullanılabilir. Bu test için düz ağartıcı kullanın, kokulu veya klorsuz ağartıcı kullanmayın.

Küçük bir kapta 1/2 bardak idrar toplayın ve içine 1/2 bardak çamaşır suyu ekleyin. 3 ila 5 dakika bekleyin. Köpürür ve püskürürse, bu olumlu bir sonuçtur.

Dumanı solursanız veya karışımı cildinize alırsanız bu test tehlikeli olabilir. Çamaşır suyunu tutarken eldiven kullanın ve dumandan kaçının. Dumanlar cildinizi tahriş edebileceğinden doğrudan bir fincan ağartıcı üzerinde idrara çıkmayın.

Nasıl çalıştığı söyleniyor:

İdrardaki hCG hormonunun ağartıcı ile reaksiyona girdiğine ve köpürmesine ve fışkırmasına neden olduğuna inanılmaktadır. Diğer testlerde olduğu gibi, bu ev ürününü amaçlanan amaçlarından biri için kullanmanız daha iyi olur. Ayrıca, hamile olmayan kadınlardan gelen idrar aynı reaksiyona neden olabilir.

4 Sabun testi: Popüler görüşe göre, sabun testi nasıl yapılır:

Küçük bir sabun parçasına yaklaşık 2 yemek kaşığı idrar ekleyin ve karıştırın. Köpürürse veya köpüklenirse, sonuç pozitiftir.

Nasıl çalıştığı söyleniyor:

Şampuanda olduğu gibi, hCG hormonunun sabun fizz ve kabarcık oluşturduğu söylenir. Şampuanda olduğu gibi, bu çalışmayı doğrulayan hiçbir çalışma yoktur.

5 Sirke testi: Popüler fikre göre sirke testi nasıl kullanılır:

Beyaz sirke, birçok insanın mutfağında tuttuğu başka bir üründür ve evde gebelik testi olarak da kullanılabilir.

1/2 su bardağı idrara 1 su bardağı beyaz sirke ekleyin. 3 ila 5 dakika bekleyin. Renk değişikliği pozitif sonucu gösterir.

Nasıl çalıştığı söyleniyor:

Diş macununda olduğu gibi, idrardaki hCG’nin sirke ile reaksiyona girerek renkte bir değişikliğe neden olur. Bir kez daha, bunun doğru olduğuna dair bir kanıt yok.

- Advertisement -

6 Karbonat testi : Popüler görüşe göre karbonat testi nasıl yapılır:

Zaten hamile olduğunuzu biliyorsanız, ancak cinsiyeti bulmak için sabırsızlanıyorsanız, ne yaptığınızı görmek için başka bir ev mutfak ürünü, kabartma tozu kullanabilirsiniz. Bu eski bir eş hikayesi ama bunu yapmak eğlenceli olabilir!

Kabartma Tozu Cinsiyet Testi

 • Soda gibi gaz çıkarıyorsa, muhtemelen bir erkek çocuğunuz var demektir.
 • Eğer çok az tepki varsa veya hiç tepki yoksa, muhtemelen bir kızınız vardır.

Plastik bir kapta idrar toplayın ve üzerine 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Karışım patlarsa, olumlu bir sonuç olabilir.

Nasıl çalıştığı söyleniyor:

Çamaşır suyu ve sabunla olduğu gibi, idrardaki herhangi bir hCG’nin kabartma tozu ve kabarcık yapacağı söylenir. Yine bilimsel bir kanıt yok.

7 Kavanoz testi:

Bu test için, açık bir kavanoza (veya bardağa) ve idrarınıza ihtiyacınız vardır.

 • Sabah ilk iş olarak idrarınızı temiz bir kavanoza toplayın.
 • Kavanozu düz bir yüzeye koyun ve 24 saat bekletin.
 • Olumsuz Sonuç: değişiklik gözlenmedi.

Olumlu Sonuç: İdrarın üstünde ince beyaz bir tabaka oluşmuş olması gerekmektedir.

Araştırmalar ve araştırmacılar ne diyor?

Yukarıda açıklanan ev yapımı hamilelik testlerinin bilimsel bir temeli yoktur. Hiçbir araştırma, hamileliği tespit etmek için doğru yöntemler olduklarını öne sürmemektedir. Sadece anekdot kanıtlarına dayanırlar.

Ayrıca, hamile olmayan kişilerden gelen idrarın açıklanan olumlu reaksiyonlara neden olabileceğine dair anekdotsal kanıtlar da vardır.

Neyse ki, daha doğru hamilelik testleri var!

Kanıtlanmış doğrulukta denenmiş ve gerçek gebelik testleri

Bilimsel araştırmaların olmaması nedeniyle, yukarıdaki ev yapımı hamilelik testlerinin doğruluğunu belirleyemiyoruz. Bunlar kulaktan dolma bilgilerdir.

Duygusal ve potansiyel olarak hamilelik, hayatınızı değiştiren bir konu söz konusu olduğunda, orada doğru hamilelik testlerinden birini kullanmanız daha iyi olur . Bunlar, eczaneden satın alınan idrar testlerini ve doktorunuzun ofisinde kan testlerini içerir. Hamilelik testleri de online olarak mevcuttur .

Genel olarak, evde hamilelik testleri, adet döneminizi geçtikten sonraki gün kullanılabilir. Bazı erken teşhis gebelik testleri bundan daha erken de kullanılabilir. Eczaneler satılan evde gebelik testleri yaklaşık yüzde 99 doğru olduğunu iddia ediyor.

Günün ilk idrarı kullanıldığında hamilelik testleri daha doğrudur. Hamilelik testiniz süresi dolmuşsa çok doğru olmayacaktır, bu nedenle son kullanma tarihini kontrol etmek önemlidir. Daha doğru bir sonuç için birden fazla gebelik testi kullanmak en iyisidir. Sonuçlar çelişkili ise, doktorunuzu arayın.

Bilimsel olarak sağlam hamilelik testleri kullanarak, kendinizi yanlış bir sonucun potansiyel kalp kırıklığı ve kaygısından kurtarırsınız.

Geceleri hamilelik testi yapmak doğru mudur?

Tüm ev gebelik testleri hCG’yi tespit etmek için tasarlanmıştır, ancak günün hangi saatinde daha kolay tespit edilebileceği belirli zamanlar vardır.

Hangi testleri satın alırsanız alın, ilk sabah idrarınız, daha konsantre olduğu için her zaman en doğru sonuçları üretir ve hCG seviyelerinin daha yüksek ve daha kolay tespit edilmesini sağlar.

Bununla birlikte, hiç kimse gece evde hamilelik testi yaptırmanızı engelleyemez. Gerçekten sabaha kadar bekleyemiyorsanız, devam edin ve bir tane alın.

Tek sorun yanlış zaman olabilir.

Test geceleri tekrar pozitif gelirse, muhtemelen yanlış bir sonuç elde etmek oldukça nadir olduğu için (ancak imkansız değildir) hamilesiniz. Yanlış pozitif, aslında hamile olmadığınız zaman pozitif bir gebelik testidir.

Yanlış pozitifler genellikle ektopik gebelik, erken düşük , doğurganlık ilaçları veya kullanıcı hatasının (testi çok erken / geç okuma veya buharlaşma hattını pozitif bir çizgi olarak yanlış yorumlama) sonucudur .

Testiniz negatif çıkarsa, sabah tekrar deneyin. İlk sabah idrarınızla farklı bir sonuç alabilirsiniz, çünkü olumlu bir sonucu tetiklemek için gece idrarınızda çok az hCG hormonu olabilir.

Hamilelik testi broşüründeki ince baskıya dikkat edin. Yüzde 99 doğru olduğunu söylediğinde, adet döneminizi beklemeden önce, ancak adet döneminizi zaten kaçırdıktan sonra bunun doğru olduğu anlamına gelmez.

Notlar

Eczanelerden satın alınan hamilelik testleri yerine, dolabınız de ve evinizde bulunan malzemeler ile yapılan basit bir ev yapımı hamilelik testini tercih etmek cazip olsa da, gerçek şu ki bilimsel olarak doğru oldukları kanıtlanmamıştır.

Kanıtlanmış bir yöntemleri kullanmadan önce denemek eğlenceli olabilir, ancak sonuçları ciddiye almayın ve kesinlikle sağlık kararlarınızı bunlara dayandırmayın.

Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, hamilelik testi yapıp doğum öncesi bakıma başlayabilmeniz için hemen doktorunuzu arayın. Hamile kalmaya çalışıyorsanız, folik asitli doğum öncesi bir vitamin almalısınız .

En iyi sonuçlar için, adet döneminizi kaçırdığınızı düşündükten sonra teste girin. İlk sabah banyo yaptıktan sonrasında test edin veya testin ölçtüğü HCG hormonunun konsantrasyonunu arttırmak için birkaç saat tutun.

Hamileliği erken tespit etmek, ihtiyacınız olan bakımı alabilmenize yardımcı olacaktır.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın