- Advertisement -

Evde doğal tonik yapımı Limon ve bal ile doğal tonik yapılışı

2 malzemeli doğal bakım toniğini evde yapmak çok kolay. Limon ve balla hazırlayacağınız evde doğal tonik yapımı kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

0 363

- Advertisement -

Doğal bakım ürünleri hem maddi olarak bütçemize hem de doğru biçimde uygulandığında cildimize iyi geliyor! Koronavirüs günlerinde evde doğal tonik yapımı kadınların yeni gözdesi.

Doğal malzemelerle yapılan maskelerin mucizesini keşfeden bakımlı kadınların en çok merak ettiği sorulardan biri de ‘Evde doğal tonik nasıl yapılır?’

Yüz toniği nedir?

Yüz toniği, birçok ve çok çeşitli faydaları olan sulu bir maddedir. Cildimizi yenilemek ve canlandırmak için tasarlanmış aktif prensipleri içeren cildin pH seviyelerini dengeler, gözenekleri en aza indirir ve esas olarak cildimizi daha sonra uygulanacak tedaviye hazırlar.

Evde doğal tonik yapımı tarifi

Tonik ne için kullanılır? sorusunun yanıtı ile başlayalım. Tonik, cilt temizliği sonrasında, temiz cilde uygulanır ve  gözenekleri sıkıştırarak cilde hayat verir.  Dolayısıyla tonik, temizlenmiş ciltte kalan son pürüzleri ve yabancı maddeleri cilt üzerinden arındırarak cildi sıkılaştırır, cilt bakımını tamamlar.

Evde doğal tonik yapımı tarifi
Evde doğal tonik yapımı tarifi

Tonik’in cilt bakımına yararları nelerdir?

Yüz toniklerinin avantajları çok çeşitlidir: Cildi nemlendirir, ferahlatır, canlandırır ve dengeler, pH’ını geri kazandırır ve sonraki tedavinin daha etkili olmasını sağlamak için her zaman kullanılmalıdır.

Evde kolaylıkla yapacağınız doğal bir tonik ile cildinize ışıl ışıl bir görünüm verebilirsiniz. Doğal tonik yapımı, farklı malzemelerle olabilmektedir. Her cilt için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir doğal tonik tarifi için ise su, limon ve bala ihtiyacınız olacak. Eğer varsa taze nane yaprakları ya da maydanoz yaprağını ferahlatıcı etkisi için kullanabilirsiniz.

Evde doğal tonik yapımı

Evde doğal tonik yapımı için küçük bir cam kavanoza iki bardak ılık su koyun. Bir tatlı kaşığı balı birkaç damla limon ile iyice karıştırarak sulandırın ve ılık suya bal-limon karışımını ekleyerek kavanozu kapatıp çalkalayın. Kavanozu karıştırarak ballın ılık suda  çözülmesini sağlayın.

Daha sonra kavanoza bir ince dilim limon ile iki parça taze nane yaprağı ya da bir dal maydanoz bırakın. Karışımı zaman zaman, birkaç kez çalkalayın ve bir gece oda sıcaklığında bekletin. Ertesi gün süzgeçten geçirerek tonik olarak kullanabilirsiniz.

Evde yapacağınız ballı limonlu tonik yatmadan önce cilt bakımının sonunda uygulandığında gece boyunca cildinizi nemlendirerek, dinlendirir ve gözenekleri sıkılaştırır. İçeriğindeki bal, cildinizi onarır ve hem antioksidan hem de antibakteriyel etkisiyle cildinize hayat verir.

Doğal tonik uygulamasını gece yatmadan önce yapmanızı öneririz.

Ayrıca yapışkanlığı nedeniyle, balı diğer bileşenlere kıyasla cildinizden çıkarmak daha zor olabilir. Cildinizi ovalamadan veya sürtmeden yüzünüzü iyice yıkadığınızdan emin olun. Nazik olun ve yüzünüzdeki tüm balı toniği almak için yüzünüzü birkaç kez ılık suyla yıkayın.

Ev yapımı yüz toniğinizi hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Her zaman taze ve organik ürünler kullanın; Yeterince söyleyemem, ürünlerinizde kimyasal istemezsiniz.
  • Çok miktarda yapmayın, çünkü koruyucu içermeyen doğal ürünler uzun süre dayanmaz. Size oda sıcaklığında 3 gün (ve buzdolabında bir hafta) sürecek yeterli ürün yapmak söyleyebilirim.
  • Toniğinizi plastik değil, cam bir kapta tutmak en iyisi olacaktır
  • Toniğinizi karanlık ve serin bir yerde güneş ışığından uzak tutun.

Cilt tonunu açmak için yüz maskesi

Bal ve limonlu yüz maskesi, cilt tonunuzu açmak için de çok etkili bir bileşendir.

Eşit miktarda bal ve limon suyunu karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Bu sadece cilt tonunu hafifletmekle kalmayacak, aynı zamanda cildi esnek ve parlak tutacaktır. Birçok kişi evde tedavi olarak limon ve bal yüz maskesi kullanır.

Bal ve limon duyarlılığınızı mutlaka kontrol edin!

Birçok doğal içerik iyileştirici özellikler ve sağlıklı faydalarla doludur. Ancak doğal içeriklerin bile yan etkileri olabilir. Bir şeyin doğal olması size zarar veremeyeceği anlamına gelmez.

Bal duyarlılığınızdan emin değilseniz, yüzünüzde kullanmadan önce cildinizde bir yama testi yapmak isteyebilirsiniz. Yama testi yapmak için şu adımları izleyin:

  • Küçük bir cilt parçasına bir damla bal veya limonu uygulayın.
  • 24 saat bekleyin.
  • 24 saat sonra cildinizde kızarıklık, tahriş, şişme veya kaşıntı olup olmadığını dikkatlice kontrol edin. Cildiniz bu belirtilerden herhangi birini göstermiyorsa, yüzünüzde bal veya limon kullanmak muhtemelen güvenlidir.

Hem bal hem de limon, birçok iyileştirici özelliğe sahip doğal bileşenlerdir. İkisinden, bal genellikle cildinizde limondan daha güvenlidir. Daha yumuşak, daha besleyici ve reaksiyona neden olma olasılığı daha düşüktür.

Limon son derece asidiktir ve özellikle hassas cildiniz varsa cilt tahrişlerine, kuruluğa ve güneş hasarına neden olabilir. Limonu güvenle kullanmanın anahtarı cildinizde sadece küçük miktarlar kullanmaktır.

Bal ile sivilce tedavisi Bal ile sivilceleri iyileştirmek mümkün!

UYARI

Evde doğal toniği ve diğer bileşenleri yüzünüzde veya boynunuzda kullanmadan önce, alerjik reaksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol etmek için bir kolunuzda veya dirseğiniz de yama testi yapmalısınız.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın