- Advertisement -

Sağlıklı kilo vermek için 10 formül Yazın sağlıklı kilo vermek nasıldır

Sağlıklı bir zayıflama sürecinde izlenmesi gereken 10 formül. Sağlıklı kilo vermek anlık değildir, ancak bu adımları izleyerek daha hızlı kilo vereceksiniz.

0 223

- Advertisement -

Yaz mevsiminin yaklaşması beraberinde kilo ve vücut güzelliği konusunda endişe artışını da beraberinde getirir. Kilo kaybını sağlıklı hale getirmek için izlenmesi gereken ve yaz mevsimi öncesi sağlıklı kilo vermek için 10 yolunu sizler için hazırladık.

Günlük rutininiz de bazı küçük değişiklikler yaparak, sadece kısa bir sürede bir çok kilo verebilir ve sağlıklı şekilde bir yaşam sürdürebilirsiniz. Kilo verme hedeflerinize hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

- Advertisement -

Başarılı kilo kaybı için 10 ipucu

1.Hedeflerinizi ve isteğinizi belirleyin
Kilo kaybı sağlık üzerinde etkileri olan bir süreçtir. Başarısız zayıflama girişimlerinin yol açabileceği ani ağırlık farklılıkları tehlikeli olabilir. Sadece ilk adımı atmak için doğru motivasyona ve desteğe sahip olduğunuz bir dönemde ilerleyin.

Diyete başlamak için, neden kilo vermek istediğinizi ana hatlarıyla belirtin. Eğer bir etkinliğe hazırlanıyorsanız veya fazla kilo almaktan yorulduysanız, kağıda yazın. Bu göründüğü kadar basit olan eylem, isteğinizi belirler ve hedeflerinizi objektif olarak değerlendirmenizi sağlar.

Hedeflerinizi en başından belirleyerek, ne kadar ulaşılabilir olduklarını ve bunları başarmak için ne yapmanız gerektiğini değerlendirebilirsiniz.

2. Genelde Kaç Kalori Yediğinizi Hesaplayın

Motivasyon derecenizi kontrol edin. Kilo kaybı, günlük ve uzun vadede ciddi değişiklikler anlamına gelir. Diyetinizi ve fiziksel aktivitenizi değiştirmek istiyorsanız, zayıflamaya kararlıysanız, ortaya çıkabilecek zorlukları ve bunların üstesinden nasıl geleceğinizi düşünün.
Kilo kaybı, rutin aktivite sırasında yaktığınızdan daha az kalori tüketmektir. Bunu anlamanın en iyi yolu, yediğiniz her şeyi veya bir gün boyunca yazmaktır.

3. Mutlaka bir uzmanın desteği ile ilerleyin

Örneğin, beslenme uzmanları veya doktorlar tarafından usulüne uygun olarak onaylanmış diyet programları tavsiyeleri alın. Başarılı kilo kaybı kişiselleştirilmiş bir plan ve birkaç ay boyunca bir uzmanın dikkatli ve inançlı bir şekilde takip edilmesiyle gerçekleşir.
4.Motivasyon için aile desteğini unutmayın
Ailenizi ve arkadaşlarınızı zayıflama sürecinize dahil edin. Kilo verme sürecinde aile desteği, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının edinilmesini kolaylaştırdığı ve nüksetmeleri önlediği için hayati önem taşımaktadır (örneğin: evde herkes için sağlıklı yiyecekler hazırlamak ve aile yürüyüşleri düzenlemek gibi).

5. Düşük karbonhidrat diyetlerini seçin

Yeme alışkanlıklarınızı ve fiziksel aktivitenizi önceden ve ayrıntılı olarak değerlendirin. Günlük rutininizden, zevklerinizden ve tercihlerinizden ne kadar uzaklaşırsanız, diyetinizi başarılı bir şekilde uzatmak o kadar zor olacaktır. Kahvaltı yapmayı unutmayın ve hafta sonu gezmelerinde veya ani gelişen etkinliklerde size sunulan ikramları nazikçe reddedin. Size kilo aldırmış olan öğünleri gün boyunca düzenli olarak dağıtmalısınız.

Sağlıklı kilo vermek, daha az stres, daha fazla uyku ile başlar

Sağlıklı kilo vermek, daha az stres, daha fazla uyku ile başlar
Sağlıklı kilo vermek, daha az stres, daha fazla uyku ile başlar

6. Yemek düzeninizi belirleyin

Monoton yemek planlarına veya mucize zayıflama maddelerine karşı dikkatli olun. Belirli besin değerlerini içermeyen veya güçlü bir şekilde früktoz içeren meyve veya bunun gibi besinlere dayalı diyetler, vücudun düzgün çalışması için temel besin maddelerini karşılamakta yetersiz kalacağından orta ve uzun vadede tehlikeli olacaktır. Ne yazık ki etkili, kalıcı ve sağlık riski olmadan kilo verdirebilecek hiçbir gıda veya ilaç yoktur. Önemli olan neyi ne kadar tükettiğinizin farkında olmaktır.

7. Fiziksel aktivite ile aktif olun

Fiziksel aktivitedeki artış zayıflama hususunda belirleyicidir.
Kilo verme hedefinize belirli bir zaman dilimi içinde ulaşmak istiyorsanız, egzersiz yapmadan başaramazsınız.
Günlük egzersiz programı oluşturarak ve buna bağlı kalarak başarı şansı kesindir. Bazen, aynı hedeflere sahip başkalarının önerilerini dinlemek önemli olabilir. Haftada 5 gün, en az 30 ila 60 dakika orta tempolu fiziksel aktivite mutlaka yapılmalıdır.
Her gün biraz daha aktif kalarak, sonuçları siz bile fark etmeden karşılığını görmeye başlayacaksınız.

8.Sadece açken yemek yiyin

Düşük karbonhidrat diyetlerini seçin
Düşük karbonhidrat diyetlerini seçin

Sağlık uzmanınıza danışarak metabolizmanızı dikkate alan, gerçekçi hedefler belirleyin. İmkansız hedefleri kesinlikle reddedin. Gerçekleştiremeyeceğiniz diyet ve egzersiz programları hiçbir işe yaramayacaktır. Aşırı kilolu olanlar için, kademeli bir kilo kaybı zaten sağlığa fayda getirir ve gerçekçi bir hedef olacağı söylenebilir.

9. Gereksiz atıştırmaları sınırlayın!

Çevrenizi kolayca ulaşabileceğiniz aburcuburlardan arındırın. Etrafımızı çevreleyen gıda yoğunluğu bizim için sağlıklı beslenmenin önündeki en büyük engeldir. İşyerinizde su bulunması konusunda ısrar edin. Kahvaltınızda tam buğday veya çavdar ekmeği tüketin. Eve aburcubur sokmayın.

10. Kendinizi zayıflamaya hazırlayın

Cesaretinizin kırılmasına asla izin vermeyin. Herhangi bir yeme alışkanlığını değiştirme sürecinde başarının zaman alabileceğini aklınızda tutun. Kesinlikle birkaç cesaret kırma evresine ve vazgeçmek gibi hissedeceğiniz başarısızlık anlarına sahip olacaksınız. Bu anlarla başa çıkmayı öğrenin. Sağlıklı kilo vermek için zayıflama sürecinin sonunda, daha az kiloya sahip olmak ve sağlığınızı korumak istiyorsunuz. Buna kavuşacağınıza olan inancınız en büyük yardımcınız olacaktır.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın