- Advertisement -

Giysileri uzun süre kullanmak için 8 altın ipucu

Çok sevdiğiniz kıyafetlerinizi ilk günki gibi severek uzun süre kullanmak isteriz. Peki giysileri uzun süre kullanmak için neler yapmalı nasıl kullanmalıyız.

0 136

- Advertisement -

İster tam bir moda tutkunu olun, isterse alışveriş merkezinden kaçının, muhtemelen kıyafetler üzerinde düşündüğünüzden çok daha fazla harcama yaparsınız. Dolaplarımız kıyafetlerle dolup taşıyor. Gerçek bir moda aşığı olduğunuzdan, sevdiğiniz eşyalarınızın mümkün olduğunca uzun süre güzel kalmasını sağlamak istersiniz. Bazen kıyafetleriniz istediğiniz kadar uzun süre dayanmayabilir. Neyse ki, daha uzun süre zevk alarak kullanabilmek için yapabileceğiniz birçok şey var. Giysileri uzun süre kullanmak için sizlere makalemizde bir çok öneri hazırladık.

Giysilerinizi seviyorsanız, muhtemelen artık giymediğiniz, ancak atmak istemediğiniz birçok ürüne sahip olduğunuz bir sır değildir. Her sezon yeni koleksiyonlar piyasaya sürülüyor ve bunları almaya çok heveslisiniz. Yine de hepimiz uzun süre giyebileceğiniz klasiklerimizi seviyoruz . Ama onları en iyi nasıl tutuyorsun? Neyse ki, giysilerinizin ömrünü uzatmanın bazı kolay yolları vardır. Bunun için size 8 altın ipucumuz var.

Giysileri uzun süre kullanmak için yıkama şeklinizi değiştirin

Uzun bir süredir yıkamanın kıyafetlerinizi ciddi şekilde etkileyebileceği bilinmektedir. Tabii ki istediğimiz bu şekilde zarar vermesi değil. Ne yazık ki, hepimiz sık sık ürünlerimizi yıkamak için zorunda kalırız. Bu yıkama normları sürekli olarak, bu sürece girmelerini ve böylece çok daha kırılgan olmalarını sağlar.

Bu yüzden çamaşırlarınızı daha az sıklıkta yıkamanız önemlidir. En sevdiğiniz kotları bir kez yerine birkaç kez giyin. Hala temiz hissini veriyor ise (ve kokusu ve lekesi yoksa), çamaşır makinesine atmak için bir sebep yoktur. Bu arada, ürününüzün tekrar güzel kokmasını sağlayacak her zaman bir sprey veya parfüm kullanabilirsiniz.

Başka bir ipucu ise kurutucunuzu olabildiğince az kullanmaktır veya da hiç kullanmamaktır. Bunun kıyafetlerinize ve çevremize üzerinde büyük zararlı etkisi vardır. Bunun yerine, kıyafetlerinizi çamaşır ipine asın. Yarım gün gibi kısa sürede kururlar.

Hassas iç çamaşırlarınızı veya giysilerinizin çamaşır makinesinde yırtılmasını sağlamak önlemek için, kıyafetlerinizin ömrünü korumaya yardımcı olacak birkaç narin yıkama torbası kullanın.

Siyah giysilerin solması için kahve veya çay kullanın

Durulama suyunuza biraz güçlü kahve veya çay eklemek, siyah giysilerin koyu gölgesini korumasına yardımcı olabilir.

Deterjan Miktarını Azaltın

Çevreye zararlı olmanın yanı sıra, büyük miktarda deterjan çamaşırlarınızı daha sıkıcı ve sert hale getirebilir. Bunun yerine, deterjan güçlendirici olarak görev yapan belirlenmiş öngörülen miktarda deterjanın yarısı ve ½ fincan kabartma tozu kullanın. Bu, giysilerinizi normal deterjan kadar temiz hale getirecek ve leke izlerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır!

Giysileri uzun süre kullanmak için beyaz sirke kullanın

Beyaz sirke ucuz bir yumuşatıcıdır. Giysilerinizi lekelemez veya sirke gibi kokulandırmaz. Son durulama programınıza bir bardağın dörtte üçünü ekleyin.

Depolama yerinizi düzeltin

Depolama yerinizi düzeltin
Depolama yerinizi düzeltin

- Advertisement -

Kıyafetlerinizi saklarken, bunu doğru alanda yapmak çok önemlidir. Her zaman yerin kuru ve karanlık olduğundan emin olun. Bir kıyafeti nemli bir yere koyarsanız, bu hoş olmayan kokular gibi çok fazla soruna neden olabilir. Elbette mümkün olduğunca daha fazla giysiyi asmak da en iyisidir. Bu şekilde 7/24 havalandırılmış olur ve kırışıklık olmaz. Ayrıca, kıyafetlerinizi asla kutularda saklamayın! Bunlar, kumaşın düzgün nefes alamamasını sağlar.

Daha düzenli giysiler için iyi askılar alın

Giysileri uzun süre kullanmak için 8 altın ipucu
Daha düzenli giysiler için iyi askı alın

Çoğu plastik ve tel askı, giysilerinizin omuzlarını gerecek ve sizi sarkık kıyafetlerle baş başa bırakacaktır. Biraz daha pahalı olmasına rağmen, ahşap askılar daha uzun ömürlü olacak ve giysilerinize daha iyi bakacaktır.

Lekeli alanı batik boya ile dönüştürün

Tasarımsal yaratıcılık şu anda çok yaygın, bu yüzden batik bir kez daha çok popüler gözüküyor. Eski eşyalarınızın üzerinde çalışarak onları yeni bir görünüme dönüştürebilirsiniz. Lekenin gerçekten çıkmadığı bir tişörtünüz mü var? O zaman onu atmak zorunda değilsin. O zaman yeni bir boya seti bulun ve sizin hayal gücünüzün tasarımlarını yapmaya başlayın!

Kaliteli ve dayanıklı giysiler tercih edin!

Yeni nesil tarzı: hızlı moda. Ucuz ve düşük fiyatları olduğu için tercih edebileceğimiz bir sürü giysi ve elbise almayı tercih ediyoruz.

Bu düşük fiyatlar nedeniyle, ucuz markalardan gittikçe daha sık kıyafet satın alıyoruz. Ancak, bu ürünler giysilerinde kalitesini düşürüyor ve kullanımda da uzun süre giyemiyoruz. Bu nedenle, alışveriş yaparken her zaman tercihlerinizde kritik olun ve daha kaliteli ürünlere yatırım yapın. Naylon ve polyester gibi kumaşlardan kaçının, çevre üzerinde çok büyük zarar veren bir etkiye sahiptirler ve genellikle biraz ‘ucuz’ ürünlerdir. Daha çok, keten ve pamuk gibi doğal malzemelerden yapılmış ürünleri almayı tercih edin.

Dikkatli ütü yapın

Ütü yaparken, kumaş liflerini gevşetmek ve düz bir şekilde bastırmak için ısı kullanırsınız. Ne yazık ki, düzgün bir şekilde yapmazsanız kumaşı yakma veya sararma şansınız da yüksektir. Hassas kumaşlarda çok fazla ısı kullanmak onları tamamen mahvedebilir, bu nedenle ütülediğiniz kumaş türü için her zaman doğru ısı seviyesini kullandığınızdan emin olun.

Giysilerinizi buhar ile düzeltin

Her zaman giysilerinizi kırışıksız ve düzgün olmasını isteriz. Örneğin ütü sırasında giysilerinizde yanık olma ihtimali çok yüksektir. Eğer ütü yapmakta o kadar iyi değilseniz, çok daha sık olabilir. Bu nedenle, bir elbise buharı kullanın. Ütü masasına ihtiyaç duymadığınız bir cihazdır ve giysilerinizin kırışıksız olmasını hızlı bir şekilde sağlar.

Editörün yorumu!

Ne yazık ki, tüm giyim ürünlerinin sonsuza kadar giyilmesi amaçlanmamıştır. Tekrarlanan kullanımdan sonra aşınmaya, solmaya ve şekil değiştirmeye mecburdurlar. Giysileri uzun süre kullanmak için yine de, giysilerinizi temizleme, taşıma ve saklama şeklinize biraz daha dikkat ederek, her parçadan aylarca hatta yıllarca ekstra kullanım elde edebilirsiniz. Bu şekilde ailenizdeki üye sayısıyla çarptığınızda, büyük tasarruflar elde edersiniz.

- Advertisement -

Yorum Yapmak İçin Tıklayın