Yemek yemeyi sanata dönüştürün

Yemek yemeyi sanata dönüştürün

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, 2016 yılına girerken daha fit olmak yolunda aldığınız kararlarla motivasyonunuzu nasıl artıracağınızı anlattı.

640 Kez Okundu
26 Aralık 2015 Cumartesi 19:44
loading...
Her yeni yılda kendinizde sevmediklerinizi değiştireceğinize dair sözler verir, kararlar alırsınız fakat yeni yılın ilk günlerinde bu kararları heyecanla uygulamaya başlar zamanla kaybolan motivasyonla birlikte kendinizde memnun olmadıklarınızı heybenizden çıkarmadan, sürekli ertelenen yeni bir ben sözleri ile günler gelir geçer. Daha fit olmak için aldığınız diyet kararlarını ertelemeyin.
İşte diyet yaparken motivasyonunuzu artırıcak öneriler...
Size uygun tüyoları öğrenmeden diyete başlamayın
Herkesin beslenme konusunda zaafları vardır. İştahının açık olması, tatlıya hayır diyememek, sağlıklı beslenmeyi çok iyi bildiğini zannetmek gibi. Kendinizle yüzleşip mükemmel olmaya çalışmak yerine zaaflarınıza yenik düşmeyeceğiniz tüyoları bilerek diyet yoluna başlamak, diyeti ikinci gününden bozup kendinize olan güveninizi kaybetmenizi engeller. Çikolataya hayır diyemiyorsanız diyetinize çikolatayı nasıl ve ne miktar ekleyeceğinizi bilmek, kendinizi reddetmeden motivasyonu yüksek bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur.

Bu yolda en büyük düşmanınız sizsiniz unutmayın
Eğer defalarca deneyip başaramadıysanız işe içinizde "boşuna uğraşma yine olmayacak" diye konuşup duran canavarı öldürmekle başlayın. İnsanların hedeflerine ulaşamamalarının en büyük sebebi kendilerine inanmamaları ve bu konuda sürekli ürettikleri endişelerdir. Diyeti, yiyecekleri, size ikramda bulunanları, sığamadığınız kıyafetleri ve en önemlisi kendinizi yargılamaktan vazgeçin. Eğer yeni bir yılda yeni bir ben hedefiniz varsa konu hakkındaki önceki zamana ait kötü tecrübelerinizi de geride bırakmak zorundasınız.

Neden zayıflamak istediğinizi listeleyin
Bir şeyi neden istediğimizi hatırlamak, istediğimiz şeye ulaşmaya çalışırken bizi hedefe bağlı kılar. Bu nedenle diyete başlamadan önce gerçekten odaklanabileceğiniz sessiz bir yerde gerçekten neden zayıflamak istediğinizi listeleyin. Neden zayıflamak istediğinizi madde madde yazın ve diyete başladığınız andan itibaren her sabah ve diyeti bozmaya her yakınlaştığınız an yeniden okuyun. Kendi sebeplerini bulup kendinize hatırlattığınızda diyete uzun süre motive olmanız kolaylaşır.
Kıtlık psikolojisinden çıkın
Daha diyete başlamadan ne kadar çok yiyecekten mahrum kalacağınızı düşünerek kendinize ket vurmaktan vazgeçin. Ayrıca zayıfladıkça kendinize haftada bir ödül vermek, o sevdiğiniz yiyeceğin tadını daha iyi çıkarmanızı sağlayacak. Hiçbir yiyeceğe bağımlı olmamayı öğrenmek sizi özgür ve daha motive kılar.

Yemek yemeyi sanata dönüştürün
Bir sanat galerisinde resimlerin önünden koşarak geçmiyorsunuz, film izlerken zamandan kazanmak için filmi hızlı çekimde izlemiyorsunuz. Peki o zaman yemekleri neden bu kadar hızlı yiyorsunuz. Öğünler için kendinize en az yarım saat zaman ayırmayı hedefleyin. İlk başlarda zor gelse de birkaç seferden sonra yavaş yemeye başlayacaksınız. Yavaş yemek sadece fizyolojik tokluk sağlamaz aynı zamanda yemekten daha fazla lezzet ve keyif almanızı sağladığı için psikolojik toklukta sağlar.
Yemekle olan ilişkinizi düzeltin
Yiyeceklerin yaşamınızın devamlılığını sağlamak için olduğu gerçeğini artık kabullenin. Yemek yemenin endişe, hırs, mutsuzluk ve boşluk hissini doldurmak veya bastırmak için kullanılacak bir hobi olmadığını her aç olmadan yemek yeme ihtiyacı duyduğunuzda kendinize hatırlatın. Hatta bunu yazıp buzdolabınızın veya bilgisayarınızın üzerine asmanız ofiste veya evde neden olduğunu bilmediğiniz tekrarlayan atıştırmalarınızı giderek azaltacaktır.

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder