Kahve ve yeşil çay için ömrünüz uzun olsun

Yapılan bir araştırmaya göre kahve ve yeşil çayın ömrü uzattığı belirtildi. 19 yıldır yapılan araştırmada kahve ve yeşil çay tüketenlerin kansere yakalanma oranının yüzde 10 yüzde 40 arasında azalma olduğu belirlendi. İşte kahve ve yeşil çayın sağlığa faydaları...

- Bu haber 240 kez okundu.

Kahve ve yeşil çay için ömrünüz uzun olsun
loading...
kahve-yesil-cay

19 yıl boyunca 90 bin kişinin üstünde yapılan araştırmaya göre kahve ve yeşil çayın ömrü uzattığı belirlendi. 5 bin yıldan daha uzun süredir tüketildiği bilinen yeşil çayın, kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümlerde ortalama yüzde 45 oranında azalttığı tespit edildi. Kahvenin de bilinenin aksine zarardan çok faydası var. Japonya'da uzun yıllardır yapılan araştırmaya göre, düzenli olarak (3-4 bardak) kahve tüketenlerin içmeyenlere göre kalp ve beyin damarları ilgili hastalıklara yakalanma oranlarının yüzde 24 daha düşük olduğu tespit edildi. Aynı araştırmada, günde ortalama bir bardaktan fazla yeşil çay içenlerin, en az 5 bardak içerenlere oranla ölümcül hastalıklara yakalanma oranının yüzde 15 daha yüksek olduğu aktarıldı. Araştırmada özellikle dikkat çeken kısım ise günde ortalama 3 veya 4 bardak kahve içenlerin beyin damarı tıkanmasına ve beyin kanamasına yüzde 43 daha az yakalanıyor olması. Söz konusu araştırma ile yeşil çay ve kahvede bulunan kateşin ve polifenol maddelerinin kalp ve beyin damarlarının sağlığına faydalı olduğu tespit edildi.

Kahvenin faydaları

Bir bardak kahve baş ağrısını dindirirken karaciğer ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Antioksidanlar ile kanserli hücrelerin yayılmasını engelliyor. Sinir sistemini uyararak vücuda kuvvet ve enerji veriyor. Beyini uyararak konsantrasyonu arttırıyor. Safra taşlarının oluşumu büyük oranda engelliyor. Son yapılan araştırmalar ile kahvenin selüloitleri giderdiği ortaya çıkmıştır. Erkeklerde ise daha kaliteli ve çok sayıda sperm üretimini sağlamaktadır. Hamilelik dönemin de 300 mg.'dan fazla kahve tüketilmemesi gerektiği ve kahve içeriğinde yer alan kafeinin anne karnında ki bebeğe zarar verdiği konusunda uzmanlar hemfikirdir. Tip2 diyabet hastaları tarafından da kahve tüketimi önerilmemektedir.

Kahvenin Zihin Üzerinde ki Yararları:Kahve içeriğindeki etkin cafein, zihnin uyanık kalmasını sağlayarak konsantrasyonu arttırır. Zihnin daha dirençli ve uyanık olmasına yardımcı olur. Ayrıca her sabah içilen bir fincan kahve güne daha zinde ve enerjik başlamanızı sağlar. Stresi yok eder ve kan basıncını yükseltir.

Kahve Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Kahvenin içerdiği kafein yağ yakımı için ideal bir maddedir. Bu konuyla alakalı yapılan araştırmalar kahvenin metobolizmanın çalışmalarını hızlandırdırdığını ortaya koymuştur.

Kahve Fiziksel Performansı Arttırır: Kahvede bulunan kafein vücutta yağ hücrelerine yağ yakımı sinyalleri göndermek için sinir sistemine sinyaller gönderir ve aynı şekilde kafein kanda adrenalin düzeyini arttırır. Bu durum yoğun fiziksel efor için bünyeyi hazır hale getirmek için faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı, sporcular antrenmanlarına başlamadan önce kahve tüketmeye özen gösterirler.

Kahve Tip II Diyabet Riskini Azaltabilir: Dünya çapında tip 2 diyabet hastalığından dolayı felç vakası geçiren 300 milyon insan var. Bu yüzden diyabet çok ciddi bir sağlık sorunudur. İnsülin yetersizliği sonucu kan şekerinin yükselmesiyle ortaya çıkar. Kahve Tip 2 diyabet riskini azaltmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar kahve içenlerde diyabet hastalığına yakalanma oranı % 67 (23, 24, 25, 26, 27) gibi yüksek bir azalma görülmekte, yani kahve tüketenlerin tüketmeyenlere göre bu hastalığa yakalanma rsiki 23-50% daha düşük daha düşüktür.

Bu araştırmaların sonuçlarına göre, her gün bir fincan kahve tüketen kişiler 2. Tip diyabet hastalığına yakalanma oranı % 7 azalır.

Kahve Alzheimer Hastalığından Korur: Alzheimer hastalığı dünyanın en yaygın hastalıklarından bir tanesidir.Bu hastalık genellikle 65 yaş üstü insanları etkiler.Ne yazık ki, Alzheimer için bilinen bir tedavi metodu yoktur. Ancak hastalığının başlangıç aşamasından tesbit edilmesi durumunda bazı önlemler alınabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda kahve, sağlıklı beslenme ve egzersiz, gibi bazı önlemler hastalığın önüne geçebilir. Çeşitli çalışmalar kahve içenlerin Alzheimer hastalığı yakalanma oranın kahve içmeyenlere göre% 65 daha düşük olduğunu göstermektedir.

Kahve Parkinson Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır: Parkinson hastalığı Alzheimer sonra, dünya çapında en yaygın görülen ikinci nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu hastalığa beynin dopamin üreten nöronların ölümü neden olur. Alzheimer hastalığında olduğu gibi, hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur.

Bu hastalık üzerine yapılan araştırmalar kahve'nin içerdiği kafein'in hastalığa yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.Bazı arştırmalar kahve tüketen insanların tüktemeyenlere göre %60 oranında parkinson hastalığına daha az yakalandığını ortaya koymuştur.

Kahve Karaciğer Sağlığını Korur: Karaciğer vücutta önemli fonksiyonlardan yüzlercesini yürürten önemli organlardandır. Karaciğer hastalıkları arasında özellikle geçmişte tedavisi zor olan siroz hastalığı çok sık rastlanır. Bu konuyla alakalı yapılan araştırmalar günde 4 fincan kahve tüketenlerin, karaciğer hastalıklarına özellikle siroz hastalığını tüketmeyenelere göre %80 oranında daha aza yakalanmaktalar.

Kahve Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Olur: Depresyon yaşam kalitesini önemli ölçüde azalmasına neden olan ciddi bir ruhsal bozukluktur. Depresyon inanılmaz yaygın bir hastalıktır, çok sinsi olduğu için bazen kişi depresyona olduğunu bile anlamayabilir. ABD'de insanların yaklaşık 4.1% halen klinik depresyon tedavisi görmektedir.

Bu konuyla alakalı ABD'de yapılan bilimsel araştırmalar, günde 3-4 bardak kahve tüketiminin depresyonla mücadelede ciddi katkı sağladığını ortaya koymuştur. Düzenli olarak kahve tüketimi depresyona girme riskini %50 oranında azaltabilir.

Kahve Kanser Hastalığından Koruyabilir: Kanser hatalığı günümüz dünyasının en yaygın hastalıklarının başında gelir. Kahve karaciğer kanseri, kolorektal kanser, olmak üzere iki tip kansere karşı koruyucu olarak görünmektedir.Bilimsel çalışmalar kahve içenlerkaraciğer kanserine yakalanma riskini %40 oranında azalttığını ortaya koymuştur. Kolorektal kanser oranını da %15 oranında azaltır.

Yeşil Çayın Faydaları

undan 5000 yıl sonra, günümüzde ise yeşil çay neredeyse bir fenomen olarak tüm dünyada kolesterolü düşürmekten diş sağlığına pek çok farklı sorunun tedavisi amacıyla kullanılmakta. Tahmin edebileceğiniz gibi en popüler kullanımı da kilo vermeyi hızlandırmak için.

Son 15-20 yılda yeşil çayın faydaları üzerine yapılan araştırmalar daha çok kanseri engelleme ve kanser hücrelerinin yayılımını yavaşlatmadaki etkisi odaklı olmakla birlikte bazı bilimsel araştırmaların kolesterolü ve tansiyonu düşürdüğü, şeker hastalığından koruduğu, yağ yakılmasına yardımcı olduğu ve bunamayı yavaşlattığı yönünde sonuçları bulunmaktadır.

Güçlü bir antioksidandır
Kansere karşı koruma sağlar
Kötü kolesterolü düşürür
Kalp sağlığına iyi gelir
Kan basıncını düşürür
Diş çürüklerini önler
Diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar
Metabolizmayı hızlandırır
Kilo vermeye yardımcı olur
Bağışıklık sistemini güçlendirir

yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.