Genç yaşta kalp krizi belirtileri ..

Genç yaşta kalp krizi belirtileri ..

Hasta olmayı kimse istemez. Ama bazı hastalıklar var ki beslenmeye ve yaşam tarzına dikkat edilmezse çok daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmekte. Bunlardan bir tanesi de kalp hastalığı.

2525 Kez Okundu
02 Ocak 2017 Pazartesi 20:59
loading...
 

Kalp rahatsızlıkları erkeklerde daha çok görüldüğü düşünülse de aslında tam tersi. Kadınlar kalp hastalığına erkeklere oranla çok daha fazla yakalanıyorlar. Bunun böyle olmasındaki etkenlerden bazıları kadınlarda kalbin daha geç gelişmesi, kadın kalbinin erkeğe nazaran daha küçük olmasıdır.

Bunların dışında kalp hastalığının nedenleri arasında sigara, yüksek tansiyon ve kolesterol, aşırı kilo bulunuyor. Yalnız kadınlarda bunlara ek olarak menopoz ve doğum kontrol hapları da etkili oluyor. Yine fazla doğum da kadınlarda kalp hastalığı riskine yakalanmayı artırıyor. Yapılan bir araştırmaya göre 3 çocuktan fazla doğum yapan kadınlarda diğer kadınlara oranla kalp krizi geçirme olasılığı 2 kat fazla.

Günümüzde artık kadınlar da aktif bir şekilde çalışma hayatına girdi. İş hayatındaki zorluklar ve ev sorumluluğu da buna eklenince kadının yükü artıyor. Giderek strese giren ve yorulan kadın ise kalp hastalığına daha çabuk yakalanabiliyor.

Aşk acısı da kalp sağlığını olumsuz etkileyen bir diğer faktördür. Kadınlar erkeklere nazaran çok daha duygusal oldukları için kalp sağlıkları tehlikeye girebiliyor. Buna ek olarak kadınların kalp damarlarının ince olması ve tiroit bozuklukları da kadınlardaki kalp krizi riskini artıran nedenler arasındadır. 
Peki, kalp hastalığı riskini azaltmak için neler yapmalı?

En başta fazla kilolarınız varsa onlardan kurtulmalısınız. Fazla kilo her zaman risktir. Gün içerisinde mutlaka yürüyüş ya da egzersiz yapmalısınız. En az yarım saat. Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarınız varsa bunları bir an önce bırakmanızda yarar var. Üç beyaz dediğimiz şeker, tuz ve unu mümkün olduğunca az tüketmelisiniz. 

Stres ve düzenli uyku da kalp hastalıklarından korunmanız için yapmanız gerekenler listesinde yer alıyor. Bunların dışında beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenizde de fayda var. Yağlı ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Bunun yerine lif bakımından zengin ve toksin attırıcı yiyecek ve içecekler tüketmelisiniz. 

Yazar: Zehra Yurtsever

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder