Ev yapımı doğal deterjanınızı kendiniz yapın!

Ev yapımı doğal deterjanınızı kendiniz yapın!

Bazı kişiler alıştıkları kimyasal temizlik malzemelerinden vaçgeçemese de, yeni trend doğallıktan yana. Siz de kendi doğal deterjanınızı yapabilirsiniz

1770 Kez Okundu
04 Mart 2017 Cumartesi 12:46
loading...

Son yıllarda doğal malzemelerden karışımlar hazırlayarak zararlı kimyasallardan uzak temizlik ürünleri elde etmek, hızla yükselen bir trend halini...

Son yıllarda doğal malzemelerden karışımlar hazırlayarak zararlı kimyasallardan uzak temizlik ürünleri elde etmek, hızla yükselen bir trend halini aldı.
Bazılarımız bu tip ürünlerin güvenilirliğine inanarak uygularken, bazılarımız alıştığımız kimyasalların kokusunu duymadan temizliğin gerçekleştiğine bir türü ikna olamıyoruz. Oysa son yıllarda yapılan araştırmalar, temizlik malzemelerinde kullanılan kimyasalların uzun süre yüzeyde ve havada kaldığını, soluma veya temas yoluyla da bedenimize girerek zarar verdiğini gösteriyor. Özellikle çocuğunuz varsa durum sandığınızdan daha tehlikeli bir hal alabilir. Bu sebeple, doğal malzemelerle kendi temizlik malzemelerinizi hazırlamak hem daha güvenilir, hem de daha ekonomiktir.

Yüzey dezenfektanı olarak greyfurt

Yapılan araştırmalar, greyfurt çekirdeğindenelde edilen yağın, muhteşem birdezenfektan olduğunu gösteriyor. Araştırmasonuçlarına göre greyfurtçekirdeği, anti-viral, antiparazitik,anti-mantar veanti-bakteriyel özelliktaşıyor. Mutfak vebanyo gibi özelliklemantar oluşumunaelverişli nemliortamlar baştaolmak üzereevin genelindekullanabileceğinizgreyfurtçekirdeği yağı ilehazırlanan karışımıoluşturmak iseçok kolay. İki bardaksuya, 20 damlagreyfurt çekirdeği yağını(soğuk sıkım olmasınaözen gösterin) ekleyin ve boşbir sprey şişesine dökün. İşte bu kadarkolay! Temizliğin kokusuz olmayacağınainananlardansanız, birkaç damlayı geçmemekşartıyla kokusunu sevdiğiniz bir esansiyalyağı (lavanta vb.) karışımaekleyebilirsiniz.
Karbonat en iyiyardımcınız
Karbonat, ulaşılması enkolay ve ucuz malzemelerdenbiridir. Özellikle kokusorunu yaşadığınız fırın vebenzer yüzeylerdeki kalıntılarıtemizlemenin en pratikyolu, karbonattan faydalanmaktır. Yemek artıkları ve hafif yanıklar sebebiyle kirlenen fırınınızdaki lekelerin üzerine bir miktar karbonat dökün ve sabaha kadar fırının kapağını açmadan bekleyin. Sabah hafif ovalayarak fırınınızı silin. Kirlerin kabararak çıktığını ve yemek artıklarının sebep olduğu kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.


Sirkeye güvenin

Ahşap yüzeyler için özelolarak hazırlanan temizleyiciler,yüksek oranda zararlıkimyasal içeriyor. Günboyu cildinize temas ettiklerindeysebedeninize girişyapmış oluyorlar. Ayrıcabu tip kimyasalları solumanında son derece tehlikeliolduğunu bilmenizde faydavar. Oysa evde kendi ahşaptemizleme deterjanınızıhazırlayabilirsiniz. Bir miktarsıcak suya birkaç damlazeytinyağı ya da jojoba yağıdamlatın. Bir ölçü beyazsirke (kokusuz olduğundanev temizliğinde beyaz sirketercih etmelisiniz) ilaveedin. Ardınızda hoş birkoku bırakmak istiyorsanız sadece birkaçdamla limon yağı ekleyebilirsiniz. Hazırlayacağınızbu karışımhem kusursuzbir temizlikve hijyen sağlar,hem de ahşapyüzeylerinizikorur.

Doğalyumuşatıcı

Birçoğumuzçamaşır yumuşatıcılarınıngiysilerdeuzun sürekaldığını biliyoruz. Ancak kokuları sebebiyle yaşattıkları temizlik hissinden dolayı bir türlü vazgeçemiyoruz. Çamaşır makinenizin son durulama suyuna 1/4 bardak beyaz sirke eklediğinizde çamaşırlarınız tam istediğiniz yumuşaklığa kavuşabilir. Böylece kimyasal içerikli yumuşatıcıları hayatınızdan çıkarabilirsiniz.Gümüşlere diş macunu

Evet, yanlış okumadınız! Diş macununuz gümüşlerinizi parlatırken en doğal yardımcınız olabilir. Dikkat etmeniz gereken tek şey, diş macununuzun doğal ve karbonat içermiyor olması. Eğer karbonatlı bir macun kullanırsanız, gümüş yüzeyinde çizikler oluşabilir. Tozu alınmış gümüşlerinize ufak bir parça macun sürün ve yumuşak bir bezle ovun. Ardından durulayın. İşte bu kadar kolay!

Tıkalı lavabolar

Tıkalı gider dorularınıaçmak için kuvvetlikimyasallar kullanmakzorunda kalıyoruz. Ayrıca bu tip kimyasalların üzerine bir de kaynar su dökerek tüm eve yayılan kimyasal bir duman bulutu oluşturuyoruz. Bu dumanı solumak sandığınızdan çok daha zararlıdır. Tıkalı bir lavabonuz varsa önce suyu tahliye edin, ardından delikten yarım bardak kadar karbonat dökün. Hemen ardından yarım bardak beyaz sirkeyi giderden gönderin ve gider deliğini bir havlu ya da benzer bir şeyle iyice örtün. Bekleyebildiğiniz kadar bekleyin ve havluyu kaldırarak bol miktarda kaynar suyu deliğe dökün. Giderin açıldığını göreceksiniz.

Küvet ovmak karbonatla mümkün

Küvet ve lavabo gibi yüzeyler kiri biriktirdiklerive genelde beyaz oldukları içinsıklıkla ovularak temizlenmeleri gerekir. Kimyasal madde içeren yüzey ovucularındansa evde kendi hazırladığınız karışımı kullanmak hem sağlıklı, hem daha ucuz bir alternatiftir. Ovmak istediğiniz yüzeye yarım bardak kadar karbonatı serpin. Ardından boyasız ve kokusuz (kimyasal içermeyen) hazır bulaşık deterjanı ekleyin. Böylece karbonatın yüzeyde hareket etmesi kolaylaşacaktır. Ardından süngerle ovun ve durulayın.

Islak mendillerinizi hazırlayın

Bunun için ilk yapmanız gereken, yenidoğan bebekler için özel hazırlanmış sadecepamuk ve sudan oluşan ıslak mendilpaketini boşaltmanız olacak. 20 adet kağıthavluyu 1/4 bardak beyaz sirke, 1/4 bardaksoda ve yedi-sekiz damla kokusunu sevdiğinizbir esansiyal yağ karışımıyla ıslatın. Ardından yaprakları yırtmadan tek tek sıkın ve ıslak mendil paketine sırayla yerleştirin. Paketi iyice kapatarak kurumasını engelleyin. Hazırladığınız ıslak mendilleri yüzey temizliği ve hijyeninde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kendi diş macununuzu yapabilirsiniz
Bununiçin üç yemek kaşığı karbonata, üç yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 15-20 damla kadar nane yağı (soğuk sıkım olmasına dikkat edin) eklemeniz yeterli.

Evde bulaşık makinesi deterjanı yapımı

Bulaşık makineleri hayatı kolaylaştıran en önemli icatlardan biri. Ancak uzun süre durulanmasına rağmen özellikle tahta mutfak malzemelerinde kalıntı bıraktığını ve yemek hazırlığı esnasında sıcakla temas eden bu gereçlerin yemeğe kimyasal bıraktığını artık biliyoruz. Evde kendi bulaşık makinesi deterjanınızı yapmak aslında çok kolay. Bir bardak öğütülmüş deniz tuzuna bir bardak boraks (eczanelerden temin edebilirsiniz) ve yarım bardak mandalina suyu ekleyerek karıştırın.

Benzer Haberler

loading...Anahtar Kelimeler DeterjanDogalEv Yapımı

Yorum Gönder