El ve Ayaklarınız Sürekli Buz Gibi Mi?

El ve Ayaklarınız Sürekli Buz Gibi Mi?

Yaz, kış demeden elleriniz sürekli üşüyor, ayaklarınız buz kesiyorsa bunun nedeni değişen hava koşulları ve bünyenizin diğer insanlara kıyasla daha hassas olması...

1449 Kez Okundu
20 Ekim 2015 Salı 22:40
loading...

Sürekli üşüyen elleriniz ve ayaklarınızın olmasının sebebi aslında vücudunuzun iç ısısını korumaya çalışmasından kaynaklanıyor. Soğuğa maruz kaldığınızda vücudunuz iç ısısını koruyabilmek için deri yüzeyinin altındaki küçük kan damarlarını daraldır, kan akışı azalır ama daha fazla kan vücuttaki ana damarlarda hareket eder ve vücut ısınız sıcak kalır. 

Bu doğal bir süreçtir ve herkesin vücudunda olur ancak bazılarımız diğerlerine göre daha hassas bünyelere sahip olduğu için bu küçük aksiyonu elleri ve ayakları buz kütlesine dönmüş gibi hisseder, paniğe kapılırlar. Endişelenecek hiçbir şey yok!

Çoraplarınızı giyin, eldivenlerinizi takın, evde veya ofiste eldiven takamayacağınız için avuç içlerine göre hazırlanmış minik su torbalarından faydalanın, sıcacık çay kupanızı elinizin altından ayırmayın, yeterli.

Şunu da unutmamak lazım ki; anemi, tiroid, diyabet, sinir hasarı ya da Raynaud Hastalığı (uzuvlarda oluşan kan dolaşımı rahatsızlığı) gibi rahatsızlıklar eller ve ayaklarda üşümeye, hissizliğe neden olabilir. Şikayetleriniz çoksa doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder