Nükhet Duru:Çok gezmek benim tarifim

Nükhet Duru:Çok gezmek benim tarifim

Nükhet Duru şöhreti yakaladığı ilk yıllarda Paris’le tanıştı. Ama ne tanışmak? Kendi deyişiyle bir süre dünyaya Paris’ten baktı. Nereye giderse gitsin hep yolculuğun sonunda ayakları onu yeniden Paris’e taşıdı... Biz de Nükhet Duru’yla buluştuk. Her zamanki gibi Paris’ten başlayıp Uzakdoğu’ya uzanan bir yolculuğa çıktık.

722 Kez Okundu
28 Nisan 2015 Salı 18:43
loading...

Seyahat ettiğiniz yerler arasında en unutumadığınız şehir hangisiydi?
Elbette Paris.

Neden bu kadar net?
Oraya gittiğim dönemde yeni star olmuştum. Ama bir karar alarak dil kursuna yazıldım. Ve dünyaya Paris’ten bakmaya başladım.

Neler gördünüz?
Sanatı, tarihi, bir sanatçının neleri anlaması gerektiğini algıladım. Ve her işimin ara döneminde üç ay kurslara devam ettim. Ardından tabii başka şehirleri de gezmeye başladım. Ama yaptığım her yolculuğun sonunda soluğu yeniden Paris’te almaya başladım.

Paris’te nereleri tavsiye edersiniz?
Saint Germain, Montmartre ve Les Halles bana hep çekici geldi.

Kafe ve restoranlar...
Paris’te her yer kafe ve restoran. Benim tercihim eski dokuya sahip olan, içinde anılar barındıran mekânlar. Çünkü hayalciyim ve o dokular beni eski dönemlere döndürüyor.

 

Seyahatlerinizde yediğiniz en ilginç yemek hangisiydi?
Çiğ istiridyeler. Onlardan enerji aldığımı düşünüyorum. Zaten deniz ürünlerine hayır diyemem.

Hadi biraz Paris’in dışına çıkalım... 
O zaman Uzakdoğu. Bana başka bir dünya gibi geliyor. Hong Kong, Çin, Kore, Tayland, Malezya, Hindistan, Pakistan ve Singapur gibi yerler... Buraların her tarafı olağandışı. Sokaklarda fakir ama çok mutlu insanlara rastlarsınız...

En son nereye gittiniz?
Yunan Adaları. Ama onların da turistik olmayanlarını tercih ediyorum.

 

Peki Türkiye içindeki seyahat noktalarınız?
Birçok ülkeyi gezdikten sonra aklım başıma geldi. Turnelerim haricinde görmediğim kendi ülkemin güzelliklerini keşfetmeye başladım. Mesela Karadeniz’e âşık oldum. Orta Anadolu insanı ve gizemi, doğunun birçok şehri, Ege ve Akdeniz beni çok etkiledi... Çok okumak, çok gezmek ve çok öğrenmek benim tarifim olabilir.

Seyahat tercihinizi neye göre yapıyorsunuz?
Tanınmadığımı düşündüğüm zaman kendimi daha özgür hissediyorum. Göz hapsi alıştığım bir şey olsa da ara vermek çare olabiliyor.

En sevdiğiniz 5 şehir?
Paris, Viyana, Londra, New York, Madrid.

Bavulunuzun olmazsa olmazları?
Kremlerim, makyaj malzemelerim, geceliğim, kendi patiklerim, kitabım, parfümlerim ve seyahat ütüm.

 

Benzer Haberler

loading...Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder