Şefik Döğen hayatını kaybetti, Şefik Döğen kimdir?

Şefik Döğen hayatını kaybetti, Şefik Döğen kimdir?

Usta sanatçı Şefik Döğen, şeker hastalığına yenik düştü. Türk sinemasının emektar oyuncularının vefatı ardından Şefik Döğen kimdir? sorusu günün en çok sorulan sorusu oldu. İşte, Şefik Döğen'in hayatı ve yer aldığı filmler!

493 Kez Okundu
15 Ocak 2016 Cuma 23:21
loading...

Yeşilçam'ın emektar oyuncularından Şefik Döğen hayatını kaybetti. Şeker hastası olan ve uzun bir süredir tedavi gören sinema ve tiyatro oyuncusu Şefik Döğen, bu sabah tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Cilalı İbo filmleriyle tanınan Şefik Döğen'in vefat haberini, Sinema Yazarı Sadi Çilingir Twitter hesabından ve resmi sitesinden duyurdu. Şefik Döğen'in cenazesinin bugün Levent Afet Yolal Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedileceği öğrenildi. Peki, Şefik Döğen kimdir? Hangi filmlerde rol aldı? İşte, Yeşilçam'ın utunulmaz filmlerinde yer alanŞefik Döğen'in hayatı!

ŞEFİK DÖĞEN KİMDİR?

1947 yılında Ayancık'ta dünyaya gelen Şefik Döğen'in tiyatro ile tanışması edebiyat öğretmeni Nermin Hanım'ın Nasreddin Hoca fıkralarını oyunlaştırdığı oyunla başladı. İlk kez bu oyunda sahne alan Şefik Döğen, ardından Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın amatör tiyatrosuna gitti. Usta oyuncu bununla yetinmez ve bir grup arkadaşı ile Samsun Oda Tiyatrosu'nu kurmaya karar verdi. Ancak Döğen esas ününü Cemal Reşit Rey'in müziklerini yaptığı, Erol Günaydın'ın senaryosunu yazdığı oyun 'Yaygara Yetmiş'te oynadığı Şarhoş Bekir ile kazandı. Şarhoş Bekir tiplemesi çok beğenilen Şefik Döğen Yeşilçam'dan davet aldı ve sinemanın kapıları açıldı.

ŞEFİK DÖĞEN'İN ROL ALDIĞI FİLMLER

Komedi filmlerindeki rolleriyle gönüllerde taht kuran Şefik Döğen'in anılarda kalan filmlerinden bazıları şunlar: Cilalı İbo Almanya'da, Kalbimin Efendisi, Yuvasız Kuşlar, Bebek Gibi Maşallah, Hayat Sevince Güzel, Kadifeden Kesesi, Ben Böyle Doğdum, Bir Dost Bulamadım, Karaların Ali, Deli Ferhat, Hayat Bayram Olsa.

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder