Seddülbahir 32 Saat dizisi başladı

Seddülbahir 32 Saat dizisi başladı

TRT 1'in aylar önce gündeme gelen dizisi Seddülbahir 32 Saat ilk bölümüyle ekrana geldi. Çanakkale savaşlarını anlatan yeni dizi Seddülbahir'in sadece 4 bölüm yayınlanacak.

435 Kez Okundu
15 Ocak 2016 Cuma 23:27
loading...

TRT'nin iddialı projelerinden Seddülbahir 32 Saat uzun bir bekleyişin ardından dizi severlerle buluştu. İlk kez geçtiğimiz nisan ayında gündeme gelen Seddülbahir dizisinin gerek oyuncu kadrosuyla, gerekse prodüksiyonuyla dikkatleri çekmesi bekleniyor. Çanakkale Savaşlarında Seddülbahir cephesindeki ilk 32 saatlik mücadeleyi anlatan dizinin sadece 4 bölüm olacağı konuşuluyor. Kadrosunda İbrahim Çelikkol, Murat Ünalmış, Uğur Güneş, Dolunay Soysert, İlker Aksum, Gülsüm Ali İlhan, Deniz Celiloğlu, Timur Ölkebaş, Ahmet Mekin ve Okan Yalabık gibi iddialı isimlerin yer aldığı Seddülbahir 32 Saat ilk bölümüyle 14 Ocak Perşe akşamı Trt 1'de başladı.

SEDDÜLBAHİR KONUSU

Çanakkale kara savaşlarının başladığı 25 Nisan'da, Binbaşı Mahmut Sabri komutasındaki bin 200 kişilik Mehmetçik'in Seddülbahir'de sayıca kendisinden katbekat üstün düşman birliklerine karşı 32 saat boyunca hiçbir yardım ve destek almadan direnmesini ele alıyor.

SEDDÜLBAHİR CEPHESİ

Çanakkale Savaşı'nın bir parçası olan Seddülbahir çıkarması, 25 Nisan 1915 tarihinde Seddülbahir bölgesine beş ayrı noktadan yapılmıştır. Her iki tarafın da ağır kayıpları ile sonuçlanan saldırılar yaşanmıştır. Seddülbahir cephesinin sonucunda Haziran ayının sonlarında Osmanlı güçleri ilerlemeyi durdurmuş ve çıkarma başarısızlıkla sonuçlanmıştır, daha sonra bu bölgede savaşın sonuna kadar kısıtlı ve etkisiz siper çatışmaları devam etmiştir.

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder