Belediyeden Bin Çocuklu Ritim Orkestrası

Belediyeden Bin Çocuklu Ritim Orkestrası

Aram Tigran Kent Konservatuarı'nda eğitim gören 3–14 yaş arasında bin çocuğun sahne alacağı doğal ritim orkestrası tüm hazırlıklarını tamamladı.

563 Kez Okundu
12 Mayıs 2015 Salı 05:51
loading...

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı Aram Tigran Kent Konservatuarı bugünlerde hummalı bir çalışmanın içerisinde. Konservatuarın eğitmenlerinden müzisyen Şêrko Kanîwar, 3–14 yaş arası bin çocuğu 24 Mayıs'ta Şilbe Spor Tesislerinde doğal ritim orkestrasıyla sahne almaya hazırlıyor.


Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkezi, Sosyal Hizmetler Çocuk Destek Merkezi, Ferzad Kemanger İlkokulu ve Cemilpaşa Konağı'nın bulunduğu mahalledeki çocuklar ve Fidanlık Yaşam Alanı'nda ikamet eden çocuklar için dört ayrı grup olmak üzere toplam dokuz ayrı grupla çalışma yaptıklarını belirten Kanîwar, 21–22–23 Mayıs'ta bu grupları birleştirerek, genel prova alacaklarını söylüyor. Herhangi bir aksaklık çıkmazsa 24 Mayıs tarihinde Şilbe Spor Tesisleri'nde bin kişilik doğal ritim orkestrasıyla sahneye çıkacaklarını ifade eden Kanîwar, 21 Mayıs tarihine kadar gelecek yeni çocukların kayıtlarını da kabul edeceklerini söylüyor.


Eğlenerek Hazırlanıyorlar


Aram Tigran Kent Konservatuarı'nda çocuklarla prova yapan Kanîwar, enerjik bir performansla gülerek, eğlenerek, dans ederek, ritim tutarak, ter dökerek çocukları çalıştırıyor. Pet şişe, eski monitör, çay kaşığı, bidon, eski kutular, klavye, cam şişe, el arabası, cezve, tencere, boya ve yoğurt kovaları gibi malzemeleri enstrüman olarak kullanan çocuklar, gözlerinin içine baktığı Kanîwar'la eğlenerek konsere hazırlanıyor. Derslerde devam zorunluluğunun olmadığını ve çocukları rahat bıraktıklarını söyleyen Kanîwar, "Çocuk çalışmaya geliyor ama üç gün sonra sıkılabiliyor. Kimi çocuklar çalışmalara katıldığı halde bir süre sonra fındık toplamaya gittiği için katılamayabiliyor. Çocuk bir derste bile kendini ifade etmişse onu orkestraya dahil edebiliyoruz" diyor. Bütün grupların haftada sadece bir saat çalıştığını söyleyen Şêrko Kanîwar, şunları söylüyor: "Hatta bazı gruplar yaşları çok küçük olduğu için yarım saat çalışıp gidebiliyor. Ailelerin talebiyle üç yaşındakileri de aldık. İletişimimiz daha da iyi olmalı. O pozitif enerjiyi almaları gerekiyor. Gözlerinin içindeki sevinci almak ve bunu fark etmek lazım" Özellikle Şengal kampındaki çocukları çalıştırırken heyecan duyduğunu anlatan Kanîwar, "Onların bir nebze de olsa kamp ortamından uzaklaşması ve gözlerindeki mutluluğu görmek bizleri umutlu kılıyor" diyor.

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder