Gebelikte tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu düşüğe neden olabilir

Gebelikte tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu düşüğe neden olabilir

Aşırı sıcaklar; alerjik reaksiyonlardan mantar enfeksiyonlarına, tansiyondan düşük tehlikesine kadar birçok soruna yol açabiliyor.

631 Kez Okundu
21 Haziran 2015 Pazar 23:45
loading...
Yazın gebelik zor. Artan hava sıcaklıkları hamileleri hem bunaltıyor hem de daha dikkatli olmalarını gerektiriyor. Uzmanlar, gebelik süresince vücut ısısının normalden daha yüksek olduğunu belirtiyor. Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan, "Sıcaklık artışıyla birlikte hamile kadınlarda; sıcak basması, avuç içi ve ayak tabanlarında yanma, alerjik problemler, bulantı, kusma, halsizlik, uykusuzluk ve nefes darlığı gibi şikâyetler artar. Yazın aşırı sıcaklara maruz kalmak hamilelerde erken doğum riskini artırabilir" diyor.

KABIZLIK ARTIYOR

Anne ve bebek sağlığı için gebelik döneminde bol miktarda sıvı almak gerekiyor. Az sıvı tüketiminin gebelikte sık rastlanan idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık ve hemoroit gibi sorunlarda artışa neden olacağı belirtiliyor. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu erken doğum ve düşük riski gibi sonuçlara yol açabileceği için gecikmeden hekime başvurulması gerekiyor. Tekcan, "Normal şartlarda hamile bir kadın günde 2 litre su tüketmelidir. Yazın bu miktar her saatte 250-300 cc olacak şekilde artırılmalıdır" diyor. Yoğun sıcaklarda gebelerde bel altındaki bölgenin aşırı terlemesine bağlı olarak; kaşıntı, iritasyon ve mantar enfeksiyonları artıyor. Sivrisinek ve keneler bebek ve anne sağlığı için zararlı hastalıkları taşıyabileceği için dikkatli olunması gerekiyor. Tekcan, "Açık havada yapılan aktiviteler sonrasında tüm vücudu gözden geçirmek faydalıdır" diyor. Aşırı sıcaklar gebelerde tansiyon düşüklüğüne bağlı halsizlik, yorgunluk ve bayılmalara yol açabiliyor. Riskli gebeliği olanların son 3 aylık dönemde uzun süreli yolculuğa çıkmaması öneriliyor.

Tuz kullanmayı BIRAKIN

Sodyumu azaltılmış soda içmenin hamilelik döneminde yararlı olduğu biliniyor. Ödem şikâyetlerinin önlenmesi için tuz alınımının en aza indirilmesi öneriliyor. Ancak zararlı etkilerinden kaçınmak için tuzun beslenmeden tamamen çıkarılması da hatalı olabiliyor. Ayaklardaki şişliği azaltmak içinse soğuk su banyosu ve ayakların yukarı kaldırılarak dinlendirilmesi tavsiye ediliyor.

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder