Kahve tüketimi cilt sağlığını olumsuz etkiliyor

Cilt için zararlı olan besinleri tüketirseniz çabuk yaşlanan ve sağlıksız bir cilde sahip olmanız kaçınılmazdır. En büyük organımız olan cildimiz günlük hayatımız içinde onlarca farklı problemle karşı karşıya kalır ve yıpranmaya başlar.

2370 Kez Okundu
20 Nisan 2016 Çarşamba 01:50
loading...

Oğlunun doğum günü o yıl Babalar günü ile aynı güne denk gelmişti. 
Annenin ağlamaklı halini görünce dayanamadı baba “Şu adrese git, oğlunu gör” dedi. 
Ve ekledi, “Adresi benim verdiğimi söyleme ama” Birkaç şey daha söyledi ama anne duymuyordu bile, aklında bir tek adres kalmıştı. Anne sevinçten uçuyordu. 
Hemen hazırlandı yola koyuldu. 
Büyük bir şehrin karşı yakasındaydı babanın verdiği adres. 
Gittiği adres bir tamirhaneydi. 
Oğlunu tulum içinde gördü. 
Bir süre ıslak gözlerle dükkanın karşısından izledi ve oğluna doğru yaklaşmaya başladı. 
İki yıl boyunca kendisini arayıp sormayan ailesini unutan delikanlı aniden annesini karşısında görünce önce şaşırdı, sonra koşup sarıldı annesine. 
Babası hariç herkesi soruyordu, “o nasıl, bu nasıl,” diyerek. 
Ve sonunda “O adam nasıl, hala aksi ve anlayışsız mı?” diye sordu annesine. 
Anne cevapsız bıraktı bu soruyu. 
“Hadi oğlum gel eve gidelim” dedi. 
“Hayır anne, ben böyle iyiyim. O adamla tekrar aynı evde yaşayamam” dedi ve dükkana doğru yürümeye başladı.
Arkasından bir süre bakakalan anne hazırladığı pastayı oğluna vermek için seslendi. 
Delikanlı pastayı alırken annesine “Anne ne olur ısrar etme, gelmeyeceğim. Bir gün bile merak edip arayıp sormayan bir adamla aynı evde yaşayamam ben” dedi. 
Anne boynu bükük halde oğlunun yanından ayrılmaya hazırlanırken 
“Peki oğlum sen bilirsin. Anlaşılan çok kararlısın, gelmeyeceksin. Ama baban dedi ki; son bir aydır arkadaşlık ettiği çocuktan uzak dursun, o çocuk sana zarar verecektir. 
Önceki arkadaşıyla barışsın”. Bu kez çocuk donakalmıştı.
Annesi eve dönmüştü. Babaya sitem etti, “Madem biliyordun nerde olduğunu neden benden sakladın? 
O yüzden rahattın demek? ” 
Hep ters, aksi görünen baba yutkundu ve gözlerinden iki damla yaş akıverdi. 
“O benim canımdır ya, canım” dedi. 
“Ne zamandan beridir biliyordun? ” diye sordu anne. 
“Gittiği günden beridir biliyorum. Bazen öğlen molalarında ne yiyip ne içiyor diye gider uzaktan izlerdim, Bazen akşamları geç gelirdim ya hani, sen beni kahveden sanırdın, işte o zamanlarda da ne yapıyor kimlerle takılıyor diye takip ederdim.”
Karı koca bir birlerine sarılıp ağlarken kapı çalmıştı. 
Elleriyle gözlerini silerek kapıyı açmaya gitti anne. 
Annesinin kendisine yaptığı pastadan daha büyük bir pasta ve hediye paketi ile içeri girdi delikanlı. 
Koşarak babasına sarıldı. “Babalar günün kutlu olsun babaaaa”
Delikanlı anlamıştı. Kendisine hiç bakmadığını düşündüğü babasının, aslında gözünü hiç üzerinden ayırmadığını….
Rahim TAŞ

Kahve tiryakisiyseniz ve kahve içmeden duramıyorum diyorsanız dikkat! Kahve tüketimi cilt sağlığını olumsuz etkiliyor. Peki, ne kadar kahve içebilirsiniz?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yediğimiz yemekler, içtiğimiz içecekler cildimizin nasıl görüneceği üzerinde önemli bir role sahiptir.Cilt için zararlı olan besinleri tüketirseniz çabuk yaşlanan ve sağlıksız bir cilde sahip olmanız kaçınılmazdır. En büyük organımız olan cildimiz günlük hayatımız içinde onlarca farklı problemle karşı karşıya kalır ve yıpranmaya başlar.Cilde zarar veren bir çok faktör söz konusudur.Bu faktörlerin için de bazı yiyecek ve içeceklerde vardır” diye konuştu.

Günde 2-3 bardak kahveden fazlası zarar

Günde 2-3 bardaktan daha fazla kahve tüketmek vücutta mevcut olan kortizol düzeyini artırabileceğini anlatan Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, “Yüksek kortizol (stres hormonu) yaşlanma hızını artırır ve cildi yine hızlı bir şekilde yıprandırır.Ayrıca kahve diüretik yönde etki göstermektedir. Bu sebeple vücudun susuz kalmasına sebep olmaktadır. Vücut susuz kaldığı zamanda ciltte kuruluğa ve cansızlığa sebep olur.Bu durumda da kuru olan cilt kışıklıkların oluşmasını kolaylaştırır” dedi.

Şeker, ciltte lekelere neden olabilir

Şekerin cildin düşmanları arasında olan bir besin olduğunu anlatan Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, “Cildin daha parlak ve sağlıklı bir yapıda olması için kandaki şeker miktarının sürekli kontrol altında tutulmasına özen gösterilmelidir. Şeker bağışıklık sistemini zayıflatırken bakterilere karşı savaşan antikorların üretimini baskılayabilir. Zayıflayan bağışıklık sistemi ciltte lekeler, sivilce ve aknelere yol açabilir.Yine şekerli içeceklerde cildin kurumasına neden olabilir.Bu nedenle cildin sıvı ihtiyacını su ile karşılamak en doğru seçenek olacaktır.” dedi. 

Benzer Haberler

loading...Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder