Saldırıdan kurtulmak için polisten ipuçları

Saldırıdan kurtulmak için polisten ipuçları

Yabancı sitelerde paylaşılan bu ipuçlarının bir polis tarafından yazıldığı iddia ediliyor. İpuçları saldırı anında yapılması gerekenleri anlatıyor. Biz de bu bilgileri sizler için derledik.

362 Kez Okundu
03 Mayıs 2015 Pazar 14:42
loading...

1. Dirseğiniz vücudunuzdaki en güçlü yerdir. Saldırgana yakın mesafedeyseniz kullanmaktan çekinmeyin.

2. Köşede sıkıştırıldıysanız ve cüzdanınızı/çantanızı isteyen bir kapkaççıyla karşılaşırsanız elinizi uzatarak vermeyin. Kendinizden uzak bir yere atın ve aksi istikamette hızlıca koşmaya başlayın. Paranızla daha çok ilgili olacağından kaçmanıza izin vermesi yüksek ihtimaldir.3. Arabanın bagajına zorla konulursanız tekme atarak arka lambaları kırmayı deneyin. Burada oluşacak boşluktan elinizi çıkarın ve hızlıca sürekli olarak sallayın. Elinizi saldırgan görmeyecektir ancak etraftaki insanları bu sayede uyarıp yardım isteyebilirsiniz.

4. Genellikle kadınlar arabaya bindiklerinde alışveriş çantalarını kontrol etme alışkanlığına sahiptir. Bu durum saldırganlar için avantaj oluşturur. Kolaylıkla arka koltuğa binip sizi arabayı sürmeye teşebbüs edebilir. Arabaya biner binmez kapıları kilitlemeyi alışkanlık haline getirin.

5. Arabanızı otoparktan almaya gittiğinizde hemen kapıyı açıp binmeyin. Arka koltuğu, arka koltuğun tabanını mutlaka kontrol edin.

6. Merdivenler yerine her zaman asansörü tercih edin. Hem güvenlik kamerası avantajı sizin lehinize olacaktır hem de merdivenlerin ürkütücülüğünden korunmuş olacaksınız.

7. Saldırganın elinde silah varsa ve sizi tamamen kontrol edemiyorsa kaçın. Kaçan bir hedefi vurma ihtimali %4'tür ve hayati organlara isabet ettirme şansı çok düşüktür. Zigzag çizerek koşmayı unutmayın.

8. İnsanlara yardım etmek konusunda düşüncesiz davranmayın. En ünlü seri katillerden Ted Bundy, kadınların sempatisini kolayca kazanabilecek özelliklere sahipti. İyi giyimli ve görünümlü bir adam olan Ted Bundy, bastonuyla yürürken aksar ve kurbanlarından onlara yardım etmelerini isterdi. Yalnız olduğunuzu bildiğiniz yerlerde sizden yardım isteyen kişilere şüpheyle yaklaşın.

9. Kadınların zayıf noktalarından biri de bebeklerdir. Evinizin etrafında ağlayan bir bebek duyduğunuzda ve bu zaman özellikle geceyse sakın kapıyı açmayın ve önce polise haber verin.

10. Gecenin bir yarısı evden veya dışarıdan su borusu patlamış gibi bir ses duyarsanız mutlaka birilerine haber verin. Hırsızlar veya saldırganlar sizi bu sayede istedikleri yöne çekmeye çalışıyor olabilir.

Her zaman tedbirli olmak gerektiğini unutmayın. İçgüdülerinizi dinleyin ve size "Yapma" diyorsa yapmayın.

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder