Oda parfümü kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Oda parfümü kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Günümüzün vazgeçilmez bir parçası olan çubuklu kokular, koku keseleri, elbise kokularını kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

403 Kez Okundu
03 Mayıs 2015 Pazar 14:42
loading...
Ortam kokusu veya koku kesesi ya da elbise kokusu veyahut araba kokusu satın alırken dikkat ediyor musunuz?
 
Günümüz ev ve ofislerinin vazgeçilmez bir parçası olan çubuklu kokular, koku keseleri, elbise kokuları, araba kokuları, kokulu taşlar, kokulu mum ya da tütsü gibi ortam kokularıyla ilgili olarak T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tüketicinin sağlığını korumak amacıyla firmalar ve kamuoyu tarafından fazlaca bilinmeyen çok sıkı ve oldukça detaylı bir tebliğ yayınladı.
 
Bu tebliğe göre kokulu ürün üretici veya ithalatçıları, piyasaya sürdükleri her ürün için (hatta aynı ürünün farklı markası, tipi veya çeşitleri için de) ayrı ayrı Gümrük ve Ticaret Bakanlığına müracaat etmek ve 
bu bakanlığa ait kayıt belgelerini almak zorundalar. 
 
Ayrıca mevzuat gereği her ürün ve çeşidi için ayrı ayrı, toplum sağlığı için büyük önem taşıyan bilgilerin de (içerik, uyarılar, kulanım talimatları, üretim tarihleri, üretici veya varsa fason üretici bilgilerini gibi bir çok detayı) etiketlere tüm detaylarıyla ve bakanlıkça istenen şekilde harfiyen yazılması gerekiyor.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın kamuoyu sağlığı için aldığı tüm bu tedbirlere karşın hava aromatize edici ürünlerin müracaat ve etiketlemesi bir çok firma tarafından ihmal ediliyor. 
İhmallerin nedenleri arasında genellikle; firmaların bu işlemleri kozmetik ürünleri için yapılan müracaatlarla karıştırması, mevzuatın varlığından ya da detaylarından haberdar olmaması gibi faktörler ön plana çıkıyor. Öte yandan bu önemli konunun ve detayların farkında olduğu halde sümen altı edip ticari faaliyetlerine devam eden firmalar da mevcut. 
 
Etiketi olmayan veya etiketi eksik oluşturulmuş ürünlerin birçoğunun bildiriminin de yapılmamış olma ihtimali düşünüldüğünde, tüketicilerin ileride sorun yaşamamak için alışveriş esnasında etiketinde detaylı bilgi içermeyen kokulu ürünlere karşı dikkatli davranmaları gerekiyor. 
 
Öte yandan tüketiciler tebliğin kendilerine verdiği haktan faydalanarak, bilgisinden şüphelendikleri veya yetersiz gördükleri ürünleri şikayet için bakanlığa bireysel müracaatta da bulunabiliyorlar.
 
Genellikle kurumsallaşmış büyük zincir firmalar tüketicilerini korumak için konuya büyük bir hassasiyetle yaklaşıyor. 
 
Firmaların da müracaat ve etiketleme işlemlerini ihmal etmemeleri, hatta ellerindeki mevcut ürünlere ilişkin bakanlık evrak ve etiketlerin uygunluğunu tekrar gözden geçirmeleri, ürün ambalajlarını tekrar kontrol etmeleri toplum sağlığı açısından oldukça önemli.

Benzer Haberler

loading...Anahtar Kelimeler Oda ParfümüKokular

Yorum Gönder