Okulun kapısında sakın beklemeyin

Okulun kapısında sakın beklemeyin

Pazartesi günü okullar açılıyor. Okula ilk kez başlayacak çocuklar hem çok heyecanlı hem de biraz tedirgin. Uzman Psikolog Filiz Kaya ile ‘ilk gün heyecanı’nı konuştuk

820 Kez Okundu
06 Ekim 2015 Salı 11:14
loading...

Okula ilk kez başlayacak çocuklara nasıl davranılmalı?
- Okula ilk başlangıç hem çocuklar hem de ebeveyn için heyecan yaratan çok önemli bir olay. Çocuk biraz endişelidir. Çocuğun tepkilerinin iyi gözlenmesi, hissettikleriyle ilgili onunla konuşulması, ebeveynlerin kendilerinin okula başlama deneyimlerini rahat bir biçimde çocukla paylaşması yeterli olur. Ayrıca çoğu zaman ebeveynler çocuklardan daha endişelidir. Bu yüzden en önemli uyarımız ebeveynlere! Kendi kaygınızı giderin.

Aileler, çocuklarıyla birlikte okula gitmeli mi?
- Çocuk kendini güvende hissetmediği durumlarda bunu ister. Asıl yapılması gereken çocuğun endişesinin azaltılmasıdır. Ebeveyn, çocuk kendini güvende hissedene kadar okula gidebilir, ama bu iyi planlanmalıdır. Yoksa aylarca okulun kapısında bekleyebilir. Sakin ve anlayışlı olunmalı. Çocuğun okula alışması için acele etmeyin, rahat olun. Korku ve kaygı ne kadar bulaşıcıysa rahatlık, güvenlik de o kadar bulaşıcıdır. Çocuğunuza güvende olduğunu hissettirin.

Peki, çocuk, anne veya babasının derse girmesini isterse?
- Bu, öğretmenin vereceği karar. Diğer çocuklar da ebeveynleriyle birlikte giriyorsa, olabilir. Ancak daha etkili olacak yöntem, ilk gün için, nerede olduğunuzu bilmesidir. Kesinlikle bir anda ortadan kaybolmayın. Ebeveyninin bir anda ortadan kaybolması, çocuğa anne-babasına güvenemeyeceğini öğretir ki, bu durum da okul kaygısını daha da artırır.

Okula alışmakta zorluk çeken bir çocuğa ailesi nasıl yaklaşmalı?
- Ben de okula ilk gittiğimde biraz korkmuştum, böyle durumlarda bazen hepimiz korkarız. “Nasıl hissediyorsun, hadi anlat bana?” gibi ifadeler, çocukların rahatlamasına ve anlaşıldıklarını hissetmelerine yardımcı olur.

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder