Çocuklara matematiği sevdirme yolları

Çocuklara matematik dersini sevdirebilmek için şekillerin kullanılması, problemlerin hikayeleştirilmesi, çocukların takdir edilmesi gibi yöntemler büyük önem taşıyor.

- Bu haber 705 kez okundu.

Çocuklara matematiği sevdirme yolları
loading...

Çocuklar bazı dersleri öğrenme konusunda isteksiz olduğu gibi, matematik birçok çocuğun ön yargı ile yaklaştığı ve sıkıcı bulduğu derslerin başında geliyor. Matematik derslerinin rakam, tablo ve işaretlerden oluşması çocukların matematiği zor ve eğlencesiz bulmasına yol açabiliyor. Ancak çocuklara matematik dersini sevdirmek ve matematiği eğlenceli hale getirmenin birçok yolu bulunuyor.

Okul Öncesi Çocuklara Matematiği Sevdirme

Okul öncesi çağındaki çocuklara matematiği sevdirmek için çocukların ilgisini çeken nesnelerin kullanılması ve günlük hayattan örnekler verilmesi büyük önem taşıyor.

Birlikte Sayı Sayın

Çocuklara Matematik Öğretme

Çocukların matematik ile ilk tanışmaları genellikle sayı saymayı öğrenme süreci oluyor. Çocuklarla birlikte sayı saymak, çocuğun öğrenmesine yardımcı olduğu gibi sıkılmalarını da engelliyor.

Gruplara Ayırmayı Öğretin

Çocuklara Matematiği Sevdirmenin Yolları

Çocukların temel matematik işlemlerini kavrayabilmesi için eşyaları ya da nesneleri gruplara ayırın. Çocuğun oyuncaklarını arabalar, bebekler, toplar gibi kümelere ayırarak, bunların farkını ya da ortak özelliklerini anlatın.

Geometrik Cisimleri Anlatın

Çocuklar Matematiği Nasıl Sever

Çocukların kare, dikdörtgen, çember gibi terimleri öğrenebilmesi için eşyalardan yararlanır. Halı, masa, cep telefonu ya da oyuncakları kullanarak, geometrik cisimlere örnekler verin.

Nesneleri Nicelik Olarak Kıyaslayın

Çocukların Matematiği Sevmesi için Ne Yapılmalı

Çocukların küçük-büyük, uzun-kısa gibi kavramları öğrenebilmesi için günlük hayattan örnekler verin. Özellikle çocuklara matematik öğretme sürecinde, günlük hayatınızda kullandığınız dilde matematiksel kavramlara ya da işlemlere sıklıkla yer verin.

Çocuğun ilgi Alanlarına Göre Davranın

Çocuklara Matematik Nasıl Sevdirilir

Çocuklara matematiği öğretirken, sevdiği eşyaları ya da yiyecekleri kullanın. Ancak ilgisini dağıtabilecek etkenlerden uzak durmaya çalışın. Çocukların anlama sürecinde özgüven büyük önem taşıdığından, doğru cevap vermediği durumlarda dahi, çocuğa kızmadan doğrusunu anlatmaya çalışın.

Okul Çağındaki Çocuklara Matematiği Sevdirme Yöntemleri

Okul çağındaki çocukların hatırı sayılır bir bölümü matematik derslerini sevmediği gibi, matematiği öğrenme konusunda da isteksiz davranıyor. Matematik dersini sıkıcı bulan çocukları teşvik etme ve başarılarını artırmak için yapılabileceklerin başında çocuğu teşvik etme ve başarılı olacağını hissettirmek geliyor.

Basit Sorulardan Başlayın

Çocuklara Matematiği Sevdirme Yolları

Çocukların matematiği sevmemelerin başında, bu derste başarısız olacaklarını düşünmeleri geliyor. Bu nedenle basit sorular sorarak, doğru cevaplar almaya çalışın. Çocuğun kendine olan güveni arttıkça, hevesi de artacaktır.

Günlük Hayatta Matematik Kullanın

Çocuklara Matematik Nasıl Sevdirilir

Çocukların ilgi alanlarına göre; kurabiye yaparken, spor karşılaşmaları izlerken ya da seyahat ederken, matematik mantığını kavramasını sağlayacak sorular sorun. Bir kaba kaç tane kurabiye sığabileceği, spor müsabakasının istatistiklerini ya da bir yerden bir yere ne kadar sürede gidilebileceği gibi soruları çözmesini isteyin.

Matematik Problemlerini Hikayeleştirin

Çocuklar ve Matematik Dersleri

Çocuklara matematiği sevdirmek için problemleri hikayeleştirmek ve çocuğun düşünmesini sağlamak önem taşır. Bu şekilde çocuk, soruyu unutmayacağı gibi, üzerinde sık sık düşünecek ve daha iyi kavrayacaktır.

Oyunlarda Matematik Kullanmasını Sağlayın

Matematik Oyunları

Çocukların kağıt, taş ya da benzeri materyaller ile oynanan oyunlarda matematiği kullanmasını sağlayın. Çocuğa nasıl bir yöntem uygulayabileceği konusunda fikir vererek, kendini geliştirebilmesine ortam yaratın.

Ödüllendirin

Çocuklarla Matematik Çalışmak

Çocukları takdir etmek ve ödüllendirmek, motivasyonlarının artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle verimli geçen çalışmanın ardından çocuğu ödüllendirerek, bir sonraki çalışma için teşvik edin.

 Cicicee.com

yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.